Glaukoma / Humbja e vizionit periferik

Published On: January 7th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Glaukoma / Humbja e vizionit periferik

Glaukoma / Humbja e vizionit periferik

 

Glaukoma është karakterizuar nga një humbje e vizionit periferik, zakonisht në bashkëpunim me një ngritje të presionit të lëngut brenda syrit, e cila mund të dëmtojë, dhe në disa raste të shkatërrojë krejtësisht retinën dhe nervin optik.

Kujdes: Glaukoma është një gjendje e rëndë dhe kërkon kujdes të vazhdueshëm mjekësor. Nëse ju dyshoni se ju keni glaukoma, shihni një mjek menjëherë.

Llojet e Glaukomas

Ka dy lloje të glaukomës:

  1. Glaukoma kënd hapur
  2. Glaukoma kënd mbyllur

Glaukoma kënd hapur është lloji më i zakonshëm i glaukomës, dhe karakterizohet nga kullimi tepër i ngadalshëm i lëngut të syrit që prodhohet normalisht çdo ditë. Kullimi më i ngadalshëm se normalja, që zakonisht ndodh në dhomën e pasme të syrit, shkaktohet më së shpeshti nga ndërtimi i mbeturinave deri në brendësi të kanaleve kulluese.

Glaukoma kënd mbyllur është e karakterizuar nga bllokimi i kanaleve kulluese të syrit pranë iridës (iris). Ndryshe nga glaukoma kënd hapur, e cila ndodh gradualisht me kalimin e kohës, glaukoma kënd mbyllur zakonisht ndodh për shkak të ndërtimit të shpejtë të presionit të lëngjeve.

Simptomat

Simptomat e glaukomës kënd hapur zakonisht përparojnë ngadalë, me shenjat e para të dukshme të ngushtimit të vizionit periferik, dhimbje koke, vizionin tunel, dhe çrregullime të tjera vizuale, të tilla si shikimi i kurorave rreth dritave ose vështirësi për përshtatjen në errësirë.

Në rastet e glaukomës kënd mbyllur, simptomat zakonisht përparojnë shpejtë, në disa raste vetëm disa ditë, dhe përfshijnë dhimbje të forta të syve, dhimbje koke, fryrje qepallash, të përzier, të vjella, skuqje të syve dhe humbje të vizionit, të cilat mund të bëhen të përhershme nëse nuk trajtohet në kohë.

Të dy llojet e glaukomës mund të shkaktohen nga:

– plakja e parakohshme

– grumbullimi i mbeturinave dhe mbeturinave të produkteve në kanalet kulluese të syve

– alergjitë

– dëmtimet e syrit

– tumoret në sy

– dieta e varfër

– mangësitë ushqyese

– para-kushtet ekzistuese mjekësore të tilla si: diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe degjenerimi makular.

– Përdorimi i barnave farmaceutike gjithashtu mund të shkaktojë glaukoma, si dhe lloje të tjera të problemeve me vizionin. Këto përfshijnë ilaqet kundër depresionit, antihistamines, ilaçet e presionit të gjakut, diuretics, kontraceptivët oralë, steroidët, chlorpromazine, digoksinë, ethambutol, ari (përdoret për trajtimin e artritit dhe lupus), haloperidol, sulfate hydroxychloroquine, dhe tetracycline.

TRAJTIME NATYRALE PËR GLAUKOMËN

  • Ushqimi

Theksoni një dietë organike, ushqime tëplota, me shumë fruta të freskëta dhe perime.

Perimet antioxidante përfshijnë: speca, karrota, selino, majdanoz, spinaq, domate, kungull të verdhë, dhe perimet me gjethe të jeshile të errët, të tilla si Chard, collard dhe kale.

Frutat e lartë në anti-oxidante përfshijnë: manaferrat, rrushi vjollcë dhe i kuq, kumbulla, qershia, mango, pjeprat dhe agrumet.

Të verdhat e vezëve organike janë të rekomanduara për shkak se janë të pasura në carotenoids, një klasë te rëndësishme antioksidantësh. Të ziera pak, të ziera pa lëvozhgë, apo të papërpunuara janë më të mira.

Vezët e papërpunuara mund të hahen nëse vijnë nga një burim i besueshëm organik dhe janë larë para se të thyhen. Samonella udhëton në lëvoren e vezës dhe futet në vezë nga jashtë, kështu që larja e vezës me ujë të nxehtë minimizon ekspozimin.

Shmangni të gjitha ushqimet e përpunuara dhe të skuqura, sheqerin dhe produktet e sheqerit, të rafinuarat, karbohidratet e thjeshta, alkoolin, dhe vajrat e hidrogjenizuara dhe pjesërisht të hidrogjenizuara.

Qumështi dhe prodhimet e qumështit duhet të konsumohen me masë, dhe mundësisht të papërpunuara dhe organike.

Shmangni ushqimet konvencionale të mishi dhe mishit. Përveç kësaj, testohuni për alergjitë ushqimore dhe eliminoni ato ushqime që dalin positive në test.

Gjithashtu, sigurohuni të pini shumë ujë të pastër, të filtruar gjatë gjithë ditës, për të ndihmuar turret nga mbeturinat e akumuluara në kanalet e kullimit të syve.

Është e rëndësishme për të mos shtuar toksicitetit të mëtejshme në sistemin tuaj, prandaj përpiquni të përmbaheni edhe për sa vijon:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.

– Mos konsumoni shurup misri të lartë në fruktozë.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

  • Terapia me lëngje

Pini  ½  litër lëng karrote dhe / ose lëng karrote e kombinuar me selino të freskët të shtrydhur, kastravec, majdanoz dhe spinaq, në dy doza të ndara (250 ml për çdo dozë) çdo ditë.

  • Stili i jetës

Shmangni sforcimin e syve duke u përmbajtur nga të punuarit në terminal kompjuterik ose nga leximi për periudha të gjata kohore.

Gjithashtu mos shikoni televizor ose filma në errësirë, si dhe mos qëndroni për periudha të zgjatura në errësirë.

Përveç kësaj, shmangni ekspozimin ndaj tymit të dorës së dytë dhe, nëse pini duhan, ndaloni menjëherë.

Kur dilni jashtë në ditët me diell, vendosni syze dielli që mbrojnë kundër rrezeve UVA dhe UVB.

Ushtrimi

Për të ndihmuar në parandalimin dhe lehtësimin e presionit të syve, angazhohuni rregullisht në ushtrime të lehta aerobike. Lloji më i mirë i ushtrimit të tillë është rebounding (hedhja në një mini-trampoline).

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook