Streptokoku, Infeksion bakterial që shkakton dhimbje fyti

Streptokoku, Infeksion bakterial që shkakton dhimbje fyti; Si ta trajtoni në mënyrë natyrale?

 

Streptokoku është një infeksion bakterial që shkakton inflamacion dhe dhimbje në fyt. Kjo gjendje e zakonshme shkaktohet nga bakteret e grupit A Streptococcus. Streptokoku mund të prekë fëmijët dhe të rriturit e të gjitha moshave. Sidoqoftë, është veçanërisht e zakonshme tek fëmijët në moshën 5 – 15 vjeç. Teshtima dhe kollitja mund të përhapin infeksionin nga një person në tjetrin.

Simptomat e fytit të prekur nga streptokoku

Ashpërsia e fytit strep mund të ndryshojë nga personi në person. Disa njerëz përjetojnë simptoma të buta si dhimbje të fytit, ndërsa të tjerë kanë simptoma më të rënda, përfshirë ethet dhe vështirësinë në gëlltitje.

Simptomat e zakonshme përfshijnë:

 • Ethe të papritura, sidomos nëse është 38˚C ose më e lartë
 • fyt i kuq me arna të bardha
 • dhimbje koke
 • të dridhura
 • humbje e oreksit
 • nyje limfatike të fryra
 • probleme të gëlltitjes

Simptomat e Streptokokut zhvillohen zakonisht brenda pesë ditëve nga ekspozimi ndaj bakterit.

Jo të gjitha dhimbjet e fytit janë rezultat i një infeksioni strep. Sëmundje të tjera mund të shkaktojnë dhimbje të fytit, si:

 • i ftohti
 • infeksioni i sinusitit
 • refluksi i stomakut

Dhimbjet e fytit të shkaktuara nga kushtet e tjera mjekësore zakonisht përmirësohen vetë, me ose pa trajtim, brenda pak ditësh.

Ju keni nevojë për trajtim në rast se:

– një dhimbje e fytit zgjat më shumë se dy ditë

– keni dhimbje të fytit dhe arna të bardha

– njolla të kuqe apo njolla në bajame

– dhimbje të fytit e shoqëruar me skuqje të lëkurës

– frymëmarrje me vështirësi

– gëlltitje me vështirësi

– bajame të kuqe dhe të fryra

Diagnostikimi i Streptokokut

Nëse ankoheni për një dhimbje të vazhdueshme, mjeku do të shqyrtojë fytin dhe do të kontrollojë shenjat e inflamacionit. Mjeku mund të kontrollojë qafën për nyjet limfatike të fryra dhe të pyesë për simptoma të tjera.

Mjeku do pastrojë pjesën e pasme të fytit me një shtupë të gjatë pambuku, duke mbledhur një mostër. Më pas do ta dërgojë mostrën në laborator për të parë shenjat e baktereve.

Rezultatet janë në dispozicion për rreth pesë minuta. Nëse testimi i shpejtë i streptokokut është negativ, ata mund të dërgojnë mostrën tuaj në një laborator jashtë për testime shtesë. Këto rezultate janë të disponueshme brenda pak ditësh.

Nëse simptomat nuk përmirësohen brenda një jave,  Streptokoku mund të shkaktojë komplikime serioze.

Këto komplikime përfshijnë:

 • infeksion i veshit
 • sinusit
 • ethe reumatike, një sëmundje inflamatore që ndikon në nyje, zemër, dhe lëkurë
 • Glomerulonefrit post-streptokocik, një inflamacion i veshkave
 • mastoidit, një infeksion i kockave të kafkës
 • fruth i keq, i cili ndodh kur toksina të shkaktuara nga infeksioni strep shkaktojnë një skuqje të lëkurës në pjesë të ndryshme të trupit
 • psoriasis-guttate, një gjendje që shkakton njolla të vogla të kuqe që paraqiten në trup
 • absces -peritonsillar, një infeksion i mbushur me qelb që zhvillohet në pjesën e prapme të bajameve.

Trajtime natyrale për Streptokokun

Ekzistojnë trajtime natyrale për të përmirësuar simptomat e Streptokokut

Këto trajtime përfshijnë:

– Lëngje të ngrohta, të tilla si ujë me limon, çaj bimor, supë të ngrohtë, etj.

– Gargara me ujë të kripur është një trajtim i njohur natyral për të hequr qafe dhimbjet e fytit. Shtoni 1/2 lugë kripë në 1 gotë ujë të vakët dhe bëni gargarë me të.

– Uthulla e mollës është një tonik natyral shëndetësor që është përdorur në mjekësisë popullore për shekuj me radhë. Përbërësi kryesor i tij aktiv, acid acetik, ndihmon në luftimin e baktereve.

– Mjalti; Një studim zbuloi se mjalti ishte më efektiv në zbutjen e kollës së natës se sa lehtësuesit e zakonshëm të kollës. Hulumtime të tjera vërtetojnë që mjalti është një kurues efektiv i plagës, që do të thotë se mund të ndihmojë në shpejtimin e shërimit për dhimbjet e fytit.

Shënim! Mos i jepni mjalt fëmijëve që janë më pak se 1 vjeç.

– Çaj kamomili; Çaj i kamomilit është qetësues natyral. Ai ka kohë që përdoret për qëllime mjekësore, si një qetësues i dhimbjeve të fytit. Përdoret shpesh për vetitë anti-inflamatore, antioksiduese dhe astringente.

Disa rishikime studimore kanë treguar se thithja e avullit të kamomilit mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të një ftohjeje, duke përfshirë dhimbjet e fytit.

–  Mendra; Mendra është e njohur për aftësinë e saj për të freskuar frymëmarrjen. Mendra përmban mentol, e cila ndihmon për mukozë të hollë dhe qetëson dhimbjet e fytit.

Masazhoni qafën me vaj mendre të përzier me vaj ulliri.

– Gargarë me sodë buke; Ndërsa gargara me ujë të kripur është më e zakonshme, gargara me sodë të përzier me ujë të kripur mund të ndihmojë në zbutjen e dhimbjeve të fytit. Me këtë zgjidhje mund të vrisni bakteret dhe të parandaloni rritjen e kërpudhave.

Kombinoni 1 filxhan ujë të ngrohtë, 1/4 lugë çaji sodë buke, dhe 1/8 lugë çaji kripë.

– Hudhra; Hudhra ka gjithashtu veti natyrale antibakteriale. Ajo përmban alicin, një përbërës organosulfer i njohur për aftësinë e tij për të luftuar infeksionet.

Shtimi i hudhrave të freskëta në dietë është një mënyrë për të fituar efektet e saj antimikrobiale.

– Piperi; Shpesh përdoret si lehtësuesh dhimbjesh. Piperi përmban capsaicin, një kompleks natyral i njohur për bllokimin e receptorëve të dhimbjes.

– Vitamina C; Nëse keni dhimbje fyti, keni nevojë për të rritur konsumin e vitaminës C. Konsumoni ushqime me vitaminë C, si portokall, kale, luleshtrydhe, grejpfrut dhe kivi.

– Vitamina D;  Hulumtuesit kanë studiuar lidhjen mes mungesës së vitaminës D dhe infeksioneve të frymëmarrjes për vite me rradhë. Dëshmia shkencore tregon rolin e rëndësishëm që vitamina D luan në sistemin imunitar për shkak të mbrojtjes së saj antimikrobiale.

Vaj limonit ka veti antibakteriale dhe ndihmon në pastrimin e toksinave nga trupi. Hulumtimet tregojnë se vaj limonit është në gjendje të kufizojë rritjen e shtameve bakteriale rezistente ndaj antibiotikëve. Për të përdorur vaj esencial limoni, shtoni 1-2 pika në një gotë me ujë të ngrohtë, ose e shtoni atë në çaj bimor për më shumë shije.

Parandalimi

– Për të parandaluar dhimbjen e fytit, qëndroni larg njerëzve të sëmurë me një sëmundje infektive, si gripi.

– Lani duart shpesh. Sigurohuni të lani duart gjatë gjithë ditës, veçanërisht nëse jeni rreth njerëzve të tjerë. Përdorni një sapun antibakterial për të hequr qafe çdo gjurmë të grupit A strep.

–  Përpiquni të shmangni ushqimet me aromë ose acid.

– Qëndroni larg tymrave kimikë ose tymit që mund të shkaktojë inflamacion.

– Ndërroni furçën e dhëmbëve.

Përfundim

Streptokoku është një infeksion bakterial i fytit që shkaktohet nga grupi i baktereve A streptokokus.

Është shumë ngjitëse dhe përhapet përmes kontaktit të ngushtë.

Streptokoku mund të çojë në infeksion bakterial shumë serioz.

Trajtimet natyrale të Streptokokut përfshijnë trajtime që ndihmojnë në rritjen e sitemit imunitar (Total Immunity Herbs) dhe vrasjen e baktereve që shkaktojnë infeksionin (ProbioHerb), që i gjeni më poshtë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook