Mënyrat natyrale për të ulur nivelet e larta Kreatininës

Mënyrat natyrale për të ulur nivelet e larta Kreatininës

 

 • Çaj Kamomili

Studimet e fundit ka treguar se çaj i kamomilit ul nivelet e kreatininës, plus, kjo bimë funksionon si një qetësues i butë dhe të sjell relaksim.
– Vendosni dy ose tre lugë lule kamomili të thata në një gotë me ujë të nxehtë.
– E lini të mbuluar për tre deri në pesë minuta.
– Kulloje çajin pastaj pije.
– Pini 2-3 gota çaj kamomili në ditë.

 • Hithra thumbuese

Hithra mund të ndihmojë në heqjen e mbeturinave metabolike dhe të promovojë sekretimin e veshkave për shkak të vetive diuretike të saj. Përveç kësaj, ajo pastron gjakun dhe përmirëson imunitetin.
– shtoni dy deri në tre lugë gjethe të thata hithre në një gotë me ujë të nxehtë.
– e lini të mbuluar për 10 minuta.
– e filtroni dhe e pini.
– Pijeni këtë çaj të hithrës një herë ose dy herë në ditë.
Shënim! Ky çaj mund të ndërveprojë me ilaçet kimike për hollimin e gjakut, tensionin e lartë, dhe medikamentet diuretike dhe diabetike. Konsultohuni me mjekun tuaj para se të përdorni këtë çaj.

 • Rrënjët e Luleradhiqes

Çaji i rrënjëve të Luleradhiqes punojnë gjithashtu si diuretik natyror për nxjerrjen jashtë të toksinave dhe për nivelet e ulëta të kreatininës. Ajo ndihmon gjithashtu për të përmirësuar funksionin e veshkave dhe lehtësimin e edemës ose ënjtjes për shkak të mbajtjes së ujit.
– Vendosni një lugë pluhur gjelle të thara nga rrënjët e luleradhiqes në një gotë me ujë të nxehtë.
– Lëreni të mbuluar për rreth 10 minuta.
– Filtrojeni pastaj pijeni.
– Këtë çaj mund ta pini dy ose tri herë në ditë për disa ditë ose javë.
Shënim! Luleradhiqa mund të ndërveprojë me medikamentet e diabetit dhe tensionit të lartë të gjakut.

 • Kanella

Për shkak të efekteve të saj diuretike, kanella konsiderohet e mirë për ata që vuajnë nga nivelet e larta të kreatininës dhe problemet e veshkave. Ajo ndihmon në rritjen e perfomancës së veshkave dhe nxit aftësinë e veshkave për filtrim. Ajo gjithashtu ndihmon rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, duke parandaluar dëmtimin e mëtejshëm të veshkave.
Përfshijeni kanellën në dietën tuaj duke e shtuar atë në pije të ngrohta, drithëra dhe ushqime të tjera.
Shënim! Mos e teproni në konsumin e kanellës sepse mund të shkaktojë dëme në mëlçi dhe në veshka. Edhe pse nuk është themeluar asnjë dozë ende, përgjithësisht rekomandimi është një lugë e gjysmë çaji kanellë në ditë.

 • Xhenseni Siberian

Xhenseni siberian përmban komponime eleutheroside që përdoren kryesisht si një shtojcë e shëndetit për vetitë energji-rritëse që ato kanë. Ai është gjithashtu një mjet efektiv për të hequr qafe kreatininën e tepërt, sepse rigjallëron veshkat dhe nxit qarkullimin renal. Plus, që të jep përfitime anti-lodhje dhe anti-stres.
Doza e përgjithshme rekomanduar për këtë bimë është 300 deri 600 mg në ditë. Ai mund të merret gjithashtu me kanellë.
Shënim! Mos e ngatërroni xhensenin siberian me llojet e tjera të xhensenit, veçanërisht llojin aziatik që ka efekt anti-diuretik.

 • Astragalus

Astragalus është një bimë tradicionale kineze që ndihmon ngadalësimin e progresit të sëmundjes kronike të veshkave. Ai punon si një diuretik i butë dhe ndihmon në përmirësimin e niveleve të kreatininës. Përmban një kompleks të quajtur asparagina diuretike që ndihmon në eliminimin e lëngjeve përmes veshkave. Kjo barishte gjithashtu forcon metabolizmin dhe tretjen.
– Vloni një pjesë të vogël të fetave të rrënjëve të thata Astragalus  në 4-5 gota ujë për 30 minuta.
– Filtrojeni dhe pijeni si çaj.
– Pijeni këtë 2 herë në ditë në mes të ngrënieve kryesore.
Shënim! Ata që kanë sëmundje autoimune duhet të konsultohen me mjekun para se të marrin këtë barishte sepse ajo mund të stimulojë sistemin imunitar.

 • Qimet e Misrit

Qimet e misrit veprojnë si një diuretik natyral dhe agjent anti-inflamator. Ato ndihmojnë shtimin e prodhimit të urinës, duke ndihmuar në largimin e kreatininës së tepërt. Ato gjithashtu reduktojnë edemën dhe ulin presionin e lartë të gjakut.
– Vendosni dy lugë qime misri të thata në një gotë.
– Hidhni ujë të valuar mbi të.
– Mbulojeni dhe lëreni për 10 deri në 15 minuta.
– Filtrojeni dhe e pini këtë çaj tri herë në ditë (3 gota të tilla në ditë).
Shënim! Mos e përdorni këtë ilaç nëse jeni alergjik ndaj misrit.

 • Sherbela
  Salvia officinalis, e njohur si sherbela, është gjetur të jetë e dobishme për pacientët me dështim të veshkave, sepse ajo ndihmon filtrimin dhe eliminimin e kreatininës nga trupi. Ajo gjithashtu rrit qarkullimin renal.
  – Shtoni një lugë çaji sherbele të thatë ose 10 gjethe të freskëta në një gotë me ujë të nxehtë.
  – E mbuloni dhe e lini për pesë deri në 10 minuta.
  – Filtrojeni dhe pijeni këtë çaj një deri tri herë në ditë.
 • Raveni

Raven promovon detoxification të zorrëve dhe rrit prodhimin e urinës. Ul nivelet e kreatininës duke rritur sekretimin e produkteve të mbeturinave metabolike, përfshirë kreatininën. Ai gjithashtu përmirëson funksionin e veshkave.
– Pret një kërcell të ravenit.
– E vlon atë në një gotë me ujë.
– E filtron dhe e pi; dy herë në ditë për një javë.

 • Elbi

Uji i Elbit punon si një diuretik natyror dhe pastrues i veshkave. Ai gjithashtu ndihmon për të reduktuar nivelet e uresë azotike të gjakut (BUN) dhe për trajtimin e nephrocalcinosis. Duke qenë i pasur me fibra, elbi ndihmon në zvogëlimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe përmirëson tretjen. Plus, ai ka një vlerë të lartë ushqyese për shkak se është i pasur me vitamina dhe minerale.
– Shtoni një filxhan elbi në një litër apo rreth katër gota e ujë.
– Vlojeni për të paktën 30 minuta.
– Filtrojeni dhe pijeni atë ngadalë gjatë ditës.
– Pini çdo ditë një sasi të tillë.
Meqenëse elbi është një kokërr e plotë, ju mund ta zëvendësoni miellin e rafinuar të dietës suaj me miell elbi.

Këshilla të tjera

 • Shtoni pirjen e ujit dhe të lëngjeve.
  • Zëvendësojeni çajin tuaj të rregullt, kafen ose pijen me gaz me çaj bimor.
  • Shmangni ushqimet e larta në proteinë, produktet e qumështit dhe burimet e tjera ushqimore të kreatinës, derisa nivelet e kreatininës të reduktohen në normale.
  • Qëndroni larg nga ushqimet e larta në arginine si prodhimet e detit, çokollata, xhelatina, birra, soja, kikirikët, farat e kungullit, farat e susamit dhe arrat e tjera sepse ato kanë tendencë për të rritur prodhimin e kreatinës nga mëlçia.
  • Ulni mineralet e tilla si natrium, kalium dhe fosfor nga dieta tuaj.
  • Konsumoni sa më shumë karrota, tranguj, hudhër, qepë dhe ushqime të pasura me omega-3 acide yndyrore.
  • Shmangni aktivitetin e zellshëm dhe të rëndë sepse ai promovon ndarjen e kreatinës në kreatininë.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook