Pastrimi i Veshkave

Published On: December 22nd, 2022Categories: Urologji0 Comments on Pastrimi i Veshkave

Pastrimi i Veshkave; Për energji më të mirë, shëndetin e lëkurës dhe mirëqënien e përgjithshme

 

Veshkat janë një palë organesh në formë fasule, të vendosura në secilën anë të shtyllës kurrizore poshtë kafazit të kraharorit. Ato ndihmojnë në filtrimin dhe kthimin e gjakut në qarkullimin e gjakut gjatë filtrimit dhe largimit të mbeturinave dhe toksinave nga trupi. Mbrojtja e shëndetit të veshkave është thelbësore për energjinë, shëndetin e lëkurës dhe mirëqenien e përgjithshme.

Në këtë artikull, ju do të mësoni për rëndësinë e shëndetit të veshkave. Do të kuptoni pse stabiliteti i sheqerit në gjak është kaq i rëndësishëm për shëndetin eveshkave. Në këtë artikull janë ushqimet dhe produktet natyrale kryesore që mbështesin veshkat dhe përfitimet e tyre të mbështetura nga shkenca. Ne do të ndajmë me ju këshillat më të mira dhe do të shpjegojmë se si të bëni një pastrim të veshkave për energji dhe shëndet më të mirë.

Rëndësia e shëndetit të veshkave

Veshkat janë një palë organesh që duken si fasule me madhësi të madhe që peshojnë 135 deri në 150 gram. Veshkat janë pjesë e traktit urinar. Ato janë të vendosura në secilën anë të shtyllës kurrizore në pjesën e poshtme të kafazit të kraharorit. Detyra e këtyre organeve me madhësi të grushtit është të filtrojnë dhe kthejnë rreth 120 deri në 150 litër gjak në qarkullimin e gjakut brenda çdo 24 orësh.

Gjatë këtij procesi të filtrimit të gjakut, veshkat ndihmojnë gjithashtu në filtrimin dhe largimin e kimikateve, mbeturinave dhe toksinave në një lëng që mund të nxjerrë trupi përmes urinës. Roli kryesor i sistemit renal dhe urinar është të lejojë detoksifikimin përmes filtrimit dhe heqjes së produkteve të mbetjeve, përfshirë toksinat dhe ilaçet.

Ato gjithashtu ndihmojnë për të rregulluar përmbajtjen e kripës, kaliumit dhe acidit të trupit, si dhe presionin e gjakut. Ato rregullojnë ekuilibrin e ujit të trupit dhe gjithashtu prodhojnë një hormon të quajtur eritropoetinë, e cila prodhon qelizat e kuqe të gjakut dhe një formë aktive të vitaminës D të quajtur kalcitriol.

Stabiliteti i sheqerit në gjak dhe shëndeti i veshkave

Sheqeri në gjak (glukoza në gjak) është sheqeri kryesor i vendosur në gjak që vjen nga ushqimi. Nëse nuk jeni duke ndjekur një dietë të shëndetshme të adaptuar në yndyrë, ky është burimi kryesor i energjisë së trupit tuaj. Detyra e gjakut është të merrni këtë sheqer në qelizat tuaja në të gjithë trupin për energji.

Diabeti është një sëmundje që karakterizohet nga nivele shumë të larta të sheqerit në gjak. Prediabeti është një pararendës dhe faktor rreziku për diabetin, në të cilin nivelet e sheqerit në gjak janë të larta, por jo mjaft të larta për të përmbushur një diagnozë të diabetit. Edhe nëse nuk keni të bëni me diabet ose prediabet, ju mund të jeni duke përjetuar simptoma të rezistencës ndaj insulinës ose çekuilibër të sheqerit në gjak, të cilat mund të ndikojnë në shëndetin të përgjithshëm dhe të rrisin rrezikun e diabetit.

Kushtimi i vëmendjes sheqerit në gjak është thelbësore për shëndetin e veshkave. Diabeti është shkaku kryesor i sëmundjes kronike të veshkave dhe prediabeti dhe çekuilibrat e sheqerit në gjak mund të rrisin rrezikun e çështjeve të veshkave. Sidoqoftë, menaxhimi i niveleve të sheqerit në gjak dhe mbajtja e tyre e qëndrueshme dhe e shëndetshme mund të ulë rrezikun e sëmundjes së veshkave ose të ndihmojë për të ngadalësuar ose ndaluar përparimin e sëmundjes së veshkave.

Produktet e moshës dhe problemet e veshkave

Produktet e moshës (AGE) janë një nga fajtorët pas shumë çështjeve shëndetësore dhe sëmundjeve të lidhura me moshën. Sipas një studimi të vitit 2015 të botuar në Revistën Amerikane të Fiziologjisë “Fiziologjia Renale”, një rënie në funksionin renal rrit përqendrimet AGE në qarkullim, të cilat mund të jenë shumë të dukshme në nefropatinë diabetike, si dhe sëmundjet renale diabetike dhe jo-diabetike.

Një përmbledhje sistematike e vitit 2016 e botuar po në këtë revistë, tregon se rezistenca ndaj insulinës është një ndryshim i hershëm metabolik tek ata me sëmundje kronike të veshkave. Mund të zhvillohet ndërsa filtrimi është ende normal, por bëhet universal në fazat e vona të dështimit të veshkave. Rezistenca ndaj insulinës është shumë-natyrale në sëmundjen kronike të veshkave.

Shpesh bashkë-ndodh dhe ndikohet nga inflamacioni kronik, stresi oksidativ, mungesa e vitaminës D, ekuilibri i dobët i mikrobiomës në zorrë, mungesa e vitaminës D, pasiviteti fizik, anemia dhe prishja e adipokinës. Sipas rishikimit, rezistenca ndaj insulinës kontribuon në rrezikun dhe përparimin e sëmundjes kronike të veshkave.

Sipas një studimi të vitit 2018 të botuar në “Clinical Medical Insights of Endocrinological Diabetes”, rezistenca ndaj insulinës mund të çojë në një rrezik prej 40 – 100 % të rritur të sëmundjes kronike të veshkave. Gjithashtu rrit rrezikun e inflamacionit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Një studim I vitit 2019 i botuar në “BMC Nephrology” ka zbuluar gjithashtu se rezistenca ndaj insulinës mund të rrisë rrezikun dhe përparimin e sëmundjes kronike të veshkave, çështjet e shëndetit kardiovaskular dhe madje edhe vdekjen e lidhur me të.

Lajmi i mirë është se siç shpjegon shqyrtimi sistematik i vitit 2016 për të cilin kemi diskutuar, rezistenca ndaj insulinës është një faktor rreziku i modifikueshëm. Reduktimi i rezistencës ndaj insulinës dhe përmirësimi i ndjeshmërisë së insulinës mund të ulë rrezikun dhe përparimin e sëmundjes kronike të veshkave, çështjet kardiovaskulare dhe vdekjen e lidhur me të.

Ushqimet më të mira për shëndetin e veshkave

Ushqimi është gjithmonë një nga strategjitë më të mira për të përmirësuar shëndetin. Ngrënia e një diete me lëndë të dendura ushqyese, anti-inflamatore, pa sheqer të rafinuar, vajra të rafinuar, ushqim të përpunuar, ushqim me yndyrë dhe të pasur me zarzavate, perime, fruta me indeks të glikemisë së ulët, bimë, erëza, yndyrna të shëndetshme, ushqim i thartuar dhe proteina të pastra shtazore është thelbësore për shëndetin e veshkave.

Për të mbështetur në mënyrë specifike veshkat, rekomandohet që të shtoni disa ushqime që mbështesin veshkat në dietën tuaj ditore. Këtu janë ushqimet më të mira për shëndetin e veshkave:

– Kastraveci – Trangulli

Kastravecat janë një perime me kalori të ulët dhe me përmbajtje shumë të lartë uji që ndihmon trupin të qëndrojë i hidratuar dhe të detoksifikohet. Mund të ndihmojnë trupin për të hequr toksinat dhe për të zgjidhur gurët e vegjël në veshka.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit (NIH), Institutit Kombëtar për Diabetin dhe Sëmundjet Tretëse dhe Veshkave (NIDDKD), ngrënia e trangujve gjithashtu mund të ndihmojë njerëzit të zvogëlojnë marrjen e proteinave, e cila është një strategji e rëndësishme për ata me sëmundje kronike të veshkave.

– Selino

Selino është një tjetër perime me përmbajtje të lartë të ujit dhe të pasur me antioksidantë që mund të ndihmojë në detoksifikimin dhe shëndetin e veshkave. Sipas një studimi të minjve të vitit 2019 të botuar në Journal of Pharmacy and Bioallied Science, aktiviteti i anticalculit në selino mund të ndihmojë në tretjen e gurëve në veshka.

– Luleradhiqet

Luleradhiqet janë lule të verdha që mund të gjenden kudo në oborrin tuaj, parqe dhe fusha të hapura gjatë gjithë pranverës dhe verës. Ato janë praktikisht ushqim falas. Një studim i vitit 2009 i botuar në Journal of Alternative and Complementary Medicine ka zbuluar se luleradhiqet kanë përfitime diuretike që mund të ndihmojnë shëndetin e veshkave.

– Panxhari

Panxhari është një perime e njohur me rrënjë të ëmbël që është e shkëlqyeshme për veshkat dhe mëlçinë. Ato janë të shijshëm të papërpunuar dhe të gatuar. Sipas një përmbledhjeje të vitit 2020 të botuar në Nutrition & Metabolism, panxhari mund të jetë i dobishëm për sëmundjet metabolike, funksionimin e veshkave midis atyre me sëmundje renale dhe shëndetin e presionit të gjakut.

– Manat

Llojet e ndryshme të manave  janë me indeks itë ulët glicemik dhe me përmbajtje të lartë të ujit që ndihmon shëndetin e përgjithshëm dhe detoksifikimin. Boronicat janë veçanërisht të shkëlqyera për përfitimet e tyre antioksiduese dhe për shëndetin e veshkave. Një studim mbi kafshët i vitit 2014 i botuar në PLoS One ka zbuluar se ngrënia e një diete të pasur me boronicë mund të përmirësojë funksionin e veshkave.

– Lime

Acidi citric është një përbërës organik që gjendet në shumë fruta dhe lëngje frutash përfshirë limonin dhe limen. Iështë shumë e dobishme për njerëzit me gurë në veshka pasi mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve në veshka duke thyer gurët më të vegjël ashtu si fillojnë të formohen.

Sipas një studimi të vitit 2014 në Revistën Koreane të Urologjisë, citrati i ulët urinar është i zakonshëm tek ata me gurë në veshka dhe ushqime në rritje me shumë acid limoni, të tilla si limet dhe limoni mund t’i ndihmojë ata.

– Limoni

Limonët janë të ngjashëm me limet dhe me përfitime të ngjashme shëndetësore. Për shkak të përmbajtjes së tyre të acidit citrik, ato mund të ndihmojnë në thyerjen e gurëve të vegjël në veshka dhe të ndihmojnë shëndetin e veshkave. Thjesht shtimi i 100 ml lëng limoni në ditë në ujin që pini mund të bëjë një ndryshim të madh sipas studimit të vitit 2014 në Revistën Koreane të Urologjisë.

– Qepa

Qepa është një perime fantastike që jo vetëm ofron shije të shkëlqyer për vaktet tuaja, por ofron gjithashtu shumë përfitime shëndetësore. Sipas një studimi të vitit 2017 të botuar në Journal of Hypertension, perimet allium, të tilla si qepa dhe hudhra, mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes kronike të veshkave me 32 %, atë të sëmundjeve kardiovaskulare me 64 %, dhe hipertensionin me 26 %.

– Brokoli

Brokoli është një perim kryqëzor me shumë fibra. Sipas një studimi të vitit 2020 të botuar në Journal of the American Society of Nephrology, brokoli zvogëlon dëmtimin e veshkave duke anashkaluar enzimën GSTM1.

– Majdanozi

Majdanozi është një barishte popullore që përdoret në sallata, supë dhe vakte të ndryshme, dhe shpesh si zbukurim. Ai është anti-inflamator dhe i pasur me antioksidantë. Sipas një studimi të vitit 2018 të botuar në International Journal of Molecular Science, majdanozi ka veti diuretike dhe mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të gurëve në veshka.

– Hithra

Hithra është një barishte ushqyese me një mori përfitimesh shëndetësore. Fondacioni Kombëtar i Veshkave rekomandon përdorimin e hithrës si një perime të dobishme për sëmundjen e veshkave.

Këshilla që duhen ndjekur

Një dietë e dobët, zgjedhje të dobëta të mënyrës së jetesës, ekspozimi ndaj toksinave mjedisore dhe stresi kronik mund të rrezikojnë shëndetin e veshkave tuaja.

Është e rëndësishme që edhe nëse keni veshka të shëndetëshme të vazhdoni të hani një dietë të shëndetshme me ushqime dhe produkte bimore që mbështesin veshkat dhe të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme me stres të ulët dhe ekspozim të ulët toksik.

– Përdorni ushqim të lëngshëm

Për pastrimin e veshkave rekomandohet përdorimi i ushqimit të lëngshëm për të mbështetur funksionin e veshkave dhe detoksifikimin përmes urinës. Zëvendësoni një ose dy vakte me lëng kockash.

Përveç ushqimit të lëngshëm, konsumoni shumë prej ushqimeve dhe bimëve kryesore që mbështesin veshkat, në sallata, lëngje që treten lehtë. Heqja e stresit nga sistemi juaj i tretjes, çliron më shumë energji për pastrimin dhe shërimin.

– Praktikoni Agjërimin e Ndërprerë

Agjërimi i ndërprerë (2 ditë në javë) është një mënyrë e të ngrënit që ndryshon midis një periudhe të mos ngrënies (agjërimit nga koha para agimit të ditës deri në perëndim të diellit) dhe një periudhe të ngrënies (gjatë natës) ​​brenda 24 orëve. Ndër përfitimet e tjera, agjërimi me ndërprerje ofron përfitime të caktuara për shëndetin e veshkave, duke përfshirë ndjeshmërinë e përmirësuar të insulinës dhe përmirësimin e autofagisë qelizore dhe rinovimin.

Gjatë pastrimit të veshkave, rekomandohet të konsumoni vakte të ndërprera 6 – 8 orë nga njëri-tjetri.

– Hidratimi

Pirja shumë ujë është e nevojshme për shëndetin dhe funksionimin e veshkave. Sipas një studimi të vitit 2014 në Fakte të mbipeshes, rritja e hidratimit mund të ngadalësojë sëmundjen e veshkave. Gjatë pastrimit të veshkave, rekomandohet që ta filloni ditën tuaj me 2 gota ujë të mëdha para se të hani diçka dhe të qëndroni të hidratuar gjatë gjithë ditës.

Ujit mund t’i shtoni limon ose bimë të tjera. Sigurohuni që të pini rreth 3.8 litër ujë të filtruar çdo ditë përveç shtrëngimeve të proteinave, lëngjeve, lëngut të kockave dhe perimeve hidratuese që mbështesin veshkat.

– Vetë-Masazh në Pikat Reflektuese të Veshkave

Refleksologjia është një teknikë shërimi masazhi që ka origjinën nga Kina dhe Egjipti. Përdor pika meridiane në këmbë, duar dhe kokë që janë të lidhura me pjesë të caktuara të trupit dhe mund të mbështesin shëndetin në ato zona.

Masazhoni butësisht pikat e presionit të veshkave në pëllëmbë dhe këmbë tri herë në ditë. Shumica e njerëzve zbulojnë se bërja e këtij masazhi në mëngjes, në kohën e drekës dhe para gjumit me të vërtetë i ndihmon ata të ndjehen më mirë dhe të bëjnë një pastrim më të thellë.

Larja e lëkurës gjithashtu stimulon sistemin limfatik, ndihmon qarkullimin e gjakut dhe mbështet detoksifikimin. Gjeni një furçë me flokë të butë natyralë dhe përdoreni gjatë larjes.

Përdorni lëvizje rrethore në të gjithë trupin drejt zemrës. Kur lani stomakun, përdorni një lëvizje rrethore për të mbështetur rrjedhën e tretjes.

– Lëvizja ditore

Lëvizja ditore është shumë e rëndësishme për pastrimin dhe shëndetin e përgjithshëm. Gjatë pastrimit të veshkave, rekomandohet të bëni stërvitje të lehta dhe jo të vështira.

Sidoqoftë, është e rëndësishme që të lëvizni trupin çdo ditë. Shkoni për një shëtitje, mundësisht në natyrë. Gëzoni një udhëtim të lehtë me biçikletë. Luani jashtë me fëmijët ose kafshët shtëpiake. Sigurohuni që ta shtrini trupin rregullisht.

Produkte bimore për pastrimin e veshkave

Për të marrë përfitimet maksimale për pastrimin e veshkave, mbështesni trupin tuaj me produkte bimore pastruese dhe kuruese të veshkave.

Kur pastroni veshkat, është gjithashtu e rëndësishme të mbështesni traktin urinar si pjesë e sistemit tuaj renal dhe urinar. Për mbashtetjen e UT rekomandohet produkti bimor fantastik Ghalensis; për çështje të traktit urinar.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook