Sindroma Ovariane Policistike

Published On: December 24th, 2022Categories: Shëndeti Seksual0 Comments on Sindroma Ovariane Policistike

Mjetet kurative natyrale për sindromën ovariane policistike

 

Sindroma ovariane policistike është një gjendje në të cilën hormonet e një gruaje nuk janë të ekuilibruara. Kjo gjendje zakonisht përfaqësohet duke pasur nivele anormale të larta të androgjenit – shpesh duke rezultuar në formimin e cistave në vezore.

Sado çmenduri të duket për individin me mendje të plotë, ilaçet konvencionale për sindromën ovariane policistike përfshijnë pilulat e kontrollit të lindjes, ilaçet e pjellorisë dhe metforminën, një ilaç për diabetin, i cili mund të shkaktojë një gjendje kërcënuese për jetën që quhet acidoza laktike.

Në përgjithësi, mjekësia perëndimore beson se ilaçet do të ndihmojnë për të “kontrolluar” disa nga shumë simptoma të sindromës ovariane policistike, siç janë:

  • Kolesteroli i lartë, trigliceridet dhe presioni i lartë i gjakut
  • Hirsutismi, ose flokët e padëshiruar të fytyrës dhe trupit
  • Sheqeri i lartë në gjak, ose rezistenca ndaj insulinës
  • Amenorrea ose cikle menstruale të parregullta
  • Shtimi i peshës

Sigurisht, kurrë mjekët e trajnuar në mënyrë konvencionale nuk do të flasin për një kurë të mirëfilltë. Trajnimi i tyre vetëm i mëson ata të “trajtojnë dhe menaxhojnë” simptomat e sëmundjes. Por, këtu është pika, të gjitha ilaçet e prodhuara në mënyrë sintetike kanë efekte anësore të padëshiruara, por ju mund të balanconi në mënyrë efektive hormonet me mjetet kurative natyrore dhe ndryshimet në stilin e jetës.

Efektet premtuese të acideve yndyrore Omega-3

Acidet yndyrore Omega-3 janë yndyrna të shëndetshme, ku nga efektet kardioprotektive të të cilave duket se përfitojnë gjithashtu edhe gratë me sindromë ovariane policistike. Mund t’i merrni nga dieta juaj ose nga shtesa ushqimore me cilësi të lartë. Marrja më e lartë mund të ulë faktorët e rrezikut si trigliceridet e larta, presionin e gjakut dhe grumbullimin e yndyrës në mëlçi.

Një studim i botuar në revistën Current Topics in Nutraceutical Research, zbuloi se plotësimi i farave të lirit zvogëlonte hirsutizmin dhe peshën tek gratë me sindromë ovariane policistike. Për shkak të këtyre efekteve premtuese, autori kryesor i studimit të dytë, infermiere Debra Novak nga Shkolla e Infermierisë Universitare Duka dhe studiuesit e tjerë arritën në përfundimin se ekziston “nevoja për hulumtime të mëtejshme të plotësimit të farave të lirit në nivele hormonale dhe simptoma klinike të sindromës ovariane policistike.”

Efektet e farës së lirit në nivelet e androgjenit në sindromën ovariane policistike mund të rezultojnë pjesërisht nga linjanet që gjenden në farën e lirit.

Farat e lirit sigurojnë yndyrna thelbësore të Omega-3 me zinxhir të shkurtër, si dhe linjanë, ndërsa ushqimet e detit sigurojnë Omega-3 me zinxhir të gjatë. Ju mund të rrisni sasinë e farës së lirit që merrni në dietën tuaj duke e shtuar atë thjesht në drithëra në mëngjesose duke e spërkatur në sallata dhe sanduiçe. Nëse jeni duke kërkuar të rritni marrjen e acideve yndyrore me zinxhir të gjatë omega-3, përqendrohuni në ushqimet e detit të zënë në mënyrë të egër si salmon, anchovies dhe sardele.

Sigurisht, gjithmonë zgjidhni një dietë të shëndetshme (organike) për t’ju ndihmuar të mbani nën kontroll peshën tuaj; stabilizoni sheqerin në gjak; dhe shmangni sëmundjet kronike.

Produkte bimore efektive dhe të sigurta për pacientet me sindromë ovariane policistike

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook