Zbuloni trajtimet natyrale për Gingivitin

Zbuloni trajtimet natyrale për Gingivitin dhe shmangni humbjen e dhëmbëve

 

Ndërsa simptomat e tij mund të duken të lehta për t’u injoruar, gingiviti mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore, nëse nuk trajtohet. Me kalimin e kohës, gingiviti mund të zhvillohet në sëmundje të mishrave të dhëmbëve, duke shkatërruar indet dhe kockat përreth gojës. I njohur ndryshe edhe si periodontiti, kjo gjendje e avancuar e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve shpesh mund të shkaktojë humbje të dhëmbëve dhe të jetë “fara” për shumë çështje të tjera shëndetësore.

Për shembull, Periodontiti – dhe shëndeti i dobët oral në përgjithësi – është i lidhur me kushte kërcënuese për jetën si sulmet në zemër, sëmundjet e mushkërive dhe goditjet në tru. Dyshohet gjithashtu se gratë shtatzëna që vuajnë nga periodontiti ka më shumë të ngjarë të përjetojnë lindje të parakohshme dhe bebe me peshë të ulët të lindjes.

Cilat janë simptomat e Gingivitit?

Mishrat e shëndetshëm janë të forta dhe me ngjyrë rozë të lehtë. Nëse mishrat e dhëmbëve janë bërë të fryrë dhe të butë, ose janë ndryshuar në një ngjyrë më të thellë, me siguri keni gingivit. Simptoma të tjera përfshijnë Mishra të dhëmbëve që rrjedhin gjak lehtë, një cipë që mbulon indet e gojës, fryma e keqe dhe tërheqje të mishrave të dhëmbëve. Shpesh, ngjyra rozë (nga gjaku i mishrave të dhëmbëve) në furçat e dhëmbëve është një shenjë tregimi.

Për të përmirësuar shëndetin e mishrave, është e rëndësishme të lani rregullisht me një pastë dhëmbësh me cilësi të lartë, vaj esencial ose zgjidhje të kripës së detit dhe të ndiqni praktika të tjera të mira të shëndetit oral, siç është vizita tek një dentist biologjik – rregullisht. Përveç kësaj, këtu gjendet një shumëllojshmëri e mjeteve natyrale për trajtimin e Gingivit:

  1. Vitaminat C dhe D zvogëlojnë shumë rrezikun e Gingivitit

Ju mund të mbani mend që në fëmijëri se disa vitamina janë të rëndësishme për ndërtimin e eshtrave të fortë – veçanërisht dhëmbët. E njëjta gjë vlen edhe për zhvillimin e mishrave të shëndetshëm.

Një numër studimesh kanë treguar se mungesa e vitaminës C shoqërohet me rritje të shenjave të Gingivitit. Kjo ka të ngjarë të shpjegojë pse duhanpirësit janë në rrezik më të madh për sëmundjen e mishrave të dhëmbëve pasi që zakoni jo i shëndetshëm varfëron edhe trupin nga vitamina C. Në fakt, vetëm një cigare mund të varfërojë 25 mg. të vitaminës C!

Vitamina C mund të parandalojë dhe mbrojë sëmundjen e mishrave të dhëmbëve.

Një studim përfshiu subjekte që vuanin nga sëmundja parodontale të cilët normalisht konsumonin vetëm rreth 25-30 mg vitaminë C çdo ditë. Me një shtesë prej 70 mg të vitaminës, ata treguan përmirësim të dukshëm në shëndetin e mishrave të dhëmbëve pas vetëm gjashtë javësh.

Sipas American Journal of Clinical Nutrition, vitamina D gjithashtu shoqërohet me ulje të rrezikut të sëmundjes së mishrave të dhëmbëve. Studiuesit e Universitetit të Bostonit shikuan të dhënat e Anketës Kombëtare të Shëndetit dhe Shqyrtimit të Ushqyerit nga 6.700 subjekte që nuk pinë duhan në një gamë të gjerë moshe.

Ata që shfaqin nivelet më të larta të gjakut të një metaboliti të vitaminës D kishin më pak të ngjarë të shfaqnin shenja të gingivitit. Mendohet se efektet anti-inflamatore të vitaminës D ndihmojnë në zvogëlimin e ndjeshmërisë ndaj sëmundjes së mishrave të dhëmbëve.

  1. Antioksidantët dhe probiotikët nxisin dhëmbë dhe mishra dhëmbësh të shëndetshëm

– Ndoshta nuk keni dëgjuar për ProBioHerb, por kjo lëndë ushqyese jetike luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e energjisë për çdo qelizë në trup. Kur bëhet fjalë për shëndetin oral, ProBioHerb gjithashtu ka një rol kritik për të luajtur – si një antioksidant – në parandalimin e sëmundjeve parodontale dhe sëmundjeve të tjera.

Në fakt, studiuesit kanë treguar që dozat prej 2-3 kapsula në ditë mund të ngadalësojnë përparimin e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve, duke siguruar një qasje natyrale se si të trajtoni gingivitin.

– Një tjetër antioksidant i njohur, shega, gjithashtu është gjetur për të përmirësuar shëndetin e dhëmbëve. Ky antioksidant sulmon fuqimisht bakteret që mund të çojnë në sëmundje të mishrave të dhëmbëve. Shkencëtarët besojnë se ajo funksionon duke ndërhyrë në prodhimin e kimikateve që bakteret normalisht i përdorin për t’iu përmbajtur sipërfaqeve të gojës.

– Megjithëse larja e rregullt ndihmon në heqjen e pllakëzave nga dhëmbët, ProbioHerb mund ta kryejë këtë zakon të mirë të shëndetit oral, duke ndryshuar në të vërtetë mjedisin e gojës, duke e bërë atë një vend më pak të dëshirueshëm për zhvillimin e pllakëzave.

Rreshti i fundit: Gingiviti nuk duhet të injorohet dhe, më e rëndësishmja, zgjidheni atë shpejt për të mbrojtur shëndetin tuaj.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook