Inflamacioni është shkaku themelor i TË GJITHA sëmundjeve

Shkenca konfirmon: Inflamacioni është shkaku themelor i pothuajse TË GJITHA sëmundjeve – Këtu janë disa mënyra natyrale për ta shmangur atë

 

Inflamacioni është shkaku i pothuajse të gjitha sëmundjeve, sipas një artikulli të botuar në faqen e internetit ËakingTimes.com. Për fat të mirë, ka mënyra natyrale se si ta shmangni atë.

Inflamacioni është përgjigja e trupit për t’u shëruar pas një dëmtimi, për të mbrojtur veten kundër pushtuesve të huaj, si bakteret dhe viruset, dhe për të riparuar indet e dëmtuara. Pa të, plagët ose dëmtimet mund të infektohen dhe madje mund të çojnë në një gjendje fatale. Zakonisht karakterizohet nga skuqje, nxehtësi, ënjtje, dhimbje dhe humbje e funksionit.

Ekzistojnë dy lloje të inflamacionit – akut dhe kronik. Kur një inflamacion ndodh vetëm për disa ditë, quhet inflamacion akut. Nëse inflamacioni është afatgjatë dhe zgjat me muaj ose vite, quhet inflamacion kronik. Kjo do të thotë që qelizat në trup janë vazhdimisht nën sulm. Inflamacioni kronik ndodh si reagim ndaj substancave të padëshiruara në trup si toksinat ose një tepricë e qelizave yndyrore. Një person që përjeton inflamacion kronik plaket më shpejt dhe sëmuret më lehtë. Ky lloj i inflamacionit është vdekjeprurës. Në disa sëmundje, sistemi imunitar lufton kundër qelizave të shëndetshme gabimisht, duke çuar në përgjigje të dëmshme inflamatore. Trupi lufton veten në vend të një sëmundjeje ose dëmtimi aktual.

Inflamacioni kronik është një problem që lidhet drejtpërdrejt me sëmundjet më të larta vdekjeprurëse në botë – sëmundje të zemrës, kancer, sëmundje neurodegjeneruese dhe sëmundje të zorrëve. Inflamacioni kronik është gjithashtu i lidhur me përkeqësimin e shëndetit të kockave, sëmundjeve mendore dhe gjendjeve të mushkërive, të tilla si astma, sëmundja kronike obstruktive pulmonare dhe infeksionet e mushkërive. Mjekësia bimore dhe traditat medicinale të lashta kurrë nuk përshkruajnë një antidot pa kuptuar plotësisht shkakun e një sëmundjeje, ndryshe nga mjekësia moderne. Ilaçet moderne shkaktojnë efekte anësore dhe prishin mikrobiotën e zorrëve. Ato gjithashtu çojnë në inflamacion edhe më kronik.

Këshilla natyrale se si të shmangni inflamacionin kronik

Për fat të mirë, inflamacioni mund të shmanget ose parandalohet në mënyrë natyrale. Një nga këto është duke përfshirë barishte natyrale të fuqishme, anti-inflamatore. Këto përfshijnë shafranin e Indisë, xhenxhefil, mjaltë Manuka, çaj jeshil, lëvoren e shelgut të bardhë, ekstraktin e gjetheve të ullirit, karafil, speca djegës, speca të zi, piper, rozmarinë, dhe kanellë. Këto barishte do të ndihmojnë në kurimin e inflamacionit kronik në trup.

Një mënyrë tjetër natyrore për të luftuar inflamacionin kronik është duke iu përmbajtur një diete anti-inflamatore. Në këtë dietë, sheqeri i rafinuar dhe vajrat e përpunuar si vaj i misrit dhe kanola, eliminohen pasi këto dy gjëra përkeqësojnë inflamacionin kronik. Përfshirja e frutave dhe perimeve të freskëta organike, farat, fasulet, lakër, drithërat e plota dhe vajrat e shëndetshëm që janë të pasura me omega 3 – vaj k ullirit, vaj i arrës së kokosit, ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

Një këshillë tjetër është ulja e stresit. Stresi shkakton një çekuilibër në traktin tretës, në të cilin bakteret e këqija pushtojnë të mirat, duke rezultuar në inflamacion. Ai rrit gjithashtu nivelin e kortizolit që dobëson sistemin imunitar dhe rezulton në inflamacion kronik të të gjitha indeve në trup. Prandaj, ulja e niveleve të stresit mund të ndalojë inflamacionin kronik sa më shpejt të jetë e mundur. Nivelet e stresit mund të zvogëlohen duke marrë gjumë të mjaftueshëm cilësor, duke ngrënë ushqim të shëndetshëm, duke marrë suplemente bimore dhe duke medituar dhe praktikuar frymëmarrjen e thellë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook