Bursiti

Published On: November 12th, 2022Categories: Kockat dhe Nyjet0 Comments on Bursiti

Bursiti; Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimi Natyral

 

Bursiti është inflamacioni ose ënjtja e Bursës, një qeskë e vogël e mbushur me lëng që formohet nën lëkurë, zakonisht mbi nyje dhe mes gilceve dhe kockave.

Ka rreth 160 bursa potenciale në trupin e njeriut të cilat ndodhin kudo që ndodhin fërkime. Këto bursa veprojnë si jastëkë ndërmjet dy sipërfaqeve që fërkojnë njëra-tjetrën, siç janë eshtrat, muskujt, nyjet dhe gilcet. Puna e tyre është të ndihmojnë në reduktimin e fërkimeve dhe ato e bëjnë këtë për shkak se ata janë të veshura me qeliza të veçanta të quajtura qelizat synoviale, të cilat prodhojnë një lëng që lubrifikon pjesët e lëvizshme të trupit.

Lëndimi apo tendosja e përsëritur mund të shkaktojë përflakje të bursave. Kjo ndodh shpesh te vrapuesit dhe sportistët që e rrisin rrezikun e bursit në këmbët e tyre.

Më rrallë, bursiti mund të ndodhë si pasojë e një infeksioni ose si një komplikacion i kushteve të caktuara, siç është artriti reumatoid.

Çdo bursë mund të bëhet e përflakur, por vendet më të zakonshme ku ndodh bursiti janë:

– supet

– bërrylat

– kyçet e këmbëve

– gjunjtë

– ijet

– kofshët

Simptomat e Bursitit

Simptomat e bursitit përfshijnë:

– Dhimbje – zakonisht një dhimbje e shurdhër në pjesën e prekur të trupit, që bëhet më keq nga lëvizja ose presioni.

– Ndjeshmëri në pjesën e prekur të trupit

– Ënjtje në pjesën e prekur të trupit

– Humbje të lëvizjes në pjesën e prekur të trupit

Bursiti i infektuar është një bursit i shkaktuar nga infeksioni. Simptoma të tjera të bursitit të infektuar përfshijnë:

– temperaturë të lartë (ethe) – 38ºC (100.4ºF) ose më lart

– ndjesi mërdhije (ftohti)

– nxehtësi në pjesën e prekur

– skuqje të pjesës së prekur

– shfaqje e cellulitit (infeksion i shtresave të thella të lëkurës)

– një pjesë lëkure e dëmtuar mbi bursit.

Shkaqet e Bursitit

Rreziku i zhvillimit të bursitit rritet në qoftë se kryeni rregullisht një aktivitet që përfshin lëvizje të shumë përsëritura. Për shembull, sportistët harkëtarë, të cilët përkulin dhe drejtojnë bëllylin e tyre në mënyrë të përsëritur, mund të preken nga bursiti në bërryl. Njerëzit të cilët bien shpesh mbi gjunjë gjatë punës së tyre, kanë një rrezik të lartë të zhvillimit të bursitit në gju.

Marrja e masave, siç është veshja e mbrojtesve të gjurit, apo ngrohja para ushtrimit, mund të zvogëlojë rrezikun e prekjes nga bursiti.

Bursiti mund të zhvillohet nga tri shkaqe kryesore:

 • lëndimi
 • infeksioni
 • kur keni një kusht shëndetësor para-ekzistues që shkakton inflamacion të burseve.

Nëse një bursë është e plagosur, indet brenda saj mund të irritohen, duke rezultuar në inflamacion (ënjtje). Në shumicën e rasteve, lëndimi zhvillohet gjatë një periudhe të zgjatur kohore si rezultat i përdorimit të tepruar të nyjeve, muskujve dhe gilceve që janë në afërsi të bursave. lëvizjet e përsëritura janë një rrezik i veçantë për këtë lloj të lëndimit.

Një bursë mund të dëmtohet në qoftë se i nënshtrohet një ndikimi të papritur, si përplasja e bërrylit në një pjesë të mobiljeve të rënda ose duke rënë me presion të rëndë mbi gjunjë.

Bursat që janë afër sipërfaqes ë lëkurës, mund të infektohen. Infeksioni mund të ndodhë në qoftë se bakteret në sipërfaqen e lëkurës gjejnë rrugën e tyre në mesin e prerjeve dhe gërvishtjeve, dhe pastaj futen në bursë. Bursiti i shkaktuar nga një infeksion është i njohur si bursiti septik.

Sistemi imunitar (mbrojtësi natyral i trupit ndaj lëndimit dhe sëmundjeve) zakonisht është shumë efektiv në parandalimin e këtij lloj të infektimit, kështu që bursiti septik ka tendencë të ndodhë vetëm te njerëzit që kanë një sistem të dobësuar imunitar.

Faktorët që janë të njohur për të dobësuar sistemin imunitar përfshijnë:

– Diabeti

HIV ose AIDS

– Kortikosteroidet

Kimioterapia

– Radioterapi

Konsumimi i alkoolit

Një numër i kushteve shëndetësore ndonjëherë mund të shkaktojnë inflamacion të një burse.

Këto kushte përfshijnë:

– Përdhesi – një gjendje që shkaktohet nga grumbullimi i acidit urik në gjak

Artriti reumatoid – një gjendje ku sistemi imunitar sulmon astarin e nyjeve

Scleroderma – një kusht që shkakton forcim të lëkurës

– Spondylitis ankylosing – një lloj i artrititi afatgjatë që prek pjesë të shtyllës kurrizore

– Lupus eritematoz sistemik – një kusht jo i kuptuar sa duhet që prek shumë nga indet dhe organet e trupit.

TRAJTIMI NATYRAL I BURSITIT

Si me të gjitha sëmundjet, bursiti nuk mund të shërohet brenda natës. Gjëja e parë që duhet të bëni është të gjeni një profesionist të licencuar shëndetësor.

Këtu janë disa gjëra që ju mund t’i diskutoni me mjekun tuaj:

Detoksifikimi

– Eliminoni Candidan; Kliko këtu për të gjetur se si.

– Fuqizoni sistemin imunitar; Kliko këtu për të mësuar më shumë.

– Agjëroni për të pastruar sistemin tuaj nga mbetjet toksike.

Hidroterapia

Hidroterapia është aplikimi i ujit, akullit, avullit dhe temperaturat e nxehta dhe të ftohta për të ruajtur dhe për të rikthyer shëndetit. Trajtimi përfshin zhytje të plotë të trupit, banja me avull, sauna, banja sitz, dhe zbatimin e kompresave të nxehta dhe / ose të ftohta.

Hidroterapia është efektive për trajtimin e një game të gjerë të kushteve të lehta dhe mund të përdoret në shtëpi, si pjesë e një programi të vetë-kujdesit. Shumë mjekë Natyropatik dhe fizioterapistët përdorin Hidroterapi si pjesë e trajtimit.

– Rekomandohen spastrime të rregullta të zorrëve për të hequr toksicitetin nga trupi.

– Pjesa më e madhe e ujit që pimë është shumë acide dhe me qëllim për të shëruar organet tona, kemi nevojë për një terren më shumë alkalin. Gjatë programit pini ujë të Alkalizuar, që mund ta bleni në supërmarket.

Ushqimi

Është e rëndësishme për të mos shtuar toksicitetit të mëtejshëm në sistemin tuaj, prandaj përpiquni të përmbaheni për sa më poshtë:

– Mos konsumoni ëmbëltues artificial, të tilla si Splenda, NutraSëeet ose Aspartame.

– Mos konsumoni shurup misri të lartë në fruktozë, apo glutamate mono-sodiumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Eliminoni produktet e qumështit konvencional.

 • Shmangni viçin konvencional.

Aromaterapia

Ekzistojnë disa vajra esenciale që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit. Ka një numër të vajrave esenciale që kanë efekt ngrohës dhe anti-inflamator në shkallë të ndryshme.

Vaj Helichrysum dhe Kamomili Gjerman janë të njohur për efektet e tyre anti-inflamatore dhe dhimbje lehtësuese.

Vaj Lavender mund të ndihmojë në qoftë se nuk i keni këto vajrat e tjerë në dispozicion.

Vajra esencial ngrohës janë xhenxhefili, piperi i zi, borziloku i ëmbël, dëllinja kokërr kuqe, dafina dhe mendra.

Vajra të tjera të rekomanduara janë vaj karafili, kanelle, trumze, rigone dhe kopëri.

Disa vajra esenciale mund të shkaktojnë acarim të lëkurës (skuqje), në qoftë se i përzieni në përqendrim shumë të fortë.

Ngrohja graduale e kyçeve me një masazh vaji, locioni ose kremi ku janë ​​përdorur një shumëllojshmëri e vajrave esenciale, që jo vetëm të ngrohen kyçet, por edhe të ndihmojë për të reduktuar inflamacion dhe parehatinë, do të ndihmojë për të përshpejtuar procesin e shërimit.

Plan veprimi i shpejtë për bursitin

 1. Masazhoni kyçet e prekura me vaj rozmarine, kamomili, kamfori, dëllinje, ose livando.
 2. Ushqimi luan një rol integral në zvogëlimin ose parandalimin e bursitit dhe të gjitha llojet e kushteve arthritike. Një dietë e pasur me një përzgjedhje të bollshme të perimeve të freskëta, si dhe një shumëllojshmëri të gjerë të frutave të ëmbël dhe jo të ëmbël, arra dhe fara, si dhe drithëra, është shumë e rekomanduar.
 3. Domatet, speci i kuq dhe piperi i zi duhet të shmangen nëse vuani nga artriti reumatoid. Minimizoni futjen e proteinave, zgjidhni sasi të vogla të peshkut, bishtajore, vezë, arra dhe fara.
 4. Bëni testin për alergjitë ndaj ushqimit dhe mjedisit dhe për të shmangur të gjitha ushqimet dhe substancat ndaj të cilave jeni alergjik.
 5. Pastrimi dhe Detoksifikimi është i rëndësishëm; duke përfshirë pastrimin e zorrës së trashë, agjërimin, fizioterapinë dhe mjetet homeopatike.
 6. Hidroterapia (zbatohet dy deri në pesë herë në javë) ose kompresat me ngrohje (zbatohen një herë në ditë mbi zonat e prekura).
 7. Pini lëngun e gjysmë limoni para çdo vakti dhe para se të shkoni në shtrat.

Bimët e egra të shkretëtirë për Shëndetin e Kockave dhe Kyçeve


Një mënyrë jetese e ngarkuar, ushqimet e dëmshme dhe të pashëndetshme në dietë, e cila detyrimisht është e ulët në kalcium, kontribuon në zvogëlimin e densitetit të kockave, humbjen e hershme të kockave dhe rritjen e rrezikut për fraktura dhe sëmundje të ndryshme tëkockave. Aktiviteti i ulët fizik gjithashtu shton degjenerimin e kockave. Dhimbja e kyçeve, në anën tjetër, vjen me rritjen e moshës, lëndimin, mbajtjen e peshës së tepërt dhe konsumimin e kërcit.

Kështu, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D) ka bërë kërkime të jashtëzakonshme dhe ka prodhuar produktet më të mira bimore për dhimbjet e kyçeve dhe muskujve dhe për trajtimin e problemeve të ndryshme të kockave, kyçeve dhe muskujve. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook