6 Sëmundje Autoimune që çdo grua duhet t’i njohë

6 Sëmundje Autoimune që çdo grua duhet t’i njohë

Sëmundjet autoimune ndodhin kur sistemi imunitar fillon të sulmojë qelizat e shëndetshme. Këto sëmundje mund të prekin cilindo, por pothuajse 80 % e njerëzve që i kanë ato janë gra. Askush nuk e di saktësisht pse, por hulumtimet e fundit sugjerojnë se kjo mund të ketë të bëjë me dallimet në mënyrën se si gjenet e caktuara ekspresohen te femrat. Cilido qoftë shkaku, lajmi i keq është se sëmundjet autoimune janë në rritje. Në 50 vitet e fundit, incidenca e autoimmunitetit në botë është trefishuar.

Ka të paktën 80 sëmundje të ndryshme autoimune. Megjithëse secila prej tyre është unike, shumë prej tyre kanë simptoma të caktuara, të tilla si lodhja, marramendja, ethet dhe temperatura, skuqja, dhimbja dhe ënjtja.

Zbulimi i sëmundjeve autoimune që në fillim është mënyra më e mirë për të ngadalësuar përparimin e tyre, por ju duhet të dini se çfarë duhet të kërkoni. Më poshtë janë gjashtë sëmundjet autoimune më të zakonshme.

  1. Artriti reumatoid

Rreth 4 % e grave zhvillojnë artrit reumatoid (RA) gjatë jetës së tyre, sipas disa studimeve. Sëmundja prodhon simptoma inflamatore të kyçeve në të gjithë trupin, duke përfshirë duart, gishtat, bërrylat, gjunjët dhe legenin.

Simptomat e artritit, si lodhja, ethet, humbja e peshës dhe humbja e oreksit priren të vijnë shpejt dhe të përkeqësohen brenda një jave, në vend që të zhvillohen ngadalë me kalimin e kohës. Artriti reumatoid prodhon gjithashtu simptoma simotrike, duke nënkuptuar që të dy anët e trupit janë prekur.

Terapitë  fizike dhe profesionale janë të domosdoshme për të përmirësuar lëvizshmërinë. Ndryshimet e stilit të jetesës si stërvitja, menaxhimi i peshës dhe dieta ushqimore e shëndetshme, janë gjithashtu kyçe për të ndihmuar në trajtimin e Artritit.

  1. Lupus

Lupusi është një sëmundje që mund të dëmtojë kyçet, lëkurën, veshkat, zemrën, mushkëritë dhe pjesë të tjera të trupit. Gratë kanë dy ose tre herë më shumë gjasa për ta zhvilluar atë.

Lupusi mund të ndikojë në shumë organe të ndryshme, kështu që shpesh shoqërohet me një gamë të gjerë simptomash, gjë që mund ta bëjë të vështirë për t’u diagnostikuar. Simptomat mund të përfshijnë lodhje ekstreme, dhimbje koke, dhimbje të nyjeve ose fryrje të tyre, ethe, anemi, ënjtje në këmbë, duar, ose rreth syve, dhimbje gjoksi në frymëmarrje të thellë, një skuqje në formë fluturash nëpër faqe dhe hundë, ndjeshmëri ndaj diellit ose dritës, humbje e flokëve, koagulim jonormal i gjakut, gishta që kthehen të bardha ose blu kur janë të ftohta, dhe ulçera të gojës ose hundës.

Trajtimi kimik shpesh përfshin kortikosteroidet dhe medikamente të tjera për të ndihmuar në reduktimin e inflamacionit nëpërmjet shtypjes së sistemit imunitar. Trajtimet natyrale përfshijnë konsumin e më shumë ushqimeve të plota dhe të papërpunuara, peshk disa herë në javë. Vajrat esencial në vijim janë të dobishme në trajtimin e simptomave të shumta të lupus, si: Vaj kamomili, vaj xhenxhefili, vaj livando, vaj borziloku, vaj limoni.

  1. Tiroiditi Hashimoto

Tiroiditi Hashimoto ndodhin kur sistemi imunitar sulmon tiroiden, një gjëndër në formë fluture në qendër të qafës, e cila zakonisht çon në mangësi të hormoneve tiroide (hipotiroidizëm). Hashimoto ndikon 14 milionë amerikanë, duke e bërë atë llojin më të zakonshëm të çrregullimeve të tiroides.

Disa njerëz vërejnë një ënjtje në pjesën e përparme të fytit. Simptoma të tjera përfshijnë lodhje, shtim në peshë, prishje të humorit, pabarazi hormonale, dhimbje të muskujve ose të kyçeve, duar dhe këmbë të ftohta, lëkurë dhe thonj të thatë, humbje të tepërt të flokëve, kapsllëk, etj.

Trajtimet natyrale të Tiroideve Hashimoto përfshijnë: Përmbajuni një diete organike, duke vënë theksin mbi ushqime të pasura me jod si: peshk, leshterikë, ushqime të pasura me vitaminë A dhe B.

  1. Psoriasis

Psoriasis është një gjendje kronike e lëkurës që nxit qelizat e lëkurës të rriten shumë shpejt. Psoriasis mund të jetë e vetmja sëmundje autoimune që është e zakonshme tek gratë dhe burrat. Lloji më i zakonshëm është psoriasis plaque (lëkurë me pllakë bakteriale), i cili shfaqet në copa të kuqe të ngritura të lëkurës, të mbuluara me një shtresë të bardhë të argjendtë të qelizave të vdekura mbi të. Këto arna ose pllaka, të cilat shpesh kruhen dhe janë të dhimbshme, madje mund të rrjedhin gjak, kryesisht shfaqen në kokë, gjunjë dhe bërryla.

Forma të lehta të psoriasis shpesh mund të menaxhohen me  shampo ose krem të veçantë, por në raste të rënda zakonisht kërkojnë një kombinim të trajtimeve, dhe medikamenteve. Ushqime që ndihmojnë në lehtësimin e psoriasis përfshijnë: Peshk salmon, brokoli, hudhra, karrota, vezët e kuqe, pataja e ëmbël, etj.

  1. Skleroderma

Skleroderma karakterizohet nga rritja jonormale e kolagjenit (indet lidhëse në lëkurë dhe në enët e gjakut). Lëkura bëhet e trashë dhe e ashpër, duke e bërë shumë të vështirë lëvizjen. Indet e ngurta mund tëzhvillohen edhe në veshka, mushkëri, zemër dhe traktin gastrointestinal.

Në këtë rast, terapia fizike ose okupimi mund të ndihmojë në menaxhimin e dhembjes dhe përmirësimin e forcës dhe lëvizshmërisë. Githashtu mund të aplokoni limon direkt në vendin e sëmundjes. Përmbajuni një diete të pasur me perime gjethegjelbër si spinaqi, sallata jeshile, kale, etj. Kryeni aktivitete fizike, shmangni ushqimet e rënda, mbroni lëkurën nga ambjenti i jashtëm, kujdesuni për higjenën orale.

  1. Sindromi i SJÖGREN-it

Në rastin e sindromit Sjögren, sistemi imunitar sulmon gjëndrat e lotit dhe pështymës. Kjo shkakton një zvogëlim të sasisë dhe cilësisë së sekrecioneve të tyre dhe çon në simptoma të tilla tharje e syve dhe gojës. Katër milionë njerëz kanë Sindromin e Sjögrenit dhe mosha mesatare e fillimit është në fund të dyzetave. Shkencëtarët mendojnë se sëmundja shkaktohet nga një kombinim i gjeneve dhe ekspozimi ndaj një virusi ose bakterie, por po hetojnë gjithashtu mundësinë që sistemet endokrine dhe nervore luajnë rol gjithashtu.

Lyeni sytë me vaj ulliri dhe kokosi për të shmangur tharjen e tyre. Përdorni zbutës natyral për buzët, kujdesuni për shëndetin oral, përdorni masazhim me vaj livando për një gjumë më të qetë. Konsumoni supë me kocka viçi, ushqime të pasura me omega-3, vitaminë C dhe D.  Zvogëloni konsumimin e ushqimeve inflamatore si ato të larta në sheqer dhe yndyrë të ngopur.

Bimët e Shkretëtirës në Mbështetje të Pacientëve me Sëmundje Autoimune


Sëmundjet Autoimmune dhe fushat e tyre përkatëse janë të lidhura me strukturën e punës së sistemit imun. Sëmundjet autoimune ndodhin si rezultat i çekuilibrit në funksionimin e sistemit imunitar. Baza e sëmundjeve aotoimune është si shkak i dështimit të sistemit imun në dallimin mes trupave të huaj dhe trupave që gjenden në brendësi të tij në mënyrë të zakonshme dhe natyrshëm. Kur dështon në zbulimin e trupave të huaj, sistemi imun sulmon indet e tij, pra vetveten. Ai mund të sulmojë një qelizë të vetme, mund të sulmojë një organ ose një sistem të tërë. Ky është dështim i ushtrisë në mbrojtje të trupit nga sulmet e huaja. Por më shumë se kjo është dështimi i ushtrisë së imunitetit në identifikimin e anëtarëve të trupit të tij.

Ekipi ynë i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D), ka identifikuar bimët e egra shkretinore më efikase, të kombinuara në lloj dhe sasi të caktuar, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me çrregullime autoimune, si Multiple Sclerosis (MS), Artriti Reumatoid, Tiroiditi Hashimoto, Lupus, Hepatiti Autoimun, Diabeti Tip 1, Anemia Hemolitike Autoimune, Epilepsia, Sindromi Sjogren, Skleroderma, Urtikaria/Hives, etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook