Edema / Akumulimi i lëngjeve në trup

Published On: January 7th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Edema / Akumulimi i lëngjeve në trup

Edema / Akumulimi i lëngjeve në trup

 

Edema është një gjendje e karakterizuar nga akumulimi i sasisë anormale të lëngut të tepërt (zakonisht ujit dhe natriumit) në trup. Zakonisht, grumbullmi i lëngjeve ndodh në hapësirat ndërqelizore, në mes të qelizave.

Edema ndodh zakonisht në gjymtyrë, por ajo mund të ndodhë (në sasi shumë të vogla) edhe në tru, kur është e lidhur me alergjitë që i shkaktojnë trurit të fryhet dhe të manifestohet si dhimbje koke, probleme të kujtesës, çrregullime të mësuarit, ose ndryshime të sjelljes.

Simptomat

Simptomat e edemës përfshijnë fryrje dhe ënjtje të fytyrës, gishtave, duarve, këmbëve, dhe, në fazat e mëvonshme, të barkut.

Simptomat mund të jenë shumë të buta, duke shkaktuar që kyçet e gishtave të ndjehen të shtrënguar ose fytyra të ndjehet e fryer; por mund të jenë edhe të rënda të mjaftueshme për të shkaktuar tendosje dhe flakërim të lëkurës, si dhe shtim në peshën e përgjithshme.

Sasi të vogla të akumulimit të lëngjeve mund të ndodhin diku tjetër në trup, të tilla si: në shpinë (duke shkaktuar dhimbje në fund të shpinës), mushkëri (duke imituar astmën / bronkitin), dhe në gjunjë (duke imituar artritin).

Shkaqet

Edema mund të shkaktohet nga:

– alergjia,

– sekretimi i dobët i veshkave apo problemet sekondare të veshkave që kanë lidhje me thithjen e proteinave,

– mangësia e vitaminës B,

– dështimi i zemrës,

– apo çrregullime të tjera të mëlçisë dhe të veshkave.

Të gjithë këta faktorë duhet të ekzaminohen dhe, nëse është janë të pranishëm, duhet të adresohen, para se të aprovohet një program afatgjatë i kurimit të Edemës.

Udhëtimet ajrore, udhëtimi në vende me një klimë të re, dhe / ose stresi, mund të përkeqësojnë gjithashtu simptomat e edemës.

TRAJTIMI NATYRAL I EDEMËS

  • Ushqimi

– Hani një dietë organike, me ushqime të plota, të papërpunuara.

– Shmangni ushqimet që tentojnë të përkeqësojnë simptomat e edemës, të tilla si: kafeina, alkooli, kripa, ushqimet e skuqura, qumështi dhe produktet e qumështit, proteinat shtazore, sheqeri, kokrrat e përpunuara, mielli i bardhë, çokollata, ullinjt, turshitë, duhanin, dhe salcën e sojës.

– Drithërat dhe frutat e perimet  e mbushura me ujë, të tilla si trangujt, mollët, patatet, rrushi, panxhari, qepa, lakëra, dhe agrumet, duhet të jenë një pjesë e rregullt e dietës suaj, sepse këto ushqime mund të ndihmojnë në uljen e grumbullimit dhe ruajtjes së lëngjeve.

Për kushtin e edemës kronike, sigurohuni për të përfshirë ushqime diuretike në dietën tuaj, si: selino, karrota, majdanoz, cilantro, boronicë të kuqe, shegë, misër, elb, thekër, dhe fasule.

Është e rëndësishme për të mos shtuar toksicitetit të mëtejshëm në sistemin tuaj, prandaj përpiquni të përmbaheni për sa më poshtë:

– Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.

– Mos konsumoni shurup misri të lartë në fruktozë ose glutamate mono-sodium.

– Mos pini pije të gazuara.

– Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.

– Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.

– Shmangni viçin konvencional.

  • Terapia me lëngje

Për të ndihmuar në reduktimin e ënjtjes dhe akumulimit të lëngjeve, pini:

– Lëng dardhe + ananasi + shalqi + lëng boronice.

– Kastravec + majdanoz + selino + karrota + luleradhiqe.

  • Ushtrimi

Ushtrimi ditor është i rëndësishëm në mënyrë që të vendosni sistemin limfatik në lëvizje. Një zgjedhje e përkryer do të ishte rebounding (kërcimi në një mini-trampoline) për 10 deri në 20 minuta çdo ditë.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook