Nën 6 orë gjumë në natë rrit rrezikun e vdekjes

Studim i ri: Nën 6 orë gjumë në natë në mënyrë të vazdueshme rrit rrezikun e vdekjes nga goditja në tru dhe sëmundjet e zemrës

 

Më parë ‘djegia e vajit të mesnatës’ dhe të qenit i privuar nga gjumi ishte një simbol i nderit, një lloj mburrje mes njerëzve të “zënë” që përpiqeshin të përparonin në jetë. Por një studim i ri zbulon se sa serioze janë rreziqet shëndetësore nga privimi kronik i gjumit, veçanërisht nëse tashmë jetoni me një problem shëndetësor.

Nëse ju ose një i dashuri juaj keni një sëmundje kronike, përparësia e gjumit është një nga ndryshimet më të rëndësishme të jetesës që mund të bëni. Dhe nëse përpiqeni të bini në gjumë ose të qëndroni zgjuar (siç bëjnë shumë njerëz), vazhdoni të lexoni disa këshilla natyrale të gjumit.

Rreziku i vdekjes nga goditja në tru dhe sëmundja e zemrës është në rritje për njerëzit me sëmundje kronike që flenë më pak se 6 orë në natë, thotë studimi.

Sipas Këshillit Kombëtar të Shëndetit, 40% e njerëzve kanë të paktën një sëmundje kronike si hipertensioni dhe diabeti. Dhe sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, 1 në 3 prej nesh nuk flenë mjaftueshëm.

Duke ditur atë që dimë për privimin kronik të gjumit, ne nuk jemi të befasuar kur dëgjojmë një lidhje të konsiderueshme midis këtyre dyjave në lidhje me statistikat.

Shqyrtoni një punim të fundit të botuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës. Autorët e gazetës kanë analizuar të dhënat e laboratorit të gjumit dhe gjendjen e përgjithshme shëndetësore të më shumë se 1.600 njerëzve nga Penh State Adult Cohort.

Mos e nënvlerësoni fuqinë shëruese të pushimit të një nate të mirë

Në mënyrë të pabesueshme, studiuesit zbuluan se njerëzit me presion të lartë të gjakut ose diabet tip 2 që flinin më pak se 6 orë në natë, kishin dyfish gjasa të vdisnin nga sëmundjet e zemrës ose nga goditjet në krahasim me njerëzit me të njëjtat kushte shëndetësore, por që flinin më shumë (6 orë ose më shumë).

Të dhënat janë të qarta: pothuajse të gjithë duhet të marrin mesatarisht 8 orë gjumë në natë. Sigurisht, gjithmonë ekziston një përjashtim. Por, për shumicën e njerëzve, në të vërtetë është kaq e rëndësishme! Dhe është edhe më e domosdoshme për njerëzit me sëmundje kronike, për të cilët “trajtimet e synuara për të zgjatur gjumin dhe për të përmirësuar parashikimin e tyre afatgjatë” mund të jenë të dobishme, siç përfundojnë autorët.

Keni nevojë për Zzz më të mirë? Shumica prej nesh e bëjnë – Këtu janë 5 këshilla natyrale të gjumit që nuk duhen provuar:

Hulumtimet sugjerojnë që një gjumë më i mirë i natës nuk “realizohet” me pilula gjumi pa apo me recetë. Medikamentet e tilla, në rastet më të mira mund të çojnë në cilësi të dobët të gjumit, por në rastet më të këqia ato çojnë në varësi ndaj këtyre medikamenteve.

Provoni këto pesë këshilla natyrale për gjumë më të mirë

  1. Angazhohuni në një orar të rregullt: Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo mëngjes – edhe gjatë fundjavave. Nëse mund të bënit vetëm një ndryshim për të përmirësuar gjumin tuaj, ky do të ishte më i miri.
  2. Fikni pajisjet tuaja elektronike: Qëndrimi para televizorit dhe celularëve vonë natën, mund t’ju mbajë zgjuar për dy arsye kryesore. Së pari, stimulimi mund ta bëjë të vështirë qetësimin. Së dyti, ekspozimi i natës vonë në dritat e ndritshme – veçanërisht drita blu – prish orën e brendshme të trupit tuaj, si cikël të zgjimit të gjumit. Pra, largoni mjetet dixhitale për të paktën një orë para shtratit dhe zbehni dritat në shtëpinë tuaj.
  3. Mbani një rutinë relaksuese të gjumit: Provoni një dush ose banjë të ngrohtë rreth 90 minuta para shtratit, shkrim të ditarit, lexim – çdo lloj rutine ushqyese dhe qetësuese.
  4. Zgjidhni produktet natyrore: Shumë substanca që gjenden natyrshëm në natyrë, si balsami i limonit, melatonina, çaji i kamomilit dhe lulja e pasionit, tregohen nga prova shkencore për t’ju ndihmuar të relaksoheni, të lehtësoni stresin dhe të bieni në gjumë / të qëndroni në gjumë / të qëndroni në gjumë në mënyrë më efektive.
  5. Flini në një dhomë të errët dhe të freskët: Mbajeni temperaturën e dhomës së gjumit rreth 19 °C dhe hiqni ose bllokoni çdo burim të dritës së ambientit – perdet e zbehjes funksionojnë mirë. Këshillë: A kanë fëmijët tuaj drita të natës në dhomën e tyre? I largoni ato drita për të përmirësuar gjumin e fëmijëve!

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook