Era e keqe e gojës

Published On: January 7th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Era e keqe e gojës

Era e keqe e gojës

 

Era e keqe e gojës është një erë e pakëndshme që del nga goja. Kjo zakonisht shkaktohet nga një problem shëndetësor në gojë – në dhëmbë, mishrat e dhëmbëve, fyt apo traktin gastrointestinal.

Simptomat

Simptoma kryesore e frymës së keqe është një erë e keqe që del nga goja, e cila zakonisht nuk është e dallueshme nga vetë personi që ka fryma të keqe.

Disa erëra të këqia janë të lidhura me sëmundje të veçanta; për shembull, një erë metalike mund të tregojë diabet. Era thartirë mund të përfaqësojë probleme në stomak apo tumore. Fryma e keqe mund të shkaktohet edhe nga infektimi kronik i sinuseve, bajameve apo mushkërive.

Shkaqet

Fryma e keqe zakonisht shkaktohet nga një problem shëndetësor në gojë, dhëmbë, mishrat  e dhëmbëve, fyt, apo në traktin gastrointestinal.

Faktorë të tjerë që kontribuojnë mund të jetë pirja e duhanit, sëmundje të mëlçisë, dhe tretja e dobët e proteinave.

Goja është një dritare në trup. Nëse ka një erë të keqe, kjo është një shenjë e përgjithshme se ka një shkak themelor dhe çekuilibër që ka nevojë të trajtohet.

Praktikuesit e zgjuar të shëndetit holistik natyral e nuhasin frymën dhe e shqyrtojnë me kujdes gjuhën dhe gojën e të gjithë pacientëve. Disa erëra që burojnë nga goja mund të jenë shenja të sëmundjeve të veçanta.

Fryma e keqe mund të shkaktohet nga sinusiti apo infeksionet në bajametapo mushkëri.

Njerëzit që përjetojnë frymë të keqe, fryrje barku, gazra, dhe lodhje pas ngrënies, mund të kenë mangësi të acidit në stomak.

Fryma e keqe mund të jetë tregues i kapsllëkut. Nëse ju nuk keni pasur 2-3 lëvizje të zorrëve (jashtëqitje) të shëndetshme në ditë, duhet të bëni një pastrim zorrësh.

Parazitët mund të jetë gjithashtu një faktor i dalluar dhe duhet të shqyrtohen në rast se fryma e keqe e gojës nuk përmirësohet, duke u përpjekur për të gjetur opsione të tjera të trajtimit.

Trajtimet Natyrale për frymën e keqe të gojës

  • Ushqimi

Ushqimet në vijim duhet të shmangen me çdo kusht:

  • Mos konsumoni asnjë ëbëltues artificial.
  • Mos konsumoni shurup misri të lartë në fruktozë.
  • Mos pini pije të gazuara.
  • Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
  • Shmangni të gjitha ushqimet e konservuara.
  • Eliminoni produktet konvencionale qumështit.
  • Shmangni viçin konvencional.

Një dietë e plotë ushqimore me shumë ushqime të papërpunuara është e rekomanduar, së bashku me ujë e lëng limoni të freskët dhe / ose një lugë çaji klorofilit kur zgjohesh, ose para se të shkosh në shtrat.

Aromatherapy

Vaj esencial mender, livando, dhe kardamom mund të ndihmojë në rastet e frymës së keqe.

  • Bimët

Farat e kopërit ose anise përtypen sipas nevojës për maskuar erën e keqe dhe kanë një efekt të butë lokale antimicrobial.

Nga ana tjetër, përtyp fara kardamom, gjethe majdanozi ose bimë të tjera të pasura me klorofil të tilla si borziloku dhe cilantro. Mendra ose çaj bergamoti gjithashtu mund të jenë të dobishme.

  • Terapia me lëngje

Kombinimet e mëposhtme të lëngjeve të freskëta mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të frymës së keqe dhe gjithashtu të ndihmojë në çrregullimet e traktit gastrointestinal që mund të jenë një faktor kontribues:

– Karrota dhe selino me majdanoz, spinaq, lakërishtë, jonxhë, comfrey, ose panxhar;

– Lëng bar gruri;

– Lëngje të gjelbëra;

– Karrota, spinaq, dhe kastravec.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook