Para se ti nënshtroheni trajtimit të tmerrshëm të Kimioterapisë

Mënyra Natyrale që duhen marrë parasysh para se ti nënshtroheni trajtimit të tmerrshëm të Kimioterapisë

 

Në epokën moderne të sotme, pacientëve me kancer u jepet pak zgjedhje e çmuar kur bëhet fjalë për kujdesin e tyre. Mjekët konvencionalë krijojnë një ndjenjë të rreme urgjence dhe i bindin pacientët se duhet të fillojnë menjëherë protokollin e trajtimit të Tre të mëdhenjve: kirurgji (prerje), kimioterapi (helmim) dhe rrezatim (djegie).

Por kjo metodë e “prerjes, helmimit dhe djegies” shpesh shkakton më shumë probleme sesa zgjidhje. Më shumë njerëz vdesin nga trajtimet konvencionale të kancerit sesa nga vetë kanceri.

Por kanceri NUK është një dënim me vdekje dhe ka shumë alternativa efektive natyrale ndaj kimioterapisë. Fatkeqësisht, industria farmaceutike po punon shumë për të siguruar që ju të mos mësoni rreth tyre. Dhe mjekët shpesh do t’ju thonë se çdo gjë jashtë protokollit standard perëndimor është marrëzi dhe joefektive.

Kjo ka të ngjarë sepse shkollat ​​​​mjekësore kontrollohen nga industria farmaceutike. Mjekët aspirantë marrin vetëm një ose dy orë trajnime ushqimore gjatë qindra orëve të shkollës mjekësore. Dhe shumica e mjekëve në të vërtetë përfitojnë kur përshkruajnë kimioterapi përmes ryshfetit dhe stimujve të tjerë nga prodhuesit.

Ne themeluam Mjekësinë Bimore Arabe pasi po shihnim qartë se si ishin trajtimet e ashpra të kancerit dhe ndërhyrje kirurgjikale të rrezikshme. Misioni ynë ishte të mësonim të vërtetën rreth shkaqeve të kancerit dhe të zbulonim trajtimet dhe masat parandaluese më të mira për të mposhtur kancerin. Trupat tanë janë krijuar për të luftuar sëmundjet, por ne duhet të kurohemi në mënyrën e duhur.

Pra, ne kemi bashkuar një listë me mënyra natyrale për të trajtuar dhe mposhtur kancerin

| Detoksifikimi

Trajtimet konvencionale të kancerit, si kimioterapia, e vërshojnë trupin me toksina shtesë që mund ta pengojnë atë nga shërimi. Qelizat e trupit tonë automatikisht pastrohen dhe detoksifikohen duke eliminuar mbetjet e grumbulluara. Nëse trupi nuk është në gjendje të eliminojë toksinat mjaft shpejt, krahasuar me sasinë e mbetjeve toksike që vijnë, qelizat fillojnë të keqfunksionojnë dhe procesi i sëmundjes fillon.

Një studim i vitit 2005 gjeti 287 kimikate industriale në kordonin e kërthizës së të porsalindurve. Më shumë se gjysma e këtyre kimikateve dihet se shkaktojnë kancer. Ky helmim i ngadaltë ka një efekt në ekuilibrin e pH të trupit dhe të gjitha këto helme e shtyjnë trupin në një gjendje acidike, duke lejuar që kanceri të lulëzojë. Toksinat dhe metalet e rënda duhet të hiqen, në mënyrë që të modifikohet pH e trupit dhe ta kthejë atë në një gjendje alkaline.

Një detoks i plotë i trupit duhet të jetë pjesë e rregullt e kujdesit të vazhdueshëm, veçanërisht kur luftoni me kancerin, dhe sigurisht që kurat tona me bimë shkretinore përmbajnë lëndë bimore detoksifikuese të fuqishme, të një grade të avancuar, për të luftuar sëmundje si kanceri, dhe jo detoksifikues të thjeshtë që mund të gjenden në shumë lëndë të tjera natyrale apo ushqime.

| Ushtrimi

Aktiviteti fizik është treguar se zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit pas menopauzës, kancerit kolorektal dhe kancerit endometrial. Në të kundërt, obeziteti lidhet me një rrezik të shtuar të disa llojeve të kancerit. Ushtrimi i rregullt përmirëson nivelet e energjisë, duke rritur qarkullimin e gjakut dhe dërgimin e oksigjenit në qelizat tona. Me kalimin e kohës, zemra, mushkëritë dhe muskujt forcohen dhe punojnë më mirë. Qelizat e kancerit nuk lulëzojnë në një mjedis shumë të pasur me oksigjen.

Ai gjithashtu rrit sistemin ekskretues në mënyrë që toksinat dhe mbeturinat që shkaktojnë kancer të hiqen në mënyrë më efikase. Sa më pak toksina në sistemin tonë, aq më mirë do të ndihemi në përgjithësi. Sistemi ekskretues përbëhet nga gjaku, limfat, fshikëza, veshkat dhe zorrët. Detoksifikimi është thelbësor për të ndihmuar trupin të luftojë sëmundjet.

Së fundi, stërvitja rrit sistemin tonë imunitar (veçanërisht sistemin limfatik) duke parandaluar rritjen dhe përhapjen e organizmave që shkaktojnë sëmundje në trupin tonë. Një sistem i fortë imunitar është mbrojtja jonë më e mirë kundër kancerit.

|Ushqimet e pasura me Vitaminë C

Vitamina C është shumë efektive në trajtimin e kancerit kolorektal, i cili merr jetën e rreth 50,000 njerëzve çdo vit. Dhe është veçanërisht efektive në trajtimin e kancereve kolorektal që mbartin të dyja mutacionet e gjeneve KRAS dhe BRAF, të cilat ndodh që reagojnë mjaft dobët ndaj terapive konvencionale – duke përfshirë kimioterapinë.

Në vend që të sulmojnë drejtpërdrejt qelizat e kancerit, komponimet e vitaminës C duket se shndërrohen në një substancë tjetër të oksiduar të njohur si acidi dehidroaskorbik ose DHA. DHA i mashtron qelizat e kancerit që ta pranojnë atë për hyrje. Vetëm pasi të ketë akses, kjo DHA kthehet përsëri në acid askorbik (një lloj vitamine C), duke bërë që qelizat kancerogjene të kryejnë vetëvrasje.

Kurat tona bimore për lloje të ndryshme të kancerit, përveçse kanë përmbajtje të llojeve të ndryshme të vitaminës C, ato stimulojnë gjithashtu absurbimin dhe shndërrimin e kësaj vitamine në llojet më të nevojshme për të vepruar më mirë në nxitjen e qelizave kancerogjene për vetvrasje.

| Shëndeti i zorrëve

Ka shumë kërkime që lidhin zhvillimin e kancerit me një mikrobiom të komprometuar. Në thelb, dështimet sistemike që janë rezultat i mikrobiotës jashtë harmonisë mund të çojnë në tumore, madje edhe në kancer të plotë.

Një punim i vitit 2015, Kanceri dhe mikrobiota e zorrëve: Një lidhje e papritur, zbuloi se studimet epidemiologjike tregojnë dëmtimin e mikrobiomës si një faktor kryesor rreziku në zhvillimin e kancerit. Edhe një herë, një sistem GI që është i çekuilibruar çon në inflamacion lokal dhe sistematik, i cili mund të ndikojë aq rëndë në trup sa të lejojë disa lloje të ndryshme të kancerit të lulëzojnë.

Bilanci jo i duhur i mikrobeve në trup është lidhur me kancerin kolorektal, të gjirit dhe mëlçisë, ndër të tjera. Një gjë duket se është e qartë: kushdo që dëshiron një shëndet optimal, ose për të ndryshuar problemet tashmë ekzistuese, duhet ta shikojë ekuilibrin e zorrëve të tij si një çështje me rëndësi të madhe.

Të gjitha kurat tona bimore e fillojnë veprimin e tyre në traktin e tretjes, në mënyrë që organizmi të absurbojë në mënyrën më të plotë lëndët kurative dhe ushqyese gjithashtu.

| Ushqimet e pasura me Vitaminë D

Mungesa e vitaminës D është e lidhur me kancerin, diabetin, osteoporozën, artritin reumatoid, sëmundjet inflamatore të zorrëve, sklerozën e shumëfishtë dhe autizmin. Kjo vitaminë esenciale rrit përthithjen e kalciumit, nxit diferencimin e qelizave, fillon apoptozën, redukton metastazat dhe përhapjen dhe është antiangiogjene. Është gjithashtu efektive për vrasjen e qelizave staminale të kancerit dhe mund të merret lehtësisht thjesht duke dalë jashtë dhe duke thithur pak dritë dielli.
Kurat tona bimore veprojnë në absurbimin më të plotë të kësaj vitamine, qoftë nëse merret nga Dielli apo nga ushqimet e pasura me vitaminë D.

| Kafeja

Kafeja është një nga mënyrat efektive për të pastruar trupin nga toksinat e dëmshme dhe qelizat e vdekura që grumbullohen në zorrën e trashë. Kafeja përdoren gjithashtu nga individët për të përmirësuar nivelet e energjisë (si fizikisht ashtu edhe emocionalisht), për të parandaluar fryrjen, për të përmirësuar gjendjen shpirtërore dhe për të zvogëluar toksicitetin e të gjithë trupit duke nxitur pastrimin e mëlçisë dhe riparimin e indeve. Mos pini më shumë se 2-3 kafe në ditë, dhe mos e ëmbëltoni me sheqer.

| Kurat me bimë shkretinore

Ndërsa shkenca mjekësore rizbulon këto super-agjentë anti-kancerogjen të lashtë, ka prova të shumta që bimët shkretinore janë bimët më funksionale dhe më të fuqishme në një arsenal në rritje për parandalimin e kancerit, për asgjësimin e kancerit dhe për parandalimin e metastazave, përveç shumë efekteve të tjera që ndihmojnë pacientët me simptomat e ndryshme të shkaktuara nga sëmundja apo nga trajtimet konvencionale.

Ilaçet bimore kundër kancerit ndihmojnë gjithashtu pacientët të përballen me dhimbjet kronike, të përzierat, stresin dhe depresionin.

– Stimulojnë sistemin imunitar,

– luftojnë infeksionet bakteriale,

– rritin qarkullimin,

– lehtësojnë dhimbjet e kokës,

– qetësojnë muskujt e lënduar dhe ndihmojnë për të fjetur natën.

– një përbërës AKBA, për shembull, që gjendet në produktet tona (Acetyl-11-keto-β-boswellic acid) synon qelizat kancerogjene, duke përfshirë kancerin e vezoreve, trurit, gjirit, zorrës së trashë, pankreasit, prostatës, stomakut, etj.

Këto ilaçe bimore janë të pasura me lëndë natyrale që veprojnë gjithashtu si agjent për të përmirësuar cilësinë e jetës në mesin e pacientëve me kancer.

Ka disa mekanizma parësorë që shumica e këtyre ilaçeve bimore funksionale kundër kancerit ndajnë kur ndihmojnë trupin gjatë fazave të kancerit ose në parandalimin e thjesht të përditshëm.

Së pari është aftësia e tyre për të rritur linjën e parë të mbrojtjes së trupit kundër kancerit – sistemin imunitar. Kur ky sistem është i dobët ose ka dështuar, mekanizmi i kancerit ka një mundësi më të mirë për t’u manifestuar.

Një shëmbull konkret nga përbërësit e bimëve shkretinore që ne përdorim: Prosopis Cineraria, përmban një lëndë të quajtur “Patulitrin” dhe “4-pentamethoxy-7-hydroxy”, të cilat në shumë studime shkenore kanë treguar efekte të forta kundër proceseve molekulare devijuese që janë përgjegjëse për kancerin.

Në fakt, studime të reja po publikohen çdo ditë në lidhje me përfitimet anti-inflamatore dhe antioksidante të bimëve shkretinore dhe hulumtimet e reja po demonstrojnë gjithashtu potencialin e tyre për të vrarë qelizat e kancerit, si dhe për të penguar rritjen e pakontrolluar, invazivitetin dhe angiogjenezën e kancerit.

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Kancer


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për luftimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të kancerit, që i gjeni në kategoritë përkatëse.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook