Hernia Diskale; Si ta trajtojmë

Published On: November 12th, 2022Categories: Kockat dhe Nyjet0 Comments on Hernia Diskale; Si ta trajtojmë

Hernia Diskale; Si ta trajtojmë

E njohur gjithashtu si një rrëshqitje disku apo rënie disku, hernia diskale ndodh kur një nga disqet e shpinës këputet dhe xheli që gjendet brenda tij rrjedh jashtë. Kjo mund të shkaktojë dhimbje shpine, si dhe dhimbje në zona të tjera të trupit.
Në rastet e hernies diskale, shpesh preket nervi shiatik; nervi më i gjatë në trup, i cili fillon nga pjesa e prapme e legenit, përmes mollaqeve, përgjatë të dy këmbëve deri te këmbët poshtë.

Simptomat

Nëse presioni është vendosur mbi nervin shiatik, mund të shkaktojë një dhimbje të vazhdueshme, mpirje dhe një ndjesi shpimi gjilpërash në një ose të dyja këmbët.
Pra, presioni i vendosur mbi nervin shiatik mund të shkaktojë:
• Dhimbje të vazhdueshme
• Mpirje
• Ndjesi shpimi gjilpërash në një ose të dyja këmbët

Shkaqet

Hernia diskale ndodh kur këllëfi i jashtëm i diskut çahet (ndahet), duke rezultuar që xheli brenda tij të grumbullohet dhe të dalë nga disku.
Disku i dëmtuar mund të ushtrojë presion mbi të gjithë palcën kurrizore ose në një rrënjë të vetme nervore; një hernie diskale mund të shkaktojnë dhimbje si në fushën e diskut të spikatur edhe në zonën e trupit që kontrollohet nga nervat që disk ka shtypur.
Nuk është gjithmonë e qartë se çfarë e shkakton thyerjen e një disku, megjithëse mosha është një faktor i zakonshëm në shumë raste. Me kalimin e moshës, disqet tona kurrizore fillojnë të humbasin përmbajtjen e tyre të ujit, duke i bërë ata më pak fleksibile dhe më shumë të thyeshëm.

Shumica e njerëzve nuk mund ta identifikojnë shkakun e saktë të hernies së tyre diskale. Ndonjëherë, duke përdorur muskujt e shpinës në vend të muskujve të këmbëve dhe të kofshëve për të tërhequr apo ngritur objekte të rënda mund të çojë në një hernie diskale, ashtu si mund të shkaktojë edhe përdredhje. Rrallë ndodh që një ngjarje traumatike si rrëzimi apo goditja në pjesën e pasme të shkaktojë hernie diskale.

Trajtimet Natyrale për Hernien Diskale

  • Ushqimi

Ushqimi për një hernie diskale shpesh fokusohet në sigurimin e trupit me lëndë ushqyese që ka nevojë për të mbajtur kërcet të shëndetshëm.

Ushqimet që mbështesin shëndetin e kërcit përfshijnë ato që janë të pasura në vitaminë C, E dhe D; dhe dieta për hernie diskale duhet të përfshijë gjithashtu shumë kalcium për të mbështetur shëndetin e rruazave.
Në përgjithësi, dieta duhet të përfshijë shumë perime, fruta, dhe proteina të dobëta pa dhjam, të tilla si peshk, mish pule, dhe fasule.
Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përpiquni t’i përmbaheni për sa më poshtë:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
• Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale të qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë ato të papërpunuara, të pasterilizuara dhe qumështi i homogjenizohen nga lopët që ushqehen me bar.

• Shmangni viçin konvencional. Viçi më i mirë është ai që ushqehet me bar organik. Mishi organik më i mirë është: mish viçi, mish qengji, pule dhe gjeldeti.

  • Aromaterapia

– Për shkak të efekteve të mëdha terapeutike të Livandës, nëse një Aromaterapist do të ishte bllokuar në një ishull të shkretë me vetëm një vaj esencial, ai do të shpresonte që ai të ishte vaj i livandës.
Por kur ju doni më pak qetësim dhe më shumë lehtësim të dhimbjeve të fuqishme, ka një tjetër lloj livando, Lavandula latifolia L. Spica, apo Spike lavender. Një hibrid i officinalis lavender dhe latifolia, Lavandin, Lavandula-super është më pak e shtrenjtë dhe shpesh përdoret për të falsifikuar livandon e vërtetë.  Ky vaj i livandës është një antispasmodic i fuqishëm i përshtatshëm për problemet muskulare, të frymëmarrjes dhe qarkullimit të gjakut, dhe jo si një qetësues për mendjen.

– Vaj kamomili mund të lehtësojë dhimbjet e shpinës.

– Vaj Clary Sage (Salvia sclarea – nuk duhet të ngatërrohet me sherebelë, Salvia officinalis) është konsideruar zbutëse, dehëse dhe euforike;  duhet të përdoret në sasi të vogla dhe mundësisht jo para një mbrëmje apo koktei, pasi ajo shton efektin e alkoolit.
– Helichrysum ka një histori të gjatë si vaj për vajosje, por ai meriton një vend të nderuar edhe në masazhin terapeutik.

– Vaj i Drurit të Sandalit, i cili është i njohur në disa trajtime homeopatike edhe si temjan, gjithashtu heq spazmat e muskujve dhe është i dobishëm në trajtimin e nervit shiatik dhe ngjeshjes limfatike.
Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë sigurohuni që vaj esencial të jetë 100% bimor, i pastër, i distiluar dhe që vjen nga një burim i respektuar.

  • Mjekësia homeopatike

Trajtimi homeopatik mund të jetë shumë efektiv në të dy rastet akute dhe kronike të problemit të hernies diskale. Ai mund të jetë një ndihmë e madhe për pacientët si dhe mund të shpëtojë raste të avancuara nga thika e kirurgut.
Trajtimi homeopatik i hernies diskale zakonisht bazohet në simptomat të cilat janë paraqitur në një rast individual. Për shembull, në një individ me “hernie diskale” ku dhimbjet udhëtojnë poshtë në këmbë, ilaçi homeopatik i përshkruar do të jetë i ndryshëm nga një individ i cili ka dhimbje të mbyllur në pjesën e prapme të shpinës.
Lëngjet e patates dhe të selinos janë shumë të shëndetshme dhe mund t’ju ndihmojnë në rastet e dhimbje të nervit shiatik. Nëse ju kombinoni këto dy lëngje dhe i pini në mënyrë të përditshme në sasi prej 300 ml, do ju japin lehtësim të dhimbjeve të nervit shiatik. Ju mund të shtoni edhe karrota për forcë dhe shije.
Çaj i Shtogut ose lëngu i tij është gjithashtu shumë i dobishëm dhe efektiv. Ai është i njohur si relaksues dhe stimulues i muskujve.
Këtu janë disa mjete që mjeku juaj mund t’ju sugjerojë:
Bimë mjekësore
Bimët mjekësore që përdoren zakonisht në trajtimin e hernies diskale synojnë lehtësimin e dhimbjeve. Prej bimeve analgjezike ose dhimbje-reduktuese, janë: shelgu, lulesahati (passionfloëer), Kava Kava dhe kthetra e djallit (devil’s claë).
Bimët që mund të ndihmojë në trajtimin e dhimbjeve nervore – një simptomë e zakonshme që lidhet me hernien diskale përfshijnë: Lule Basami, Gotu Kola dhe rozmarina.

Lulesahati është një barishte e fuqishme në trajtimin e dhimbjes, përfshirë dhimbjet që lidhen me hernien diskale.
Për shkak se ka më shumë se një duzinë shkaqe të mundshme të një hernie diskale, ju duhet të raportoni gjendjen tuaj te një mjek homeopatik i kualifikuar dhe profesional.

  • Mënyra të tjera trajtimi

Trajtimi me akull ose me kompresa ngrohje:
Varësisht se çfarë është më e efektshme për ju, ju mund të aplikoni akull ose kompresa të ngrohta në zonën e prekur, për të zbutur dhe lehtësuar dhimbjet.
Bëni kujdes të mos e mbani as akullin ose kompresën e nxehtë në lëkurë për një kohë të gjatë. Ju mund ta mbani deri në dhjetë minuta, të ndjekura nga të paktën dhjetë minuta pushim.

Jastëku i Mbështetjes së Qafës
Mbajtja e kurrizit është një nga faktorët më të rëndësishëm kur bëhet fjalë për një hernie diskale, dhe jastëku i duhur për të fjetur mund të bëjë mrekulli për t’ju lehtësuar dhimbjet e vazhdueshme.
Hidhni një sy në dyqanet e shëndetit për jastëkë të dizajnuara veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga dhimbjet e shpinës.

  • Ushtrimet fizike

Provoni të ushtroheni me lëvizje të muskujve të shpinës dhe të barkut; duke u shtrirë mbi bark, provoni të drejtoni trupin dhe kokën, deri sa pika mbështetëse të jetë barku, si në figurën më poshtë. Ushtrohuni për rreth 30 minuta.

Bimët e egra të shkretëtirë për Shëndetin e Kockave dhe Kyçeve


Një mënyrë jetese e ngarkuar, ushqimet e dëmshme dhe të pashëndetshme në dietë, e cila detyrimisht është e ulët në kalcium, kontribuon në zvogëlimin e densitetit të kockave, humbjen e hershme të kockave dhe rritjen e rrezikut për fraktura dhe sëmundje të ndryshme tëkockave. Aktiviteti i ulët fizik gjithashtu shton degjenerimin e kockave. Dhimbja e kyçeve, në anën tjetër, vjen me rritjen e moshës, lëndimin, mbajtjen e peshës së tepërt dhe konsumimin e kërcit.

Kështu, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D) ka bërë kërkime të jashtëzakonshme dhe ka prodhuar produktet më të mira bimore për dhimbjet e kyçeve dhe muskujve dhe për trajtimin e problemeve të ndryshme të kockave, kyçeve dhe muskujve. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook