Diabeti Gestacional – I Shtatzënisë

Published On: December 16th, 2022Categories: Diabeti0 Comments on Diabeti Gestacional – I Shtatzënisë

Diabeti Gestacional dhe Këshillat për Menaxhimin Natyral të tij

 

Ju mund të keni dëgjuar nga mjeku ose mamia juaj se diabeti gestacional – ose diabeti i shtatzënisë – rrit rrezikun e komplikimeve gjatë shtatzënisë – të tilla si aborti, lindja e foshnjës shumë herët ose lindja me prerje cezariane. Por a e dini se diabeti gestacional lidhet edhe me diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet kardiovaskulare pas shtatzënisë?

Është e vërtetë që diabeti gestacional është një gjendje e rrezikshme që zhvillohet gjatë shtatzënisë, por ka mënyra për ta parandaluar dhe menaxhuar atë. Linja juaj e parë e mbrojtjes është të ndiqni një plan diete diabetike dhe të bëni ndryshime në stilin e jetës, si shtimi i aktivitetit fizik. Ekzistojnë gjithashtu disa produkte bimore krejtesisht të sigurta që ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e diabetit gestacional dhe për të ruajtur kontrollin e glicemisë.

Çelësi për menaxhimin e diabetit gestacional është të edukoheni për ushqimet që duhet dhe nuk duhet të hani gjatë shtatzënisë, çfarë ndryshimesh të jetesës së përditshme mund të bëni për të mbajtur nivele normale të sheqerit në gjak dhe ku të merrni mbështetje nëse keni nevojë.

Nëse jeni diagnostikuar me diabet gestacional, duhet të veproni menjëherë, pasi efektet negative janë serioze.

Çfarë është diabeti gestacional?

Diabeti gestacional është problemi më i zakonshëm mjekësor që prek gratë shtatzëna. Është një lloj diabeti që në fakt diagnostikohet ndërmjet javës së 24-të dhe 28-të të shtatzënisë. Ndodh kur një grua shtatzënë ka nivele shumë të larta të sheqerit në gjak. Kjo mund të çojë në një sërë problemesh për foshnjën e palindur, si lindja shumë herët, problemet me frymëmarrjen, peshimi i tepërt dhe nivelet e ulëta të glukozës në gjak pas lindjes.

Diabeti gestacional është gjithashtu i rrezikshëm për foshnjën, sepse nivelet e larta të glukozës në gjak mund të rrisin mundësinë për të pasur një abort ose lindje të vdekur (kur fëmija vdes pas 24 javësh të shtatzënisë). Megjithëse sekretimi i insulinës rritet në shtatzëninë e hershme, ndjeshmëria ndaj insulinës zakonisht është e pandryshuar. Por në mes të shtatzënisë, ndjeshmëria ndaj insulinës fillon të bjerë në mënyrë progresive. Rënia përkeqësohet me përparimin e shtatzënisë. Kjo është arsyeja pse diabeti gestacional zakonisht zhvillohet në fund të tremujorit të dytë dhe më pas duhet të zhduket menjëherë pas lindjes.

Për gratë shtatzëna, diabeti gestacional mund t’i predispozojë ato për të zhvilluar diabet pas lindjes. Gratë me diabet gestacional kanë gjithashtu më shumë gjasa të zhvillojnë preeklampsi, një gjendje që përfshin zhvillimin jonormal të placentës, presionin e lartë të gjakut gjatë shtatzënisë dhe nivele të larta të proteinave në urinë.

Preeklampsia – e njohur gjithashtu si toksemia – mund të shkaktojë komplikime serioze të shtatzënisë, duke përfshirë dëmtimin e organeve vitale si truri, mëlçia dhe veshkat. Diabeti gestacional gjithashtu mund të rrisë shanset e një nëne të ardhshme për të kryer një seksion cezarian, sepse fëmija shpesh shton shumë peshë.

Dhe një studim i fundit, i publikuar në dhjetor të 2017 në JAMA Internal Medicine, zbuloi se diabeti gestacional lidhet pozitivisht me sëmundjet kardiovaskulare më vonë në jetë. Mbi 89,000 gra shtatzëna që ishin pa sëmundje kardiovaskulare kur filloi studimi morën pjesë në pyetësorët që vlerësonin shëndetin e tyre kardiovaskular pas shtatzënisë. Studiuesit zbuluan se gratë me një histori të diabetit gestacional kishin një rrezik 43% më të madh për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare. Ata gjithashtu tregojnë se kjo marrëdhënie midis diabetit gestacional dhe sëmundjeve kardiovaskulare – veçanërisht incidenca e sulmit në zemër dhe goditjes në tru – mund të ndërmjetësohet, të paktën pjesërisht, nga shtimi në peshë dhe mungesa e një stili jetese të shëndetshëm gjatë dhe pas shtatzënisë.

Të dhënat tregojnë se prevalenca e diabetit gestacional varion nga 1-20 përqind dhe vazhdon të rritet në mbarë botën.

Simptomat e diabetit gestacional dhe testet e skriningut të glukozës

Gratë me diabet gestacional zakonisht nuk përjetojnë asnjë simptomë. Shumicën e kohës, simptomat mezi të dukshme të diabetit gestacional janë shumë të ngjashme me simptomat normale të shtatzënisë. Ju mund të vini re se po ndiheni:

 • e lodhur dhe e këputur
 • keni shumë etje
 • nevoja për të urinuar shpesh

Për shkak se nuk ka simptoma të dukshme të diabetit gestacional, gratë shtatzëna i nënshtrohen një testi rutinë të depistimit të glukozës që bëhet ndërmjet javës 24 dhe 28 të shtatzënisë. Për gratë që kanë nivele të larta të glukozës në urinë gjatë vizitave të tyre rutinë para lindjes, ato do të testohen më shpejt për diabetin gestacional.

Testi kërkon që të pini një lëng të ëmbël që përmban glukozë. Pastaj ju merret gjaku për test një orë më vonë për të matur se si solucioni i glukozës ndikoi në nivelet e glukozës në gjak. Rezultati normal për këtë lloj analize është 140 mililitra për decilitër ose më pak një orë pas pirjes së tretësirës së glukozës. Nëse nivelet tuaja të gjakut janë shumë të larta për testin njëorësh, do t’ju kërkohet të ktheheni për një test të tolerancës së glukozës tre-orëshe.

Për testin tre-orësh, nuk mund të hani ose pini asgjë, përveç disa gllënjkave ujë, për tetë-14 orë më parë. Ju do të pini një lëng të ëmbël që përmban glukozë, më pas prisni një orë dhe do të jepni gjakun në mënyrë që të kontrolloni nivelet e glukozës në gjak. Kjo duhet të përsëritet tre herë.

Megjithëse nuk është e zakonshme të ndjeni simptoma të diabetit gestacional, pirja e lëngut me sheqer mund t’ju bëjë të ndiheni të mërzitur dhe të përzier, veçanërisht nëse nuk jeni në gjendje të hani ose pini asgjë më parë por mos u shqetësoni; këto simptoma do të kalojnë pasi të përfundojë testi dhe do të jeni në gjendje të shijoni një vakt të plotë.

Shkaqet dhe Faktorët e Rrezikut

Nuk është saktësisht e qartë pse disa gra shtatzëna zhvillojnë diabetin gestacional dhe të tjerat jo. Diabeti gestacional shkaktohet nga nivelet e larta të sheqerit në gjak. Normalisht, kur hani diçka, trupi e tret atë ushqim për të prodhuar glukozë. Glukoza hyn në gjak. Me ndihmën e pankreasit, ai më pas lëviz në qelizat e trupit në mënyrë që të mund të përdoret për energji. Megjithatë, gjatë shtatzënisë, placenta prodhon nivele të larta të hormoneve që kundërshtojnë insulinën. Këto hormone dëmtojnë veprimin e insulinës në qelizat e trupit, duke rritur kështu nivelet e sheqerit në gjak.

Disa gra përjetojnë vetëm rritje modeste të sheqerit në gjak pas ngrënies, gjë që është krejtësisht normale gjatë shtatzënisë. Por të tjerat ndikohen nga rritja e placentës dhe rritja e hormoneve. Këto gra vazhdojnë të zhvillojnë diabetin gestacional, zakonisht rreth javës së 24-të të shtatzënisë.

Ka faktorë rreziku që i vendosin gratë shtatzëna në një rrezik më të madh të zhvillimit të diabetit gestacional. Faktorët më të zakonshëm të rrezikut përfshijnë:

 • BMI i lartë: Hulumtimet tregojnë se një BMI (indeksi i masës trupore) më e lartë para shtatzënisë dhe një BMI më e lartë në javën e 28-të të shtatzënisë janë të lidhura fort me rritjen e rezistencës ndaj insulinës. Një BMI prej 30 ose më e lartë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit gestacional.
 • Mosha: Nëse një grua shtatzënë është mbi 25 vjeç, ajo është në rrezik më të madh për të zhvilluar diabetin gestacional.
 • Historia e diabetit: Gratë që kanë pasur tashmë diabet gestacional, ose ato me simptoma të prediabetit përpara shtatzënisë, janë në një rrezik më të madh për të zhvilluar sërish diabetin gestacional. Nëse keni një histori familjare të diabetit, si p.sh. një prind ose një vëlla apo motër që ka diabet të tipit 2, ju jeni gjithashtu në një rrezik të shtuar të diabetit gestacional.
 • Sindroma e vezores policistike: Një histori e sindromës së vezores policistike (PCOS) është një faktor rreziku i rëndësishëm dhe i pavarur për zhvillimin e diabetit gestacional. Rreth 50 për qind e grave me PCOS përjetojnë shqetësime metabolike, kjo është arsyeja pse ato shpesh monitorohen nga afër gjatë shtatzënisë për t’u siguruar që ndjekin një dietë të rreptë dhe nuk shtojnë shumë peshë.

5 Mënyra natyrale për të menaxhuar Diabetin Gestacional

 1. Terapia ushqyese

Dieta juaj e shtatzënisë është faktori më i rëndësishëm në parandalimin dhe menaxhimin e diabetit gestacional. Gratë shtatzëna duhet të hanë një dietë që siguron ushqimin e duhur në mënyrë që të mbështesë mirëqenien e foshnjës së tyre dhe vetë atyre. Është shumë e rëndësishme tek gratë shtatzëna që të mos konsumojnë shumë kalori, veçanërisht kalori boshe që vijnë nga ushqimet e përpunuara dhe të paketuara, ushqimet e padëshiruara, produktet e pjekura dhe pijet e ëmbla. Arritja e shtimit të duhur në peshë është një nga mënyrat më të rëndësishme për të parandaluar dhe menaxhuar diabetin gestacional. Gjatë shtatzënisë, shtimi i tepërt i peshës mund të çojë në pasoja negative si për nënën ashtu edhe për foshnjën. Plus, mund të çojë edhe në obezitet të fëmijërisë për të voglin tuaj.

Këtu janë disa këshilla dietike për menaxhimin e diabetit gestacional:

 • Marrja e karbohidrateve duhet të jetë vetëm 35 për qind deri në 45 për qind e totalit të kalorive në ditë. Shpërndani marrjen e karbohidrateve në tre vakte dhe rreth dy deri në tre vakte të vogla mes vakteve kryesore.
 • Sigurohuni që jeni duke ngrënë shumë ushqime me fibra, të cilat mund të ndihmojnë në ngadalësimin ose uljen e çlirimit të insulinës në qarkullimin e gjakut. Përfshini fibra në të gjitha vaktet dhe ushqimet tuaja gjatë gjithë ditës. Disa nga opsionet më të mira përfshijnë avokado, kungull, fasule, thjerrëza, fara chia dhe fara liri.
 • Kombinoni karbohidratet me proteina të cilësisë së mirë në mënyrë që trupi të mund të shpërbëjë më lehtë karbohidratet. Disa nga ushqimet më të mira të pasura me proteina për të përfshirë në dietën tuaj përfshijnë viçin e ushqyer me bar, pulën organike, salmonin e egër, vezët, kosin, arrat dhe lëngun e kockave.
 • Përdorni yndyrna të shëndetshme në recetat tuaja, si vaj kokosi, ghee dhe gjalpë të ushqyer me bar. Këto ushqime ndihmojnë në djegien e yndyrës dhe balancojnë nivelet e glukozës në gjak.
 • Shmangni ushqimet me sheqer që do të ngrenë nivelin e sheqerit në gjak. Sheqernat e thjeshtë dhe të rafinuar që gjenden në sode, lëngje frutash dhe pije të tjera të ëmbla janë disa nga fajtorët më të këqij për gratë me diabet gestacional, sepse ato çojnë në rritje të shpejtë të glukozës në gjak.
 1. Aktiviteti fizik

Hulumtimet tregojnë se stërvitja mund të përmirësojë kontrollin e glicemisë tek gratë me diabet gestacional. Aktiviteti fizik i moderuar për 30 minuta ose më shumë në ditë rekomandohet për të gjitha gratë shtatzëna dhe veçanërisht ato me diabet gestacional, për sa kohë që nuk ka komplikime mjekësore ose obstetrike.

Disa ushtrime të dobishme për gratë me diabet gestacional përfshijnë ecjen e shpejtë dhe ushtrimet e krahëve ndërsa janë ulur në një karrige. Angazhimi në këto lloje të aktivitetit fizik të paktën 10 minuta pas çdo vakti mund të ndihmojë në reduktimin e rritjes së niveleve të glukozës, duke ndihmuar gratë me diabet gestacional të arrijnë qëllimet e tyre të glicemisë.

 1. Menaxhimi i stresit

Hulumtimet tregojnë se gratë me diabet gestacional shpesh përjetojnë stres dhe ankth që lidhet me ndjenjën sikur po humbasin kontrollin e gjendjes së tyre, duke pasur probleme me respektimin e ndryshimeve dietike dhe duke përjetuar frikë nga komplikimet e nënës dhe foshnjës.

Një studim i vitit 2012 i kryer në Universitetin Kombëtar të Irlandës zbuloi se kur 25 gra me diabet gestacional u krahasuan me 25 gra pa diabet gestacional, ato me këtë gjendje kishin më shumë gjasa të bëheshin me depresion dhe të përjetonin shqetësime të lidhura me diabetin. Gratë me diabet gestacional gjithashtu ndiheshin sikur nuk kishin mbështetje të mjaftueshme sociale nga jashtë familjes së tyre.

Ky rrezik i rritjes së stresit, ankthit dhe shenjave të depresionit gjatë shtatzënisë është problematik sepse këto çështje të shëndetit mendor mund të ndikojnë në nivelet tuaja të hormoneve, duke përfshirë nivelin e insulinës. Plus, studimet tregojnë se stresi, ankthi dhe depresioni gjatë shtatzënisë shoqërohen me peshë më të ulët të lindjes për foshnjat dhe probleme të mundshme me zhvillimin e foshnjave. Përjetimi i stresit dhe depresionit gjatë shtatzënisë rrit gjithashtu rrezikun për të vuajtur nga depresioni pas lindjes.

Për të menaxhuar nivelet e stresit, merrni menjëherë ndihmën e produktit bimor Ardavana.

Ju gjithashtu duhet të përqendroheni në lehtësimin e stresit dhe ankthit duke bërë ndryshime të vogla në stilin e jetës, si shëtitjet jashtë çdo ditë, të meditoni ose të praktikoni lutje të heshtur, të bëni ditar ose të bëni një banjë të ngrohtë me vaj livando. Këto ndryshime të vogla mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të fokusuar për t’u bërë mirë dhe për të ruajtur shëndetin tuaj gjatë shtatzënisë.

 1. Produkti bimor Diacynth

Diacynth është një ilaç bimor i sigurt për nënat shtatzëna dhe foshnjet e tyre, që vepron si një parandalues dhe menaxhues natyral i diabetit gestacional dhe të gjitha komplikimeve të tij, duke përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, preeklampsia apo toksemia, dëmtimin e organeve vitale si truri, mëlçia dhe veshkat, goditjet në tru apo zemër, etj.

 1. Kalciumi

Sipas hulumtimeve, shtimi kalciumit në dietë është e lidhur në mënyrë të kundërt me rrezikun e diabetit gestacional. Krahasuar me gratë që konsumonin më pak kalcium, ato me nivele më të larta të kalciumit kishin një rrezik 42 për qind më të ulët të diabetit gestacional.

Mënyra më e mirë për të rritur nivelet e kalciumit është të hani ushqime të pasura me kalcium si kos, djathë, lakër jeshile të gatuar, brokoli dhe bajame. Ka studime të përziera në lidhje me sigurinë e suplementeve të kalciumit dhe konsumimin e niveleve shumë të larta të kalciumit, kështu që për të qëndruar në anën e sigurt, thjesht kujdesuni të konsumoni çdo ditë ushqime që përmbajnë kalcium.

Parandalimi

A po mendoni të mbeteni shtatzënë dhe dëshironi të parandaloni zhvillimin e diabetit gestacional?

Është e zgjuar të filloni të mendoni për kërcënimin e diabetit gestacional përpara se të mbeteni shtatzënë ose gjatë fazave të hershme të shtatzënisë, veçanërisht nëse jeni mbipeshë, keni një histori të diabetit gestacional ose prediabetit, keni anëtarë të familjes me simptoma të diabetit të tipit 2 ose keni PCOS.

Mënyra më e mirë për të parandaluar diabetin gestacional është të arrini peshën tuaj ideale përpara se të mbeteni shtatzënë. Humbja e peshës shtesë dhe rritja e aktivitetit fizik janë mënyra të sigurta për të reduktuar rrezikun e diabetit gestacional. Kjo do t’i lejojë trupit tuaj të përmirësojë mënyrën se si e përdor insulinën për energji dhe do t’ju ndihmojë të mbani nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak.

Nëse jeni tashmë shtatzënë, nuk rekomandohet që të përpiqeni të humbni peshë. Por duhet të përqendroheni në ngrënien e ushqimeve ushqyese dhe të pasura me lëndë ushqyese, në mënyrë që të mos shtoni shumë peshë gjatë shtatzënisë.

Sasia e peshës që duhet të shtoni gjatë shtatzënisë varet nga BMI-ja juaj përpara se të mbeteni shtatzënë. Gratë me një peshë normale para se të mbeten shtatzënë duhet të shtojnë midis 25 dhe 26 kilogramë, kurse ato që kanë qenë mbipeshë duhet të fitojnë vetëm 15 deri në 25 kilogramë gjatë shtatzënisë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook