88% E popullsisë është në rrezik për zhvillimin e diabetit

88% E popullsisë është në rrezik për zhvillimin e diabetit, sëmundjet e zemrës ose kushte të tjera të rrezikshme shëndetësore, zbulon një studim i ri

 

Rreziku i diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe shumë problemeve të tjera kronike shëndetësore është shumë më keq se shumica e njerëzve mund ta imagjinojnë.

Një studim i kryer së fundmi nga studiuesit në Universitetin e Karolinës së Veriut përcaktoi vlerësimin e shëndetit të përgjithshëm të amerikanëve. Dhe, lajmi është me të vërtetë i keq.

Në fakt, studiuesit u alarmuan kur zbuluan se vetëm një copë e popullsisë – 12 % – mund të karakterizohet si “metabolikisht e shëndetëshme”.

Me fjalë të tjera, shumica dërrmuese e të rriturve nuk i plotësojnë kriteret për shëndetin metabolik, të definuar si funksionimi i duhur i proceseve biokimike që lejojnë konvertimin e ushqimit në energji. Kjo do të thotë se ata janë në rrezik shumë të madh për të zhvilluar kushte potencialisht kërcënuese për jetën si diabeti i tipit 2, sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru.

Por, megjithëse gjetjet janë me të vërtetë tmerruese, ekzistojnë zgjidhje natyrore.

Alarm i kuq rreth diabetit dhe sëmundjeve të zemrës

Për të kryer studimin, hulumtuesit shqyrtuan të dhënat nga 8,721 njerëz për të përcaktuar rrezikun e tyre për sëmundje kronike.

Sipas gjetjeve të ekipit, vetëm 12 % e amerikanëve (rreth 27.3 milionë) ishin metabolikisht të shëndetshëm, kurse 88 % vuajnë nga një sërë çrregullimesh metabolike, duke i vendosur ato në rrezik të lartë për sëmundje të rënda kronike degjeneruese.

Ekipi ekzaminoi pesë faktorë të ndryshëm: nivelet e glukozës në gjak, nivelet e triglicerideve, nivelet e kolesterolit të lipoproteinës së densitetit të lartë (HDL), matjen e presionit të gjakut dhe perimetrin e belit.

Mjekët i përdorin këto matje për të diagnostikuar sindromën metabolike, një konstelacion të lidhur me kushte jo të shëndetshme.

Pragjet janë: presioni i gjakut më i lartë se 130/85 mm / Hg, sheqeri në gjak esëll prej mbi 100 mg / dL, kolesteroli HDL më pak se 40 mg / dL (në meshkuj) dhe 50 mg / dL (në femra), trigliceridet yndyrna në gjak prej më shumë se 150 mg / dL dhe bel prej më shumë se 90 cm për gratë dhe 100 cm për meshkujt.

Sipas Instituteve Kombëtare të Shëndetit, ai që ka tre ose më shumë prej këtyre kushteve, tregon sindromën metabolike. Studiuesit e përcaktuan shëndetin metabolik, nga ana tjetër, për ata që kishin nivele optimale në të gjitha pesë fushat, pa nevojën për medikamente.

Kriza shëndetësore: Obeziteti dhe jetesa e pashëndetshme krijojnë rrezikun e madh të sindromës metabolike

Studimi tregoi se indeksi i masës trupore (BMI) luajti rolin më të rëndësishëm në shëndetin metabolik. Sipas studiuesve, më pak se 1 % e të rriturve të shëndoshë janë metabolikisht të shëndetshëm.

Edhe pse, është e rëndësishme të theksohet: të qenët me peshë “normale” nuk garanton automatikisht shëndetin metabolik.

Duke pasur më pak se një arsim të mesëm, duke qendruar ulur për kohë të gjatë dhe duke qenë një duhanpirës, ​​janë faktorë të prirura drejt shëndetit të dobët metabolik. Sipas hulumtuesve, njerëzit që kanë më shumë gjasa të kenë metabolikë të rregullt janë femrat që nuk pijnë duhan dhe që janë më aktive fizikisht.

Studiuesit vunë në dukje se udhëzimet për shëndetin metabolik janë bërë më të rrepta gjatë viteve, pasi autoritetet mjekësore kanë ulur kohët e fundit pragjet për sheqerin e lartë të gjakut dhe presionin e lartë të gjakut.

Mposhtja e sindromës metabolike me një dietë shumëngjyrëshe dhe të aromatizuar

Një dietë organike e lirë nga OMGJ-të, pesticidet, preservativet dhe sheqeri i rafinuar mund të përshkojë një rrugë të gjatë drejt restaurimit të shëndetit dhe luftës kundër sindromit metabolik.

Kur është fjala për luftimin e sindromës metabolike – si dhe sëmundjet e zemrës, diabetit të tipit 2, sëmundjes së Alzheimerit dhe kancerit – shumë ekspertë të shëndetit natyror e vlerësojnë dietën mesdhetare si veçanërisht efektive.

Si një bonus i shtuar (shëndetësor): Një studim i vitit 2015 i botuar në “The American Journal of Medicine” tregoi se dieta mesdhetare do të ishte shumë më e suksesshme se një dietë konvencionale “me pak yndyrë” në promovimin e humbjes së peshës.

Dieta mesdhetare përmban sasi të shëndetshme të frutave të pasura me antioksidantë, fruta të lartë në fibra, perime, zarzavate me gjethe, thjerrëza dhe fasule – së bashku me yndyrna të dobishme nga arra, avokado dhe vaj ulliri. Ajo gjithashtu përfshin proteina me cilësi të lartë – për shembull, peshk yndyror me ujë të ftohtë, i cili gjithashtu kontribuon me acidet yndyrore anti-inflamatore omega-3 dhe erëza të tilla si rozmarinë dhe rigon për të ofruar edhe polifenole edhe shije pikante.

Këshillë e rëndësishme për ushqimin: Ekspertët këshillojnë minimizimin e ekspozimit të zhivës duke anashkaluar peshqit e mëdhenj si peshkaqen, tilefish dhe peshk shpatë, në favor të salmonit dhe tonit të egër. Kufizoni konsumin e peshkut me 2 herë në javë.

Natyrisht, aktiviteti fizik është gjithashtu çelësi për shëndetin metabolik. Ekspertët rekomandojnë kryerjen e 30 ose më shumë minutave stërvitje me intensitet të moderuar (po, ecja e shpejtë kualifikohet!).

Së fundi, kërkoni mënyra efektive për të minimizuar stresin natyrshëm.

Mbështesni shëndetin metabolik me ushqimet e përshtatshme

Vaj i peshkut – zakonisht i këshilluar në doza prej 1,000 deri në 2,000 mg në ditë – mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit të dëmshëm LDL dhe triglicerideve, ndërsa ekstrakti i gjetheve të ullirit vlerësohet për aftësitë për të ulur presionin e gjakut.

Një ndërhyrje disi e habitshme natyrore për sëmundjen metabolike është hikërrori – i cili përmban një flavonoid të dobishëm të njohur si rutin. Hikërrori besohet të ulë presionin e gjakut dhe kolesterolin – dhe madje mund të zvogëlojë “ngjitjen” e trombociteve të gjakut, duke dekurajuar formimin e mpiksjeve të rrezikshme.

Selino e freskët dhe lëngu i selinos janë të pasura me një flavonoid të njohur si apigenin, i cili mund të imitojë efektet e dobishme të një frenuesi ACE. Në një artikull të botuar në “Shqyrtime të Farmakognosisë”, autorët e vlerësuan apigenin me aftësinë për të ulur presionin e gjakut.

Fakti që pothuajse 90 % e njerëzve kanë një lloj problemi metabolik është me të vërtetë alarmant – ndërkohë që fakti se situata është kryesisht e parandalueshme duhet të na motivojë të gjithëve. Shpresojmë që ky studim të shërbejë si një thirrje zgjimi – dhe t’i drejtojë miliona njerëz drejt një jetese të shëndetshme.

Kura me bimë të egra shkretinore që ndihmojnë pacientët me lloje të ndryshme të sëmundjeve kardiovaskulare dhe Diabet tip 2

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook