Sinusiti; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

Sinusiti; Simptomat, Shkaqet, Trajtimi Natyral

Sinusiti është një nga kushtet më të zakonshme të frymëmarrjes. Sinusiti është inflamacion (ënjtje) i veshjes së brendshme të sinuseve, i shkaktuar nga një infeksion viral ose bakterial. Sinuset janë zgavra të vogla të mbushura me ajër, që gjenden prapa mollëzave dhe ballit. Sinusiti zakonisht shkakton temperaturë, dhimbje dhe ndjeshëmri në fytyrë, dhe bllokim hundësh apo sekrecione të lëngshme. Ju keni katër palë të sinuseve në kokën tuaj – dy sinuse pas ballit, dy në të dyja anët e urës së hundës, dy prapa syve dhe dy prapa mollëzave. Kur keni sinusit kjo është për shkak se të paktën një nga katër çiftet e zgavrave të sinuseve bëhet i përflakur.

Sinuset hapen deri në zgavrën e hundës dhe ndihmojnë për të kontrolluar temperaturën dhe përmbajtjen e ujit të ajrit që shkon mushkëri.

Zakonisht, mukusi i prodhuar natyrshëm nga sinuset kullon në hundë nëpërmjet kanaleve të vogla. Këto kanale mund të bllokohen kur sinuset janë të infektuar dhe të përflakur.

Janë sinuset prapa mollëzave (ato më të mëdhatë) që preken më së shpeshti. Nëse sinusiti vazhdon, mjekët konvencional shpesh rekomandojnë kirurgji të sinuseve, një procedurë që është e shtrenjtë dhe e cila shumë shpesh nuk arrin të ofrojë lehtësim të qëndrueshëm. Në fakt, shumë njerëz të cilët i nënshtrohen një operacioni sinusesh, gjen se sinusiti i tyre është bërë më keq, kur ai në mënyrë të pashmangshme kthehet. Qasjet e tjera të mjekësisë konvencionale për trajtimin e sinusit përfshijnë: antihistamines, decongestants, steroide me spray në hundës, dhe antibiotikët, të cilët janë gjithashtu në masë të madhe të paefektshme për shkak se ata dështojnë për trajtimin dhe zgjidhjen e shkaqeve të  sinusit.

Sinisiti është një kusht i zakonshëm dhe mund të prekë njerëzit e çdo moshe.

Ka dy lloje të sinusitit: akut dhe kronik.

Ndërsa simptomat e të dy llojeve të sinusitit janë të njëjta, sinusiti akut ndodh zakonisht si rezultat i një infeksioni sinus dhe nuk zgjat shumë, ndërsa sinusiti kronik paraqitet me simptoma të vazhdueshme që mund të përkeqësohen me kalimin e kohës.

Kujdes: Mostrajtimi i sinusitit kronik eventualisht mund të çojë në degjenerimin e membranes së mukusit, duke e bërë tepër të vështirë kullimin natyror të trupit nga sinuset, duke krijuar kështu probleme të frymëmarrjes.

SIMPTOMAT

Simptomat e sinusitit përfshijnë kongjestion të kokës dhe të hundës, kullim postnasal, dhimbje koke, dhimbje të fytyrës, lodhje kronike, çrregullime të nuhatjes, ethe, ngjirje zëri, dhe pezmatim fyti. Këto simptoma kanë tendencë të jenë më të theksuara për rastet e sinusitit kronik.

Simptomat më të zakonshme të sinusit përfshijnë:

 • Hundë të bllokuara ose të lëngshme. Nëse hunda juaj prodhon mukozë të gjelbër ose të verdhë, ju ndoshta keni një infeksion bakterial.
 • Dhimbje dhe ndjeshëmri në fytyrë (në afërsi të sinuseve të infektuar). Ju mund të përjetoni një ngrirje të dhimbshme që bëhet më e keqe kur lëvizni kokën, dhe dhimbje dhëmbi apo dhimbje në nofulla kur hani.
 • Temperaturë të lartë.

Simptoma të tjera të mundshme përfshijnë:

 • Lodhje
 • Dhimbje koke te sinuset
 • Kollë
 • Frymë të keqe (halitosis)
 • Presion në veshë
 • Humbja e shijes dhe nuhatjes
 • një ndjenjë e të qënit i sëmurë në përgjithësi

Fëmijët me sinusit mund të jenë nervoz, të marrin frymë përmes gojës dhe të kenë vështirësi në ngrënie. Fjalët e tyre mund të tingëllojnë me hundë, për shkakt të bllokimit të sinuseve.

Shkaqet

Gjatë dekadave të fundit, ka pasur një rritje të rasteve të sinusitit në vendet e industrializuara që kanë të bëjnë drejtpërdrejt me një rritje korresponduese të ndotjes së ajrit, duke e bërë ajrin e pashëndetshëm dhe ajrin e ndotur dy faktorët kryesorë të sinusitit.

Shkaqe të tjera mjedisore të sinusitit përfshijnë: viruset e ftohjes dhe të gripit, infeksionet bakteriale dhe fungale, ajri tepër i ftohtë ose i thatë, pirja e duhanit dhe ekspozimi i rregullt ndaj tymit të dorës së dytë.

Sinusiti mund të shkaktohet ose të përkeqësohet nga alergjitë dhe ndjeshmëritë ushqimore, sëmundjet e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, stresi, dobësimi imunitetit, problemet strukturore brenda zgavrave hundore (të tilla si një mur ndarës i devijuar), cistet e hundës dhe / ose polipet, dhe emocionet e pazgjidhura, sidomos zemërimi.

Candiasis dhe përdorimi i tepruar i barnave farmaceutike, sidomos antibiotikët, janë dy shkaqe të tjera të zakonshme të sinusitit.

Acidi gastro-ezofagial mund të jetë gjithashtu një faktor.

Ka një numër mënyrash që sinuset të përflaken dhe të bllokohen, por shkaku më i zakonshëm është një infeksion viral, siç është gripi i zakonshëm ose ftohja. Virusi i ftohjes apo gripit përhapet në sinuse nga rrugët e sipërme të frymëmarrjes.

Ndonjëherë, një infeksion bakterial sekondar mund të zhvillohet, duke çuar në ënjtje brenda sinuseve. Një dhëmb i infektuar mund të shkaktojë gjithashtu që sinuset të infektohen.

Lëndët kimike dhe pesticidet, disinfektantet dhe detergjentet shtëpiake mund të jenë gjithashtu një shkak.

Fibroza cistike, një kusht gjenetik që shkakton trashje dhe ngjitje të mukusit për t’u ndërtuar brenda trupit, duke ju bërë të prirur ndaj infeksioneve mund të shkaktojë gjithashtu sinusit.

TRAJTIMI NATYRAL I SINUSITIT

 • Ushqimi

Nëse vuani nga sinusiti, ju duhet të kontrolloheni për alergjitë dhe ndjeshmëritë ushqimore, dhe pastaj të shmangni ato ushqime ndaj të cilave jeni alergjik apo të ndjeshëm.

Përveç kësaj, shmangni sheqerin dhe produktet e sheqerit, grurin dhe produktet e grurit, produktet e sojës, pijet me gaz, ushqimet komerciale të përpunuara, dhe të gjitha ushqimet që përmbajnë përbërës artificial, të tilla si aditivë, ngjyrosës, aromatizues, dhe ruajtës (të tilla si BHA, BHT, nitrat natriumi, sulphites, sakarinë, aspartame, dhe cyclamates).

Gjithashtu, minimizoni kosnumin e qumështit dhe produkteve të qumështit, si dhe kafen dhe produktet e tjera me kafeinë, si dhe mishin e kuq, kripën, karbohidratet e rafinuara (bukën e bardhë, pastat, makaronat komerciale), misin, çokollatën, dhe yndyrnat e dëmshme (të hidrogjenizuara ose trans yndyrnat).

Pini shumë ujë të pastër dhe për rezultatet më të mira, shtoni lëng të shtrydhur limoni të freskët dhe pak piper të kuq). Pini lëngje bimore organike të shtrydhura, gjatë gjithë ditës, si dhe lëngun e nxehtë të mishit dhe supat.

Theksoni gjithashtu ushqime organike të plota, sidomos fruta të freskëta të papërpunuara dhe perime organike, arra dhe fara, organike, mish pule dhe shpezë pa lëkurë, peshk të egër.

Hudhra, speci i kuq, speci djegës, rrika dhe qepa duhet të hahen rregullisht, për shkak të përfitimeve të tyre të fuqishme shëndetësore për mushkëritë dhe sistemin e frymëmarrjes.

Vaj ulliri ekstra i virgjër duhet të përdoret lirisht.

Bëni:

 • Ndiqni një dietë që përfshin shumë fruta të freskëta dhe perime për të inkurajuar gjendje alkaline.
 • Përfshini në dietën tuaj ushqime të pasura në vitaminë B2, të tilla si: arrat, perimet me gjethe jeshile, peshku, bishtajoret, drithërat dhe kosi probiotik.
 • Përfshini në dietën tuaj ushqime të pasura me B3, të tilla si: piper i kuq, ton, peshk shpatë, mëlçi organike, dhe ekstrakt majaje.
 • Pini 2 litra ujë të pastër të filtruar çdo ditë.
 • Përfshini ushqime të larta në klorofil në dietën tuaj, si: gjethe luleradhiqe, cilantro, spinaq, majdanoz, bar gruri dhe bar elbi. Të gjitha këto janë të mëdha për pastrimin e gjakut. Në qoftë se e keni të vështirë t’i përfshini në dietë si ushqime, atëherë i shtrydhni dhe pini lëngun e tyre. Ju gjithmonë mund të shtoni mollë ose karrota për të ëmbëltuar lëngun.
 • Trajtimi me thithje të avullit është gjithashtu efektiv. Shto vaj xhenxhefili, ose vaj eukalipti, livando, limoni, pishe, ose pemës së çajit në ujë të valuar, pastaj thithni avullin.
 • Marrja e rregullt e xhenxhefilit dhe çaj limoni ndihmon për të parandaluar sinusitin e përsëritur.
 • Mbajtja e një jetese aktive, si ushtrime të rregullta, por jo të lodhshme, ka efekt pozitiv mbi metabolizmin.
 • Për kullimin e hundëve mund të përdorni ujë të kripur për thithje me hundë dhe ta nxirrni përsëri jashtë; një mënyrë kjo shumë efektive për ndalimin e sekrecioneve të lëngshme nazale.

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook