Mbështetës të Sistemit Imunitar për Luftimin e Viruseve

Mbështetës të Sistemit Imunitar për Luftimin e të Gjitha Viruseve

 

Në qoftë se nuk je një nga të paktët që jetojnë në kasolle të largëta malore, ka të ngjarë që të keni qenë të rrethuar nga valët e para të sezonit të ftohtë dhe të gripit – kollitja, hundët e mbushura, teshtitja dhe më keq që vijnë nga të gjithë, duke filluar nga anëtarët e familjes deri te kolegët e punës.

Ju nuk mund të kufizoni përgjithmonë ekspozimin ndaj këtyre faktorëve të rrezikut, por ka mënyra për ta bërë sistemin imunitar sa më të fortë dhe më të papkrekshëm nga viruset sezonale.

Këtu janë disa strategji shumë të rëndësishme

 1. Pini sa më shumë ujë

Hidratimi adekuat jo vetëm që mban nivelet e energjisë lart, por gjithashtu lejon trupin  që të transferojë toksinat dhe materialet e mbeturinave jashtë sistemit më shpejt. Kjo përmirëson aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar infeksionin.

Megjithëse uji është pija më e mirë për hidratimin, ju mund të shtoni në dietën tuaj më shumë ushqime me elektrolite dhe karbon kompleks, të cilat ndihmojnë trupin të thithë më mirë lëngjet që pini. Zgjidhni ushqime si selinoja, supat, frutat, perimet dhe kosi.

 1. Prioriteti i gjumit

Mosfjetja gjumë, apo edhe thjesht duke e minimizuar atë, mund të ulë përgjigjen imunitare sepse nuk po i jepni trupit sasinë e kohës restauruese që duhet për të luftuar pushtuesit. Të mendosh që mund të “largohesh” me pak orë gjumë, ose të zvogëlosh cilësinë e gjumit, mund të të bëjnë më të ndjeshëm ndaj viruseve.

 1. Eliminoni pirjen e alkoolit

Pirja e alkoolit – edhe sasia më e vogël e tij- mund të ketë një efekt të madh negativ që rezulton në dehidrim dhe gjumë të dobët, dy nxitësit imunitar që ju nevojiten më shumë.

Alkooli zakonisht del nga trupi pas pesë ose gjashtë orësh, por duhet të mbani në mend efektet afatgjata kur mendoni për shëndetin tuaj. Për shembull, ju mund të bëni zgjedhje jo të shëndetshme të ushqimit, të flini më pak nga sa keni planifikuar, të mos stërviteni, të cilat të gjitha mund të kenë një efekt negativ në sistemin tuaj imunitar.

 1. Lani duart para se të prekni ushqimin dhe fytyrën tuaj

Shfrytëzimi i tepërt i sanitizatorit të duarve dhe pastruesve antimikrobikë është synuar si një burim i rezistencës së antibiotikut nga disa studiues, por larja  sipas modës së vjetër është më efektive.

Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve theksojnë se larja e duarve me sapun dhe ujë mund të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve sepse kaq shumë artikuj në botën tonë të përditshme potencialisht kanë mikrobe që mund të na bëjnë të sëmurë. Për shembull, ju mund të jeni vigjilentë për të mos prekur dorezat e dyerve të banjës, por si i bëhet me shtypjen e butonave të ashensorit ose ndezjen e pirgut të një ftohësi uji të përbashkët? Asnjëherë nuk e dini se ku mikrobet mund të bien, kështu që rritja e larjes së duarve gjatë sezonit të ftohtë dhe gripit është e domosdoshme.

 1. Përqendrohuni në Zorrën tuaj

Baktere më të mira të zorrëve, do të thotë sistem imunitar më i mirë? Ky është përfundimi i studimeve të shumta, dhe nuk është për t’u habitur pasi studiuesit theksojnë se një pjesë e madhe e sistemit imunitar është në të vërtetë në traktin gastrointestinal. Qelizat që rreshtojnë zorrën janë përgjegjëse për prodhimin e antitrupave që luftojnë bakteret dhe viruset.

Ndihmojini ata me taktikat që rritin shëndetin e zorrëve, të tilla si ulja e stresit, shtimi i ushtrimeve, ngrënia e më shumë perimeve dhe rritja e konsumit të ushqimeve të pasura me probiotikë si kos dhe lakër turshi.

 1. Ushtrohuni më shumë

Një tjetër taktikë e madhe në përpjekjen për të qëndruar të shëndetshëm është ngjitja në rutinën e stërvitjes. Ushtrimi përmirëson mënyrën se si sistemi imunitar i trupit lufton sëmundjet, duke e bërë atë më efikas në luftimin e infeksionit.

Edhe nëse tashmë keni disa nga simptomat e hershme të ftohjes si hunda ose lodhja, aktiviteti fizik mund të jetë i dobishëm. Kjo për faktin se aktiviteti fizik ndihmon në largimin e baktereve nga mushkëritë dhe gjithashtu rrit temperaturën e trupit – një proces që mund të parandalojë rritjen e baktereve.

 1. Mos prekni fytyrën

Shpeshherë në mënyrë të pavullnetshme ju i mbështetni duart në mjekër, fërkoni sytë, fusni gishtat në gojë, kafshoni thonjtë ose prekni hundën, pa e vënë re se jeni duke e prekur fytyrën më shumë sesa e kuptoni. Prandaj larja e shpeshtë e duarve është e domosdoshme dhe përsëri shumë mikrobe mund të futen përmes hundës, gojës dhe syve, kështu që i kushtoni më shumë vëmendje mosprekjes së fytyrës.

 1. Xhenxhefili

Kjo rrënjë djegëse dhe me aromë ka qenë prej kohësh një element kryesor i mjekësisë tradicionale. Jo vetëm që një filxhan çaji xhenxhefil ndihmon stomakun e çrregulluar që shoqërohet shpesh me gripin, por rrotullimi i disa fetave të xhenxhefilit të freskët në ujin e nxehtë, ndihmon në zbutjen e dhimbjeve të fytit dhe kollës.

 1. Mjalti

Mjalti është qetësues natyral për dhimbjet e fytit dhe kollën. Në një studim, studiuesit zbuluan se dhënia e fëmijëve 10 gram mjaltë në kohën e gjumit, ul ashpërsinë e simptomave të kollës së tyre. Fëmijët flenë më mire kur pijnë mjalt të holluar në ujë, gjë që gjithashtu ndihmon në uljen e simptomave të ftohjes.

 1. Rudbekia vjollcë (Echinacea)

Echinacea ka qëndruar me të vërtetë në provën e kohës. Ky ilaç bimor është i njohur për mbështetjen e sistemit imunitar dhe shtypjen e aktivitetit viral. Shkencëtarët besojnë se echinacea lidhet me qelizat e bardha të gjakut, duke ndihmuar në nxitjen e tyre në veprim.

 1. Zinku

Hulumtimet klinike kanë treguar se glukonat e zinkut mund të ndihmojnë në reduktimin e kohëzgjatjes së simptomave të gripit me një mesatare prej tre ditësh. Ekspertët rekomandojnë marrjen e sasisë së mjaftueshme ditore të zinkut nga ushqimet dhe jo tabletat. Mbingarkesa e zinkut mund të shkaktojë mangësi bakri dhe të dobësojë sistemin imunitar. Zinku është një lëndë ushqyese e rëndësishme, por nuk duhet të merret më tepër sa duhet. Zbuloni burimet e ushqimeve qe permbajne zink ketu.

 1. Vitamina C

E fundit, por sigurisht jo më pak e rëndësishme, është vitamina C. Mbreti i mbështetjes së sistemit imunitar, e njohur për aktivitetin e saj të fuqishëm antioksidues dhe jo vetëm, vitamina C është vendimtare për mbajtjen e simptomave të gripit nën kontroll. Sasia e mjaftueshme e vitaminës C ka treguar të zvogëlojë inflamacionin, të stimulojë aktivitetin e antitrupave dhe të ndihmojë në parandalimin e mikrobeve patogjene, si virusi i gripit. Mesoni me shume per vitaminen C ketu.

Lexoni gjithashtu

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook