Çfarë mund të na tregojë gjuha për shëndetin

Çfarë mund të na tregojë gjuha për shëndetin

 

Çdo devijim nga pamja normale e gjuhës, ose ndonjë dhimbje, mund të jetë shkak për t’u shqetësuar. Për informim rreth problemeve në gojën tuaj, nxirrni jashtë gjuhën dhe shikojeni në pasqyrë.

– Një gjuhë e shëndetshme duhet të jetë rozë dhe e mbuluar me nodula të vogla (papilla).

– Një gjuhë e bardhë, ose me pika të bardha, mund të jetë një tregues i një infeksioni bakterial që zhvillohet brenda gojës. Gjuha e bardhë shihet më së shpeshti tek ata që kanë infeksione, tek të moshuarit, sidomos tek ata që mbajnë proteza, në njerëzit me sistem imunitar të dobësuar, njerëzit me diabet dhe ata që marrin steroide, ose që vuajnë nga sëmundje të mushkërive.

Gjuha e bardhë  ka gjithashtu më shumë gjasa të ndodhë pasi të keni marrë antibiotikë.

– Leukoplakia, një gjendje në të cilën qelizat në gojë rriten tepër, gjë që çon në arna të bardha në gjuhë dhe brenda gojës. Leukoplakia mund të zhvillohet kur gjuha është e irrituar. Shpesh shihet tek njerëzit që përdorin produktet e duhanit. Leukoplakia mund të jetë pararendës i kancerit, por nuk është vetë i rrezikshëm. Nëse e shihni atë që mendoni se mund të jetë leukoplakia, kontaktoni mjekun tuaj për një vlerësim.

– Nëse gjuha juaj është e kuqe ose e kuqërremtë, mund të jetë një shenjë e mungesës së vitaminës B dhe B-12.

– Gjuha gjeografike; Kjo gjendje shkakton një model harte të spoteve të kuqërreme që zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës. Këto arna mund të kenë një kufi të bardhë rreth tyre, dhe vendndodhja e tyre në gjuhë mund të ndryshojë me kalimin e kohës. Gjuha gjeografike zakonisht është e padëmshme.

– Sëmundja Kavasaki është një gjendje që gjithashtu mund të shkaktojë që gjuha të ketë një pamje të ngjashme me luleshtrydhen. Kjo ndeshet tek fëmijët nën moshën 5 vjeç dhe shoqërohet me ethe dhe temperatutë.  Ky sindrom është një gjëndje serioze që kërkon vlerësim të menjëhershëm mjekësor.

– Nëse gjuha është e zezë dhe me pika të ngjashme me pushin, ka më shumë gjasa që të mbajë bakterie. Kur këto bakterie rriten, mund të duken të errëta ose të zeza, dhe mund të duken të ngjashme me flokët. Për fat të mirë, ky kusht nuk është i zakonshëm dhe zakonisht nuk është serioz. Ka shumë të ngjarë që të ndodhë në njerëzit që nuk praktikojnë higjienë të mirë dentare, njerëzit me diabet, ata që marrin antibiotikë ose kimioterapi.

– Nëse keni dhimbje në gjuhë ose gjuha është me gunga, kjo mund të jenë për shkak të:

  1. Pirjes së duhanit; Pirja e duhanit irriton gjuhën, gjë që mund të shkaktojë dhimbje.
  2. Ulçerat e gojës; Shumë njerëz zhvillojnë plagë në gjuhë në një kohë ose në një tjetër. Shkaku është i panjohur, por stresi besohet të jetë faktor.
  3. Kancer oral; Një gungë ose lëndim në gjuhë, që nuk largohet brenda dy javësh, mund të jetë një tregues i kancerit oral.

Mënyra natyrale për t’u kujdesur për shëndetin e gjuhës

– Përdorni sode buke në furçë.

– Hani frutat agrume.

– Praktikoki higjienë të mirë orale.

– Pini ujë mjaftueshëm.

– Përtypni nenexhik dhe karafil pas ngrënies.

– Shmangni pirjen e duhanit dhe alkoolit.

– Hani 3-4 orë para fjetjes.

Pije detox që duhet ta pini para gjumit

Mos harroni këtë recetë të thjeshtë që, për mirëqenien tuaj, duhet të pihet pas darkës për të paktën 8 ditë në muaj.

– Një panxhar

– Një limon të shtrydhur

– Gjysmë gote ujë

– Dy dega majdanoz

– Një lugë të vogël mjaltë

Vendosi të gjithë përbërësit në blender, deri sa të jenë përzierë mirë.

Kjo pije do t’ju ndihmojë të pastroni trupin, të eleminoni toksinat dhe bakteret, dhe të zgjoheni me një shije më të mirë në gojë.

Shikoni gjuhën tuaj!

Të gjithë duhet ta kontrollojmë gjuhën në bazë ditore. Çdo zbardhje, gungë, plagë ose dhimbje, duhet të monitorohet dhe vlerësohet nga një profesionist mjekësor, nëse nuk largohen brenda dy javësh.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook