Sindroma Post-Virale

Published On: February 9th, 2023Categories: Mushkëritë0 Comments on Sindroma Post-Virale

Sindroma Post-Virale; Simptomat dhe Protokolli i Shërimit

 

Jeni prekur nga një infeksion viral. Kishit disa ditë ose javë të vështira, por më në fund u shëruat. Apo ndoshta jo? Edhe pse simptomat fillestare të infeksioneve tuaja virale kanë kaluar, ju ende nuk ndiheni mirë. Jeni të lodhur. Ndoshta keni dhimbje koke, dhimbje muskujsh, probleme me gjumin, probleme me frymëmarrjen ose simptoma të tjera të bezdisshme. Kalojnë javë, pastaj muaj dhe ti nuk je ende vetvetja jote e vjetër.

Ti nuk je vetëm. Sindroma post-virale i referohet një grupi simptomash që ndodhin pas një infeksioni viral. Këto janë simptoma kronike që mund të zgjasin me ditë, javë, muaj dhe në disa raste edhe vite pas shërimit nga infeksioni fillestar. Fatkeqësisht, shumica e mjekëve nuk e dinë se çfarë të bëjnë me këtë, dhe përveç disa ilaçeve kundër dhimbjes, mund të mos merrni shumë ndihmë. Për fat të mirë, ne mund të gjejmë shkakun rrënjësor të problemeve dhe t’i adresojmë ato përmes të ushqyerit, stilit të jetesës dhe ilaçeve me bimë shkretinore.

Në këtë artikull do të diskutojmë se çfarë është sindroma post-virale. Do të mësoni për shenjat dhe simptomat kryesore të sindromës post-virale. Do të mësoni për lidhjen midis reagimit të rrezikut të qelizave dhe sindromës post-virale. Kush është në rrezik më të madh për sindromën post-virale.

Do të flasim për diagnozën dhe opsionet konvencionale të trajtimit për sindromën post-virale, pastaj do të flasim për strategjitë kryesore të mbështetjes natyrore për sindromën post-virale, duke përfshirë disa ilaçe bimore kyçe.

Çfarë është sindroma post-virale

Sindroma post-virale është një gjendje shëndetësore ose grup simptomash që mund të ndodhin pas një infeksioni viral. Gjatë infeksionit viral, sigurisht që ndiheni të sëmurë. Megjithatë, nëse keni sindromën post-virale, do të ndiheni të lodhur ose ndryshe të sëmurë, edhe pas shërimit dhe pasi trupi juaj të ketë hequr virusin. Simptomat mund të zgjasin për ditë, javë, muaj dhe në disa raste, edhe vite pas shërimit nga infeksioni fillestar.

Ju mund të zhvilloni sindromën post-virale pas një periudhe gripi ose ftohjeje të zakonshme. Viruse të tjera që mund të rezultojnë në sindromën post-virale përfshijnë virusin Epstein-Barr (EBV), Herpes, Pneumoninë dhe HIV. Një infeksion COVID-19 mund të çojë gjithashtu në sindromën post-virale ose siç njihet me sindromën e transportit të gjatë ose COVID i gjatë.

Sindroma Long Hauler është një gjendje e karakterizuar nga simptoma të ndryshme kronike pas një infeksioni COVID-19. Këto simptoma afatgjata mund të zgjasin me javë, muaj apo edhe një vit pas shërimit nga sëmundja fillestare COVID-19. Fatkeqësisht, sindroma e transportit të gjatë është mjaft e zakonshme. Sipas një studimi të vitit 2021 të botuar në MedRXiv, rreth 27% e pacientëve me COVID-19 përfundojnë me sindromën e transportit të gjatë.

Sindromi Long Haulers

Një studim tjetër i vitit 2021 i publikuar në JAMA Network Open ka zbuluar se mbi 30% e pacientëve me COVID-19 luftojnë me simptoma të transportit të gjatë edhe 9 muaj pas infeksionit fillestar. Ata zbuluan se 36% e njerëzve nuk ishin në gjendje të ktheheshin në gjendjen e tyre fillestare edhe 9 muaj pas infeksionit.

Sipas Agjencisë së Shëndetit Publik të Kanadasë, deri në 80% e pacientëve përjetojnë simptoma kronike të qëndrueshme 4 deri në 12 javë pas shërimit, 60% përjetojnë simptoma kronike për 12 javë ose më gjatë dhe rreth 10% nuk ishin në gjendje të ktheheshin në punë për shkak të simptomat e tyre.

Shkaktuesi i simptomave të sindromës post-virale mund të jetë vetë virusi. Megjithëse simptomat e sindromës post-virale janë shpesh të ngjashme me sindromën e lodhjes kronike (CFS), ekziston një ndryshim i madh. CFS zakonisht fillon pa ndonjë arsye të qartë, me sa duket nga askund, ndërsa sindroma post-virale fillon pas një infeksioni. Me këtë që u tha, në ME/CFS ekziston një nëngrup i rëndësishëm që u shfaq pas një periudhe sfiduese me mononukleozën e shkaktuar nga EBV.

Stuhia e citokinës dhe sindroma postvirale

Sindroma post-virale mund të jetë efekti i mbetur i një stuhie citokine. Citokinat e kanë marrë emrin nga fjalët greke cyto (qelizë) dhe kinos (lëvizje). Ato janë proteina të vogla që qelizat e trupit mund t’i lëshojnë në zona të ndryshme. Për shembull, qelizat e sistemit imunitar mund t’i lëshojnë ato si përgjigje ndaj një infeksioni dhe për të shkaktuar inflamacion për mbrojtjen tuaj. Problemi shfaqet kur reagimi i trupit ndaj një infeksioni shkon në tepricë.

Studime të panumërta kërkimore, përfshirë një përmbledhje të vitit 2021 të botuar në Nature, kanë zbuluar se stuhia e citokinës luan një rol të madh në COVID-19. Ndërsa virusi COVID-19 hyn në mushkëri, ai shkakton një përgjigje imune që nxit qelizat imune të luftojnë virusin dhe të krijojnë inflamacion të lokalizuar. Në disa pacientë, trupi lëshon nivele të tepërta ose të pakontrolluara të citokinës, gjë që rezulton në hiperinflamacion dhe mund të çojë nëderi në komplikime serioze apo edhe vdekje.

Ky hiperinflamacion dhe dëmtimi pasues quhen stuhi citokine. Përjetimi i një stuhie citokine dhe si pasojë simptomat serioze të një virusi mund të çojnë në infeksion post-viral. Megjithatë, ne e dimë se në COVID-19, infeksioni post-viral ose sindroma e lëvizjes së gjatë mund të ndodhë edhe te pacientët që kishin simptoma shumë të lehta.

Sipas një rishikimi të vitit 2018 të botuar në Frontiers in Pediatrics, nëse virusi mbingarkon sistemin imunitar dhe nuk mund të pastrohet, mund të shkaktojë simptoma post-virale. Sipas një studimi të vitit 2015 të publikuar në Neural Regeneration Research, infeksioni viral mund të shkaktojë neuroinflamacion, i cili mund të jetë përgjegjës për disa nga simptomat e sindromës post-virale.

Një arsye tjetër pas sindromës post-virale mund të jetë rezultat i efekteve të vazhdueshme të virusit që nuk u zhdukën plotësisht, gjë që mund të shpjegojë pse disa njerëz përjetojnë probleme post-virale edhe pas një infeksioni më të butë.

Shenjat dhe simptomat kryesore të sindromës post-virale

Shenjat dhe simptomat e sindromës post-virale mund të ndryshojnë nga personi në person. Ju mund të keni vetëm një ose dy simptoma, por mund të keni një listë lavanderie të tyre. Simptomat mund të variojnë nga të lehta në të rënda. Ato mund të ndërpresin punën tuaj, jetën shoqërore dhe aktivitetet e përditshme. Një nga simptomat më të zakonshme të sindromës post-virale është lodhja, megjithatë, ka shumë simptoma të tjera që mund të përjetoni.

Shenjat dhe simptomat e sindromës post-virale mund të përfshijnë:

 • Lodhje
 • Probleme me gjumin
 • Konfuzion
 • Mjegull e trurit
 • Probleme me përqendrimin
 • Probleme me kujtesën
 • Dhimbje koke apo migrenë
 • Marramendje
 • Dhimbje të muskujve
 • Ngurtësim të kyçeve ose dhimbje kyçesh
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Kollë e vazhdueshme
 • Dhimbje gjoksi
 • Dhimbje të fytit
 • Bllokim
 • Humbje të nuhatjes ose humbje të shijes
 • Nyje limfatike të fryra
 • Çështje hormonale
 • Ndryshime në ciklin menstrual
 • Probleme me tretjen
 • Dhimbje dhe parehati të përgjithshme

Meqenëse sindroma post-virale mund të ndikojë në trur, ajo mund të shkaktojë çekuilibër të humorit, depresion ose ankth. Megjithatë, shumë pacientë përjetojnë stres ose traumë gjatë infeksionit të tyre viral, veçanërisht nëse ai përfshin simptoma serioze ose shtrime në spital. Ballafaqimi me çështjet e vazhdueshme shëndetësore post-virale mund të jetë gjithashtu emocionalisht takues dhe stresues. Kështu, njerëzit me sindromën post-virale mund të përjetojnë ankth, depresion dhe stres post-traumatik.

Kush është më i rrezikuar nga sindroma post-virale

Ekzistojnë një sërë teorish mbi faktorët e mundshëm të rrezikut për sindromën post-virale. Sipas hulumtimit aktual, faktorët më të zakonshëm të rrezikut mund të përfshijnë:

 • Obeziteti
 • Rezistenca ndaj insulinës
 • Mosbalancimi i mikrobiomit të zorrëve
 • Presioni i lartë i gjakut
 • Autoimuniteti
 • Sistemi imunitar i dobësuar
 • Sëmundje kardiovaskulare
 • Çështjet e COPD ose mushkërive
 • Infeksione të tjera ekzistuese dhe themelore
 • Çështje të tjera kronike shëndetësore
 • Varësia nga pirja e duhanit dhe alkoolit

Diagnoza dhe trajtimi konvencional

Diagnoza e sindromës post-virale mund të jetë e vështirë. Mjeku juaj do të shqyrtojë historinë tuaj shëndetësore, sëmundjet tuaja të fundit dhe simptomat. Ata zakonisht do të duhet të përjashtojnë disa shkaqe të tjera të mundshme të simptomave tuaja. Kjo ka të ngjarë të përfshijë një ekzaminim fizik dhe disa teste gjaku dhe/ose urine për të testuar për anemi, diabet, hipotiroidizëm, autoimunitet ose çështje të tjera shëndetësore. Kur kushtet e tjera shëndetësore përjashtohen dhe është e qartë se simptomat tuaja filluan pas rikuperimit nga një infeksion viral, ju mund të diagnostikoheni me sindromën post-virale.

Fatkeqësisht, mjekët nuk e kuptojnë vërtet sindromën post-virale dhe nuk ka asnjë opsion trajtimi të krijuar posaçërisht për këtë gjendje. Mjeku juaj mund të ofrojë disa qetësues dhimbjesh pa recetë ose me recetë. Mund t’ju jepen ilaçe kundër depresionit triciklik ose frenues selektiv të rimarrjes së serotoninës (SSRIs) për të reduktuar perceptimin e dhimbjes dhe për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.

Mjekët konvencional dhe qendrat mjekësore janë gjithashtu shpesh të mbingarkuara, veçanërisht me rritjen e numrit të udhëtarëve të gjatë që kërkojnë kujdes. Ata nuk janë të ditur dhe gjithashtu nuk kanë kohë të mjaftueshme për t’u marrë me sindromën post-virale. Për fat të mirë, praktikuesit e mjekësisë natyrale, kanë përvojë në trajtimin e çekuilibrave të imunitetit, inflamacionit kronik, infeksioneve kronike dhe problemeve kronike shëndetësore, duke përfshirë CFS, fibromialgjinë, sëmundjen kronike Lyme, sindromën e aktivizimit të qelizave mast dhe kushtet autoimune.

 • Mosfunksionimi imunitar

Sipas një rishikimi të vitit 2020 të botuar në Integrative Medicine (Encinitas), mosfunksionimi kronik i imunitetit shoqërohet me sindromën e transportit të gjatë dhe sindromën post-virale. Studiuesit zbuluan se përtëritja e imunitetit dhe rivendosja e sistemit imunitar mund të jenë kritike për rimëkëmbjen.

 • WBC e lartë ose e ulët

Qelizat e bardha të gjakut janë një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar që ndihmojnë në luftimin e viruseve, baktereve dhe patogjenëve të tjerë të huaj që mund të shkaktojnë një infeksion, sëmundje ose sëmundje të tjera. Nëse trupi juaj po lufton një virus, bakter ose substancë tjetër, numri i qelizave të bardha të gjakut do të rritet. Disa sëmundje, duke përfshirë HIV/AIDS dhe lloje të caktuara të kancerit, në fakt mund të ulin qelizat e bardha të gjakut duke komprometuar sistemin tuaj imunitar. Kimioterapia dhe disa medikamente të tjera mund të ulin gjithashtu qelizat e bardha të gjakut në gjakun tuaj.

Një numër i qelizave të bardha të gjakut (WBC) përdoret për të diagnostikuar sëmundje dhe çrregullime të ndryshme. Infeksionet bakteriale, infeksionet virale, sëmundjet autoimune, kushtet inflamatore, reaksionet alergjike dhe disa lloje kanceri, duke përfshirë leuçeminë dhe sëmundjen Hodgkin, janë disa çështje shëndetësore që mund të rezultojnë në një numër të lartë të WBC. HIV/AIDS, sëmundja e mëlçisë, sëmundja e shpretkës dhe limfoma (kanceri i palcës së eshtrave) janë shembuj të sëmundjeve që mund të shkaktojnë numër të ulët të WBC.

 • Hs-CRP

Testi i proteinës C-reaktive ose CRP është një test kyç që mat një proteinë (CRP) të prodhuar në mëlçi që tregon nivelet e inflamacionit në trup.

Gama klinike është midis 0 dhe 3 mg/L ndërsa diapazoni optimal është 0 deri në 1 mg/L. Kur niveli është mbi 1 mg/L, individi ka një përgjigje inflamatore që mund të jetë për shkak të traumës akute ose kushteve kronike. Në mënyrë ideale, ne duam të shohim nivelet e CRP sa më të ulëta të jetë e mundur, sigurisht nën 1 mg/L dhe më shumë si 0.1 mg/L.

 • Viskoziteti i gjakut

Viskoziteti i gjakut mund të përcaktojë sjelljen e hollimit të gjakut ose koagulimit të gjakut. Sipas një studimi të vitit 2022, ata që u shëruan nga COVID-19 kanë ende rrezik për trombozë të venave të thella edhe 70 ditë pas shërimit, rritje të rrezikut të embolisë pulmonare 110 ditë pas infeksionit dhe rritje të rrezikut të gjakderdhjes deri në 60 ditë pas shërimit.

 • Hematokriti

Hematokriti është vëllimi i plotë i gjakut që përbëhet nga qelizat e kuqe të gjakut. Nivelet e hematokritit mund të ulen në anemi të mungesës së hekurit ose nëse ka pasur gjakderdhje të tepërt. Kjo vlerë mund të jetë e lartë në kohë dehidrimi ose policitemi, që është mbiprodhimi i hemoglobinës.

Nivelet e larta të hematokritit shpesh nënkuptojnë dehidrim ose policitemi vera, e cila është një mbiprodhim i hemoglobinës. Nivelet e ulëta shpesh nënkuptojnë anemi me mungesë hekuri ose dëmtim, gjakderdhje, anemi drapërqelizore ose mbihidrim.

 • Fibrinogjeni

Fibrinogjeni është një proteinë e prodhuar nga mëlçia. Kjo proteinë ndihmon në ndalimin e gjakderdhjes duke ndihmuar në formimin e mpiksjes së gjakut. Nivelet e larta të fibrinogjenit mund të tregojnë gjendje inflamatore kronike dhe rritje të formimit të koagulimit të gjakut. Niveli optimal duhet të jetë ndërmjet 150 dhe 285 mg/dL.

Si një molekulë sinjalizuese për riparimin e indeve, fibrinogjeni është një shënues i mirë se sa mirë trupi juaj është në gjendje të riparojë veten. Nëse fibrinogjeni juaj është optimal, riparimi dhe rikuperimi juaj ndoshta po plotësojnë ose tejkalojnë konsumimin, duke ju lejuar të shëroheni dhe të rikuperoni siç duhet.

Mbi 285, ndoshta po përkeqësoheni më shpejt sesa po riparoni. Fibrinogjeni është gjithashtu një shënues i faktorit të koagulimit, kështu që në infeksionet virale ose bakteriale, për shembull, fibrinogjeni i lartë është tregues i një stuhie citokine. Nivelet e stuhisë para-citokine janë gjithashtu tregues të disa sëmundjeve kronike, duke përfshirë sulmin në zemër dhe kancerin.

 • ESR

Shkalla e sedimentimit të eritrociteve (ESR) është një test i zakonshëm hematologjik për të kërkuar inflamacionin. Ai i referohet shkallës me të cilën qelizat e kuqe të gjakut në gjakun e plotë të antikoaguluar zbresin në një tub të standardizuar për një periudhë prej një ore.

Kjo duhet të jetë më pak se 10 mm/orë për nivele të mira të viskozitetit të gjakut. Gama klinike është 0-40 mm/orë, kështu që është e rrallë të shihet kjo e shënuar, por e zakonshme për të parë një nivel të lartë funksional.

 • Trombocitet

Trombocitet janë qelizat më të vogla të gjakut. Ata duken si pjata të vogla në formën e tyre joaktive. Kur një enë gjaku dëmtohet, ajo do të dërgojë një sinjal në trombocite që si përgjigje do të udhëtojnë më pas në atë zonë. Më pas ato kthehen në formën e tyre aktive dhe në kontakt me enët e thyera të gjakut. Ato rritin tentakula që duken si një oktapod për të mbrojtur zonën e thyer. Trombocitet në thelb mbështesin koagulimin për të reduktuar gjakderdhjen duke mpiksur gjakun.

Gama optimale e trombociteve është nga 175 deri në 250. Trombocitopenia i referohet niveleve të ulëta të trombociteve. Nivelet e ulëta të trombociteve shoqërohen shpesh me rritjen e shkatërrimit të autoimunitetit ose me pak trombocitet për shkak të kancerit.

Disa infeksione, të tilla si ethet e dengës, mund të shkaktojnë gjithashtu numër të ulët të trombociteve. Nivelet e larta të trombociteve zakonisht lidhen me inflamacionin. Nivelet shumë të larta të trombociteve mbi 400 mund të lidhen me trombocitozën, një çrregullim koagulimi për shkak të inflamacionit kronik.

 • Stresi oksidativ

Sipas një punimi të vitit 2021 të botuar në Sëmundjet Kronike dhe Mjekësia Përkthimore, stresi oksidativ mund të luajë një rol në sindromën post-virale dhe sindromën e transportit të gjatë. Kontrollimi për shënuesit e mëposhtëm të gjakut mund të kërkojë shenjat dhe pasojat e rritjes së stresit oksidativ.

 • Ferritina e serumit

Ferritina e serumit mat nivelin e ferritinës në trup për të zbuluar aneminë e mungesës së hekurit dhe çështje të tjera shëndetësore.

Nivelet e ngritura të ferritinës në serum mund të tregojnë inflamacion, sëmundje të mëlçisë, sëmundje autoimune apo edhe kancer. Gama optimale është 30 deri në 400 dhe diapazoni optimal është 50 deri në 150 për femrat dhe 75 deri në 150 për meshkujt.

 • LDH

Laktat dehidrogjenaza (LDH) është një enzimë që gjendet në të gjitha qelizat e gjalla. Detyra e saj është të ndihmojë në prodhimin e energjisë në ciklin e laktatit dhe piruvatit të glikolizës.

Nivelet e ngritura mund të tregojnë inflamacion. Nivelet optimale janë midis 140 dhe 180. Nivelet mbi 180 tregojnë inflamacion.

 • Homocisteina

Homocisteina është një aminoacid i zakonshëm në gjak që e merrni kryesisht nga ngrënia e mishit. Homocisteina është veçanërisht një shënues i mirë për problemet kardiovaskulare.

Gama optimale për homocisteinën është midis 6 dhe 9 umol/L. Disa praktikues pëlqejnë ta shohin atë nën 8 umol/L.

 • RDW

Madhësia e qelizave të gjakut ka të bëjë me maturimin dhe gjithashtu varet nga agjentët e metilimit, si folati dhe vitamina B12. Shënuesit e shpërndarjes së qelizave të kuqe të gjakut (RDW) janë një mënyrë e shkëlqyer për të zbuluar inflamacionin themelor në trupin tuaj.

Gama klinike është midis 12.3 dhe 15.4 përqind ndërsa diapazoni optimal është 11.5 dhe 13 përqind. Kur ky nivel është mbi 13% mund të jetë një shenjë se inflamacioni ka ndikuar në zhvillimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Strategjitë Natyrore të Mbështetjes

– Plani i të ushqyerit anti-inflamator

Mosfunksionimi i imunitetit, inflamacioni dhe stresi oksidativ mund të luajnë rol në sindromën post-virale. Një plan ushqimor anti-inflamator mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit imunitar, reduktimin e inflamacionit dhe stresit oksidativ.

Ndiqni ushqimet e plota anti-inflamatore, të pasura me lëndë ushqyese, të tilla si zarzavate, perime, lakër, barishte, erëza, ushqime të fermentuara, mish viçi të ushqyer me bar, shpendë dhe vezë të rritura në kullota, peshk të egër. Hani shumë yndyrna të shëndetshme, si vaj kokosi, gjalpë dhe ghee të ushqyer me bar, avokado, ullinj dhe vaj ulliri ekstra të virgjër.

Shtoni erëza anti-inflamatore, të tilla si shafran i Indisë, xhenxhefil, qepë, hudhër, rigon, borzilok, rozmarinë dhe kanellë.

– Ulni stresin dhe jepni përparësi zakoneve të mira të gjumit

Reduktimi i stresit dhe prioritizimi i zakoneve të mira të gjumit janë thelbësore për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe për të mbështetur trupin në luftimin e sindromës post-virale.

Privimi i gjumit mund të çojë në mosfunksionim mitokondrial. Meqenëse mosfunksionimi mitokondrial mund të luajë një rol në sindromën post-virale, marrja e gjumit të mjaftueshëm cilësor për të mbështetur shëndetin mitokondrial është kritike.

Zvogëloni situatat stresuese dhe ndërveprimet me njerëzit që ju rrëzojnë sa më shumë që të mundeni. Ndaloni së rrotulluari lajmet dhe mediat sociale, zgjidhni një kohë specifike të ditës për këto aktivitete. Kaloni kohë në natyrë rregullisht. Praktikoni frymëmarrjen e thellë, lutjen, relaksimin e drejtuar dhe afirmimin pozitiv. Angazhohuni në aktivitete që sjellin gëzimin tuaj. Kaloni kohë me miqtë, familjen dhe një komunitet mbështetës.

Shmangni pajisjet elektronike, sheqerin, ushqimet e rënda, alkoolin dhe stresin në mbrëmje. Angazhohuni në aktivitete relaksuese para se të shkoni në shtrat, duke përfshirë banjat shëruese, leximin, ngjyrosjen dhe fjalëkryqet. Mbështetni gjumin me një dyshek të rehatshëm, jastëk dhe shtrat, perde të errëta dhe një maskë gjumi.

– Dielli dhe Koha Ditore në Natyrë

Mungesa e vitaminës D mund të luajë një rol në sindromën post-virale. Rrezet e diellit nuk janë vetëm burimi më i mirë i vitaminës D, por sipas një studimi të vitit 2016 të publikuar në Science Reports, rrezet e diellit mund të mbështesin qelizat tuaja T që luftojnë infeksionin.

Kalimi i kohës në natyrë mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e sistemit imunitar. Koha në natyrë mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e stresit, përmirësimin e humorit dhe mbështetjen e gjumit.

– Lëvizja e rregullt

Lëvizja e rregullt dhe stërvitja kanë shumë përfitime shëndetësore që mund të mbështesin shërimin nga sindroma post-virale. Stërvitja mund të ndihmojë gjithashtu në përmirësimin e funksionit mitokondrial duke mbështetur shëndetin tuaj në një nivel qelizor.

Filloni me lëvizje të lehta pa e mbingarkuar trupin. Shkoni për një shëtitje dhe rritni gradualisht distancën çdo herë. Shtrihuni rregullisht. Mund të provoni të punoni me një terapist fizik për të mësuar formën dhe ushtrimet e duhura në vështirësinë e duhur për ju.

– Sauna infra të kuqe dhe banja me kripë Epsom

Terapia e saunës me rreze infra të kuqe është një formë sauna që përdor ngrohës infra të kuqe që lëshojnë dritat infra të kuqe që i përjeton si nxehtësi pasi përthithet përmes sipërfaqes së lëkurës. Sauna me rreze infra të kuqe mund të ndihmojë në detoksifikimin dhe funksionimin e imunitetit. Sipas një studimi të vitit 2013 të botuar në Journal of Human Kinetics, përdorimi i saunës ndihmon për të përmirësuar profilin e qelizave të bardha të gjakut, shëndetin imunitar dhe nivelet e kortizolit.

Kripa Epsom mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të magnezit, të ndihmojë në relaksimin, të reduktojë stresin, të përmirësojë gjumin, të mbështesë detoksifikimin dhe të ndihmojë tretjen.

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook