3 Mënyra natyrale shtëpiake për Astmën

3 Mënyra trajtimi natyrale shtëpiake për Astmën

 

Në të gjithë botën, mbi 200 milion njerëz vuajnë nga astma dhe, për t’i bërë gjërat edhe më keq, kjo gjendje është kryesisht e “nën-diagnostikuar” dhe “nën-trajtuar”, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit (ËHO).

Për sa i përket popullsisë së Shteteve të Bashkuara, “më shumë se 60% e të rriturve me astmë aktuale kishin astmë të pakontrolluar”, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Dhe, kostot financiare në lidhje me astmën janë tronditëse në rreth 3266 dollarë (për person) në vit plus, është identifikuar si fajtori numër një që qëndron pas shumë çështjeve shëndetësore kronike te fëmijët.

Cilat janë simptomat fizike që lidhen me astmën?

Ndërsa jo të gjitha simptomat janë njësoj, astma ndonjëherë është përshkruar si përpjekje për të marrë frymë përmes një tubi të ngushtuar. Simptomat përfshijnë vështirësi në frymëmarrje, gërhitje ose frymëmarrje të zhurmshme, mbithithje e ajrit dhe kollitje.

Në shumë vuajtës të astmës, simptoma të tilla si mbithithja mund të përkeqësohen gjatë ushtrimit. Për këta pacientë thuhet se vuajnë nga astma e shkaktuar nga ushtrimet. Të gjithë pacientët me astmë vuajnë nga shtrëngimi i tubave bronkial, qoftë përballimi i astmës ose astmës së shkaktuar nga stërvitja që shfaqet edhe pa praninë e stërvitjes.

Sulmet e astmës mund të shkojnë nga problematike deri në fatale. Duke folur nga ana  konvencionale, shkaku i këtij shtrëngimi të tubit bronkial mund të duket i pamundur të përcaktohet. Por, shumë mjekë integrues besojnë se numri i shtuar i çështjeve të frymëmarrjes, vitet e fundit, tregojnë për një ndjeshmëri ndaj glutenit dhe konsumimin e shumë produkteve të qumështit të prodhuara në mënyrë konvencionale dhe ushqimeve të përpunuara (me sheqer).

Dhe, ndërsa arsyeja prapa shtrëngimit të tubave bronkial mund të jetë e hapur për debat, nxitësit e njohur për sulme astmatike përfshijnë jo vetëm ushtrimin, por edhe infeksionet e frymëmarrjes dhe stresin emocional.

Si t’i lehtësojmë problemet e frymëmarrjes – natyrisht?

Ndërsa ekzistojnë një gamë e gjerë ilaçesh të disponueshme për zbutjen e simptomave të astmës, këto inhalatorë dhe ilaçet oral gjithashtu prezantojnë një mori efektesh anësore negative. Për këtë arsye, pacientët me astmë kanë kërkuar mjete natyrale në shtëpi për astmën – të cilat janë më të sigurta dhe më efektive.

Këtu janë tre mënyra shtëpiake natyrale që mund të lehtësojnë vështirësitë në frymëmarrje dhe simptomat e tjera të astmës pa efektet anësore të rrezikshme të ilaçeve konvencionale:

  1. Terapitë ushqyese që funksionojnë

Sigurisht, siç u tha herët, mund të përpiqeni të eliminoni glutenin nga dieta – e cila përfshin të gjitha produktet e grurit, elbit dhe / ose thekrës.

Përzierjet e llojeve të ndryshme të bimëve – si hudhra dhe shafrani i Indisë – mund të jenë të dobishme si një alternative jo toksike e barnave me recetë për të eleminuar simptomat e astmës.

  1. Sigurohuni që të konsumoni acide yndyrore omega-3 me cilësi të lartë

Në listën e mjeteve natyarle në shtëpi për astmën janë acidet yndyrore Omega-3, vajra të shëndetshëm që gjenden në farat e lirit, peshqit, arrat dhe farat si chia.

Sipas Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit: “Omega-3 janë një pjesë integrale e membranave qelizore në të gjithë trupin dhe ndikojnë në funksionimin e receptorëve të qelizave në këto membrana. Ato ofrojnë pikënisjen për të bërë hormonet që rregullojnë koagulimin e gjakut, tkurrjen dhe relaksimin e mureve të arterieve dhe inflamacionet.”

Me fjalë të tjera, nëse keni mangësi në omega-3, rreziku juaj për sëmundje rritet pa këtë vaj esencial.

  1. Mësoni rreth teknikave të frymëmarrjes dhe relaksimit. Mos e shpërfillni këtë tip themelor, të fuqishëm shëndetësor.

Për shkak se stresi emocional mund të rrisë simptomat e astmës, nuk është për t’u habitur që ndjekja e ushtrimeve të frymëmarrjes dhe teknikat e relaksimit mund të ndihmojnë në uljen e simptomave të bezdisshme dhe të rrezikshme.

Teknikat e zakonshme të relaksimit përfshijnë relaksim progresiv të muskujve, meditim dhe lutje – të cilat mund të jenë të dobishme në lehtësimin e tensionit muskulor dhe stresin e sistemit nervor qendror të lidhur me sulmet astmatike.

Si përmbledhje, hani ushqime organike, me bazë bimore (sa më shumë të jetë e mundur); shmangni substancat toksike si sheqernat e përpunuara dhe produktet e qumështit të denatyruara; qëndroni larg nga “yndyrnat toksike” si perimet jo-organike dhe vajrat pjesërisht të hidrogjenizuar (yndyrnat trans); pini shumë ujë të pastër; qëndroni larg ushqimeve të modifikuara gjenetikisht (OMGJ); dhe mbani stresin kronik në kontroll.

Duke ndjekur këto hapa të thjeshtë, ju mund të merrni frymë më lehtë dhe të shmangni nevojën për ilaçe toksike.

Kujdesi për Mushkëritë


Produkte nga bimët e shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me sëmundje dhe probleme të ndryshme në sistemin e frymëmarrjes, duke përfshirë: Astma, Alergjitë, Sinusitis, Rhinitis, Polipet Nazale, Chronic Bronchitis, Pneumonia, Emphysema, Chronic Obstructive Pulmonary Disease, Influenza, Turbeculosis, Chest Trauma, dhe sindromën apo efektet afatgjata post-COVID-19 (Lodhja, Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, Kolla, Dhimbje kyçesh, Dhimbje gjoksi, Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin, Dhimbje muskulore ose dhimbje koke, Rrahje të shpejta ose të rrahura të zemrës (Coronagreen duhet te merret perkrah kesaj pakete per problemet e zemres), Humbja e nuhatjes ose shijes, Depresioni ose ankthi (Ardavana duhet te merret perkrah kesaj pakete), Ethe, Marramendje kur qëndroni në këmbë, Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore), etj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook