Si të trajtojmë dhimbjet e fytit

Published On: November 25th, 2022Categories: Mushkëritë0 Comments on Si të trajtojmë dhimbjet e fytit

Si të trajtojmë dhimbjet e fytit në mënyrë natyrale

 

Dhimbja e fytit, e njohur edhe si faringjit, është normalisht një simptomë e një infeksioni bakterial ose viral, siç është i ftohti i zakonshëm.

Dhimbjet e fytit janë të zakonshme, sidomos tek fëmijët dhe adoleshentët, pasi rezistenca e tyre ndaj shumë viruseve dhe baktereve që mund të shkaktojnë dhimbje të fytit ende nuk është zhvilluar plotësisht.

Simptomat

Simptomat përfshijnë: skuqje dhe ënjtje në fyt, të shoqëruara ndonjëherë me thatësi ose ngurtësi, dhe gëlltitje të dhimbshme. Mund të ketë një kërkesë të vazhdueshme për të pastruar fytin, pikim postnasal, nyje limfatike të zgjeruara në qafë, dhimbje koke dhe dhimbje muskulare, hundë të lëngshme, ethe, ngjirje zëri, kollë dhe / ose laringjit.

Shkaqet

Dhimbjet e fytit janë zakonisht të shkaktuara nga infeksionet virale, por mund të jenë edhe për shkak të infeksioneve bakteriale, bajamet, përdorimit të tepruar të zërit, ekspozimit ndaj substancave irrituese si tymi i cigareve, reaksionet alergjike, infeksionet e gojës dhe / ose ftohja dhe gripi.

Kujdes! Dhimbjet e fytit rrallë herë janë të rënda. Megjithatë, nëse dhimbja e fytit nuk shërohet brenda dy javësh dhe / ose shoqërohet me një skuqje të lëkurës, kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor. Duhet të identifikohet dhe të trajtohet dhimbja e fytit e shkaktuar nga infeksioni i Streptokokut, përndryshe mund të shkaktojë ethe reumatike ose glomerulonefrit akut (sëmundje e glomerulit, një rrjet i kapilarëve të gjakut të veshkës).

Trajtime natyrale për dhimbjet e fytit

Ushqimi

Shtoni pirjen e ujit të pastër të filtruar, çajrat bimor të nxehtë, lëngjet e frutave të holluara me ujë dhe lëngun e mishit organik.

Ndiqni një dietë me ushqime organike të plota, duke theksuar perimet e freskëta dhe supat e perimeve.

Shmangni ushqimet ndaj të cilave jeni alergjik ose të ndjeshëm.

Gatuani me hudhër, xhenxhefil, kërpudha shiitake dhe kërpudha reishi, pasi të gjithë kanë efekte imune-nxitëse.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj, kështu që përpiquni t’i përmbaheni sa vijon:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëlsues artificial, si Splenda, NutraSweet ose Aspartame.

– Mos konsumoni shurup të misrit të lartë në fruktozë ose glutamat mono-natriumi.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha restorantet e ushqimit të shpejtë.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Eliminoni prodhimet konvencionale të qumështit.

– Shmangni viçin konvencional, dhe zgjidhni vetëm atë që ushqehet me bar.

Aromaterapia

Disa studime shkencore kanë treguar se avulli mund të shkurtojë kohëzgjatjen e një infeksioni të fytit. Thithni avullin e ujit ku keni shtuar disa pika livando, trumzë, eukalipt, barbarozë, sherbelë, ose sandalëood për lehtësimin e simptomave.

Bimët

Bëni gargarë me një infuzion sherbele ose jamballi, nëse dhimbja e fytit është shkaktuar nga një virus.

Për dhimbjen e fytit të shkaktuar nga tymi ose ndotja e mjedisit, bëni gargarë me një infuzion të livandos. Bimë të tjera të dobishme përfshijnë echinacea, hudhër, xhenxhefil, goldenseal, astragalus dhe vidh.

Stili i jetës

Lejoni veten të pushoni dhe të rikuperoni në mënyrë që trupi juaj të mund të përdorë më shumë energji për të luftuar infeksionin duke shkurtuar kështu kohën e shërimit.

Shtoni lagështi në ajrin e shtëpisë tuaj për të parandaluar tharjen e fytit. Nëse nuk keni një humidifier, një tas me ujë i vendosur mbi sobën ose ngrohësin tuaj, do të punojnë po aq mirë.

Nëse pini duhan është thelbësore që ta lini. Tymi i cigareve është tepër irritues ndaj veshjes së brendshme të fytit.

Përqendrohuni në frymëmarrjen përmes hundës, në vend  të gojës. Kjo parandalon tharjen e fytit dhe punon si një humidifier natyror për ajrin që thithni.

Ndërroni furçën e dhëmbëve ose sterilizojeni atë pas infeksioneve të fytit (bakteret e qimeve të furçës mund t’ju infektojnë).

Terapia me lëngje

Pirja e lëngut të një ose dy patateve të kuqe mund të zbutë simptomat.

Esenca e Luleve: Merrni esencën e mollës gaforre për t’u pastruar dhe shëruar.

Bëni gargarë me ujë të ngrohtë të kripur.

Pini çaj jeshil organik me mjaltë organik të papërpunuar dhe limon organik.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook