Gurët në veshka

Published On: December 22nd, 2022Categories: Urologji0 Comments on Gurët në veshka

Gurët në veshka; Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimi Natyral

Gurët në veshka janë akumulime të kripërave minerale që mund të formohen kudo në tërë traktin urinar (veshka, fshikëz, kanalet ndërmjetës, apo uretër), dhe kryesisht ndodh për shkak të kalciumit (oxalate) dhe / ose fosfatit që ka ardhur nga tretësirat. Nëse nuk trajtohet, gurët mund të bllokojnë këto zona të traktit urinar, duke shkaktuar dhimbje, gjakderdhje, dhe probleme të tjera.

Simptomat

Simptomat e gurëve në veshka përfshijnë dhimbje të papritura dhe torturuese prapa kurrizit, që mund të vijnë e të largohen, dhe që shpesh përhapen nga mbrapa nëpër bark dhe në zonën gjenitale apo në pjesën e brendshme të kofshëve. Kjo dhimbje mund të shoqërohet me të përziera, të vjella, fryrje të barkut, gjak të mundshëm në urinë, dhimbje në urinim, të dridhura dhe temperaturë. Gurët në traktin urinar mund të jenë një nga kushtet më të dhimbshme, të ngjashme me dhimbjet e lindjes.
Në disa raste, mund të mos ketë asnjë simptom, varësisht nga ku guri është i vendosur dhe madhësia e tij.

Shkaqet

Gurët në veshka janë më të zakonshme gjatë verës, ndoshta për shkak të urinës të koncentruar të shkaktuar nga rritja e djersitjes dhe futja e pamjaftueshme e lëngjeve.

Në përgjithësi, dehidratimi i butë kronik mund të luajë një rol në zhvillimin e gurëve në veshka.

Stresi kronik gjithashtu mund të luaj një rol.

Përveç kësaj, gurët në veshka mund të jenë edhe për shkak të gjenetikës. Nëse një prind ka pasur gurë në veshka, ka një rrezik në rritje në fëmijët e tij ose të saj.

Helmimi Kadmium gjithashtu mund të luajnë një rol dhe duhet të merret në konsideratë nëse metodat e tjera të trajtimit të dështojnë.

Gurët në veshka që janë të larta në kalcium mund të jenë një sinjal i hyperparathyroidism (sekrecioni i tepërt i hormoneve parathyroide). Në raste të rënda të gurëve në veshka, një ultratingull që fraksionon dhe shpërbën gurët mund të jetë i rekomanduar. Konsultohuni me mjekun tuaj për më shumë informacion në lidhje me këtë.

Shënim: Një në çdo 1.000 të rritur, është shtruar në spital çdo vit në SHBA për shkak të gurëve në veshka. Gurët në veshka priren të jenë të përsëritura, dhe në mënyrë tipike riformohen brenda shtatë vjetësh.

TRAJTIMET NATYRALE TË GURËVE NË VESHKA

  • Ushqimi

Një dietë e lartë ushqimesh që përmbajnë acid oxalic, të tilla si: raven, spinaq, perimet me gjethe, si dhe kafeja, mund të nxisin formimin e gurëve në veshka. Nivelet e larta të karbohidrateve të rafinuara gjithashtu mund të shkaktojë gurë në veshka. Sheqeri stimulon pankreasin për lirimin e insulinës, duke shkaktuar rritjen e sekretimit të kalciumit përmes urinës.

Faktorë të tjerë ushqimorë që shkaktojnë rritjen e sekretimit të kalciumit në urinë dhe promovojnë formimin e gurëve janë: teprimi me pirjen e kafes, pijet me gaz, dietat acid-formuese (të tilla si proteinat e larta dhe drithrat), pirja e pamjaftueshme e ujit  dhe konsumi i tepërt i kripës.

Pijet e buta me gaz që përmbajnë acid fosforik gjithashtu mund të inkurajojnë formimin e gurëve në veshka dhe duhet të eliminohen plotësisht.

Veprimet më të rëndësishme që duhet të ndërmerrni në lidhje me dietën janë rritja e konsumit të ujit të pastër e të filtruar, fibave, dhe perimeve jeshile, dhe në anën tjetër  reduktimi i konsumit të sheqerit të rafinuar.

Përveç shmangies së sheqerit, gjithashtu duhet shmangur ose zvogëluar konsumi i kripës, produktet e qumështit, kafeina, alkooli, karbohidratet e rafinuara, arrat, çokollata, piperi, dhe proteinat shtazore.

Ushqime që janë të dobishme në uljen e formimit të gurit të veshkave përfshijnë: selino, boronica të kuqe, qershi të zeza, krunde orizi, çaj i jeshil i ftohtë.

Shtoni konsumin e rrepkës dhe qepës, për efektin që kanë këto bimë në shtytjen e urinës dhe nxjerrjen e gurëve.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kur jeni duke u përpjekur për t’u shëruar, kështu që përpiquni t’i përmbaheni për sa më poshtë:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë ose glutamate mono-sodium.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
• Shmangni të gjitha ushqimt e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë të papërpunuara, të pasterilizuar dhe qumështit të homogjenizuar nga lopët e ushqyera me bar.
• Shmangni viçin konvencional dhe zgjidhni vetëm mish organik: mish viçi, mish qengji, pule dhe gjeldeti.

  • Terapia me lëngje

Lëngjet e mëposhtme mund të ndihmojnë në stimulimin e shëndetit të përgjithshëm të traktit urinar dhe potencialisht të arcaruar nga gurët:

– lëng limoni;

– Karrota + panxhar + lëng kastravec me një thelpi hudhër dhe / ose rrepë;

– Boronicë dhe lëng shalqiri.

– Lëngu i shegës është parë të jetë shumë i dobishëm.

  • Kujdesi vetjak

Këto metoda të mbështetura në shkencë zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së veshkave:
– Shmangni pirjen e duhanit dhe alkoolit, si dhe konsumin e tepërt të kafeinës.
– Ruani presionin e gjakut dhe sheqerin në gjak në nivele normale.
– Monitoroni kolesterolin tuaj dhe mbajeni atë në kontroll.
– Pini të paktën tetë gota ujë të pastër çdo ditë.
– Ruani një peshë të shëndetshme.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook