Ushqime që shkaktojnë fryrje të barkut

Ushqime që shkaktojnë fryrje të barkut

 

Nëse dëshironi të shmangni inflamimin e barkut, është e rëndësishme që të mbani një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, duke shmangur ushqimet që shkaktojnë gazra dhe probleme të tjera të ngjashme.

Gjithkush dëshiron të ketë një bark të sheshtë dhe shumë njerëz luftojnë për ta arritur atë duke iu përmbajtur një diete të rreptë dhe stërvitje. Por vetëm kur gjithçka duket sikur po shkon mirë, papritmas jeni të fryrë dhe të gjitha rrobat janë shumë të ngushta.

Kjo mund të jetë shumë e mërzitshme për disa njerëz, pasi i bën ata të duken më të trashë sesa janë me të vërtetë. Nuk është vetëm një çështje estetike. Ne gjithashtu duhet të jemi të vetëdijshëm se ky lloj inflamimi është rezultat i një sistemi të lodhur të tretjes. Kjo ndodh kur hani shumë ushqim ose ushqim që irriton trupin tuaj.

Më e rëndësishmja, përveç ënjtjeve dhe simptomave të tjera të pakëndshme si gazrat që përjetoni, mund të keni edhe dhembje. Kjo është arsyeja pse është një ide e mirë për të marrë parasysh ushqimet që fryjnë stomakun dhe për t’i shmangur ato nga dieta juaj.

Ka ushqime të caktuara që fryjnë barkun dhe në këtë artikull do të flasim për to

 1. Ushqimet me yndyrë të lartë

Ushqimet që janë të larta në yndyrë janë një nga shkaqet kryesore të inflamacionit të barkut. Ao jo vetëm që ju rritin në peshë, por edhe ngadalësojnë tretjen dhe rrisin  nivelet e kolesterolit. Një shembull i madh janë patatet e parezistueshme franceze, të cilat janë të larta në yndyrë dhe niseshte. E vërteta është se ato janë pothuajse si një bombë në zorrë.

 1. Pijet e karbonizuara

Sodat dhe pijet e tjera të gazuara janë të preferuarat në mesin e shumë njerëzve në përmbajtjen e lartë të sheqerit. Kjo, përfundimisht mund të çojë në varësi. Lajmi i keq është se dioksidi i karbonit godet stomakun, duke shkaktuar simptoma si urthi dhe fryrja.

 1. Kripa

Konsumi i tepërt i kripës është një nga shkaqet kryesore të mbajtjes së lëngjeve dhe është i lidhur ngushtë me inflamacion dhe fryrjen. Reduktimi i konsumit të kripës nuk është vetëm i mirë për rajonin e barkut – por, ka efekte pozitive në shëndetin e përgjithshëm të shumë prej organeve kryesore.

 1. Karbohidratet e rafinuara

Një tjetër nga ushqimet që fryjnë stomakun  janë karbohidratet e rafinuara. Arsyeja është se këto karbohidrate i janë nënshtruar një procesi që heq fibrat që ato përmbajnë, duke i kthyer ato në kalori të zbrazëta që janë të ulëta në lëndë ushqyese. Një nga fajtorët më të keq është mielli i bardhë, i cili gjendet në ushqimet shumë të zakonshme si pica, buka, pasta, etj.

Në fakt, disa njerëz mund të kenë reaksione alergjike kur i hanë ato.

 1. Ushqimet me erëza

Erëzat mund të kenë shumë përfitime për shëndetin, por ato gjithashtu mund të shkaktojnë inflamacion kur nuk konsumohen siç duhet. Kjo ndodh kur prodhimi i tepërt i acidit irriton murin e stomakut, duke shkaktuar një përgjigje inflamatore. Kjo është arsyeja pse është më mirë t’i konsumoni këto në sasi të vogël:

 • Piper i zi
 • Arrëmyshk
 • Piper i kuq djegës
 • Mustardë
 1. Produktet e qumështit

Njerëzit që vuajnë nga intoleranca e laktozës duhet të shmangin konsumimin e produkteve të qumështit, edhe pse ato mund të duken aq të shijshme. Kjo mund të pengojë tretjen, duke shkaktuar fryrje, dhimbje dhe diarre.

 1. Alkooli

Alkooli është i njohur për shkaktimin e shumë rreziqeve në trup, sepse rrit hormonin e  kortizolit dhe funksioni i këtij hormoni është në konvertimin e yndyrnave qe gjenden në ushqimin direkt në bark, gjë e cila e rrit madhësinë e barkut dhe çon në shumë probleme shëndetësore.

 1. Fasulet

Fasulet janë kaq të zakonshme në dietën tonë, por gjithashtu janë ndër ushqimet më të vështira për t’u tretur në sajë të përmbajtjes së tyre të lartë të polisaharidit, ndër komponimet e tjera. Ato gjithashtu shkaktojnë një ngritje të gazrave në zorrë, duke gjeneruar inflamacion dhe simptoma të tjera shqetësuese gastrointestinale.

Ndërkohë që nuk duhet t’i eliminoni plotësisht nga dieta, sepse ato gjithashtu kanë vlera të larta ushqyese, por përpiquni të zvogëloni sasinë e tyre të konsumit dhe sigurohuni që t’i gatuani mirë para se t’i konsumoni.

Shënim! Kur gatuani fasule, i lini ato gjatë natës në një enë me ujë që të ndihmojë në uljen e gazrave.

 • Terapia me lëngje

– Shtoni një lugë gjelle lëng hudhre ose lëng qepe në një gotë lëng karrotash, majdanozi, panxhari ose selinoje, dhe pijeni një ose dy herë në ditë.

– Lëngu i freskët papaje të shtrydhur është gjithashtu shumë efektiv në uljen e fryrjes së barkut.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook