Energjia e ulët

Published On: December 2nd, 2022Categories: Stili Jetesës0 Comments on Energjia e ulët

Energjia e ulët; 8 Gjërat e zakonshme që na rrëmbejnë energjinë

 

Energjia e ulët dhe lodhja janë një nga problemet kryesore me të cilat përballen miliona njerëz çdo ditë. Të zgjohemi të lodhur, të ndjehemi të këputur gjatë gjithë ditës dhe të mbështetemi te kafeja, pijet energjike dhe sheqeri për të vazhduar jetën tonë të ngjeshur, duket se është bërë normale. E vërteta është se të kesh energji të ulët është larg nga normalja. Nuk është e nevojshme të ndjehemi të lodhur gjatë gjithë ditës. Ne mund të luftojmë lodhjen dhe të rritim energjinë në mënyrë të natyrshme duke bërë disa ndryshime të thjeshta në dietë dhe stilin e jetës.

Në këtë artikull, do të mësojmë për 8 gjëra të zakonshme që mund të na ​​privojnë energjinë, si dhe strategjitë për të përmirësuar energjinë, për të zvogëluar lodhjen dhe për të rifituar shëndetin.

8 Shkaqet e energjisë së ulët

Kur bëhet fjalë për gjëra që mund të na dëmtojnë energjinë, gjumi i dobët mund të jetë gjëja e parë që të vjen në mendje. Sidoqoftë, ka shumë faktorë dietikë, stili i jetës, dhe shëndeti që mund të kontribuojnë në energji të ulët dhe lodhje. Le t’i shohim ato një nga një.

 1. Alkooli

Kultura jonë e shikon alkoolin si diçka që mund të na ndihmojë të pushojmë pas një dite të ngjeshur ose të flemë më lehtë. Por ky nuk është rasti, sepse nuk është e dobishme për energjinë tuaj të përgjithshme.

Pirja e alkoolit mund të rrezikojë cilësinë e gjumit. Ju mund të përjetoni një gjumë më të ndërprerë, të përfundoni duke fjetur për një periudhë më të shkurtër kohe, ose thjesht mos të provoni një gjumë qetësues. Shanset janë që të zgjoheni të lodhur dhe të parregulluar në mëngjes. Alkooli mund të varfërojë gjithashtu nivelin e vitaminës B1, B12, dhe C, CoQ10, magnezit, kaliumit, zinkut dhe glutathione që janë të gjitha thelbësore për nivelin e shëndetshëm të energjisë.

 1. Kafeina e tepërt

Nëse e konsumoni në mënyrë të moderuar, kafeja mund të jetë e mirë për ju. Disa studime kanë zbuluar se kafeja mund të ketë përfitime neurologjike dhe mund të ndihmojë në parandalimin e demencës, sëmundjes së Alzheimerit dhe sëmundjes së Parkinsonit. Sidoqoftë, pirja e një sasie të tepërt të kafeinës ose pirja e kafes nëse trupi juaj është i ndjeshëm ndaj saj, mund të vjedhë energjinë tuaj.

Ju mund të pini një filxhan kafeje në mëngjes ose në mes të ditës, për t’ju dhënë energji, por shanset janë, pas pikave fillestare të energjisë, do të vini re një rënie të energjisë. Pirja e shumë kafeinë ose konsumimi i saj në mbrëmje mund të heqë ciklin natyral të gjumit. Mbështetja në kafe, çaj jeshil ose të zi, ose pije të tjera të kafeinuara në vend të ushqyerjes së duhur dhe gjumit cilësor mund të kullojnë energjinë tuaj me kalimin e kohës. Kafeina mund të varfërojë gjithashtu nivelin e vitaminës B, kaliumit, magnezit dhe zinkut, i cili mund të jetë më problematik nëse dieta juaj tashmë është e komprometuar.

 1. Sheqeri dhe karbohidratet e rafinuara

Kur bëhet fjalë për ushqimin, sheqeri dhe karbohidratet e rafinuara janë fajtorët numër një që mund t’ju ​​shkatërrojnë energjinë. Kokrrat e përpunuara që mund të gjenden në makarona të bardha, bukë të bardhë dhe oriz të bardhë, kanë pak vlerë ushqyese. Për shkak se ato janë zhveshur nga shtresa e tyre e jashtme që përmban fibra, të quajtur krunde, gjatë përpunimit, ato treten më shpejt se kokrrat e plota. Kjo çon në një rritje shumë të shpejtë të sheqerit dhe insulinës në gjak, e ndjekur nga një rënie sheqeri dhe një rënie serioze e energjisë.

Rritja ose rënia e sheqerit mund të vërehet menjëherë kur konsumon ushqim me sheqer të lartë ose karbohidrate të rafinuara. Për shembull, nëse konsumoni drithëra me sheqer, kifle ose petulla për mëngjes, trupi do të pësojë një ngritje dramatike të sheqerit në gjak në orët e mëngjesit.

Sidoqoftë, brenda disa orësh, do të vini re përsëri një rënie të sheqerit dhe energji të ulët. Ju ndoshta do të ndiheni gjithashtu të uritur. Karamelet, biskotat dhe ushqimet e tjera me sheqer janë boshe në kalori dhe çojnë në luhatje të sheqerit në gjak dhe energji të ulët. Karbohidratet dhe sheqernat e rafinuara me siguri nuk janë energji për ditën tuaj. Ato gjithashtu mund të varfërojnë nivelet e vitaminës B, kalciumit dhe magnezit.

 1. Medikamentet farmaceutike

Nëse ndjeni rregullisht energji të ulët ose lodhje, është e rëndësishme të shikoni në listën e ilaçeve që merrni. Disa ilaçe mund të shkaktojnë përgjumje, energji të ulët ose lodhje si një efekt anësor. Medikamentet gjithashtu mund të varfërojnë nivelin e vitaminës B, zinkut, magnezit, CoQ10 dhe të tjera lëndë ushqyese.

Ilaçet alergjike (antihistaminet) dhe ilaçet për sëmundje të mocionit shpesh shkaktojnë përgjumje. Disa njerëz preferojnë versionet jo përgjumëse për këto arsye. Versioni i mbrëmjes së disa ilaçeve për ftohjen dhe shtypjen e dhimbjeve, mund të ndërpresin ciklin e gjumit dhe të çojnë në lodhje ditën tjetër. Pilulat e gjumit mund të ndërpresin gjithashtu ciklin e gjumit dhe të rrëmbejnë energjinë tuaj në planin afatgjatë.

Anti-depresivët, veçanërisht trikiklikët, medikamentet kundër ankthit, veçanërisht benzodiazepinat, beta-bllokuesit për presionin e lartë të gjakut dhe migrenat, relaksuesit e muskujve, opioidet, ilaçet kundër nausea, medikamente të caktuara për kancerin dhe ilaçet kundër epilepsisë ju bëjnë të lodhur, të përgjumur dhe joenergjetik.

Stimuluesit e recetave, të tilla si Adderall® dhe Ritalin® mund të rrisin nivelet e energjisë fillimisht, por kur merren afatgjatë ose abuzohen, ato mund të çojnë në rritje të niveleve të tolerancës, lodhje dhe gjendje të rëndë shpirtërore. Nëse mjekimi juaj po ju lodh, bisedoni me mjekun nëse ndërrimi i ilaçeve ose zgjedhja e opsioneve të trajtimit natyral mund të funksionojë për ju.

 1. Jeta e ulur

Fakti që të qenit i ulur mund t’ju vjedh energjinë mund t’ju ​​habisë. A nuk duhet që ushtrimi të rrëmbejë energjinë dhe mos ushtrimi tju dhurojë shplodhje? Ushtrimi i tepërt dhe stërvitja e tepërt sigurisht që mund t’ju ​​privojnë energjinë, megjithatë, mos ushtrimi dhe të qenit i ulur mund t’ju lodhë në një mënyrë tjetër.

Mos lëvizja e mjaftueshme e trupit mund të çojë në qarkullim të dobët dhe mund të rezultojë në lodhje. Ushtrimi i rregullt mund t’ju energjizojë fizikisht, mendërisht dhe emocionalisht. Ushtrimi rrit çlirimin e endorfineve që rritin gjendjen shpirtërore dhe shëndetin mendor. Ndihmon trupin të bëhet më i fortë, duke parandaluar lodhjen gjatë aktiviteteve të përditshme.

Mund të ndihmojë gjithashtu për të forcuar sistemin imunitar. Kur trupi mësohet me një mënyrë jetese të ulur, ai mund të bëhet më i dobët dhe më pak energjik. Sa më gjatë të mos lëvizni, aq më shumë të ngjarë të keni përvojë më të ulët dhe më pak energji mendore. Për të mbajtur nivelin e energjisë në gjendje të shëndetshme, sigurohuni që të ushtroheni rregullisht por pa e tepruar.

 1. Stresi i tepruar

Stresi i tepërt ose kronik mund të jetë i dëmshëm për shëndetin dhe shpejt të kullojë nivelet e energjisë. Vetëm mendoni për këtë. Nëse një ari do ju ndiqte, do të pësonit stres të lartë dhe do të përdorni të gjithë energjinë për tia mbathur. Në situata të tilla krize, trupi rrit kortizolin, hormonin e stresit të luftimit ose vrapimit. Problemi është se trupi nuk mund të bëjë ndryshim midis një sulmi ariu ose një dite stresuese në punë.

Kur jemi nën stres të tepruar, trupi ndjehet sikur një ari po na ndjekë gjatë gjithë ditës dhe gjatë gjithë natës. Ai rrit nivelin e kortizolit që rezulton në depozitimin e kortizolit të varfëruar, më shumë ankth dhe energji të ulët. Stresi i tepërt mund të varfërojë gjithashtu trupin tuaj nga vitamina C dhe 13 vitamina të tjera, zinku, elektrolitet dhe lëndë ushqyese të tjera thelbësore.

 1. Dehidratimi

E vërteta është se shumica e njerëzve nuk pinë ujë të mjaftueshëm. Përkundrazi, ata mbështeten në kafe, çaj, pije me gaz, pije me sheqer dhe pije energjetike. Problemi është se kafeja, pijet me sheqer dhe alkooli në vend që të sigurojnë hidratim, ato e dehidratojnë trupin. Për hidratimin e duhur, keni nevojë për shumë ujë.

Uji ndihmon trupin të dëbojë toksinat, të hidratojë indet, të ndihmojë sistemin imunitar dhe të mbështesë energjinë tonë. Nëse jemi të dehidratuar, trupi nuk mund të pompojë mjaftueshëm gjak në trurin dhe zemrën tonë. Për të mbajtur lart nivelin e energjisë, duhet të pimë të paktën 8 deri në 10 gota ujë të pastër dhe të filtruar në ditë, të shtojmë disa lëngje jeshilë ose çaj bimor si një bonus, dhe të ham perime hidratuese për minerale dhe vitamina shtesë.

 1. Nivelet e ulëta të acidit në stomak

Konsumimi i një diete të shëndetshme dhe thithja e ushqyesve në ushqimin tonë është thelbësore për nivelet e shëndetshme të energjisë. Sidoqoftë, kur shëndeti i zorrëve është i rrezikuar, ai gjithashtu mund të na vjedh energji. Kjo është se si nivelet e ulëta të acidit në stomak vijnë në dukje.

Acidi i ulët në stomak mund të çojë në një seri çështjesh shëndetësore të zorrëve, duke përfshirë zbaticën e acidit (refluks), gromësima, fryrje, rritje të baktereve të zorrëve, dhimbje dhe dobësi në tretjen e përgjithshme. Pasja e niveleve të ulëta të acidit në stomak mund të çojë në thithjen e dobët të hekurit, vitaminës B12, zinkut dhe proteinave dietike të nevojshme për nivelet e shëndetshme të energjisë.

7 Hapa për të përmirësuar nivelet e energjisë

Tani që e kuptojmë se çfarë mund ta vjedhë energjinë tonë, është koha për ta rikthyer energjinë e humbur. Nuk ka asnjë arsye që të ndjehemi të lodhur ose të pamotivuar.

Shikoni disa hapa të thjeshtë për të përmirësuar nivelin e energjisë në mënyrë natyrale. Filloni të zbatoni secilën nga këto strategji dhe do të shihni një ndryshim të madh në energjinë tuaj, qartësinë mendore dhe cilësinë e përgjithshme të jetës!

 1. I jepni përparësi zakoneve të mira të gjumit

Pa gjumë të rregullt, trupi nuk merr një mundësi për të pushuar dhe riparuar. Gjumi i mirë është absolutisht thelbësor për përmirësimin e energjisë sonë.

Mbështetni ritmet tuaja rrethore duke shkuar në shtrat në të njëjtën kohë dhe duke u zgjuar çdo ditë në të njëjtën kohë. Sigurohuni që të flini 7 deri në 9 orë gjatë natës. Zhvilloni një rutinë relaksuese të natës që funksionon për ju. Meditimi, lutja, dëgjimi Kuranit, leximi; janë të gjitha aktivitete fantastike qetësuese para gjumit.

Investoni në një shtrat të rehatshëm, çarçafë dhe jastëk. Përdorimi i një maske gjumi ose perde që bllokon dritën mund të jetë e dobishme.

 1. Përqendrohuni te Lutjet para gjumit

Lutjet nuk duhet të ruhen vetëm për muajin e Ramazanit dhe për Bajram. Lodhja emocionale dhe mendore dhe një pikëpamje negative e jetës mund të kullojnë nivelet e energjisë fizike gjithashtu. Ndryshimi i qëndrimit, mentalitetit dhe gjendjes emocionale mund të ndihmojë për të ngritur lodhjen mendore, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe për të rritur energjinë fizike.

Një praktikë e rregullt e lutjeve, faljeve ditore (namaz) ose praktika shpirtërore janë disa nga mënyrat më të mira për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe energjinë tuaj. Emocionet negative dhe lutjet ndaj Zotit thjesht nuk mund të ekzistojnë në të njëjtën kohë. Filloni ditët tuaja duke numëruar bekimet në jetën tuaj dhe duke thënë një lutje të shkurtër.

Ndaloni gjatë gjithë ditës për të vlerësuar gjëra të reja. Thuaj një lutje para ngrënies ose gjumit ose sa herë që kërkon lidhje me një fuqi më të lartë, me Zotin.

 1. Optimizoni Hidratimin

Hidratimi optimal dhe pirja e mjaftueshme e ujit gjatë ditës është thelbësore për nivelet e shëndetshme të energjisë dhe shëndetin e përgjithshëm. Pasi të mos pini gjithë natën, hidratimi i mëngjesit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për energjinë, detoksifikimin, tretjen, metabolizmin dhe sistemin imunitar.

Mbani ujë të pijshëm me vete gjatë gjithë ditës. Synoni të paktën 8 deri në 10 gota, ose më shumë nëse ju nevojiten. Dëgjoni trupin dhe hidratojeni kur është i etur. Shtoni pak lëng limoni ose uthull molle, ose një majë kripe për përfitime shtesë pastrimi, vitamina dhe elektrolite. Ju mund të shtoni disa tranguj ose manaferra për ujë të shijshëm me vitamina.

 1. Lëvizni që herët në mëngjes

Ushtrimi i rregullt dhe qëndrimi aktiv gjatë gjithë ditës është i panegociueshëm për nivelet e energjisë. Lëvizja e trupit mund të ndihmojë për të rritur rrjedhën dhe qarkullimin e gjakut. Ndihmon gjithashtu për të përmirësuar stresin, lodhjen mendore, ankthin dhe depresionin. Mund të rritë fuqinë e trurit dhe të na ndihmojë të përqendrohemi më mirë.

E thënë thjesht, lëvizja na ndihmon të ndjehemi energjik gjatë ditës dhe të pushojmë natën. Qëndroni aktiv gjatë ditës, duke u shtrirë rregullisht, duke bërë një shëtitje të shkurtër gjatë drekës, duke u hedhur në trampolinë ose duke luajtur me fëmijët tuaj. Nëse luftoni me lodhjen e mëngjesit, lëvizja herët gjatë ditës mund t’ju përgatisë për një ditë të mbushur me energji.

 1. Merrni rrezet e Diellit herët në mëngjes

Nivelet e varfëra të vitaminës D mund të çojnë në lodhje dhe energji të ulët. Vitamina D është tepër e rëndësishme për shëndetin e trurit, sistemin imunitar, shëndetin e zorrëve, kockat, mushkëritë dhe energjinë. Këtu hyn dielli. Dielli jo vetëm që ndihmon për të përmirësuar nivelin e vitaminës D, por mund të ndihmojë gjithashtu për të rritur gjendjen shpirtërore dhe energjizimin e trupit.

Ekspozimi në diell herët në mëngjes mund të ndihmojë për të rritur energjinë menjëherë dhe t’ju ndihmojë të vazhdoni ditën tuaj. Mëngjesi është një mundësi e përsosur për të bërë një shëtitje të shkurtër në natyrë, për të bërë ca hapa dhe për të marrë frymë në ajër të pastër. Edhe nëse jashtë është ftohtë, ne rekomandojmë të dilni për një kohë të shkurtër për të shijuar diellin.

 1. Plani ushqyes anti-inflamator

Konsumi i një diete të lartë me ushqime inflamatore, të tilla si sheqeri i rafinuar, karbohidratet e rafinuara, vajrat e rafinuar, yndyrnat jo të shëndetshme, ushqimet e shpejta, përbërësit artificialë dhe toksinat, dhe ushqimet me lëndë ushqyese të pakëta mund të rrezikojnë seriozisht nivelin e energjisë tonë. Për të rifituar energjinë, është e rëndësishme që të heqim ushqimet inflamatore nga dieta dhe t’i përmbahemi një plani ushqimor anti-inflamator.

Furnizojeni trupin tuaj me ushqime të dendura në lëndë ushqyese, anti-inflamatore, të tilla si zarzavatet me gjethe, si kale, spinaq dhe zarzavate, perimet jo-niseshte, si selino dhe kastravec, frutat me indeks të ulët glicemik, siç është limoni dhe manaferrat, yndyrnat e shëndetshme, të tilla si vaj ullirit, avokadot dhe vaji i së arrës së kokosit, dhe proteinat e pastra, si viçi organik i ushqyer me bar, shpendët e rritura nëpër kullota, peshqit e egër dhe vezët, arroret dhe farat, të tilla si bajamet.

Mos harroni bimët, erëzat dhe ushqimet super-inflamatore, të tilla si xhenxhefil, shafran i Indisë, rozmarinë, rigon dhe kërpudhat Reishi.

Hani ushqime të fermentuara, të tilla si lakra turshi, kimchi dhe kefir për shëndetin e zorrëve.

 1. Hapi shtesë: Total Immunity Herbs

Total Immunity Herbs është produkti numër një që ne ju rekomandojmë pacientëve që kërkojnë të rrisin energjinë e tyre, të zvogëlojnë nivelin e stresit dhe të forcojnë sistemin e imunitar. Ky ilaç bimor përdor fuqinë e bimëve dhe lëndëve ushqyese që rritin energjinë.

Total Immunity Herbs mbështet normalizimin e boshtit hipotalamik-hipofizë-adrenal kur është nën stres. Ndihmon për të përmirësuar energjinë dhe disponimin, rrit qëndrueshmërinë dhe forcën, tamponon efektet e stresit dhe forcon sistemin imunitar.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook