Si të hiqni metalet e rënda nga trupi

Published On: January 11th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Si të hiqni metalet e rënda nga trupi

Si të hiqni metalet e rënda nga trupi

 

Metalet dhe metaloidet e rënda ndodhin natyrshëm në koren e tokës. Ato shndërrohen në ndotës mjedisorë përmes aktiviteteve të tilla si: shkrirja, minierat, djegia e qymyrit dhe veprimtari të tjera industriale, bujqësore dhe vendore.

Fenomenet natyrore, të tilla si shpërthimet vullkanike dhe erozionet, gjithashtu shkaktojnë ndotje të metaleve të rënda.

Metalet e rënda janë potencialisht toksik për njerëzit, kafshët dhe mjedisin në përgjithësi.

Nga të gjitha metalet e rënda, ekspozimi ndaj plumbit, merkurit, kadiumit dhe arsenikut është veçanërisht i dëmshëm për shëndetin e njeriut.

Organizata Botërore e Shëndetësisë i liston metalet e rënda të sipërpërmendura midis 10 grupeve më të rrezikshme të kimikateve për shëndetin publik.

Metalet e rënda hyjnë në trupin tonë në tri mënyra:

 • Thithja: Ajri që thithim është i ndotur me metale të rënda për shkak të aktiviteteve njerëzore dhe fenomeneve natyrore. Automjetet gjithashtu lëshojnë metale të rënda në ajër. Njerëzit që punojnë në fabrika, miniera, zona industriale, fabrika për përpunimin e letrës dhe stacionet e energjisë bërthamore janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj metaleve të rënda nga ajri.
 • Gëlltitja: Ushqimi i kafshëve dhe produkteve ushqimore është burim i kontaminimit të metaleve të rënda njerëzore. Mbetjet e konsumatorëve dhe të industrisë gjithashtu mund të ndotin burimet e ujit, siç janë liqenet, lumenjtë dhe përrenjtë.
 • Absorbimi: Kontakti me ajrin ose tokën e ndotur janë mënyra kryesore për absorbimin e metaleve të rënda. Sytë dhe lëkura thithin disa metale të rënda ajrore çdo ditë.

Ekspozimi afatgjatë ndaj metaleve të rënda mund të jetë kancerogjen me kalimin e kohës, mund të dëmtojë rëndë sistemin nervor qendror dhe të ketë pasoja fatale kardiovaskulare.

Ekspozimi i zgjatur ndaj:

 • Kromit dhe kadmiumit mund të shkaktojnë kancer të mushkërive.
 • Plumbi mund të shkaktojë anemi, paralizë dhe çrregullime të veshkave.
 • Merkuri mund të çojë në stomatit (inflamacion të zorrëve dhe të gojës), dridhje dhe çrregullime neurotike.
 • Arseniku mund të shkaktojë hipopigmentim, diabet dhe kancer të lëkurës.

Shenjat e zakonshme dhe simptomat e metaleve të rënda në trup

– Alergji (ndjeshmëri ndaj ushqimit dhe mjedisit)

– Shqetësim dhe nevrikosje

– Mjegull e trurit

– Nuk mund të humbni peshë

– Dhimbje kronike të pashpjegueshme

– Veshje e gjuhës

– Duart dhe këmbët e ftohta

– Qarqe të errëta rreth syve

– Depresion

– Probleme të tretjes

– Influencë e shpeshtë

– Dhimbje koke

 

– Nivele të larta të metaleve toksike në gjak, urinë apo inde

– Pagjumësi

– Humbja e kujtesës dhe harresa

– Temperatura e ulët e trupit

– Shija metalike në gojë

– Dhimbjet e muskujve dhe kyçeve

– Dridhja e muskujve

– Djersitja natën

– Dhëmbë të ndjeshëm

– Ndjesi ndaj erës së tymit të duhanit, parfumeve, bojës dhe aromat kimike

– Probleme të lëkurës

– Ndjesi shpimi gjilpërash në gjymtyrë

– Ecje e pasigurt dhe humbje eikulibri

– Mungesë e vitaminave dhe mineraleve

Detoksifikimi i metaleve të rënda është jetësor për të ruajtur shëndetin dhe për të jetuar një jetë të gjatë.

Si të hiqni metalet e rënda nga trupi në mënyrë natyrale

Shënim! Mbani në mend se detoksifikimi i metaleve të rënda është një proces i gjatë. Këshillat e mëposhtme ndihmojnë në mënyrë të konsiderueshme procesin e detoksifikimit, por ekspozimi ndaj metaleve të rënda është pothuajse i pashmangshëm.

 1. Pini ujë mjaftueshëm

Trupi është i përbërë nga 65 % ujë. Kjo  provon se magnesia e tij ka pasoja negative.

Uji është i domosdoshëm për shëndet më të mirë. Asnjë metodë e detoksifikimit – dietat apo stërvitja – nuk mund të ketë ndonjë efekt pozitiv në trup nëse jeni vazhdimisht të dehidratuar.

Dehidrimi është një shkak kryesor i stresit oksidativ, gjë që pengon aftësinë e trupit për të luftuar radikalët e lirë dëmtues të qelizave.

Kur metalet e rënda hyjnë në trupin tonë, stresi oksidativ shkakton toksicitetin e tyre. Pirja e mjaftueshme e ujit redukton stresin oksidativ dhe pengon toksicitetin e metaleve të rënda në trup.

Për më tepër, uji transporton lëndë ushqyese dhe minerale thelbësore në të gjithë trupin. Këto ushqyes dhe minerale forcojnë organet e detoksifikimit – mëlçinë, veshkat, zorrët, traktin respirator dhe lëkurën.

 1. Hani ushqime të fermentuara

Roli i baktereve gastrointestinale, ose probiotikëve, në eliminimin e metaleve të rënda nga trupi nuk është i njohur gjerësisht.

Ushqimet e fermentuara janë të pasura me probiotikë.

Probiotikët, si bakteret e acidit laktik (lactobacillus) që gjenden në zorrë dhe në ushqime të fermentuara, posedojnë aftësinë për t’u lidhur me metalet e rënda dhe i nxjerrin ato nga trupi, sipas një studimi të vitit 2012 të botuar në Mikrobiologjinë e Aplikuar dhe Mjedisit.

Nga 255 baktere të acidit laktik të izoluar për qëllime të testimit, 26 shfaqën efektet e dukshme të kadmiumit dhe plumbit në ujë.

Ushqimet e fermentuara që përmbajnë këto baktere të mira përfshijnë: kos, hirrë, gjizë, kefir, tofu, si dhe tranguj turshi, panxhar dhe hudhër.

I bëni këto një pjesë të dietës tuaj të rregullt për të nxitur rritjen e baktereve të dobishme për të eleminuar metalet e rënda nga trupi juaj.

 1. Rritja e marrjes së polifenoleve

Polifenolet janë mikronutriente që gjenden me bollëk në dietat tona. Roli i tyre në luftimin e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare është i njohur.

Burimet më të pasura të polifenoleve përfshijnë karafil, piper të thatë, farat e lirit, kakao, çokollatë e errët, çaj jeshil, shafran, boronica, luleshtrydhe, dhe kumbulla.

Një fakt më pak i njohur rreth polifenoleve është që ato të rrisin prodhimin e metallothionein, një enzimë e madhe antioksidante. Kjo enzimë është përgjegjëse për metabolizimin dhe detoksifikimin e metaleve të rënda.

 1. Konsumoni ushqime të pasura me sulfur

Glutathione është antioksidanti primar në trupin e njeriut dhe është çelësi për pastrimin e trupit nga toksinat e dëmshme dhe metalet e rënda. Ai i kap metalet e rënda dhe i nxjerr ato nëpërmjet qarkullimit të gjakut përmes mëlçisë dhe veshkave.

Arseniku është një metal i rëndë që pengon drejtpërdrejt prodhimin e glutationit në trup.

Nivelet e glutationit në trup u ulën ndjeshëm kur një grup prej 378 të rriturve ushqeheshin me koncentrime të ndryshme të arsenikut të përzier në ujë.

Ushqimet e pasura me sulfur nxisin aktivitetin e glutationit në trup.

Ushqime të pasura me squfur përfshijnë perimet si: brokoli, majdanoz, kale, spinaq, lakërishtë, lakër dhe lulelakër, si dhe hudhra, qepë, etj.

 1. Gjumi

Gjumi është i rëndësishëm për të gjitha moshat. Truri ka nevojë për gjumë për të rivendosur veten dhe për të hequr qafe neurotoksinat. Ai është si një detoksifikim i vogël për trurin dhe marrja e mjaftueshme e tij mund të zvogëlojë sëmundjet degjeneruese më vonë në jetë. Fjetja mjaftueshëm nuk është e mirë vetëm për pastrimin e trurit, por edhe për shëndetin e përgjithshëm fizik. Duket aq e thjeshtë, por prioritizimi i gjumit mund të jetë i vështirë dhe është shumë i rëndësishëm për t’u bërë.

Për të bërë një gjumë të qetë, përmbajuni rregullave të mëposhtme
– Eliminoni alkoolin në të gjitha format.
– Shmangni sheqernat dhe karbohidratet e rafinuara.
– Shmangni yndyrnat e dëmshme dhe kripën e rafinuar.
– Theksoni një dietë që përmban shumë fruta të freskëta dhe perime organike.
– Përfshini në dietën tuaj drithërat e plota, karbohidratet komplekse dhe ushqimet proteinike të tilla si bishtajoret, arrat, mish organik, shpendë të egra, dhe peshk të egër.
– Përdorni vetëm vajra të shëndetshme, të tilla si: vaj ulliri, vaj kokosi, vaj i farave të lirit.
– Mos pini pije të gazuara.

Përdorni vajra esenciale për pagjumësi
• Kamomil
• Temjan
• Jasmine
• Lavender
Përdorni 4 pika vaj esencial për çdo 25ml vaj vegjetal dhe i shtoni në ujin e banjës ose i përdorni si një përzierje për masazh.

 1. Ushtrimi

Ushtrimi i rregullt ju bën të djersitni në një kohë të shkurtër dhe kështu ju eliminoni efektet e toksinave.

Sipas një studimi,  mostrat e djersës, urinës dhe gjakut, të grumbulluara nga 20 individë, treguan praninë e konsiderueshme të elementëve toksikë në të tre këto mostra, me djersën duke qenë kanali kryesor i sekretimit.

Sidoqoftë, mbani në mend se ushtrimet me intensitet të ulët, siç është ecja ditore në rutinë, nuk mund të kenë efektin e dëshiruar. Sesionet e stërvitjes me intensitet më të lartë janë mënyrat më të mira për djersitje.

Për më tepër, stërvitja nxit qarkullimin e gjakut të pasur me oksigjen në të gjithë trupin, përfshirë edhe mëlçinë dhe veshkat. Kjo i mban ato që të funksionojnë më mirë.

 1. Konsumoni ushqime të pasura me Omega-3

Yndyrnat Omega-3 ndihmojnë për detoksifikimin nga  metalet e rënda, rritin kapacitetin e detoksifikimit të mëlçisë dhe pastrojnë qelizat nga metalet e rënda.

Peshku është një nga burimet më të njohura të këtyre yndyrave. Megjithatë, peshku është gjithashtu një transportues i njohur i metaleve të rënda. Mënyra e thjeshtë rreth kësaj është që të zgjidhni llojin e peshkut. Mundësitë më të mira janë salmoni i freskët, karkalecat, dhe sardelet. Vaj i ullirit, vaj i lirit, arrat, farat e chias dhe bajamet, janë gjithashtu të pasura me acide yndyrore omega-3.

Heqja e helmeve nga trupi dhe nga mjedisi ku jetojmë  mund të jetë e vështirë, por nëse ndiqni rregullat e mësipërme, si: qëndrimi i hidratuar, ushtrimet fizike, dieta e shëndetëshme, fjetja mjaftueshëm, dhe qëndrimi  larg nga metalet e rënda dhe zonat toksike, mund të jetë mënyra më e sigurtë dhe më e lehtë për të qëndruar të shëndetshëm.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook