Ushqime që dëmtojnë shëndetin seksual

Ushqime që dëmtojnë shëndetin seksual

 

Nëse ju ose partneri juaj ndiheni të dobët, ose nuk mund të keni fëmijë, kjo mund të jetë edhe prej ushqimeve që konsumoni çdo ditë.

Testosteronet dhe estrogjeni luajnë role me rëndësi jetike në trupat e të dy gjinive dhe, nëse nuk keni një raport të mirë me njëri-tjetrin, mund të keni çrregullime hormonale, si p.sh. burrave mund t’iu rriten gjinjtë dhe grave mund t’iu dalin qime të tepruara në fytyrë.  Por në të dyja rastet, një çekuilibër i testosteronit dhe estrogjenit mund të rritet ose të ulet për shkak të disa ushqimeve.

Më poshtë janë disa nga artikujt ushqimorë që mund të jenë një faktor kontribues për dëmtimin e shëndetit seksual.

– Ushqimet e përpunuara

Përpunimi largon shumicën e lëndëve ushqyese nga ushqimet e plota, duke përfshirë ato që janë të rëndësishme për dëshirën seksuale. Për shembull: Kur gruri i tërë përpunohet në miell të bardhë, ai humbet rreth tre të katërtat e zinkut të tij, një mineral i rëndësishëm për seksualitetin dhe riprodhimin tek burrat. Ushqimi i drithërave të rafinuar mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës, ndalesa e fundit para diabetit. Diabeti nga ana tjetër mund të përshpejtojë ngushtimin e arterieve, duke rritur rreziqet e sëmundjeve të zemrës dhe ED. Për shëndet të mirë seksual duhet të konsumoni drithëra të plota.

– Pijet e gazuara

Pijet e gazuara janë një ide e tmerrshme për të larguar etjen. Ëmbëlsirat artificiale, veçanërisht aspartamet, ndikojnë drejtpërdrejt në nivelin tuaj të serotoninës. Serotonina është një hormon jetësor në nxitjen e një ndjenje të mirëqenies ose lumturisë. Ulja e Serotoninës është e lidhur me uljen e epshit në të dy gjinitë, burrat dhe gratë.

Kanabisi

Kanabisi tashmë është i ligjshëm në disa shtete dhe së shpejti mund të jetë ligjor në shumë vende. Shumë njerëz pëlqejnë të shtojnë drogën në ushqim, veçanërisht në ushqimet e pjekura. studimet tregojnë se përveç dëmeve pa fund, marijuana dhe kanabisi ulin nivelin e testosteroneve brenda 24 orëve.

– Ushqimi me pesticide

Ushqimet e detit dhe perimet që rriten në femra përmbajnë 10 deri në 13 pesticide të ndryshme. Nëntë nga 10 pesticidet më të përdorura janë “ndërhyrje endokrine”, që do të thotë se luajnë me hormonet tona mashkullore / femërore. Një nga më shkatërruesit e estrogjeneve është 4-hexyl resorcinol, i cili aplikohet në karkalecat e detit dhe salmon. Ju duhet të sigoroheni që ushqimet t’i blini organike, pa marrë parasysh se janë më të shtrenjtë apo më të vështirë për t’u gjetur.

– Alkooli

Alkooli është një depresant që mund të bëjë kërdi në aftësinë seksuale të njeriut. Për më tepër, alkooli mund të shkaktojnë dëmtim të mëlçisë, dhe për shkak se mëlçia është kryesisht përgjegjëse për hormonet metabolike, kjo rezulton në dëmtim të hormoneve seksuale. Për të ndihmuar veten me këtë, pini sa më shumë ujë, kjo do ju largojë etjen dhe dëshirën për pije shtesë.

– Soja

Nëse darka përfshin rregullisht sushi, kini kujdes! Një tjetër emër për edamame është soja. Dhe, dihet mirë se, 91 % e sojës është e modifikuar gjenetikisht në SHBA, sipas Qendrës së Sigurisë Ushqimore. Nivelet e larta të sojës në trupin e një gruaje mund të ulin hormonet seksuale dhe të prishin funksionin e saj ovarian. Edhe pak sojë në ditë është e mjaftueshme për të zvogëluar numërimin e spermës me 40 % në meshkujt e shëndoshë.

– Djathi

Pjesa më e madhe e djathit komercial nga qumështi i lopës është i ngarkuar me hormone sintetike. Këto luajnë rol potencial në prodhimin natyral të hormoneve, duke përfshirë estrogjenin dhe testosteronin.

– Sheqeri

Kjo lëndë është kudo, prandaj mos mendoni se jeni i sigurt vetëm sepse nuk e vendosni në kafenë tuaj. Sheqeri rrit nivelet e hormonit insulinë, i cili shkakton ruajtjen e yndyrës në bark, humbje të masës së muskujve dhe shkakton rënie të niveleve të estosteroneve. Tek burrat, yndyra në bel ngre nivelet e estrogjenit, të cilat mund të rezultojnë në epsh të ulët dhe mosfunksionim seksual. Zëvëndësojeni sheqerin e bardhë me sheqer kafe, mjalt ose fruta.

– Supa e konservuar

Supat e konservuara janë tejet të larta në natrium dietetik, i cili mund të çojë në presion të lartë të gjakut dhe zvogëlon qarkullimin e gjakut në pjesë të caktuara të trupit, duke përfshirë organet gjenitale. Zëvendësojeni supën e konservuar me supë të përgatitur në shtëpi me perime organike dhe me pak kripë.

– Medikamentet kimike

Këto nuk janë teknikisht një ushqim – por është diçka që ju konsumoni.  Ilaçet kundër depresionit dhe medikamente të tjera, si Adderall dhe ilaçet e kontrollit të lindjes, mund të ndërhyjnë me mënyrën se si trupi prodhon dhe menaxhon hormonet si serotonin, epinephrine dhe dopamine, të cilat që të gjitha ndikojnë në fuqinë seksuale.

– Frutat komerciale te pyllit (jo të egra dhe organike)

Luleshtrydhet dhe frutat e pyllit që rriten në mënyrë artificiale, kanë ndër nivelet më të larta të pesticideve që dëmtojnë funksionin normal të hormoneve. Frua të tjerë përfshijnë: pjeshkët, mollët, qershitë dhe sallata jeshile. Ju duhet të zgjidhni vetëm prodhimet e egra ose organike.

– Uji në shishe plastike

Uji nuk është fajtor, por shishja plastike. Bisphenol A, zakonisht e referuar si BPA, është një komponent kimik që gjendet në shumicën e ushqimeve në enë plastike dhe kanaçe, dhe është i lidhur me ndikimin negativ mbi fertilitetin në të dy gjinitë, burrat dhe gratë.

– Mishi i përpunuar

Mishi me cilësi të dobët mund të çojë në ulje të energjisë dhe shkaktim të një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh në trup. Kjo për shkak se shumica e këtij lloji të mishit, si hamburger, sallam, hotdogët, etj. përmbajnë hormone të shtuara, ruajtës, dhe antibiotikë që mund të shkaktojnë një çekuilibër hormonal në trupin tuaj. Zgjidhni mish organik nga një burim i sigurtë.

– Yndyrnat trans

Nëse arteriet tuaja janë të ngjitura, rrjedha e gjakut në organet seksuale do të jetë më pak se optimale … dhe kjo është një gjë shumë e keqe për funksionin seksual. Yndyrnat Trans janë të mirënjohura për aftësinë e tyre për të bllokuar qarkullimin e gjakut, dhe mund të kontribuojnë në një vdekje të hershme.

Zgjidhni ushqim të shëndetshëm në mënyrë që trupi juaj të funksionojë në mënyrë optimale

– Qumështi organik; Qumështi organik përmban sasi të lartë të kalciumit që është shumë i dobishëm për shëndetin riprodhues, si dhe për kockat.

– Vaj ullirit; Yndyrat në vajin e ullirit ndihmojnë në përmirësimin e ndjeshmërisë së trupit ndaj insulinës dhe për të redukuar inflamimin; të dyja këto janë të mira për fertilitet.

– Orizi i zi dhe kafe; Orizi është një burim i mirë i karbohidrateve, të cilat ndihmojë në përmirësimin e pjellorisë, duke nxitur ovulacion të rregullt.

– Midhjet dhe Salmon; Midhjet dhe peshku salmon janë një burim i shkëlqyer i zinkut, një lëndë ushqyese shumë e rëndësishme për ata të cilët janë duke u përpjekur të lindin. Kjo është kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3, të cilat mund të ndihmojnë në rregullimin e hormoneve riprodhuese dhe rritjen e fluksit të gjakut në organet riprodhuese. Ju gjithashtu mund të përfshini sardele, skumbri, harengë, dhe anchovies.

– Vezët; Vezët përmbajnë vitaminë D, e cila luan një rol kyç në rritjen e pjellorisë.

– Vitamina E; Një dietë e lartë me vitaminë E ka treguar për të përmirësuar shëndetin e spermës tek meshkujt. Studimet kanë treguar gjithashtu se mungesa e vitaminës E tek gratë mund të jetë një shkak i infertilitetit.

Përveç përdorimit të këtyre ushqimeve në dietën tuaj, ju gjithashtu duhet të bëni një jetë aktive, të reduktoni stresin, të flini mjaftueshëm, të pini sasi të mjaftueshme të ujit dhe të ruani peshën trupore.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook