Hipotiroidizmi; Simptomat, 7 Shenja, Shkaqet, Trajtimi Natyral

Hipotiroidizmi; Simptomat, 7 Shenja, Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Hipotiroidismi është mangësia në prodhimin e hormoneve tiroide nga gjëndra tiroide.

Simptomat

Hipotiroidismi është një gjendje shumë e zakonshme, por shpesh neglizhohet.

Simptomat e tij përfshijnë: lodhje, shtim në peshë, ngadalësim i rrahjeve të zemrës, kapsllëk, nervozizëm, ndjeshmëri ndaj të ftohtit, depresion mendor, ngadalësi ose keqshqiptim në të folur, venitje dhe fryrje të syve, fytyrë të fryrë, infeksione të përsëritura, reaksione alergjike, dhimbje koke, rënie e flokëve, brishtësi të flokëve, probleme të femrave (të tilla si rrjedhje e rëndë menstruale, periudha të dhimbshme, dhe tension paramenstrual), ulje e funksionimit imunitar, dhe probleme të metabolizmit të kalciumit.

Te fëmijët, hypotiroidismi gjithashtu mund të vonojë rritjen dhe zhvillimin normal.

Nëse nuk diagnostikohet dhe nuk trajtohet, hypothyroidismi mund të shkaktojnë ose të kontribuojë në shumë probleme të përsëritura të tjera apo të jetë përgjegjës për  problemet e shëndetit në përgjithësi.

7 Shenja të Tiroideve nën-aktive

Funksioni nën normë i tiroideve ose hipotiroidizmi është një nga kushtet më të shpeshta të keqdiagnozës në planet. Shumë njerëz vuajnë për vite me simptoma të ndryshme që lidhen me funksionin e dobët të tiroides pa marrë ndonjëherë ndihmën që u nevojitet. Qëllimi i këtij artikulli është të të ndihmojë të kuptosh 7 shenjat e një tiroide jo active, kështu që nuk duhet të vuash më tepër pa nevojë.

Hipotireoza prek femrat shumë më shpesh sesa meshkujt, me disa raporte që thonë kudo prej 5 deri në 8 herë më shumë. Raportet sugjerojnë se deri në 60% e njerëzve me probleme tiroide nuk janë në dijeni të çështjes. Këtu janë 7 nga simptomat kryesore që shohim lidhur me hipotiroidizëm.

  1. Fitimi i pashpjegueshëm i peshës

Shumë njerëz vënë re se fillojnë të fitojnë peshë pa bërë asnjë ndryshim në nivelin e tyre të të ushqyerit dhe aktivitetit. Shpesh gjen gra që hanë një dietë të shëndetshme dhe ushtrohen rregullisht, por vazhdojnë të fitojnë peshë të padëshiruar.

Tiroidi kontrollon normën tonë metabolike brenda qelizave. Kur ne nuk jemi në gjendje të marrim mjaft hormone tiroide brenda qelizës, aktiviteti ynë qelizor ngadalësohet dhe ne djegim më pak kalori dhe ruajmë më shumë yndyrë.

Kur gjitarët shkojnë në letargji, nivelet e tiroideve ulen, gjë që ngadalëson metabolizmin e tyre në mënyrë që të mund të mbijetojnë gjatë një zie buke. Kur jemi të sëmurë, ne shpesh nuk kemi një oreks dhe nivelet tona të tiroides zbresin kështu që ne mund të pushojmë dhe të shërohemi.

Në të njëjtën mënyrë, një tiroide nën-aktive ose paaftësia për të përdorur hormon tiroide në mënyrë efektive është një shenjë që trupi ka nevojë për më shumë pushim në mënyrë që të shërohet. Në shoqërinë tonë, kur kemi fitim të pashpjeguar në peshë, na thuhet se duhet të ushtrohemi më shumë. Kjo është më shpesh kontraproduktive dhe në të vërtetë e bën funksionin e tiroides më keq.

  1. Lodhja dhe këputja e vazhdueshme

Nëse jeni duke vërejtur lodhje gjatë gjithë ditës, kjo është një shenjë klasike e aktivitetit të ulët tiroid. Kjo është një shenjë e natyrshme që trupi na jep dhe që ne duhet të ngadalësojmë ritmin dhe të pushojmë. Nëse po vëmë re një lodhje të vazhdueshme, është e domosdoshme të dëgjojmë trupin tonë para se ta çojmë atë edhe më tej në kaosin hormonal.

Hormoni tiroid aktivizon aktivitetin qelizor dhe ndez nivelin e energjisë. Ka shtigje delikate midis gjëndrave të veshkave, qendrave të kontrollit të hormoneve në tru (gjëndrra e hipofizës dhe hipotalamusit) dhe gjëndrës tiroide. Kur marrim aktivitet të tepruar të hormoneve të stresit të prodhuar nga gjëndrat e veshkave, kjo mund të çojë në uljen e aktivitetit të tiroides dhe lodhjen dhe këputjen që rezulton.

  1. Dhimbje muskulore

Shumë individë me një tiroide nën-aktive kanë dhimbje të muskujve dhe dhimbje në të gjithë trupin. Ata shpesh janë keqdiagnosuar me fibromialgji ose çrregullime kronike të dhimbjes dhe shpesh do të shohin reduktim të ndjeshëm në nivelet e tyre të dhimbjes kur nivelet e hormoneve të tiroideve të balancohen.

Literatura mjekësore diskuton dhimbjen kronike dhe të përgjithësuar të shoqëruar me hipotiroidism të paraqitur në pjesë të shumta të trupit duke përfshirë këmbët, kyçet e këmbëve, kyçet e dorës, qafën, krahët dhe shpatullat. Këto raste shpesh bëhen më keq me ekspozimin ndaj motit të ftohtë dhe shpesh shoqërohen me ngërçe, mpirje dhe ndjesi shpimi.

Është vlerësuar se 80% e të gjitha kushteve tiroide janë me natyrë autoimune. Kur kemi një reaksion autoimun në një ind, trupi ynë ka shumë gjasa të ketë zhvilluar autoimunitet ndaj indeve shtesë. Kjo mund të përfshijë mbështjellësin e muskujve, mbështjelljen e myelinit rreth nervave ose kapsulave të nyjeve, të gjitha këto do të rezultonin në dhimbje nëse do të ndodhte dëmtim i mjaftueshëm i indeve.

  1. Problemet e menstruacioneve dhe fertilitetit

Gratë që kanë probleme me menstruacionet ose po luftojnë me inferilitetin duhet të konsiderojnë hipotireozën si shkak për këtë. Një tiroide nën-aktive është e lidhur me 3 problemet kryesore të menstruacioneve:

– Menstruacionet e hershme: Kjo quhet gjithashtu pubertet i parakohshëm dhe përfshin vajzat që e fillojnë periudhën e tyre para moshës 10 vjeçare.

– Periudhat e rënda: Kjo quhet menorrhagia dhe përfshin gratë apo vajzat e reja që kanë periudha që janë më të rënda se zakonisht.

– Periudha të shpeshta ose më të gjata se ato normale: Shumë gra me probleme hipotiroide do të vërejnë një shkurtim të rëndësishëm të ciklit ose periudha që zgjasin më shumë se normalja.

Kur tiroidi nuk po funksionon siç duhet, trupi beson se është e rëndësishme që të jetë në një gjendje letargjie dhe se mjedisi i jashtëm nuk është i sigurt të ketë një fëmijë. Ja se si e ndikon kjo pjellorinë:

— Nivelet e larta të prolaktinës: Prolaktina është një hormon që lirohet nga gjëndra e hipofizës së përparme, e cila lejon që laktacioni të zhvillohet pas lindjes. Nivelet e larta të prolaktinës reduktojnë pjellorinë tek gratë.

Gjëndra e hipofizës së përparme është gjithashtu aty ku çlirohet hormoni stimulues tiroid dhe nëse hipotalamusi ndjen aktivitetin e ulët të hormoneve tiroide, ai do të rritë hormonin lirues të tiroideve, e cila pastaj do të ndikojë në hipofizën e përparme dhe shpesh do të çojë në nivele të larta të prolaktinës si rezultat i një masivi goditës të aktivitetit në gjëndrrën e hipofizës.

— Ciklet anovulatorike: Nivelet shumë të larta të prolaktinës shpesh do të rezultojnë në atë që quhet cikle anovulative. Këtu nuk ndodh asnjë vezë ovuluese, e cila natyrisht e bën shtatzëninë të pamundur. Shumë gra me hypothyroidism nuk ovulojnë (vezët e tyre nuk formohen).

— Parregullsitë e fazës luteale: Prolaktina e lartë mund të shkaktojë prodhim të sasisë së reduktuar të progesteronit pas ovulimit. Kjo do të rezultojë në një membranë të dobët të mitrës që është më pak e zbatueshme për implantimin e embrionit. Kjo mund të rezultojë në një periudhë që vjen menjëherë pas ovulacionit, kështu që mund të ndodhin periudha më të shpeshta, por më të shkurtra.

— Çështje të tjera hormonale: Disa nga çështjet e tjera të përfshira në hipotiroidizëm mund të përfshijnë dominimin e estrogjenit dhe globulin e lidhjes së hormoneve të ulëta (SHBG), të cilat do të ndërhyjnë në aftësitë riprodhuese normale.

  1. Lëkura e thatë dhe e çarë dhe flokët e thyeshëm

Hormoni tiroid është i rëndësishëm për prodhimin e sebumit në gjëndrat dhjamore të lëkurës. Sebumi është yndyra që siguron lëkurë dhe flokë të shëndetshëm. Me prodhimin e pamjaftueshëm të sebumit, shpesh do të zhvillohet lëkurë e thatë dhe zbokth.

Lëkura mund të bëhet shumë e ftohtë, e thatë dhe e zbehtë me hipotiroidism. Thatësira mund të jetë aq e keqe sa nuk mund të ketë djersitje dhe pëllëmbët dhe shputat mund të jenë të trasha dhe të thata duke shkaktuar një gjendje të njohur si keratoderma.

Humbja e flokëve mund të jetë e përhapur dhe të përfshijë të gjithë kokën në vend të zonave të veçanta. Në shumë raste kjo është për shkak të një sulmi autoimun kundër gjëndrave të flokëve. Meqë 80% e problemeve tiroide janë autoimmune në natyrë, ky është një mekanizëm i zakonshëm.

Përveç kësaj, hormoni tiroid është i rëndësishëm për rritjen dhe zhvillimin e follicles së flokëve dhe pa hormonin tiroid adekuat flokët mund të bëhen shumë të thatë dhe të brishtë.

  1. Nivele të larta të kolesterolit

Një nga arsyet më të mëdha për nivelet e larta të kolesterolit LDL ka të bëjë me prodhimin e ulët të hormoneve tiroide. Për fat të keq, shumica e mjekëve drejtojnë një panel të thjeshtë të lipideve, shohin kolesterolin e lartë dhe e trajtojnë me ilaçe statine që kurrë nuk arrijnë në kauzën e çështjes reale – tiroide. Në fakt, medikamentet e statinit e zbrazin CoQ10 në mitokondri, duke shkaktuar një përkeqësim të funksionit tiroid.

Hormoni tiroid është një lojtar kyç në formimin e kolesterolit dhe shprehjes së receptorit LDL. Funksioni i ulët i tiroidit çon në shprehjen e dobët të receptorit LDL dhe rritjen e prodhimit të kolesterolit nga trupi. Në thelb trupi nuk e kupton se sa LDL prodhon ndërsa receptori nuk e lexon siç duhet.

Hormoni tiroid është i rëndësishëm në prodhimin e biliarit, ku kolesteroli është një komponent i rëndësishëm. Aktiviteti bilear është se si trupi heq qafe sasinë e tepërt LDL, por individët me hipotiroidism kanë lëvizje biliare të ngadaltë. Komponenti i kolesterolit të biliarit zakonisht merret dhe eliminohet përmes jashtëqitjes. Kapsllëku është një tjetër shenjë e zakonshme e tiroidit të ulët dhe lëvizja e dobët biliare luan një rol.

  1. Përqendrimi dhe kujtesa e dobët

Hormoni tiroid luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e trurit. Në fakt, truri është i ngopur me vendet e receptorit të hormoneve tiroide që luajnë një rol në formimin e neurotransmetuesve kryesorë si dopamina, acetilkolina dhe serotonin. Nivelet e ulëta dopamine mund të çojnë në përqendrim të dobët, ndërsa serotonin i ulët mund të çojë në depresion dhe pagjumësi.

Një nga simptomat klasike të hipotiroidizmit është depresioni. Shumë mjekë e diagnostikojnë dhe trajtojnë depresionin pa marrë parasysh kurrë tiroidin. Njerëzit do të përjetojnë pagjumësi dhe do të trajtohen me ilaçe pa ndonjë fokus në testimin e tiroides.

Ka një lidhje të fortë midis tiroides nën-aktive dhe çmendurisë. Hipotireoza shkakton nivele të ulëta të prodhimit të acetilkolinës që çon në harresë dhe shpesh në kapsllëk. Korrigjimi i shkakut të mosbalancimit të tiroides mund dhe duhet të trajtohet në këto raste.

Përfundim

Problemet e tiroideve nën-aktive mund të jenë gurthemeli i një sërë simptomash të mëdha shëndetësore. Nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga këto kushte, është mençuri të analizoni tiroidet tuaja.

Shumica e mjekëve do të shohin vetëm disa faktorë si TSH, T4 dhe T3, por kjo nuk është e mjaftueshme për të përjashtuar një problem themelor të tiroideve.

Meqenëse 80% e hipotiroidizmit është për shkak të një gjendje autoimune, ne gjithmonë duhet të shikojmë antitrupat. Në veçanti, ne studjojmë antitrupat tiroide peroxidase (TPO) dhe tiroglobulin (TG) për të kërkuar aktivitet autoimun kundër tiroides.

Së fundi, ne duhet të shikojmë edhe në anën e kundërt T3 (rT3) e cila është një formë joaktive e T3 që bllokon aktivitetin tiroid. RT3 rritet me lodhjen e veshkave si një mënyrë për të ngadalësuar metabolizmin në mënyrë që trupi të mund të shërohet.

Raporti i Plotë i Tiroides duhet të përfshijë të gjithë faktorët e mësipërm, si dhe pika të tjera të rëndësishme të të dhënave siç janë: nivelet e vitaminës D, proteina C reaktive, homocisteinë, një test i plotë i gjakut dhe paneli metabolik. Këto duhet të merren parasysh nëse jeni i shqetësuar për një gjendje nën-aktive të tiroidit.

Shkaqet

Hipotiroidismi mund të shkaktohet nga alergjitë ushqimore, stresi i tepërt, toksinat e mjedisit, ushtrimi fizik i pamjaftueshëm, mangësia e vitaminës B, mungesa e hekurit, mungesa e enzimeve që ndihmojnë tretjen e ushqimit, sëmundjet e mëlçisë, zhbalancimet hormonale, dhe/ose parazitët. Të gjithë këta faktorë duhet të kontrollohen dhe të adresohen që të mund të arrihet lehtësim dhe kurim i gjendjes para se ajo të avancojë.
Litiumi, estrogjeni sintetik dhe antihistamines mund të përkeqësojnë simptomat e hypothyroidismit. Përveç kësaj, në qoftë se merrni medikamente tiroide, rrisni plotësimin e kalciumit për të zvogëluar rrezikun e dobësimit të kockave.
Funksioni i ulët i tiroides mund të jetë edhe për shkak të autoimunitetit dhe sëmundjes Hashimoto, një gjendje në të cilën trupi bëhet alergjik ndaj vetë gjëndrës tiroide të tij dhe formon antitrupa që e sulmojnë atë, duke shkaktuar kështu ulje të prodhimit të hormoneve tiroide.
Kujdes: Nëse dyshoni se vuani nga sëmundja Hashimoto, duhet ta merrni seriozisht trajtimin natyral duke ndjekur udhëzimet që i gjeni këtu.

Trajtimi Natyral i Hipotiroidizmit

Nëse dëshironi të shëroheni nga tiroiditi Hashimoto dhe të rregulloni tiroidet, ndiqni një dietë të shëndetshme të tiroides. Në zemër të kësaj diete është një plan ushqimor që është i ulët në karbohidrate, i lartë në yndyrna të shëndetshme, fibra, proteina të pastra dhe fitonutrientë të bazuar në bimë dhe barishte.

Disa nga ushqimet më të mira që mund të hani përfshijnë perimet e detit, perimet kryqëzore, supë kockash, limon, lime, gjalpë organik, arrë kokosi, avokado, uthull molle, ushqime të fermentuara, ullinj , vaj ulliri, peshk të egër dhe produkte shtazore të ushqyera nëpër kullota.

– Konsideroni një Dietë Autoimune

Meqenëse sëmundja e Hashimoto nuk është vetëm një mosfunksionim i tiroides, por një sëmundje autoimune, duhet të merrni parasysh një Dietë Autoimune. Është një mënyrë e fuqishme për të zvogëluar inflamacionin dhe kondicionin autoimun. Mund të jetë gjithashtu e dobishme nëse keni kushte të tjera autoimune përveç tiroiditit Hashimoto.

Qëllimi i një Diete Autoimune është në thelb të hani shumë ushqime anti-inflamatore dhe të eliminoni ushqimet inflamatore nga dieta juaj. Ushqimet anti-inflamatore që mund të përfshini në këtë plan përfshijnë ushqime të ngopura me bar, mishin e kullotave, shpendët, avokadon, vajin e avokados, limonin, manaferrat, çajin jeshil, uthullën e mollës, peshkun e egër, xhenxhefil, supë kockash, supë perimesh, vaj ulliri, perime të fermentuara, yndyrë kokosi, hudhra, qepë dhe qiqra.

Ushqimet inflamatore që duhet të shmangni përfshijnë kokrra të rafinuara, drithërat, produktet e grurit dhe miellit, ushqimet e skuqura thellë, ushqimet e përpunuara, ushqimet e konservuara, ushqimet e shpejta, pijet me gaz, mishin e kuq, yndyrnat trans, margarinë, vajra të rafinuar, etj.

– Ulja e stresit

Stresi kronik është një nga shkaqet kryesore të inflamacionit, dhimbjes dhe sëmundjes. Një përqindje e madhe e njerëzve me simptoma autoimune kanë përjetuar stres emocional para fillimit të simptomave të tyre. Stresi mund të shkaktojë simptoma, flakje autoimune, funksion të ulët imunitar dhe të ndryshojë prodhimin e hormoneve neuroendokrine. Hulumtimi ka treguar gjithashtu se ndërhyrjet për uljen e stresit mund të kenë një efekt pozitiv te njerëzit me sëmundje autoimune, siç është Hashimoto.

Ulja e niveleve të stresit është jashtëzakonisht e rëndësishme në zgjidhjen e shkaqeve themelore të sëmundjes Hashimoto dhe çështjeve të tjera autoimune. Ne rekomandojmë meditim, ushtrime relaksuese, frymëmarrje, banja detox me kripë Epsom, kalimin e kohës në natyrë, praktikat shpirtërore (shkuarjen në xhami, kryerjen e lutjeve), dhe bimët për të zvogëluar stresin.

Bimët adaptuese janë jashtëzakonisht të dobishme kur bëhet fjalë për uljen e hormoneve të stresit dhe balancimin e trupit.

– Mangësitë ushqyese

Mangësitë ushqyese mund të çojnë në të gjitha llojet e problemeve në trup, duke përfshirë pabarazinë e florës së zorrëve, inflamacionet, dhimbjen dhe sëmundjet. Mangësitë ushqyese mund të çojnë në mosfunksionim tiroid dhe tiroiditet Hashimoto.

Vitamina B

Vitamina B, veçanërisht B12, është thelbësore kur bëhet fjalë për funksionet qelizore, metabolike dhe tiroide. Nuk është çudi që vitamina B12 quhet gjithashtu “vitamina e energjisë”.

Seleni

Seleni është një mineral tjetër që është tepër i rëndësishëm për funksionimin e tiroides. Ndihmon për të rregulluar hormonet T3 dhe T4, dhe madje mund të zvogëlojë rrezikun e problemeve të tiroides gjatë shtatëzanisë. Kur bëhet fjalë për selenin, një nga mënyrat më të lehta për të përmbushur kërkesat e trupit është të hani një arrë braziliane në ditë.

Zinku

Zinku është një mineral i rëndësishëm që është një pjesë e enzimës deiodinazë, e cila shndërron T4 në T3. Studimi ka lidhur gjithashtu mungesën e zinkut me hipotiroidizmin. Mishi, vezët, arrat dhe farat janë të gjitha burime fantastike të zinkut.

Vitamina A

Hulumtimet kanë treguar që vitamina A mund të ndihmojë në rregullimin e metabolizmit të hormoneve tiroide dhe nivelet e shëndetshme të TSH. Burimet më të mira të vitaminës A përfshijnë mëlçinë e merlucit, vezët, perimet me gjethe të errëta, perimet portokalli dhe të verdha dhe frutat.

Vitamina E

Vitamina E është një antioksidant i rëndësishëm. Mungesa e vitaminës E është e lidhur edhe me problemet e tiroides. Burimet më të mira të vitaminës E përfshijnë zarzavatet me gjethe të errëta, arrat dhe farat

Vitamina D

Vitamina D është një nga vitaminat kryesore në të cilën shumica e njerëzve janë të mangët. Vitamina D ndihmon për rregullimin e sistemit imunitar dhe është shumë e rëndësishme për funksionimin e tiroides. Një përqindje e madhe e njerëzve me tiroiditet dhe problemet e tiroides së Hashimoto kanë mangësi të vitaminës D.

Për të korrigjuar këtë mungesë, është e rëndësishme që të kaloni të paktën 15 – 20 minuta jashtë në diell me një lëkurë të zhveshur të ekspozuar ndaj diellit, dhe të ndiqni udhëzimet që i gjeni këtu.

Magnezi

Pa nivele adekuate të magnezit, tiroidet nuk mund të funksionojnë siç duhet. Mungesa e magnezit është e lidhur me zmadhimin e tiroideve. Është e rëndësishme që të hani një dietë të pasur me magnez me arra, fara, avokado dhe kakao.

Omega 3

Acidet yndyrore omega 3 janë jashtëzakonisht shumë të rëndësishme në uljen e inflamacionit në trupin tuaj. Mangësitë janë të lidhura me problemet e tiroides. Acidet yndyrore kryesore omega 3 që duam janë zinxhiri shumë i gjatë EPA dhe DHA që i gjejmë tek peshqit, krillet dhe algat, si dhe mishi i ushqyer nga kullotat.

– Përcaktoni përparësinë e gjumit të mirë për të shëruar Hashimoto

Gjumi është absolutisht thelbësor dhe i padiskutueshëm kur bëhet fjalë për tiroide dhe shëndetin e përgjithshëm. Mos harroni, stresi mund të rezultojë në probleme të tiroides, dhe nata pa gjumë vendos shumë stres në trupin tuaj. Të flesh shtatë deri në nëntë orë gjumë është tepër e rëndësishme për të mbështetur funksionin e tiroides dhe mirëqenien e përgjithshme.

Për të mbështetur një cikël të shëndetshëm të gjumit, ushtrohuni rregullisht dhe hani një dietë të shëndetshme. Shmangni pijet me kafeinë dhe sheqerna të përpunuar, veçanërisht vonë në orët e pasdites ose në mbrëmje. Mbani një orar të rregullt të gjumit. Zhvilloni një rutinë të natës që funksionon për ju. Fikni elektronikën disa orë para gjumit. Angazhohuni në qetësimin e aktiviteteve të natës, të tilla si meditimi dhe leximi.

– Përmirësoni shëndetin e mëlçisë dhe detoksifikimin

Mëlçia është një organ tepër i rëndësishëm që shërben për një seri funksionesh në trupin tuaj, megjithatë ne rrallë i japim kredi të mjaftueshme për rolet e saj të rëndësishme. Kur bëhet fjalë për shëndetin e tiroides dhe sëmundjen e Hashimoto, mëlçia është pjesërisht përgjegjëse për shndërrimin e T4 në T3. Pa këtë konvertim, ju mund të zhvilloni çështje tiroide.

Shëndeti i mëlçisë mund të rrezikohet për shkak të një diete jo të shëndetshme, ekspozimit ndaj toksinave mjedisore, mungesës së ushqyesve, infeksioneve kronike dhe glutathione të ulët. Është e rëndësishme të mbështesni shëndetin e mëlçisë përmes një diete të shëndetshme dhe detoksifikimit.

Bimët e Shkretëtirës në Mbështetje të Pacientëve me Sëmundje Autoimune


Sëmundjet Autoimmune dhe fushat e tyre përkatëse janë të lidhura me strukturën e punës së sistemit imun. Sëmundjet autoimune ndodhin si rezultat i çekuilibrit në funksionimin e sistemit imunitar. Baza e sëmundjeve aotoimune është si shkak i dështimit të sistemit imun në dallimin mes trupave të huaj dhe trupave që gjenden në brendësi të tij në mënyrë të zakonshme dhe natyrshëm. Kur dështon në zbulimin e trupave të huaj, sistemi imun sulmon indet e tij, pra vetveten. Ai mund të sulmojë një qelizë të vetme, mund të sulmojë një organ ose një sistem të tërë. Ky është dështim i ushtrisë në mbrojtje të trupit nga sulmet e huaja. Por më shumë se kjo është dështimi i ushtrisë së imunitetit në identifikimin e anëtarëve të trupit të tij.

Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D), ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, të kombinuara në lloj dhe sasi të caktuar, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me çrregullime autoimune, si Multiple Sclerosis (MS), Artriti Reumatoid, Tiroiditi Hashimoto, Lupus, Hepatiti Autoimun, Diabeti Tip 1, Anemia Hemolitike Autoimune, Epilepsia, Sindromi Sjogren, Skleroderma, Urtikaria/Hives, etj.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook