Cilat janë 7 simptomat që i keni tani

Published On: December 24th, 2022Categories: Të ndryshme0 Comments on Cilat janë 7 simptomat që i keni tani

Cilat janë 7 simptomat që i keni tani dhe që nuk duhet t’i injoroni

 

Çfarë kanë të përbashkët dhimbjet e vazhdueshme të kokës, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, çrregullimi i gjumit, dhimbjet e kyçeve dhe gjendje të tjera serioze shëndetësore? Ato të gjitha kanë inflamacion kronik si shkakun kryesor.

Inflamacioni nuk është gjithmonë një gjë e keqe. Në fakt, inflamacioni akut është normal për trupin tonë – si për shembull kur vuajmë nga një prerje ose mavijosje e dhimbshme dhe trupi ynë lufton për t’u shëruar. Problemi i vërtetë fillon kur inflamacioni bëhet kronik. Kur kjo ndodh, sistemi ynë imunitar fillon të luftojë kundër qelizave të veta, duke çuar në efekte të dëmshme në shëndetin tonë.

Tani për tani, nëse jeni duke vuajtur një nga shtatë simptomat e mëposhtme, mos i injoroni ato. Këto mund të jenë shenja treguese që trupi juaj është i përflakur kronikisht. Provoni mënyrat natyrale të mëposhtme për të ndihmuar në uljen e inflamacionit dhe për të filluar shërimin e trupit nga brenda jashtë.

Mbani mend, një nga gjërat më të mira që mund të bëni për të reduktuar inflamacionin e përgjithshëm është rishikimi i mënyrës së të ushqyerit. Dieta me ushqime shëruese – e cila fokusohet në proteina të pastra, yndyrna të shëndetshme dhe karbohidrate me glicemi të ulët – është natyrshëm anti-inflamatore.

7 simptoma që duhen parë me kujdes

  1. Dhimbje koke dhe migrenë

Nëse e shihni se koka ju pulson vazhdimisht, shkaku mund të jetë inflamacioni. Jo vetëm që migrena dhe dhimbjet e shpeshta të kokës janë veçanërisht të dhimbshme, por ato mund të jenë edhe pararendëse të kushteve më serioze.

Ndihmoni në luftimin e këtyre dhimbjeve të kokës në mënyrë natyrale duke kërkuar proteina organike si mish viçi i ushqyer me bar dhe duke gëlltitur më shumë ushqime me fibra të larta. Përveç kësaj, për shkak se lëndët kurative të bimëve luajnë një rol jetik në funksionimin e duhur të trupit tonë dhe mungesa e tyre mund të çojë në dhimbje koke, marrja e ilaçit bimor Aerva Migraine do t’ju ndihmojë në parandalimin e dhimbjeve të kokës dhe shërimin e migrenës.

  1. Shëndeti i dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, era e keqe e gojës dhe gingiviti

Jeni të shqetësuar vazhdimisht për erën e keqe të gojës apo jeni diagnostikuar me gingivit? Inflamacioni mund të jetë fajtor. Këto sëmundje periodontale fillojnë si infeksione bakteriale që përparojnë në inflamacion. Jo vetëm që këto kushte janë të sikletshme në aspektin shoqëror, por ato janë gjithashtu simptoma të inflamacionit që mund të çojnë në sëmundje sistemike më të përhapura në trup.

Kapërceni trajtimet e shtrenjta dhe ndihmoni në kurimin e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve në mënyrë natyrale. Filloni duke përdorur fill të paktën çdo ditë për të hequr qafe ushqimin e gabuar që mund të çojë në rritjen e baktereve. Përdorni pastë dhëmbësh të bërë në shtëpi, e cila gjithashtu mund të ndihmojë në shërimin e sëmundjeve të mishrave të dhëmbëve dhe madje të ndriçojë dhëmbët; ose provoni tërheqjen e vajit të kokosit për të luftuar sëmundjen e mishrave të dhëmbëve dhe për të mbajtur larg gingivitin.

  1. Sëmundjet e zorrëve, duke përfshirë dispepsi, IBS dhe zorrët që rrjedhin

Sëmundjet e zorrëve janë ndoshta simptomat më të zakonshme dhe të gjitha kanë inflamacion në rrënjët e tyre. Fatkeqësisht, këto lloj sëmundjesh po bëhen edhe më të zakonshme në shoqëri. Gjërat si konservuesit në ushqime, mbingarkesa me toksina dhe një çekuilibër në baktere janë të gjitha fajtorë.

Ilaçi bimor Probioherb është shumë i dobishëm në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të zorrëve në mënyrë natyrale.

  1. Ndryshimet e humorit dhe ankthi

A keni ndjerë ngjyrën blu apo keni qenë tepër të disponuar apo të shqetësuar kohët e fundit? Edhe pse mund t’ju habisë, inflamacioni mund të luajë një rol. Hulumtimet tregojnë se citokinat inflamatore, ose proteinat e çliruara nga qelizat, mund të nxisin sjellje të ngjashme me depresionin.

Ndihmoni në reduktimin e ankthit duke përdorur Ardavana, një ilaç bimor adaptogjen, në rutinën tuaj të përditshme për të lehtësuar stresin. Ngrënia e më shumë ushqimeve me vitaminë B-12 dhe omega-3 janë gjithashtu mënyra të shkëlqyera për të luftuar depresionin dhe ankthin përmes ushqyerjes.

  1. Çrregullime të gjumit dhe pagjumësi

Hedhja dhe rrotullimi gjatë natës mund t’i atribuohet gjithashtu inflamacionit. Pagjumësia e vazhdueshme prek rreth 10 për qind të të rriturve dhe ka pasoja të rënda; është lidhur me një inflamacion më të lartë dhe një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.

Për fat të mirë, ka hapa që mund të ndërmerrni për të ndihmuar të bini në gjumë pa ilaçe që formojnë zakone. Vendosja e temperaturës së duhur të dhomës, përdorimi i vajrave esencialë dhe kufizimi i kafeinës mund të ndihmojnë në sjelljen e ZZZ-ve.

  1. Lodhja

Asnjë pjesë e trupit nuk është e sigurt nga efektet e inflamacionit. Inflamacioni në zona të tjera të trupit mund të ndikojë në faktin se sa të lodhur ndiheni. Një studim zbuloi se te minjtë me mëlçi të përflakur pasuan ndryshime në sjellje si lodhja. Inflamacioni i zorrëve është një nga simptomat që gjithashtu është lidhur me sindromën e lodhjes kronike.

Ata me sindromën e lodhjes kronike duhet të shmangin sheqerin, kafeinën dhe drithërat që përmbajnë gluten, dhe në vend të kësaj të shtojnë ushqimet natyrale dhe bimët në dietat e tyre.

  1. Artriti dhe Nyjet e Ngurta

Si artriti inflamator (si reumatoid dhe psoriatik) ashtu edhe dhimbja bazë e kyçeve mund t’i atribuohen inflamacionit të kyçeve. Ndihmoni në lehtësimin e efekteve nga këto simptoma takuese dhe zvogëloni dhimbjet e kyçeve në mënyrë natyrale duke marrë ilaçet bimore Bonewellia dhe Zinginax, si dhe duke ngrënë më shumë acide yndyrore esenciale, si ato që gjenden në salmonin e egër dhe viçin e ushqyer me bar.

Mbani mend, trupi juaj komunikon vazhdimisht me ju për atë që i nevojitet – ju takon juve ta dëgjoni atë që thotë. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, nuk ka nevojë të vuani. Në vend të kësaj, filloni të reduktoni inflamacionin dhe të ndiheni më mirë sot.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook