Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e hershme të diabetit tek fëmijët

Faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e hershme të diabetit tek fëmijët

 

Diabeti tashmë është bërë i zakonshëm edhe tek fëmijët. Diabeti i tipit 1 është më i zakonshëm tek fëmijët e vegjël se sa diabeti i tipit 2. Megjithatë, të rinjtë tani po përjetojnë një rritje në të dyja llojet. Diabeti i tipit II është një sëmundje e shkaktuar kryesisht për shkak të rezistencës ndaj insulinës. Incidenca e diabetit të tipit II tek të rinjtë është në rritje, veçanërisht në grupmoshën 25-35 vjeç. 1 në çdo 4, pra 25% e njerëzve nën 25 vjeç kanë diabet të tipit II.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të çojnë në simptoma si:

Urinimi i shpeshtë (poliuria), etja e tepërt (polidipsia), oreksi i tepërt (polifagia), goja e thatë, pashpjegueshmëri  e humbjes në  peshë  apo shtim në peshë, lodhja, problem vizioni, dhimbje koke, infeksione, mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duar dhe këmbë, ndryshimet e ngjyrës së lëkurës, mosfunksionim seksual, etj.
Nëse sheqeri në gjak është mbi 126 miligram për decilitër (mg / dl) në dy matje, kjo do të thotë që keni diabet. Gjithashtu shqetësuese janë vlerat pak më të ulëta të 100-125 mg / dl. Kjo është konsideruar të jetë Prediabetes.

Faktorët që kontribuojnë në rritjen e incidencës së Diabetit janë

 • Të qënit mbipeshë

Rezistenca ndaj insulinës është më e zakonshme tek njerëzit mbipeshë, veçanërisht ata me yndyrë të konsiderueshme në bark. Këtu përfshihen fëmijët. Rezistenca ndaj insulinës është një kontribues vendimtar në zhvillimin e diabetit të tipit 2.

Insulina është një hormon i prodhuar nga pankreasi që funksionon si çelës për të lejuar sheqerin në gjak të hyjë në qeliza për prodhimin e energjisë. Qelizat mund të ndalojnë së reaguari ndaj insulinës normalisht për shkak të trashëgimisë (veçoritë e trashëguara) ose mënyrës së jetesës (ngrënia e tepërt dhe lëvizja shumë pak). Në një përpjekje për të nxitur qelizat të përgjigjen dhe të marrin sheqer në gjak, pankreasi prodhon më shumë insulinë.

Rezistenca ndaj insulinës normalisht nuk ka simptoma, por disa fëmijë zhvillojnë acanthosis nigricans, e cila është lëkura e trashur, e zezë, prej kadifeje që shfaqet në rrudhat dhe palosjet e trupit, si p.sh. në pjesën e pasme të qafës ose në sqetull. Ata gjithashtu mund të vuajnë nga kushte të tjera të lidhura me rezistencën ndaj insulinës, si presioni i lartë i gjakut, kolesteroli i lartë dhe sindroma e vezores policistike.

 • Të qënit Joaktiv dhe Stresi

Aktiviteti fizik redukton incidencën e diabetit të tipit 2, duke përmirësuar ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe duke ulur rezistencën ndaj insulinës. Aktiviteti fizik sjell përfitime për shëndetin në mënyra të ndryshme, si ulja e presionit të gjakut, përmirësimi i shëndetit mendor dhe luftimi i stresit.

 • Faktorët e moshës

Diabeti i tipit 2 diagnostikohet më së shumti tek fëmijët në adoleshencën e hershme. Një arsye është se hormonet e lëshuara gjatë pubertetit e bëjnë më të vështirë për trupin të përdorë insulinën, gjë që është veçanërisht e vërtetë për femrat, të cilat janë më të prirura se djemtë për të marrë diabetin e tipit 2. Për këtë arsye, ju duhet t’i inkurajoni fëmijët që të kujdesen për shëndetin e tyre kur janë ende të vegjël.

 • Faktorët gjenetik

Duke qenë se diabeti është kaq kompleks, disa faktorë zakonisht kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes. Faktorët e stilit të jetës mund të rrisin ndjeshëm rrezikun, megjithatë, gjenetika dhe historia familjare luajnë një rol të fortë si në diabetin e tipit 1 ashtu edhe në atë të tipit 2. Është hulumtuar mirë që nëse një anëtar i familjes ka diabet, ka më shumë të ngjarë të zhvilloni këtë gjendje.

Këshilla për të kapërcyer këtë problem

 • Si të parandaloni ose kontrolloni diabetin

Këto strategji mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të fëmijës suaj për t’u prekur nga diabeti i tipit 1 apo 2 dhe problemet e lidhura me shëndetin.

Ata që kanë një nivel sheqeri në gjak më të lartë se normalja, duhet të kontrollohen çdo 6 muaj duke bërë një ekzaminim të thjeshtë gjaku, p.sh. pacientët në fazën para-diabetike, pra përpara zhvillimit të diabetit, mund të parandalohen nga zhvillimi i diabetit duke bërë ushtrime të thjeshta dhe ndryshime të dietës me konsultë diabetologu.

 • Zbulimi i hershëm mund të parandalojë komplikimet afatgjata.

Zbulimi i hershëm dhe kontrolli i qëndrueshëm i niveleve të sheqerit në gjak mund të parandalojë zhvillimin e komplikimeve afatgjata të lidhura me diabetin, si sëmundjet e zemrës, sëmundjet e veshkave, goditjet në tru, neuropatia diabetike ose retinopatia diabetike.

 • Konsumoni një dietë ushqyese

Inkurajoni fëmijët të hanë ushqime me pak yndyrë, të pasura me lëndë ushqyese, si drithërat dhe buka me drithëra të plota, fruta dhe perime, produkte qumështi dhe proteina pa yndyrë, për të shmangur shtimin e peshës, që mund të jetë një faktor rreziku që kontribuon te diabeti i tipit 2.

 • Shmangni ushqimet dhe pijet me sheqer

Konsumimi i tepërt i vakteve dhe pijeve të mbushura me sheqer, të tilla si pijet e gazuara, lëngjet dhe çajrat e ftohtë, mund të çojnë në shtim në peshë. Sheqernat natyrale që gjenden në fruta konsumohen së bashku me fibrat dhe lëndët ushqyese në fruta, gjë që ngadalëson shkallën me të cilën ato treten dhe parandalon rritjen e shpejtë të sheqerit në gjak që vjen me ëmbëlsirat e shtuara. Gjithashtu, zgjedhja e sheqernave natyrale, të tilla si ato që gjenden në fruta, ka të ngjarë të rezultojë që të hani më pak sheqer në përgjithësi.

 • Ushtrimet fizike

Inkurajoni fëmijën tuaj të angazhohet në shumë aktivitet fizik. Qëndrimi aktiv dhe zvogëlimi i kohës së kaluar në aktivitete të ulura, të tilla si shikimi i televizorit, lundrimi në internet ose luajtja e videolojërave, mund të ndihmojë në shmangien e shtimit të peshës dhe diabetit të tipit II. Mund të jetë po aq themelore sa të ecësh me qenin ose të kositësh barin për të qëndruar aktiv. Çdo ditë, përpiquni të bëni diçka që do t’ju bëjë ju dhe fëmijët tuaj të lëvizin.

 • Humbni peshë

Megjithëse diabeti i tipit II nuk i prek të gjithë, shumica e njerëzve që e zhvillojnë atë janë mbipeshë ose obezë. Për më tepër, ata me prediabet kanë më shumë gjasa të kenë peshë të tepërt rreth belit dhe organeve të barkut, siç është mëlçia. Yndyra e tepërt viscerale rrit rrezikun e diabetit duke nxitur inflamacionin dhe rezistencën ndaj insulinës.

 • Trajtimi Natyral i Diabetit me Kurat bimore

Nëse tashmë jeni prediabetik apo diabetik, atëherë kujdesuni për shëndetin dhe jetën tuaj duke marrë ndihmën e kurave me bimë shkretinore shumë efektive dhe krejtësisht të sigurta.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook