Trombocitet – Mpiksjet e gjakut; Shkaqet, Trajtimi Natyral

 

Mpiksjet gjakut, të njohur gjithashtu si formimi i trombeve apo trombocitet, formohen brenda enëve të mëdha të gjakut, dhe janë shkaku kryesor i shumë sulmeve në zemër, tru, dhe çrregullime të tjera kardiovaskulare.

Simptomet e trombociteve zakonisht nuk janë të dukshme, dhe kjo është arsyeja pse rekomandohet shqyrtimi diagnostik mbi një bazë të rregullt (çdo vit).

Shkaqet

Ngurtësimi i gjakut, ose koagulimi, zakonisht ndodh si përgjigje e shëndetshme brenda disa minutave pasi lëkura pritet ose ka pësuar trauma që shkaktojnë gjakderdhje. Ngjizja në këtë rast ndihmon për të mbllur dëmtimin.

Megjithatë, koagulimi i gjakut mund të jetë i rrezikshëm, kur ai ndodh brenda enëve të shëndetshme të gjakut. Koagulimi i dëmshëm mund të ndodhë nga trombocitet që “aktivizohen” në grumbull së bashku.

Kjo ndodh kur trombocitet vijnë në kontakt me mure të dëmtuara arteriale, ose për shkak të mangësive ushqyese, zakonevertë varfëra ushqimore, apo predispozicionit gjenetik.

Pasi trombocitet bëhen të ngjitëshme, forma e tyre ndryshon dhe ato bëhen shumë lehtë si rrjetë apo grumbull, duke shkaktuar një mpiksje apo lëmsh prej gjaku të mpiksur.

Një faktor tjetër që mund të shkaktojë mpiksje të dëmshme të gjakut është prodhimi i fibrinës, e cila ndihmon lidhjen e grumbujve të trombociteve së bashku. Fibrina është produkti përfundimtar i një ujëvare të faktorëve të koagulimit që ndodh me aktivizimin e një molekule të vetme. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në shpërthimin e deri në 30.000 molekulave fibrinë në vendin e lëndimit në murin arterial.

Faktorët që mund të shkaktojnë rritje të palëvizshmërisë së trombociteve dhe të fibrinës përfshijnë:

– Përdorimi i pilulave që pengojnë lindjen,

– fazat e vona të shtatzënisë,

– mangësitë e lëndëve ushqyese,

– pirja e duhanit,

– radikalet e lira (elementët antioxidant jo adekuat),

– dieta e lartë në kolesterol,

– acidet yndyrore esenciale të ulëta,

– dieta e lartë në yndyrë të ngopur dhe e ulët në perime dhe peshk,

– si dhe sëmundjet e mëlçisë.

– Ulja e zgjatur në fluturime të gjata ajrore, sidomos në kushtet e të qëndruarit ngusht, mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të trombozës pulmonare. Mpiksja e gjakut që formohet në këmbë ose në pjesë tjetër të trupit shkëputet dhe bllokon një prej arterieve të mushkërive. Disa masa praktike parandaluese gjatë fluturimeve të gjata përfshijnë ngritjen dhe ecjen në këmbë çdo orë, veshjet e lirshme dhe të rehatshme, shtrirje dhe shtrëngim i këmbëve në mënyrë periodike, etj.

Produkti “Coronagreen” per normalizimin e Trombociteve

Dobite shendetesore

– Ndihmon ne kurimin e arterieve koronare pa kirurgji.

– Shumë efektiv për të sëmurët me dridhje atriale.

– Konsiderohet si terapia më moderne për zemrën.

– Ndihmon ne trajtimin e Diabetit Tipi I dhe II.

– Fuqizon zemrën dhe lufton te gjitha semundjet kardiovaskulare.

– Parandaluesi më i mirë i atakut kardiak dhe deshtimit te zemres.

– Vepron për rregullimin e rrahjeve të zemrës.

– Largon dhimbjet e zemrës.

– Ndihmon ne kurimin e Trombozës dhe Trombozës se thellë venoze.

– Ndihmon ne kurimin e venave varicose kudo qe shfaqen ne trup, ne kembe dhe testikuj.

– Parandalon Goditjen ne Tru, kuron venat e goditura dhe ndihmon ne dergimin e oksigjenit ne tru.

– Ul nivelet e kolesterolit te demshem ne gjak.

– Ul presionin e gjakut.

– Shton oksigjenin në gjak, dhe normalizon nivelet e hekurit.

– Largon stresin dhe stimulon sistemin nervor.

– Qetësues dhe lehtësues i gjumit.

– Forcon kujtesën.

– Lehtëson frymarrrjen dhe dhimbjet e kraharorit.

– Ndihmon në reduktimin e sëmundjeve të mëlçisë.

– Ndihmon në djegien e yndyrave.

Shenim!

– Coronagreen eshte bar krejtesisht i sigurte per te gjithe, i marre direkt nga natyra e paprekur nga njeriu.

– Nuk ka efekte anesore te demshme.

– Nuk permban ruajtes, shtojca apo lende kimike e artificiale, por vetem ruajtes natyral qe e bejne ate te jetoje gjate pa u cenuar lendet efektive te tij.

– Produkti eshte ne forme te kapsulave dhe merret 3 here ne dite nga 1 kapsule para ngrenies.

– Klikoni mbi foton me siper per te mesuar me shume rreth produktit.