Fibromyalgia

Published On: January 7th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Fibromyalgia

Fibromyalgia – Fibromialgjia; Çfarë është dhe çfarë e shkakton

 

Fibromyalgia, si edhe sindromi i lodhjes kronike, i cili është i lidhur shpesh me të, është një kusht i kuptuar shumë pak, që mund të shfaqet në mënyra të ndryshme dhe që ka shumë simptoma, duke e bërë të vështirë diagnozën e saktë.

Po ashtu si sindromi i lodhjes kronike, edhe fillimi i fibromyalgias, e cila quhet nganjëherë fibrositis, zakonisht pason ekspozimin ndaj mikroorganizmave infektive, të tilla si bakteret, kërpudhat, dhe / ose viruset, ose pas kohës së traumës.

Dallimi kryesor në mes sindromit të lodhjes kronike dhe fibromyalgias është se simptoma dominante e të parës është lodhja, ndërsa te fibromyalgia është dhimbja kronike e muskujve në të gjithë trupin.

Si zakonisht, mjekësia konvencionale ka arritur sukses shumë të kufizuar në trajtimin e fibromyalgias, dhe në shumë raste mjekët konvencionalë dështojnë për ta zbuluar atë plotësisht, pavarësisht nga fakti se ajo është e njohur tashmë, pasi më shumë se 6 milionë amerikanë janë të prekur nga ajo, shumica e të cilëve janë gra dhe kryesisht mes moshës 34 dhe 56 vjeç.

Simptomat e fibromyalgias mund të jenë shumë të rënda, sa që përafërsisht një në çdo katër persona që vuajnë prej saj, nuk janë në gjendje për të shkuar në punë.

Edhe pse shpesh konsiderohet si një lloj i ri i gjendjes shëndetësore, për fibromyalgian është shkruar në fakt që në vitin 1816, dhe ka marrë konfirmimin zyrtar mjekësor si një sëmundje e veçantë në vitin 1904.

Edhe sot, megjithatë, shumë mjekë konvencionalë nuk arrijnë të kuptojnë se fibromyalgia nuk është për shkak të pasivitetit fizik, i cili mund të shkaktojë muskujt të atrofizohen dhe dobësohen, por më së shpeshti ndodh në njerëz shumë aktivë fizikisht. Përveç kësaj, shumë mjekë konvencionalë i dognozojnë gabimisht pacientët me fibromyalgi, duke u thënë atyre se janë duke vuajtur nga sëmundje psikologjike, si depresioni, dhe se simptomat e tyre janë “të gjitha në kokën e tyre.”

Në të kundërt, praktikuesit e mjekësisë alternative e marrin fibromyalginë shumë seriozisht, dhe vënë në praktikë programe gjithëpërfshirëse të trajtimit të përshtatura në mënyrë specifike për nevojat e secilit prej pacientëve të tyre, në mënyrë që të adresojnë më efektivisht shkaqet shumë themelore të fibromyalgisë.

DIAGNOZA

Praktikuesit e mjekësisë alternative mbështeten në të dy testet diagnostikuese: konvencionale dhe jo konvencionale, në trajtimin e pacientëve me fibromyalgia, për t’u siguruar që ata janë në gjendje për të përcaktuar të gjithë faktorët e përfshirë në fillimin e saj.

Testet konvencionale mjekësore përfshijnë: testin e gjakut, feceve dhe urinës; testet e stresit; dhe testet e gjëndrës tiroide.

Dy teste të tjera jo tradicionale që përdoren shpesh janë analiza e gjakut Darkfield dhe ekzaminimi electrodermal (EDS), të cilët që të dy janë të aftë për të zbuluar probleme shëndetësore që testet e tjera diagnostikuese mund të mos i zbulojnë.

Ndryshe nga mikroskopët tradicionale, një mikroskop Darkfield është përshtatur posaçërisht për të shqyrtuar qelizat e gjalla të gjakut që janë zmadhuar më pas mbi një ekran video. Kjo i lejon mjekët e trajnuar në këtë teknikë diagnostikuese për të zbuluar prova të sëmundjes përmes shtrembërimeve në muret e qelizave të gjakut, dhe duke shënuar mikroorganizmat e dëmshme, duke përfshirë bakteret, kërpudhat dhe viruset në gjak. Mikroorganizmat e tilla gjenden zakonisht në gjakun e pacientëve me fibromyalgia.

Ekzaminimi Electrodermal është një teknikë diagnostike jo-invasive që mat kapacitetin elektrik të pikave të veçanta në duar, fytyrë, apo këmbë. Sinjalet elektrike në këto pika japin informacion në lidhje me gjendjen shëndetësore të organeve dhe sistemet e organizmit, dhe mund të përdoren gjithashtu për të zbuluar praninë e toksinave, energjisë, pabarazive hormonale dhe mikroorganizmave të dëmshme.

Shkaqet

Nuk ka ndonjë shkak të veçantë për fibromyalgji primare. Megjithatë, disa tipare të zakonta në mesin e pacientëve me fibromyalgi japin një ide më të mirë për faktorët kryesore që janë përfshirë në fillimin e saj.

Këto përfshijnë:

– Mbushjet dentare amalgame,

– pabarazitë hormonale,

– infeksionet,

– pabarazitë neurotransmitters,

– problemet me gjumin,

– problemet me gjëndrën thalamus

– dhe traumat fizike.

Faktorë të tjerë që mund të luajnë një rol përfshijnë:

– alergjitë kimike dhe ushqimore,

– stresin kronik,

– dhe mosfunksionimin në metabolizmin e muskujve.

– Implantet e gjirit mund të kontribuojnë gjithashtu në fibromyalgi, sepse materialet e implanteve përmbajnë dobësues të sistemit imunitar.

TRAJTIMI NATYRAL I FIBROMYALGJISË

  • Ushqimi

Dieta e duhur është thelbësore për trajtimin e fibromyalgias. Kjo do të thotë të hahen vetëm ushqime që mbështesin sistemin imunitar, dhe të shmangen të gjitha ushqimet që reduktojnë energjinë tuaj dhe që dëmtojnë tretjen e shëndetshme.

Merrni në konsideratë një dietë organike vegjetariane, e cila ka vërtetuar se mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të tilla si dhimbjet e nyjeve dhe të muskujve, ngurtësinë e trupit, dhe problemet me gjumin.

Vini theksin te frutat dhe perimet e freskëta organike. Konsumoni sasi të madhe të përditshme të perimeve me gjethe të errët, dhe zgjidhni burimet e proteinave të shëndetshme vegjetariane dhe organike, si vezë dhe pula organike, sasi të vogla të produkteve të qumështit të papërpunuar, tofu, fasule, quinoa dhe peshk të egër që ka përmbajtje të ulët të merkurit. Shmangni peshqit e rritur në rezervuar, pasi ato janë të larta në antibiotikë dhe ngjyra.

Për energji të qëndrueshme, përfshini në dietën tuaj karbohidratet komplekse në formën e drithërave, bishtajoret, patatet e kuqe, kungull.

Limitoni futjen e përgjithshme të karbohidrateve deri në 30 % të ushqimit që hani në çdo vakt. Kjo do të thotë se rritja e perimeve dhe proteinave është e nevojshme për të balancuar karbohidratet komplekse.

Gjithashtu, sigurohuni të konsumoni sasi të mjaftueshme të acideve yndyrore esenciale në formën e plotësuesve si vaj peshku, vaj aguliçe mbrëmje dhe vajra të shëndetshme si vaj ulliri ekstra i virgjër, vaj i farave të lirit, dhe vaj / gjalpë kokosi.

Përveç kësaj, pini shumë ujë të pastër e të filtruar çdo ditë.

Është e rëndësishme të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, prandaj përpiquni të përmbaheni për sa më poshtë:

– Mos konsumoni ëmbëltues artificial as sheqer të rafinuar.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Eliminimi produktet konvencionale të qumështit.

– Shmangni viçin konvencional.

  • Aromaterapia

Për të zbutur dhimbjen akute të muskujve, masazhoni zonat e prekura me vaj esencial të piperit të zi ose xhenxhefilit.

Për të ndihmuar në lehtësimin e lodhjes, vaj livando, borziloku dhe rozmarine mund të jenë të dobishëm.

  • Produktet bimore kundër Fibromialgjia.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook