Vdekjet nga kanceri i mëlçisë janë shumë të mëdha ndërsa ushqimi bëhet gjithnjë e më toksik për shkak të pesticideve dhe herbicideve

 

Kanceri i mëlçisë është një nga llojet më të zakonshme të kancereve, bazuar në të dhënat nga Statistikat e Kancerit. Një raport i ri zbuloi se nivelet e vdekjes nga kanceri në mëlçi janë dyfishuar në Sh.B.A që nga mesi i viteve 1980. Botuar në CA: ‘Journal of Cancer’, raporti parashikonte që incidenca në rritje e kancerit të mëlçisë të vazhdonte deri të paktën në 2030.

Sipas dokumentit, disa faktorë rreziku kontribuan në rritje duke përfshirë rritjen e mbipeshes dhe diabetit tip II, një shkallë më e lartë e infeksionit të virusit të hepatitit C dhe përdorimi i duhanit.

Raporti siguroi një peizazh qetësues mbi përhapjen e kancerit të mëlçisë. Megjithatë, ai nuk arriti të përfshijë një faktor tjetër rreziku që është i lidhur me kancerin e mëlçisë – ekspozimin e pesticideve – i cili u shoqërua me një rritje 71% të rrezikut të kancerit të mëlçisë.

Sipas autorit të studimit kryesor, ‘Hamdi Abdi’, disa studime kanë konfirmuar ndikimin e ekspozimit ndaj pesticideve në zhvillimin e kancerit të mëlçisë. Abdi dhe kolegët e tij ekzaminuan dhe rishikuan 16 studime të tjera, të cilat ofruan informacion mbi nivelet individuale të pjesëmarrësve të ekspozimit ndaj pesticideve.

Pesticidet përdoren në prodhime bujqësore dhe tregtare, në “shtëpi dhe kopsht”. Kimikatet e përdorura për të kontrolluar dëmtuesit në të lashtat ushqimore paraqesin një rrezik për njerëzit që i konsumojnë ato ushqime. Shumë fruta dhe perime përmbajnë mbetje pesticidesh edhe pasi të lahen ose zhvishen nga lëvorja.

Ekziston një numër i pesticideve specifike të klasifikuar si shkaqe të mundshme të kancerit, përfshirë kapafolin, etilen dibromidin, glyphosate, malathion, diazinon, dhe dichlorophenyltrichloroethane (DDT). DDT, një pesticid organoklorik, mund të rrisë rrezikun për karcinoma hepatocelulare, thotë një studim i publikuar në edicionin e Marsit  të ‘Cancer Causes & Control’. Përdorimi i tij është i kufizuar në shumë vende.

Toksapeni, insekticidi më i përdorur në botë para se të ndalohej në 1982, u identifikua gjithashtu si një rrezik kanceroz. Pesticidet shkaktuan incidencë të rritur të neoplazmave të mëlçisë dhe mitrës te minjtë.

Sidoqoftë, kjo mund të jetë maja e ajsbergut; Një raport i lëshuar nga ‘Universiteti Princeton’ zbuloi se ekzistojnë 70,000 kimikate që janë në prodhim tregtar. Efektet e kombinimit dhe efektet e ekspozimit të nivelit të ulët afatgjatë të këtyre kimikateve janë në shumë raste thjesht të panjohura.

‘Departamenti Amerikan i Bujqësisë’ publikon një raport vjetor mbi mbetjet e pesticideve në fruta dhe perime që janë pjesë e rëndësishme e dietave të fëmijëve. Këto ushqime përfshijnë mollë, lëng molle, karrota, rrush, fasule jeshile, pjeshkë, patate dhe domate. Raporti tregon se cilat ushqime regjistruan frekuenca më të mëdha ose më të vogla të zbulimit të mbetjeve të pesticideve organofosfat.

Ekziston një shqetësim në rritje për ndotjen e ushqimit me kimikate bujqësore. Më shumë studime janë të nevojshme për të zhvilluar një kurbë të vërtetë të përgjigjes së dozës për secilin kimikat, e cila do t’i lejojë studiuesit të mbledhin të dhëna për lidhjen midis dozës së një lënde kimike dhe efektit të kimikateve ose ilaçeve. Ky informacion ka të bëjë me përcaktimin e nivelit të të dhënave të pesticideve që ndoshta shoqërohet me një rritje të caktuar të rrezikut të kancerit të mëlçisë.

Për të zvogëluar ekspozimin ndaj pesticideve dhe kimikateve të tjera, këshillat e mëposhtme mund të ndihmojnë:

 • Blini perime dhe fruta të prodhuara organikisht.
 • Lani tërësisht të gjitha frutat dhe perimet.
 • Kultivojini vet perimet ose frutat nëse keni hapësirë.
 • Gatuani në temperaturë të lartë mishin e kuq dhe pulën.
 • Ndërprisni pirjen e Alkoolit dhe duhanin.
 • Filtroni ujin para se ta përdorni për pirje ose gatim.

Nëse të ardhurat tuaja janë të kufizuara për blerje organike, duhet të keni parasysh:

Perimet dhe frutat e mëposhtme kanë në përgjithësi sasi të LARTË të mbetjeve të pesticideve

 • Mollë
 • Selino
 • Luleshtrydhe
 • Pjeshkë
 • Spinaq
 • Nektarina (e importuar)
 • Rrushi (i importuar)
 • Specat e ëmbël
 • Patatet
 • Boronica
 • Marule
 • Kale

Frutat dhe perimet e mëposhtme janë përgjithësisht më të ulta në mbetjet e pesticideve

 • Qepë
 • Misër i ëmbël
 • Ananas
 • Avokado
 • Lakër
 • Bizele
 • Asparagus
 • Mango
 • Patëllxhan
 • Kivi
 • Patate e ëmbël
 • Grejpfrut
 • Kërpudha

Kura me bimë shkretinore për pacientët me kancer të mëlçisë në çdo lloj faze

Kura bimore për kanceret e mëlçisë përbëhet nga ilaçet me bimë shkretinore që i gjeni më poshtë. Këto ilaçe janë krejtësisht me bimë shkretinore të studiuara në mënyrë shkencore dhe të provuara me sukses në qindra paciente që kemi kuruar me këto lloje të kancerit. Trajtimi ndiqet disa muaj, gjë që ndryshon nga një pacient në tjetrin për shumë faktorë, por efektet e ilaçeve fillojnë që në ditët e para të trajtimit. Mundësia e shërimit të plotë me këto ilaçe është e madhe për të gjithë pacientët, dhe ilaçet janë krejtësisht të sigurta dhe pa asnjë lloj efekti anësor, por vetëm me efekte pozitive në të gjithë trupin, si dhe reduktojnë dëmet dhe efektet anësore të trajtimeve konvencionale të spitalit, si kimioterapia, radioterapia apo imunoterapia. Këto ilaçe bimore prodhohen në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku edhe janë të regjistruara dhe nga ku i dërgojmë me postë të shpejtë në çdo vend të botës.

Për të mësuar më shumë detaje rreth përbërësve të kurës, klikoni ose shtypni mbi foton e mëposhtme.