You are here:---Dridhja Atriale e Zemrës

Dridhja Atriale e Zemrës

By | 2017-11-10T16:14:42+00:00 November 10th, 2017|Categories: Zemra Gjaku|0 Comments

Dridhja Atriale e Zemrës

 

Një gjendje e zemrës e cila shkakton normë të parregullt dhe shpesh rrahje të shpejta të zemrës, dridhja atriale prek rreth 10% të personave të moshës mbi 75.

Për ta vënë në kontekst, një normë normale e zemrës duhet të jetë midis 60 dhe 100 rrahje në minutë kur jeni në pushim, por në rastin e dridhjes atriale, numri i rrahjeve të zemrës mund të arrijë 140 rrahje në minutë ose edhe më shumë.

Varësisht nga shkalla në të cilën e ndikon të sëmurin, dridhja atriale mund të përshkruhet në mënyrat e mëposhtme:

 • Dridhje atriale konvulsive – kjo formë e sëmundjes vjen dhe shkon, dhe zakonisht ndalet brenda 48 orëve pa ndonjë trajtim.
 • Dridhje atriale këmbëngulëse – kjo zgjat për më shumë se shtatë ditë (ose më pak kur trajtohet).
 • Dridhje atriale e vjetër e përsëtirur – kjo zakonisht zgjat për më shumë se 12 muaj.
 • Dridhje atriale e përhershme – kjo është e pranishme gjatë gjithë kohës dhe nuk ka shumë mundësi për të rivendosur ritmin normal të zemrës.

Kur zemra rreh normalisht, muret muskulore të saj tkurren (shtrënohen dhe shtrydhen) për të detyruar gjakun të dalë jashtë dhe të shkojë rreth trupit. Ato pastaj relaksohen dhe zemra mbushet me gjak përsëri – një proces i cili përsëritet çdo herë që zemra rreh.

Në dridhje atriale, dhomat e sipërme të zemrës, të quajtur atria, tkurren rastësisht dhe nganjëherë me një shpejtësi të tillë që muskujt e zemrës nuk mund të relaksohen siç duhet mes tkurrjeve. Kjo redukton efikasitetin e zemrës dhe performancën e saj, e cila nga ana e saj mund të çojë në një numër të problemeve, duke përfshirë gulçimin. Ju gjithashtu mund të jeni të vetëdijshëm për një rrahje zemre të shpejtë dhe të parregullt (palpitacione) dhe të ndiheni shumë i lodhur.

Simptomat

Simptoma më e dukshme e dridhjes atriale është një rrahje zemre e shpejtë dhe e parregullt, zakonisht mbi 140 rrahje në minutë. Nëse jeni duke vuajtur nga kjo gjendje, ju mund të përcaktoni normën tuaj të zemrës nga ndjenja e pulsit në dorë ose në qafë.

Ju mund të përjetoni simptomat e mëposhtme:

 • Lodhje
 • Marramendje
 • Dhimbje kraharori (angina)
 • Mbetje pa frymë

Mënyra se si zemra rreh gjatë dridhjes atriale ul efikasitetin e zemrës dhe performancën e saj, e cila mund të rezultojë në presionin e ulët të gjakut dhe në dështim të zemrës.

Shkaqet

Shkaku i saktë i dridhjes atriale është i panjohur, por ajo bëhet më e zakonshme me moshën dhe ndikon në grupe të caktuara të njerëzve më shumë se të tjerët.

Gjendja është më e zakonshme në njerëz me kushte të tjera të zemrës, duke përfshirë:

 • Tension të lartë
 • Altherosclerosis
 • Sëmundje të valvulave të zemrës
 • Kardiomiopati
 • Sëmundje të lindura të zemrës
 • Perikardit

Ajo gjithashtu mund të jetë e lidhur me kushte të tjera mjekësore, të tilla si:

 • Hipertiroidism
 • Astma
 • Sëmundje kronike obstruktive pulmonare
 • Kancer në mushkëri
 • Pneumoni
 • Helmimi me monoksid karboni

Megjithatë, jo të gjithë njerëzit me dridhje atriale përfshihen në një nga grupet e mësipërme. Për shembull, ajo mund të ndikojë në njerëz jashtëzakonisht atletik.

Situata të caktuara mund të shkaktojnë një episod të dridhjes atriale, duke përfshirë pirjen e sasive të tepruara të alkoolit, duke qenë mbipeshë, pirja e duhanit, duke marrë droga, dhe duke pirë shumë kafeinë.

UDHEZIME TE PERGJITHSHME PER TRAJTIMIN NATYRAL TË DRIDHJES ARTIALE

Ushqimi

Një dietë zemre e shëndetshme mund të ndihmojë në uljen e faktorëve të rrezikut për dridhje atriale; Ndryshimet janë më të lehtë se sa ju mund të mendoni dhe mund të keni përfitime të panumërta.

Kripa e shumtë ndihmon në presionin e lartë të gjakut, e cila mund të bëjë simptomat tuaja të vështira për t’u kontrolluar, prandaj kufizoni konsumin tuaj të kripës për më pak se 2,4 gram në ditë.

Yndyrnat e pangopura që gjenden te peshqit mund të zvogëlojnë rrezikun për sëmundje të zemrës, si dhe të mbrojnë zemrën tuaj kundër rrahjeve të parregullta.

Kufizoni sasinë e qumështit, si dhe yndyrnat e ngopura në ushqimet e kafshëve, si gjalpë, djathë, qumësht të plotë, akullore dhe mish të yndyrshëm, sepse këto nuk janë të mira për shëndetin tuaj.

Sigurohuni që jeni duke e mbajtur nën kontroll kolesterolin, dhe përpiquni të konsumoni sasi të bollshme të frutave dhe perimeve për një zemër të shëndetshme.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitetit të mëtejshëm në sistemin tuaj kështu që përmbajuni për sa më poshtë:

 • Jo ëmbëltues artificial.
 • Jo produkte të larta në fruktozë.
 • Jo pije të gazuara.
 • Jo ushqime të shpejta.
 • Jo ushqim të konservuar.
 • Jo produkte konvencionale të qumështit.
 • Jo mosh viçi konvencional.

Terapia Aromatike me vajra esencial

Vajrat esencial që mund të përdoren për rrahjet e shpejta zemrës apo pët dështimin e zemrës përfshijnë:

– Kamfuri (camphora Cinnamomum).

– Lavender (Lavandula officinalis).

– Melissa (Melissa officinalis).

– Neroli (Citrus aurantium).

– Mendre (Mentha piperata).

– Rozmarinë (Rosmarinus officinalis).

Ju mund të provoni një nga këto mënyra përdorimi:

– Thith avujt e këtyre vajra nga një tas me ujë të vluar ku keni shtuar disa pika nga njëri prej tyre.

– Përzie një nga vajrat esencial në një vaj bazë vegjetal dhe e përdorni në masazh.

– Duke i përdorur si parfum dhe duke i nuhatur.

– Të shtuara në ujin e dushit.

Tërheqim vërejtjen! Nëse keni një gjendje te caktuar të zemrës, konsultohuni me një mjek me përvojë. Mos përdorni vaj borziloku gjatë shtatzënisë.

Përdorni 4 pika vaj esencial të përzierë me 25ml vaj vegjetal (vaj ulliri për shembull).

Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë kontrolloni se vaj esencial është 100% bimor, i pastër dhe se vjen nga një burim i respektuar.