Keni puçërra dhe akne vazhdimisht në fytyrën tuaj? 

Keni puçërra dhe akne vazhdimisht në fytyrën tuaj? Ja se çfarë do të thotë në të vërtetë

 

Zakonet moderne të jetesës na kanë dhënë shumë probleme shëndetësore, disa prej të cilave janë vërtet të bezdisshme. Një gjëndje e tillë mjekësore janë edhe puçrrat në pjesë të ndryshme të trupit dhe fytyrës.

Puçërrat janë një gjë normale gjatë pubertetit dhe adoleshencës, por kur ato nuk largohen dhe qëndrojnë edhe në vite të mëvonshme, mund të jenë shqetësuese. Kohët e fundit, kjo është kthyer në një “epidemi”. Dhe frekuenca e këtyre çrregullimeve po rritet jo vetëm në numër por edhe në intensitet.

Pra, cilat mund të jenë arsyet pas një rritje të tillë gjigante në rastet e akneve? Mjekët dhe ekspertët e kujdesit të lëkurës besojnë se mund t’i atribuohen zakoneve të dietës që janë të kompletuara me përbërës të lartë në gluten, produkte të qumështit me yndyrë të lartë, sheqeri dhe alkooli. Këto janë grupe ushqimesh që mund të shkaktojnë depërtim maksimal në lëkurën e trupit dhe në fytyrë.
Fytyra mund të jetë reflektimi i vërtetë i asaj që futet brenda trupit. Nëse ka ndonjë gjë në dietë që irriton sistemin, kjo do të tregohet në fytyrë.

Le të shqyrtojmë se si grupet ushqimore të shfaqura më poshtë mund të dëmtojnë lëkurën

 • Alkooli
  Alkooli manifestohet me puçërra, njolla të lëkurës, lëkurë të dëmtuar, pore të mëdha. Mjekët thonë se alkooli ose vera mund të jenë shumë të këqija për lëkurën, sepse ato kanë përmbajtje të lartë të sheqerit dhe dëmtojnë sistemin e tretjes, veçanërisht të mëlçisë. Është mirë të përdorni alternativa të alkoolit si: pije me fruta, uthullën e mollës, etj.
 • Produktet e qumështit
  Produktet e qumështit përmbajnë lëndë ushqyese, si kalcium, proteina, vitamina etj. Por ato nuk janë shumë miqësorë për lëkurën. Kjo është për shkak se trupat tanë nuk prodhojnë mjaftueshëm enzima që janë të nevojshme për të prishur laktozën e qumështit, dhe kjo mund të duket qartë në lëkurën e fytyrës dhe të trupit. Nëse ju pëlqen qumështi, atëherë kërkoni për qumësht organik të ulët në yndyrë, qumështin e bajameve, qumështin e devesë, etj.
 • Ngarkesa e sheqerit
  Sheqeri është shkaku kryesor i kaq shumë problemeve në trupin tonë. Ushqimet me sheqer ndërhyjnë në funksionin e insulinës, dhe nxisin lëkurën të prodhojë puçërra të kuqe e të mëdha. Inflamacioni i shkaktuar nga sheqeri thyen kolagjenin delikat dhe elasticitetin e lëkurës, duke shkaktuar rreziqe të mëtejshme të saj. Zgjidhja më e mirë për të hequr qafe puçrrat e shkaktuara nga sheqeri është të shkëpusni të gjitha ushqimet që janë të larta në sheqer artificial nga dieta juaj. Një konsumim i rastësishëm është i rregullt, por konsumi i përhershëm i ëmbëlsirave, çokollatave ose pijeve me gaz mund të pengojë funksionet normale të lëkurës.
 • Gluteni
  Nëse mendoni se puçërrat e kuqe ose të mprehta janë thjesht kokëforta, për këtë mund të fajësoni glutenin. Gluteni ka marrë papritur fazën qendrore në kuptimin e të qënit fajtor i ri që shkakton inflamacion, mosbalancime hormonale që çojnë në prodhim të tepërt të sebumit. Ai gjithashtu çon në bllokimin e poreve të lëkurës, duke hapur rrugën që bakteret të shumohen dhe të shkaktojnë puçrra fytyre. Gluteni nxit trupin për lirimin e histaminës që shkakton inflamacion. Shmangni produktet e glutenit si: bukën e bardhë, picat, makaronat, pastat, etj. kaloni në drithëra të tjerë si: orizi, tërshëra, gruri i plotë, etj.

Këto ishin disa ndryshime që mund të bëni në zakonet e dietës dhe përmirësimi do të jetë i dukshëm. Përmbajtja e një diete më miqësore ndaj lëkurës, do të lejojë trupin të marrë detoksifikuesit e nevojshëm. Kjo do të nxisë formimin e qelizave të shëndetshme, dhe në këtë mënyrë, lëkurë më të mirë.

PRODUKTET BIMORE PER KUJDESIN PER LEKUREN

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook