You are here:---Kolesteroli

Kolesteroli

By | 2017-11-06T21:25:35+00:00 November 6th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|Tags: |0 Comments

Kolesteroli; Testet, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Kolesteroli është një substancë yndyrore e njohur si një lipid dhe është jetike për funksionimin normal të trupit. Ai prodhohet kryesisht nga mëlçia, por mund të gjendet gjithashtu në disa ushqime të hamë. Jo i gjithë kolesteroli është i keq sepse ai është i nevojshëm për mirëmbajtjen e qelizave të trupit. Ai gjithashtu luan një rol kyç në prodhimin e hormoneve seksuale te meshkujt dhe femrat, duke përfshirë pregnenolone, testosterone, estrogjen, progesterone dhe kortizol. Këto janë të rëndësishme për shëndetin e sistemit imunitar, funksionet mineral-rregulluese të veshkave dhe mbarëvajtjen e sistemeve hormonale te meshkujt dhe femrat.

Nivelet e kolesterolit në trup përcaktohen duke matur nivelin e gjakut të lipoproteinave / lipideve (proteina që bartin yndyrna në gjak.) Duke pasur një nivel tepër të lartë të yndyrës në gjak (hyperlipidemia) mund të kesh një efekt mbi shëndetin tënd. Vetë kolesteroli i lartë nuk shkakton asnjë simptomë, por ai rrit rrezikun e kushteve të rënda shëndetësore.

Kolesteroli bartet në gjak nëpërmjet proteinave, dhe kur ato kombinohen, quhen lipoproteina. Ekzistojnë lipoproteina të dëmshme dhe mbrojtëse të njohura si LDL dhe HDL, ose kolesterol i keq dhe i mirë.

  • lipoprotein me densitet të ulët (LDL): LDL bart kolesterolin nga mëlçia te qelizat që kanë nevojë për të. Nëse ka shumë kolesterol për qelizat, ai mund të ndërtohet deri në muret e arterieve, duke çuar në sëmundje të arterieve. Për këtë arsye, LDL kolesteroli është i njohur si “kolesteroli i keq”.
  • lipoprotein me densitet të lartë (HDL): HDL bart kolesterolin larg nga qelizat dhe e kthen përsëri në mëlçi, ku ose është thyer, ose është miratuar nga trupi si një mbeturinë. Për këtë arsye, ky është referuar si “kolesterol i mirë” dhe nivelet më të larta të tij janë më të mira.

Megjithatë, LDL kolesteroli bëhet i dëmshëm vetëm pasi është oksiduar (proces i një substance të spastruar me oksigjen.) Kjo është arsyeja pse kolesteroli i oksiduar duhet të konsiderohet fajtori i vërtetë. Sasia e kolesterolit në gjak (të dy llojet: LDL dhe HDL), mund të matet me një test të gjakut. Nivelet e rekomanduara të kolesterolit në gjak ndryshojnë në mes të rriturve të shëndetshëm dhe atyre në rrezik të lartë.

Kur duhet t’i testosh nivelet e kolesterolit?

Mjeku mund t’ju rekomandojmë që të testoni nivelet e kolesterolit në gjak nëse:
• jeni diagnostikuar me sëmundje koronare të zemrës, goditje apo mini-goditje (TIA) ose sëmundje periferike arteriale (PAD)
• jeni mbi 40 vjeç
• keni një histori familjare të sëmundjeve kardiovaskulare
• keni një anëtar të afërt të familjes që ka një gjendje shëndetësore të lidhur me kolesterolin
• jeni mbipeshë
• keni presion të lartë të gjakut, diabet ose një gjendje shëndetësore që mund të rrisë nivelet e kolesterolit, të tilla si tiroidet nën-aktive
• keni ngushtim të arterieve (atherosclerosis)
• pas një sulmi në zemër
• mini-goditje (TIA)

Pse duhen ulur nivelet e kolesterolit?

Evidenca tregon fuqimisht se kolesteroli i lartë mund të rrisë rrezikun e:
– Kolesteroli mund të ndërtohet deri në muret e arterieve, duke kufizuar rrjedhjen e gjakut në zemër dhe tru dhe pjesë të tjerar të trupit. Ai gjithashtu rrit mundësinë e zhvillimit të mpiksjes së gjakut diku në vena.
– Rreziku i sëmundjes së koronareve të zemrës (kur furnizimi me gjak i zemrës suaj bllokohet ose ndërpritet) gjithashtu rritet nëse niveli i kolesterolit në gjakun tuaj rritet dhe kjo mund të shkaktojë angjinë gjatë aktivitetit fizik.

Shkaqet

Çfarë e shkakton ngritjen e niveleve të kolesterolit?

Ka shumë faktorë që mund të rrisin mundësinë për të pasur probleme në zemër ose goditje në qoftë se keni kolesterol të lartë, duke përfshirë:
• një dietë të pashëndetshme: disa ushqime përmbajnë kolesterol (i njohur si kolesteroli dietik), por ai është sasia e yndyrës së ngopur në dietën tuaj, që është shumë i rëndësishëm
• pirja e duhanit: cigarja përmban një lëndë kimike të quajtur akrolein që ndalon HDL nga transportimi i LDL në mëlçi, duke çuar në ngushtimin e arterieve (atherosclerosis)
• të kesh diabet ose tension të lartë të gjakut (hipertensioni)
• një histori familjare me goditje apo sëmundje të zemrës

Ekziston edhe një gjendje e trashëguar e njohur si hypercholesterolaemia familjare (FH). Kjo mund të shkaktojë kolesterol të lartë edhe te dikush që ha shëndetshëm.

Udhezime te pergjithshme per pacientet me nivele te larta kolesteroli

Ka shumë hapa që ju mund të merrni për të ulur nivelet e larta të kolesterolit:
Hapi i parë në uljen e kolesterolit është të mbani një dietë të shëndetshme të ekuilibruar. Ndryshime të tjera të jetesës mund të bëjnë një ndryshim të madh.

Do t’ju ndihmonte shumë për të ulur kolesterolin nëse ju:
• Bëni ushtrime të rregullta
• lini duhanin
• nuk konsumoni asnjë ëmbëltues artificial dhe nuk konsumoni pije të gazuara.
• shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
• shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
• eliminoni produktet konvencionale qumështit, dhe shmangni mishin e kuq.

Ushqimi

Është e rëndësishme ta mbani dietën tuaj të ulët në ushqim yndyror, veçanërisht të ushqimit që përmban yndyrë të ngopur, dhe të hani shumë fruta, perime dhe drithëra të plota. Kjo gjithashtu do të ndihmojë për të parandaluar rikthimin e kolesterolit të lartë.

Dieta, së bashku me plotësuesit e duhur ushqimor (ilaçet bimore), ushtrimi i rregullt dhe ndërgjegjësimi në zgjedhjen e  jetesës së shëndetshme, duke përfshirë stres të ulët dhe menaxhimin e stresit, mos-pirjen e duhanit të çfarëdo lloji qoftë, dhe mos-pirjes së alkoolit, janë zgjedhje të rëndësishme të vetë-kujdesit që ju mund të bëni për të siguruar një jetë të shëndetshme të zemrës.

Për të mbrojtur veten nga sëmundjet e zemrës, ju duhet të eliminoni:
• të gjitha yndyrnat e pashëndetshme, veçanërisht acidet trans-yndyrore
• yndyrnat dhe vajrat e dhe pjesërisht të hidrogjenizuara
• shmangni ushqimet që përmbajnë margarinë, pakësim perimesh, dhe sallo (dhjam derri)
• shmangni të gjitha ushqimet e skuqura dhe të përpunuara, të cilat janë zakonisht të larta në përmbajtje yndyre të dëmshme
• shmangni të gjitha ushqimet që janë të rrezatuara dhe / ose që përmbajnë aditivë dhe preservative.
• shmangni ushqimet e rritura me përdorimin e pesticideve, herbicideve, steroideve, dhe antibiotikëve
• shmangni ushqimet që përmbajnë vezë pluhur apo qumësht pluhur.
• eliminoni të gjitha sheqernat e rafinuar dhe karbohidratet e thjeshta, të cilat jo vetëm që zvogëlojnë funksionin imunitar, dhe për këtë arsye aftësinë e trupit tuaj për të luftuar infeksionet e lidhura me sëmundjet e zemrës, por gjithashtu mund të rrisin ndjeshëm nivelet e proteinës C-reaktive, homocysteine, glukozës në gjak, insulinën, dhe trigliceridet, të gjitha nga të cilat janë shënues për sëmundjet e zemrës
• eliminoni të gjitha kripërat e rafinuara që reduktojnë në mënyrë dramatike konsumin tuaj të përgjithshëm të natriumit; në vend të tyre përdorni kripë deti ose kripë tjetër të parafinuar
• minimizoni konsumin e mishit të kuq, qumështit, dhe produktet e qumështit
• limitoni kafeinën (jo më shumë se dy filxhana kafe në ditë)
• mos konsumoni alkool.

Theksojmë se një dietë e pasur me ushqime të plota organike, veçanërisht shumë të freskëta, fruta dhe perime, tërshëra, drithëra, arra, fara, pula të lira dhe të egra, peshk të egër të ujërave të ftohta, të tilla si: shojzë e Atlantikut Verior, skumbri, roughy portokalli, dhe salmon. Fasulet dhe bishtajoret janë gjithashtu të këshillueshme për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë në fibra.

Gjithashtu, duhet të përdorni vajra të shëndetshem të tilla si vaj ulliri ekstra të virgjër, vaj kokosi, vaj flaxseed, dhe vajrat e peshkut, për acidet yndyrore esenciale që ato përmbajnë.
Gjatë gjithë ditës pini shumë ujë të pastër të filtruar, dhe shmangni pirjen -si dhe banjën dhe dushin në- ujë rubineti të pafiltruar, sepse uji i rubinetit përmban metale të rënda dhe mbetje të pesticideve që mund të kontribuojnë dhe keqësojnë sëmundjet e zemrës.

 

Ushqimet e hidhura përfshijnë zarzavate të tilla si spinaq, lakër jeshile dhe mustardë. Këto zarzavate, kur gatuhen dhe shoqërohen me erëza, të ndihmojnë për të pastruar zorrët dhe kështu parandalojnë akumulimin e llojit të keq të kolesterolit.

Shmangni ushqimet e ëmbla, të tharta dhe të kripura.

Gjithmonë gatuajeni vetë ushqimin tuaj dhe hajeni atë të ngrohtë.

Shmangni yndyrnat e këqija, dhe gatuani me sasi të vogla vaj ulliri.

Ushtrimet fizike

Lëvizja e rregullt ka treguar reduktim të presionit të lartë të gjakut, ulje të kolesterolit LDL dhe triglicerideve, dhe rritje të niveleve të kolesterolit të shëndetshëm HDL, rritje të furnizimit me oksigjen në qelizat e trupit dhe indet, dhe përmirësim të funksionit imun, i cili ndihmon për të mbrojtur kundër mikroorganizmave infektive që mund të shkaktojnë sëmundje të zemrës.

Përveç kësaj, ushtrimi është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar disponimin e përgjithshëm dhe reduktimin e stresit, të cilat të dyja janë të rëndësishme në ruajtjen e vetes kundër sëmundjes të zemrës. Në vijim janë disa këshilla për të bërë stërvitje të rregullt dhe të lehtë për t’u arritur.
1. Bëjeni qëllimin tuaj ecjen, notin, patinimin, kërcimin me litar, aerobikën, kalërimin, apo ngarjen e një biçiklete, tre herë në javë për të paktën 30 minuta çdo herë.
2. Për të përmirësuar masën e vogël muskulare, dhe njëkohësisht shëndetin e zemrës suaj, angazhohuni në një program trajnimi force, dy herë në javë. Për rezultate më të mira, sigurohuni që programi përfshin një përzierje të gjimnastikës dhe peshës që ushtron të gjitha grupet e mëdha të muskujve të trupit.
3. Për t’ju ndihmuar t’i përmbaheni një programi stërvitjeje të rregullt, bëni një ose më shumë nga sa vijon: i kërkoni një miku për të marrë pjesë bashkë me ju; bëjeni caktimin e çdo seance të stërvitjes një prioritet të lartë.
Shënim: Nëse vuani nga shëndeti i dobët, ose jeni mbi 40 vjeç, konsultohuni me mjekun tuaj para fillimit të një programi ushtrimor.

Trajtimi Natyral Profesional per kurimin e kolesterolit

Na kontaktoni per konsulte dhe program trajtimi natyral profesional te sigurte dhe shume efektiv per kurimin rrenjesor te kolesterolit dhe problemeve te gjakut dhe venave te gjakut.