Udhëzues për Fibroidet Uterine

Published On: December 24th, 2022Categories: Shëndeti Seksual0 Comments on Udhëzues për Fibroidet Uterine

Udhëzues për Fibroidet Uterine

 

Çfarë janë fibroidet e mitrës?

Fibroidet e mitrës janë rritje jo kanceroze të indit muskulor të mitrës. Fibroidet mund të variojnë në numër dhe madhësi nga një rritje e vetme në rritje të shumta, dhe nga shumë të vogla në të mëdha. Rreth 70% deri në 80% e të gjitha grave do të kenë fibroide deri në moshën 50 vjeç. Termi mjekësor për fibroidet është lLeiomyoma ose mioma.

Simptomat e fibroideve

Fibroidet mund të shkaktojnë simptoma shumë të lehta, aspak ose simptomat mund të jenë të rënda. Në gratë që ndjejnë simptoma, këto rritje të mitrës mund të shkaktojnë:

 • Presion në fshikëz ose rektum
 • Urinim të shpeshtë
 • Kapsllëk dhe/ose dhimbje rektale
 • Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe/ose në bark
 • Nëse fibroidet bëhen shumë të mëdha, ato mund të zgjerojnë stomakun, duke e bërë një grua të duket shtatzënë
 • Ndryshime të periodave

Fibroidet mund të shkaktojnë gjithashtu ndryshime në periodat e një gruaje, duke përfshirë:

 • Ngërçe dhe dhimbje të lehta deri në të forta
 • Gjakderdhje më e rëndë, ndonjëherë me mpiksje gjaku
 • Menstruacione më të gjata ose më të shpeshta
 • Njolla ose gjakderdhje midis periodave

Fibroidet apo Endometrioza?

Fibroidet janë një nga shkaqet e dhimbjeve të forta menstruale, por dhimbja mund të shkaktohet edhe nga endometrioza. Endometrioza ndodh kur indet nga membrana e brendshme e mitrës rriten në pjesë të tjera të trupit — ilustruar këtu nga rritjet në pjesën e jashtme të mitrës dhe fshikëzës. Ky ind prishet dhe rrjedh gjak gjatë menstruacioneve, duke shkaktuar dhimbje gjatë ciklit dhe inde të dhimbshme mbresë. Dhimbja e fibroideve ose endometriozës mund të ndodhë gjithashtu midis periodave.

Çfarë i shkakton fibroidet?

Shkaku i saktë i fibroideve është i panjohur. Rritja e tyre është e lidhur me hormonet femërore të estrogjenit dhe progesteronit. Studimet kanë zbuluar se gratë që fillojnë periodat e tyre në një moshë më të re kanë më shumë gjasa të zhvillojnë fibroide. Megjithëse marrja e hormoneve femërore lidhet me fibroidet, përdorimi i pilulave kontraceptive nuk është i lidhur.

 • Ndryshimet gjenetike – shumë fibroide përmbajnë gjenomë të ndryshme nga ajo në qelizat muskulore të uterusit
 • Hormonale – Estrogjeni dhe progesteroni nxisin formimin e fibroideve pasi këto të fundit kanë më shumë receptor sesa qelizat normale uterine.
 • Faktorët e rritjes – Substancat të cilat ndihmojnë në mirëmbajtjen e indeve në trup, siç është faktori i rritjes i ngjashëm me insulinën, mund të ndikojë në shfaqjen e fibroideve
 • Matriksi ekstraqelizor (MEC) – MEC i siguron suport strukturor dhe biokimik qelizave. MEC është në sasi të larta në fibroid dhe ka shumë faktorë rritjeje.
 • Historia familjare – nëse nëna ose motra ka patur fibroid ka gjasa që të shfaqen edhe tek vajza.
 • Faktorë të tjerë si obeziteti, mungesa e vitaminës D, dieta ushqimore ka mungesë të perimeve, konsumimi i alkoolit.

Rritja e fibroideve varion; ato mund të rriten shpejt ose ngadalë, ose ekziston mundësia që të mund të qëndrojnë në të njëjtën madhësi.

Llojet e fibroideve

 • Fibroidet intramurale, më të zakonshmet, rriten në muret e mitrës.
 • Fibroidet subserozale rriten në pjesën e jashtme të mitrës. Ndërsa rriten, ato mund të shkaktojnë dhimbje për shkak të madhësisë së tyre ose presionit të ushtruar në organet e afërta.
 • Fibroidet submukozale rriten vetëm nën mukozën e mitrës dhe mund të grumbullohen në zgavrën e mitrës dhe të çojnë në gjakderdhje të rëndë dhe komplikime të tjera më serioze.
 • Fibroidet pedunkulare rriten në kërcell të vegjël brenda ose jashtë mitrës.

Është e mundur që të keni më shumë se një lloj fibroidi.

Kush zhvilllon fibroide?

Ndërsa është e paqartë pse gratë zhvillojnë fibroide, disa modele janë vërejtur.

 • Zakonisht ndodhin midis moshës 30 dhe 40 vjeç.
 • Ato rriten më shpejt dhe shfaqen në një moshë më të re tek disa gra.
 • Të kesh një anëtar të familjes me fibroide rrit rrezikun e një gruaje.
 • Të qenit mbipeshë ose obez dhe të kesh presion të lartë të gjakut gjithashtu mund të rrisë rrezikun.

 

 • Komplikimet; Fibroidet dhe Anemia

Disa gra me fibroide që përjetojnë gjakderdhje jashtëzakonisht të rëndë gjatë periodave të tyre mund të bëhen anemike. Shumë raste të anemisë për shkak të mungesës së hekurit nga periodat janë të lehta dhe mund të trajtohen me një ndryshim në dietë. Anemia e patrajtuar mund të çojë në lodhje dhe letargji — dhe, në raste të rënda, probleme të zemrës.

 • Komplikimet; Mbetja shtatzënë

Fibroidet zakonisht nuk ndërhyjnë me fertilitetin dhe shtatzëninë. Megjithatë, disa gra me fibroide përjetojnë më shumë komplikime të shtatzënisë dhe rreziqe të lindjes. Fibroidet mund të bëjnë që foshnja të jetë në një pozicion jonormal dhe mund të shkaktojë lindje të parakohshme. Ato gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje të legenit dhe gjakderdhje të rëndë pas lindjes, e cila mund të kërkojë kirurgji. Në disa raste, fibroidet mund të bllokojnë tubat fallopiane. Fibroidet që rriten përgjatë murit të brendshëm të mitrës mund ta bëjnë të vështirë ngjitjen e një veze të fekonduar.

Kur duhet parë një mjek?

Shikoni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor nëse keni simptomat e mëposhtme të fibroideve:

 • Gjakderdhje e rëndë menstruale
 • Perioda që bëhen më të dhimbshme
 • Urinim i shpeshtë ose pamundësi për të kontrolluar rrjedhën e urinës
 • Një ndryshim në kohëzgjatjen e menstruacioneve gjatë tre deri në gjashtë cikle
 • Dhimbje e re e vazhdueshme ose rëndim në pjesën e poshtme të barkut ose legenit

Diagnoza: Ekzaminimi dhe imazheria

Mjeku mund të ndiejë fibroide të mesme dhe të mëdha gjatë një ekzaminimi rutinë të legenit. Testet, të tilla si ultrazëri, mund të tregojnë informacion në lidhje me madhësinë dhe vendndodhjen e fibroideve të tjera. Për gratë me fibroide që përpiqen të mbeten shtatzënë, një test i quajtur histerosalpingogram do të tregojë një skicë të mitrës dhe tubave fallopiane dhe mund të zbulojë anomalitë. Mund të nevojiten gjithashtu procedura të tjera për të vizualizuar brendësinë e mitrës ose të barkut.

Mënyra natyrale për trajtimin e Fibroideve

Ushtrimi i rregullt mund të parandalojë fibroidet. Në një studim, gratë që ushtroheshin shtatë ose më shumë orë në javë kishin dukshëm më pak fibroide sesa gratë që ushtroheshin më pak se dy orë në javë.

Obeziteti është gjithashtu një faktor rreziku për fibroidet. Pra, ushtrimet e rregullta mund t’ju ndihmojnë të mbani një peshë të shëndetshme dhe të zvogëloni rrezikun e fibroideve.

Kujdesi për Aneminë

Gratë me fibroide që nuk marrin mjaftueshëm hekur vetëm përmes dietës mund të zhvillojnë anemi, ku trupi ka më pak qeliza të kuqe të gjakut se normalja.

Simptomat përfshijnë lodhje, dhimbje gjoksi dhe gulçim. Trajtimi mund të përfshijë ngrënien e më shumë ushqimeve të pasura me hekur, të tilla si mish, pulë, peshk, zarzavate me gjethe, bishtajore dhe bukë dhe drithëra të fortifikuara me hekur.

Trajtimi natyral me ilaçe bimore

Produktet me bimë shkretinore të mëposhtme veprojnë në mënyrë efektive për të shkatërruar fibroidet pa rrezik për të dëmtuar mitrën. Ato ofrojnë lehtësim të dhimbjeve, asgjësim gradual natyral të fibroideve, zvogëlim të simptomave të fibroideve deri në eleminimin total të tyre, përkrah shumë efekteve të tjera pozitive në shëndetin e një gruaje. Klikoni apo Shtypni mbi foto.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook