Sëmundja Behcet

Published On: December 14th, 2022Categories: Autoimune, Sëmundjet0 Comments on Sëmundja Behcet

Sëmundja Behcet; Mënyrat natyrale për trajtimin e sëmundjes “Rruga e Mëndafshit”

 

Deri më sot, sëmundja e Behcet – e quajtur ndonjëherë edhe sëmundja e Rrugës së Mëndafshit – nuk ka një shkak të qartë kristal, megjithatë ajo ekziston për një kohë shumë të gjatë. Në fakt, sëmundja është përshkruar për herë të parë në shekullin e 5-të nga Hipokrati. Më pas mbeti goxha e errët deri në vitin 1937 kur mori zyrtarisht emrin e saj nga Hulusi Behçet, një dermatolog turk që përshkroi këtë sindromë të plagëve të përsëritura, ulçerave dhe inflamacionit të syve.

Dihet se sëmundja Behcet prek disa organe dhe inde, duke përfshirë sytë, gojën, lëkurën, mushkëritë, kyçet, organet gjenitale, trurin dhe traktin gastrointestinal. Sëmundja Behcet duket se merr një jetë të vetën në çdo person ku banon, dhe simptomat mund të intensifikohen dhe dobësohen gjatë një periudhe javësh ose më të gjatë.

Çfarë është sëmundja e Behcetit?

Sëmundja Behcet (beh-CHETS), e quajtur edhe sindroma Behcet, është një çrregullim që shkakton inflamacion të enëve të gjakut në të gjithë trupin që çon në dhimbje në gojë dhe plagë gjenitale, lezione të lëkurës dhe probleme me sytë. Nyjet, sistemi nervor dhe trakti tretës gjithashtu mund të preken dhe të inflamohen për shkak të kësaj sëmundjeje të shumëanshme.

A është sëmundja e Behcetit ngjitëse? Jo, nuk është ngjitëse kështu që nuk mund të përhapet nga një person te tjetri.

Shenjat dhe simptomat

Shenjat dhe simptomat e sëmundjes Behcet ndryshojnë sipas çdo rasti individual. Sëmundja gjithashtu mund të largohet dhe të përsëritet vetë. Shumica e simptomave të sëmundjes shkaktohen nga inflamacioni i enëve të gjakut (vaskuliti).

Simptomat kryesore të sëmundjes Behçet që duhen kërkuar:

 • Plagët në gojë dhe/ose në zonën gjenitale që vazhdojnë të kthehen
 • Dhimbje të lëkurës dhe kyçeve
 • Inflamacion në sy

Këto janë shenja dhe simptoma shtesë në varësi të zonës së prekur të trupit:

 • Goja: Plagët e dhimbshme në gojë që duken të ngjashme me plagët e gojës janë shenja më e zakonshme e sëmundjes. Ato fillojnë si lezione të ngritura, të rrumbullakëta në gojë, por shpejt kthehen në ulçera të dhimbshme. Këto plagë në gojë priren të shërohen brenda një deri në tre javë, por ato shpesh përsëriten.
 • Lëkura: Problemet e lëkurës mund të jenë të ndryshme nga rasti në rast. Disa njerëz mund të kenë plagë të ngjashme me aknet në trupin e tyre, ndërsa të tjerë mund të kenë nyje të kuqe, të ngritura dhe të ndjeshme në lëkurën e tyre, veçanërisht në pjesën e poshtme të këmbëve.
 • Organet gjenitale: Njerëzit me sëmundjen Behcet mund të zhvillojnë plagë të kuqe dhe të hapura në organet e tyre gjenitale, të cilat zakonisht ndodhin në skrotum ose vulvë. Plagët janë zakonisht të dhimbshme dhe mund të lënë gjurmë pas.
 • Sytë: Sëmundja Behcet mund të shkaktojë inflamacion në sy, i njohur gjithashtu si uveitis. Uveiti shkakton skuqje, dhimbje dhe shikim të paqartë në njërin ose të dy sytë. Për njerëzit me simptoma të syrit të sëmundjes Behcet, gjendja mund të vijë dhe të shkojë.
 • Sistemi vaskular: Inflamacioni në enët e gjakut mund të ndodhë duke shkaktuar skuqje, dhimbje dhe ënjtje në krahë ose këmbë kur shfaqet një mpiksje gjaku. Inflamacioni në arteriet e mëdha mund të çojë në komplikime duke përfshirë aneurizmat dhe ngushtimin ose bllokimin e enëve të gjakut.
 • Kyçet: Ënjtja dhe dhimbja e kyçeve shpesh prekin gjunjët tek njerëzit me sëmundjen Behcet. Gjithashtu mund të preken bërrylat ose kyçet e dorës. Simptomat e kyçeve mund të zgjasin një deri në tre javë dhe të largohen vetë.
 • Sistemi tretës: Sëmundja Behcet mund të shkaktojë një sërë shenjash dhe simptomash që ndikojnë në sistemin tretës, duke përfshirë dhimbje barku, diarre dhe gjakderdhje rektale.
 • Truri: Sëmundja e Behcet mund të shkaktojë inflamacion në tru dhe sistemin nervor që çon në dhimbje koke, ethe, çorientim, ekuilibër të dobët ose goditje në tru.

Simptomat e sëmundjes Behcet mund të bëhen më pak të rënda me kalimin e kohës ose të vijnë e të shkojnë, apo të shtohen.

Shkaqet dhe Faktorët e Rrezikut

Shkaku i saktë i sëmundjes Behçet nuk dihet. Hulumtimet shkencore tregojnë për mundësinë e faktorëve viralë, bakterialë, gjenetikë dhe mjedisorë që kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjes.

Një tjetër teori është se ekziston një komponent autoimun ndaj Behcet-it, që do të thotë se sistemi imunitar i trupit sulmon gabimisht disa nga qelizat e tij të shëndetshme, veçanërisht enët e gjakut, gjë që çon në inflamacionin karakteristik të enëve të gjakut të sëmundjes.

Faktorët e rrezikut për sëmundjet Behcete përfshijnë:

 • Ku jetoni: Njerëzit nga vendet në Lindjen e Mesme dhe Lindjen e Largët, duke përfshirë Turqinë, Iranin, Japoninë dhe Kinën, kanë më shumë gjasa të zhvillojnë Behcet.
 • Mosha: Sëmundja Behcet priret të prekë më shpesh burrat dhe gratë në të 20-at dhe 30-at e tyre.
 • Seksi: Ndërsa sëmundja e Behcet shfaqet si te burrat ashtu edhe te gratë, sëmundja ka tendencë të jetë më e rëndë te burrat.
 • Gjenet: Pasja e gjeneve të caktuara lidhet me një rrezik më të lartë të zhvillimit të Behcet-it, veçanërisht gjenit HLA-B51.

A është gjenetike sëmundja e Behcetit?

Edhe pse geni HLA-B51 është i lidhur me sëmundjen, Qendra e Vaskulitit Johns Hopkins thekson: “Duhet theksuar se prania e gjenit në vetvete nuk është e mjaftueshme për të shkaktuar Behcet: shumë njerëz e posedojnë gjenin, por relativisht. pak e zhvillojnë Behcetin.”

Nuk është e zakonshme të shohësh Behcet tek fëmijët ose individët e moshuar. Në Turqi, është një sëmundje shumë e zakonshme që shihet në 1 nga çdo 250 njerëz. Në Japoni dhe Izrael, sëmundja është shkaku kryesor i verbërisë. Në Shtetet e Bashkuara, ku Behcet-i është mjaft i rrallë, vlerësohet se rreth 3 deri në 5 nga çdo 100,000 njerëz kanë sëmundjen e Behcet.

Diagnoza

Diagnoza e sëmundjes Behcet zakonisht bazohet në simptoma, një ekzaminim fizik dhe teste gjaku.

Nuk ka asnjë test laboratorik specifik për të konfirmuar sëmundjen e Behcet-it, kështu që mjekët zakonisht dyshojnë për Behcet-in tek individët, veçanërisht të rinjtë, të cilët kanë pasur tre episode të plagëve të gojës vitin e kaluar dhe çdo dy nga sa vijon:

 • Plagë të përsëritura gjenitale
 • Problemet karakteristike të syve
 • Lezionet e lëkurës që duken si gunga nën lëkurë, puçrra ose ulçera
 • Gunga ose flluska të lëkurës të shkaktuara nga një dëmtim i lehtë.

Trajtimi Konvencional i Spitaleve

Nuk ka shërim për sëmundjen Behcet, por trajtimi konvencional i sëmundjes synon të lehtësojë simptomat specifike. Trajtimi zakonisht përfshin medikamente lokale dhe orale, duke përfshirë kortikosteroide dhe imunosupresorë të tjerë (shtypës të imunitetit – d.m.th. shumë ironike, sepse për t’u shëruar duhet rritje e imunitetit dhe jo shtypje e tij edhe më shumë). Për rastet e rënda të sindromës Behcet, mund të përdoren agjentë imunosupresiv si klorambucili, azatioprina dhe ciklofosfamidi. Në varësi të ashpërsisë së simptomave dhe se cili organ është prekur, përdoren edhe barna të tjera.

Masa paraprake

Komplikimet shëndetësore për shkak të Behcet varen nga shenjat dhe simptomat tuaja individuale të sëmundjes. Kushdo me simptoma të syrit të sëmundjes Behcet duhet të vizitojë një okulist rregullisht pasi uveiti i patrajtuar mund të rezultojë në ulje të shikimit apo edhe verbëri.

Sipas Shoqatës Amerikane të Sëmundjeve Behcet, “Sëmundja e Behcet prek pjesë të ndryshme të trupit, prandaj, ka të ngjarë që pacientët të kenë mjekë të ndryshëm.”

6 Mënyra natyrale për të përmirësuar sëmundjen Behcet

 1. Konsumoni një dietë anti-inflamatore

Edhe pse dieta më e mirë për të menaxhuar shpërthimet mund të ndryshojë nga pacienti në pacient, pothuajse të gjithë mund të përfitojnë nga ngrënia e ushqimeve anti-inflamatore. Reduktimi i inflamacionit dhe rritja e sistemit imunitar është i madh për sëmundjen Behect. Meqenëse rreth 70 për qind e sistemit imunitar është në indin limfoid të lidhur me zorrët (GALT), ajo që hani në baza ditore mund të ndihmojë shumë në menaxhimin e inflamacionit dhe t’i sigurojë trupit lëndë ushqyese të vlefshme për ruajtjen e shëndetit.

Fondacioni i Vaskulitit ka disa rekomandime të shkëlqyera për të ngrënë për të mposhtur inflamacionin. Si fillim, ata rekomandojnë që “të hani ylberin çdo ditë”, që do të thotë të theksoni frutat dhe perimet shumëngjyrëshe në dietën tuaj dhe të përpiqeni të hani një nga çdo ngjyrë çdo ditë. Ata gjithashtu rekomandojnë përfshirjen e yndyrave të shëndetshme në dietën tuaj si vaj ulliri, arra, avokado dhe ullinj duke shmangur sheqerin e rafinuar dhe burimet e rafinuara të karbohidrateve. Në vend të kësaj, zgjidhni drithërat si elbi, quinoa, bulguri, amaranti dhe tërshëra.

 1. Eliminoni ushqimet e pashëndetshme nga dieta juaj

Përveç konsumimit të ushqimeve të plota anti-inflamatore, këto janë disa udhëzime të tjera dietike të dobishme që mund të ndihmojnë në reduktimin e simptomave:

 • Shmangni ushqimet e përpunuara që janë të larta në sheqer dhe yndyrna trans.
 • Zvogëloni ose eliminoni ushqimet që mund t’ju shkaktojnë probleme me zorrët. Fajtorët e zakonshëm përfshijnë glutenin, sheqerin e tepërt dhe produktet konvencionale të qumështit.
 • Shmangni konsumimin e ushqimeve të detit të papërpunuara, mishit të paragatuar dhe mishit të përpunuar, të cilat mund të rrisin gjasat e reaksioneve negative tek njerëzit me sistem imunitar të shtypur.
 • Reduktoni marrjen e kafeinës, pijeve të ëmbla dhe alkoolit, të cilat mund të përkeqësojnë problemet e tretjes dhe të rrisin inflamacionin.
 1. Ruani shëndet të mirë oral

Meqenëse njerëzit me Behcet janë të prirur ndaj plagëve të gojës, është shumë e rëndësishme që ata të ruajnë një shëndet të mirë oral, i cili përfshin pastrimin e rregullt të dhëmbëve dhe pastrimin e dhëmbëve me fill. Ne rekomandojmë shumë përdorimin e një paste dhëmbësh probiotike për të inkurajuar bakteret e shëndetshme në gojë.

Gjithashtu, përdorimi i perit dhe tërheqja e vajit çdo ditë ndihmon në ruajtjen e higjienës orale. Ekspertët rekomandojnë gjithashtu që pacientët të shmangin agjentët irritues të tillë si acidet, lëndët ushqyese me kore, të forta, pikante ose të kripura dhe pijet alkoolike.

 1. Sulfat zinku

Zinku është i njohur për përfitimet e sistemit imunitar. Hulumtimet tregojnë se marrja e zinkut nga goja mund të jetë një opsion i mirë trajtimi për pacientët me sëmundjen Behcet që nuk duket se ka ndonjë efekt anësor të padëshiruar.

 1. Ushtrimi

Ashtu si me shumë shqetësime shëndetësore, stërvitja dihet se është e dobishme edhe për sëmundjen Behcet. Qëndrimi fizikisht aktiv është veçanërisht i dobishëm nëse pacienti po lufton me dhimbje të kyçeve si simptomë e Behcet.

 1. Kura me bimë Shkretinore

Shumë njerëz zgjedhin të eksplorojnë Mjekësinë Bimore për të ndihmuar në trajtimin dhe menaxhimin e sëmundjes së tyre Behcet. Në realitet, ky është kursi i duhur i trajtimit sepse është krejtësisht natyral, i sigurt, shumë efektiv kundrejt të gjitha simptomave të sëmundjes dhe pa asnjë lloj efekti anësor, por vetëm me efekte pozitive në të gjithë trupin. Pacientëve me sindromën Behcet ju duhet kura e mëposhtme me bimë shkretinore për sëmundjet autoimune ku përfshihet edhe Behcet.

Bimët e Shkretëtirës në Mbështetje të Pacientëve me Sëmundje Autoimune


Sëmundjet Autoimmune dhe fushat e tyre përkatëse janë të lidhura me strukturën e punës së sistemit imun. Sëmundjet autoimune ndodhin si rezultat i çekuilibrit në funksionimin e sistemit imunitar. Baza e sëmundjeve aotoimune është si shkak i dështimit të sistemit imun në dallimin mes trupave të huaj dhe trupave që gjenden në brendësi të tij në mënyrë të zakonshme dhe natyrshëm. Kur dështon në zbulimin e trupave të huaj, sistemi imun sulmon indet e tij, pra vetveten. Ai mund të sulmojë një qelizë të vetme, mund të sulmojë një organ ose një sistem të tërë. Ky është dështim i ushtrisë në mbrojtje të trupit nga sulmet e huaja. Por më shumë se kjo është dështimi i ushtrisë së imunitetit në identifikimin e anëtarëve të trupit të tij.

Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D), ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, të kombinuara në lloj dhe sasi të caktuar, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me çrregullime autoimune, si Multiple Sclerosis (MS), Artriti Reumatoid, Tiroiditi Hashimoto, Lupus, Hepatiti Autoimun, Diabeti Tip 1, Anemia Hemolitike Autoimune, Epilepsia, Sindromi Sjogren, Skleroderma, Urtikaria/Hives, etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook