TË FIKËT DHE TË FIKËT E SHPESHTË; NDIHMA E SHPEJTË DHE KURIMI AFATGJATË

 

Të fikët është një humbje e papritur dhe e shkurtër e vetëdijes.

Shkaqet

Të fikët shkaktohen zakonisht nga ulja e rrjedhjes së gjakut në tru. Mund të shkaktohet gjithashtu nga aritmia (ndryshimi jonormal në rrahjet e zemrës), ose për shkak të lodhjes së nxehtësisë që shoqërohet me humbje të tepruar të lëngjeve, dobësi, lodhje, ankth, djersitje dhe këputje.

Sheqeri i ulët në gjak, presioni i ulët i gjakut, alergjitë, anemia dhe mangësitë e lëndëve ushqyese si magnezi dhe hekuri, mund të shkaktojnë ose të kontribuojnë në rënien e të fikëve. Nëse të fikët përsëritet, të gjithë këta faktorë duhet të shqyrtohen dhe, nëse janë të pranishme, të adresohen.

Shënim! Nëse ndiheni i lodhur, uluni dhe vendosni kokën në mes të gjunjëve derisa të ndiheni më mirë. Gjithashtu sigurohuni që të merrni ajër të freskët.

NDIHMA E SHPEJTË

TRAJTIMI NATYRAL PËR TË FIKËT E SHPESHTË

Ushqimi

Ngrënia e një ushqimi organik, ushqimi të plotë që përmban ushqyes të shëndetshëm dhe ushqime proteinike, si dhe pirja e sa më shumë ujë të pastër dhe të filtruar mund të ndihmojë në parandalimin e të fikëve.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni sa vijon:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSweet ose Aspartame.

– Mos konsumoni shurup të lartë të fruktozës së misrit ose glutamat mono-natriumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Elimoni prodhimet konvencionale të qumështit.

– Shmangni viçin konvencional.

Nga Mjekësia Ayurvedic

– Vaj susami i përzier me sasi të vogla kamfuri, kardamomi dhe kanelle, të aplikohet në kokë.

Nga mjekësia tradicionale Kineze

– Xhenxhefili – lehtëson sëmundjen e përzierjes dhe lëvizjes, si dhe marramendjen. Provoni të filloni me 1 gram xhenxhefil pluhur. Format alternative të xhenxhefilit mund të përfshijnë rrënjë xhenxhefili të ëmbëltuar ose çaj xhenxhefili për të ndaluar marramendjen.

Aromaterapia

Vaj mendre, neroli, borziloku, livando, rozmarine ose piperi të zi të vendosur nën hundën e një personi që i kanë rënë të fikët, mund të ndihmojë në shpejtimin e kthimit në vetëdijen e plotë.

Vajra të tjerë të dobishëm janë:

– Vaj mërsine, është gjithashtu i pasur me nervinë që ndihmon në sigurimin e stabilitetit kur fillon ndjesia e marramendjes. Duke vepruar si stabilizues i sistemit nervor, vaji i mërsinës trajton në mënyrë efektive marramendjen, këputjen dhe kushte të tjera të ngjashme. Përdorni vaj mërsine për një masazh të butë (duke e përzier me vaj vegjetal – ulliri) ose përdoreni për të bërë një kompresë të nxehtë për lehtësim më efektiv dhe afatgjatë.

Vini re! Përdorni metoda të përshtatshme dhe parandaluese në përdorimin e vajrave esencial për të mos dëmtuar veten në këtë proces. Nëse do të aplikoni vaj në mënyrë topikale (direkt në trup), atëherë fillimisht hollojeni atë duke përdorur një vaj vegjetal (ulliri) për të shmangur acarimin e lëkurës.

Të tjera

– Boronicat janë të rekomanduara për shkak se që të dyja përmirësojnë problemet e qarkullimit të gjakut.

– Limoni; Pini një pije hidratuese me piper, lëng limoni dhe ujë të kripur pak.