Simptoma që tregojnë se trupi është i mbushur me toksina

Simptoma që tregojnë se trupi është i mbushur me toksina

 

Hipotireoza dhe kanceri mund të shkaktohen kur trupi është duke u mbushur me toksina, prandaj tregoni vëmendje ndaj simptomave të mëposhtme.

Akumulimi i toksinave në trup mund të çojë në infeksione të rënda në lëkurë, sy, stomak, dhe ndoshta tumore apo astmë, sëmundje neurologjike, infertilitet dhe mutacione biologjike, kështu që ju duhet të kini kujdes nga lëndët ushqimore dhe ndotësit e mjedisit.

Këtu janë shenjat më të rëndësishme të një trupi të mbushur me toksina

  1. Kapsllëku

Zorra e trashë ose zorrët e mëdha janë përgjegjëse për trajtimin e toksinave dhe eliminimin e tyre gjatë lëvizjes së tyre të përditshme, megjithatë…

Kur zorra e trashë është e lënduar, ajo nuk do të jetë në gjendje për të eliminuar të gjitha mbeturinat nga sistemi i tretjes si duhet, gjë që çon në akumulimin e toksinave përgjatë murit të zorrës së trashë, dhe kështu ndodh incidenca e kapsllëkut dhe fryrjes së barkut.

Zgjidhja: Pirja e mjaftueshme e ujit, duke u ushtruar çdo ditë dhe duke ngrënë ushqime të pasura me fibra, mund të ndihmojë në trajtimin e kapsllëkut.

  1. Era e keqe e gojës

Nëse goja juaj ka erë të keqe dhe pastrimi i dhëmbëve nuk ndihmon, mund të mos jenë dhëmbët shkaku, por sistemi i tretjes që është pushtuar me toksina.

Sistemi i tretjes është mjedis i përbërë nga bakteret e mira dhe të dëmshme. Kur konsumoni ushqime me karbohidrate, ato shpërbëhen në sheqerna, të cilat ndihmojnë në rritjen e baktereve të dëmshme, duke stimuluar akumulimin e toksinave në sistemin e tretjes, dhe kështu nxisin erën e keqe që vjen nga goja.

Era e keqe e gojës mund të tregojë gjithashtu probleme të veshkave që janë përgjegjëse për heqjen e kimikateve toksike nga gjaku përmes urinës.

  1. Dhimbjet muskulore dhe konvulsionet

Ju mund të zhvilloni dhimbje dhe konvulsione muskulare për shkak të toksinave të tepërta në trup.

Ne jemi në ekspozim të vazhdueshëm ndaj toksinave nga produktet ushqimore dhe produktet shtëpiake të pastrimit, produktet kozmetike dhe toksinat e mjedisit.

Sistemi imunitar aktivizon përgjigjen ndaj stresit, por ky mekanizëm mbrojtës lodh trupin gradualisht dhe e dobëson atë, dhe kjo ndikon në funksionet e pjesëve të trupit, sidomos muskujt.

Muskujt e stresit kufizojnë kapilarët, pengojnë rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenin e butë, duke shkaktuar më shumë stres dhe dhimbje fizike.

Dhimbja e muskujve është një nga simptomat më të zakonshme të peshës  së tepërt. Mund të lehtësoni dhimbjet e muskujve me anë të masazhimeve duke përdorur vajra natyrale.

  1. Shtimi i peshës

Ekspozimi ndaj kimikateve dhe helmeve të shkaktuara nga ushqimet jo të shëndetshme dhe mungesa e stërvitjes mund të dëmtojë kontrollin e peshës trupore.

Toksinat mund të reduktojnë nivelet e hormoneve në trup, sidomos tiroidet, estrogjenin, testosteronin, kortizolin dhe insulinën.

Gjëndrat tiroide rregullojnë metabolizmin duke liruar hormonet që djegin yndyrën, kur toksinat ngadalësojnë sekretimin e këtij hormoni, atëherë shkakton obezitet.

Pankreasi prodhon insulinën, hormon që rregullon sheqerin në gjak, por kur kemi të bëjnë me ushqime jo të shëndetëshme, niveli i sheqerit rritet dhe me kalimin e kohës kthehet në yndyrë.

Sipas një studimi, marrëdhënia ndërmjet përhapjes së toksinave dhe mbipeshës së fëmijëve ndodh nëse gratë  janë të ekspozuara ndaj pesticideve që udhëtojnë nëpër ajër gjatë shtatzënisë, duke shkaktuar mbipeshë për fëmijët e tyre, pasi arrijnë shtatë vjeç.

  1. Lodhja e vazhdueshme

Nëse ndjeni lodhje të vazhdueshme dhe plogështi, arsyeja qëndron në akumulimin e toksinave në sistemin tretës, të cilat pengojnë tretjen dhe marrjen e lëndëve ushqyesve thelbësore në procesin e prodhimit të energjisë së trupit.

  1. Probleme të lëkurës

Lëkura është pajisja e mesme për të hequr toksinat nga trupi. Kur ka shumë toksina në zorrë, ose mëlçia nuk është në gjendje për të pastruar gjakun me helm, i cili e bën rrugën e tij nga sistemi i tretjes, lëkura do të përpiqet për të kontrolluar toksinat duke shkaktuar skuqje të lëkurës apo djersitje të tepërt.

Gjithashtu, probleme të lëkurës ndodhin si pasojë e toksinave të shkaktuara nga disa produkte të kujdesit të lëkurës dhe të make-up,  që kur absorbohen nga lëkura, punojnë për të mbushur poret e lëkurës dhe shkaktojnë puçrra fytyre, inflamacion, ekzemë, rrudha, njolla dhe qarqe të errëta rreth syve.

Një studim tregon se dermatiti i kontaktit dhe sëmundja e indit lidhës ndodhin si rezultat i ekspozimit ndaj toksinave mjedisore.

  1. Ndryshimet e humorit

Nëse ndiheni depresiv, mund të jetë për shkak të akumulimit të toksinave ushqimore dhe të mjedisit në trupin tuaj.

Toksinat që gjenden në ushqime të modifikuara gjenetikisht ndikojë në gjendjen shpirtërore. Disa materiale industriale si aspartame sekretojnë toksina në trup dhe çojnë në depresion të rëndë.

Sipas një studimi, depresioni i rëndë po rritet midis fermerëve të cilët janë vazhdimisht të ekspozuar ndaj toksinave mjedisore.

  1. Pagjumësia

Sistemi nervor qendror është në gjendje të thithë disa komponime toksike që transmetohen në tru dhe që shkaktojnë pagjumësi.

Studimet kanë treguar se njerëzit që punojnë në ferma dhe fabrika, ose konsumojnë ushqime hibride, ose jetojnë në shtëpi që kanë shtresë toksike, apo përdorin detergjente dhe aromat e ajrit që përmbajnë plumb, janë më të prirur për pagjumësi.

  1. Djersitja e tepruar

Kur keni  grumbulluar toksina në trup, kjo do të thotë se sistemi i tretjes nuk është në gjendje për të punuar në mënyrë efikase, gjë që çon në qarkullim të  gjakut të ngarkuar me helm nga sistemi i tretjes në mëlçi, e cila me rolin e saj punon për të pastruar toksinat.

Kur mëlçia lufton gjatë kryerjes së punës, mund të shfaqen disa simptoma, duke përfshirë temperaturë të lartë trupore dhe djersitje. Djersitja është një nga mënyrat e mrekullueshme për të çliruar trupin prej toksinave.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook