Infeksioni i Veshit (Otitis)

Published On: January 8th, 2023Categories: Të ndryshme0 Comments on Infeksioni i Veshit (Otitis)

Infeksioni i Veshit (Otitis)

Një inflamacion apo infeksion i kanalit të jashtëm të veshit (kalimi kryesor nga veshi i jashtëm në daullen e veshit), infeksioni në kanalin e veshit, ose në otitin e jashtëm, shpesh është e lidhur me ujin e tepërt në kanalin e veshit. Kjo ndodh shpesh te fëmijët dhe të rinjtë të cilët notojnë shumë, dhe emri i zakonshëm për këtë inflamacion është ‘Veshi i Notarit’.

Simptomat

Simptomat e infeksionit në kanalin e veshit otitis në përgjithësi përfshijnë:
• dhimbje të veshit, të cilat mund të shkojnë nga të moderuara në të rënda
• shkarkesë të lëngshme ose qelb nga veshi
• disa shkallë të humbjes së përkohshme  të dëgjimit .

Zakonisht preket vetëm njëri  vesh, por në disa raste simptomat mund të vazhdojnë për disa muaj, gjë e cila është e njohur si otitis externa kronike. Simptomat e otitis externa kronike kanë prirje të jenë më të buta.

Shkaqet

Ekspozimi i përsëritur ndaj ujit mund të rrisë rrezikun e externa otitit, pasi uji mund të spastrojë dyllin e veshit nga kanali i jashtëm i veshit, duke e bërë atë shumë të kruajtshëm. Nëse ju provoni të kruani brenda veshit tuaj, lëkura e ndjeshme e kanalit mund të prishet, duke lejuar një infeksion të zërë vend.

Uji në vesh krijon gjithashtu një ambient me lagështi, i cili inkurajon bakteret të rriten.

Shkaqe të tjera mund të përfshijnë:
• Zhvillimi i një puçrre brenda veshit
• Diçka irrituese e drejtpërdrejtë në kanalin e veshit, të tilla si një aparat dëgjimi ose kufje veshi
• Një infeksion fungal

TRAJTIMI NATYRAL I INFEKSIONIT TË VESHIT

  • Ushqimi

Disa ushqime mund ta bëjnë trupin të prirur për infeksionet e veshit, kurse ushqime të tjera e përgatisin sistemin imunitar për të luftuar infeksionet. Alergjitë ushqimore mund të jenë përgjegjëse për infeksionet e përsëritura të veshit, sidomos te fëmijët e vegjël.

Të gjitha alergenet ushqimore të zakonshme mund të eliminohen nga dieta nën mbikëqyrjen e një profesionisti  të trajnuar.

Për infeksionet e veshit tw meswm te një fëmijë, rekomandohet heqja e alergeneve të zakonshme nga dieta, duke përfshirë:
• Produktet e qumështit; qumështin dhe djathin
• Vezët
• Grurin
• Misrin
• Kikirikët

Eliminimi i proteinave të rënda dhe sheqernave është gjithashtu i rekomanduar.

Është e rëndësishme që të mos shtoni toksicitet të mëtejshëm në sistemin tuaj kur jeni duke u përpjekur për t’u shëruar, kështu që përpiquni t’i përmbaheni për sa më poshtë:
• Mos konsumoni asnjë ëmbëltues artificial.
• Mos konsumoni shurup të lartë në fruktozë ose glutamate mono-sodium.
• Mos pini asnjë pije të gazuar.
• Shmangni të gjitha ushqimet e shpejta.
• Shmangni të gjitha ushqimt e konservuara.
• Eliminoni produktet konvencionale qumështit. Produktet më të mira të qumështit janë të papërpunuara, të pasterilizuar dhe qumështit të homogjenizuar nga lopët e ushqyera me bar.

  • Aromatherapy – Terapia me vajra esencial

Për infeksionet e veshit, provoni të përdorni vajra esenciale që ndihmojnë lehtësimin e inflamacionit, të tilla si vaj livando, vaj i pemës së çajit, dhe vaj kamomili romak. Vaj esencial i borzilokut ka treguar gjithashtu të jetë i efektshëmpër infeksionet e veshit.

Ju mund të masazhoni me vaj esencial zonën jashtë veshit, ose vendosni një pikë vaj esencial në një top pambuku dhe ta vendosni në kanalin e jashtëm të veshit.

Për të rriturit, rekomandohet përzierja e tetë pika vaji të secilit prej vajit të livandos dhe të pemës së çajit me 15 ml nga vaji i ullirit, dhe të fërkoni pjesën e jashtme të veshit dhe poshtë qafës.

Për fëmijët, mund të përdoret gjysma e dozës së mësipërme.

Për foshnjat dhe fëmijët e vegjël, mund të përdoren vetëm dy pika nga çdo vaj esencial në 15 ml vaj ulliri.
Për të siguruar rezultate pozitive, gjithmonë kontrolloni se vaji esencial është një 100% bimor, i pastër dhe se vjen nga një burim i respektuar.

  • Bimë mjekësore

Disa bimë mund të ofrojnë lehtësim të simptomave të infeksionit të veshit, si dhe ndihmojnë për të shmangur dhimbjet e veshit në të ardhmen.

Lulet e lëpushës mund të përdoren për aftësinë e tyre për të zbutur indevt e përflakura. Vaj i injektuar nga kjo barishte zakonisht është përshkruar si bar me pika për veshë, por vetëm nëse daullja e veshit është e paprekur.

Hudhra e grimcuar vret infeksionet bakteriale dhe përkrah imunitetitin.

Echinacea (purple conefloëer) dhe Goldenseal (unaza e artë) mund të jenë gjithashtu të dobishme.

Një trajtim i mundshëm bimor për infeksionet e veshit tw meswm (në të cilat daullja e veshit nuk është shpuar) do të ishin disa pika vaj hudhre i ngrohur në vesh – sasia specifike duhet të përcaktohet nga një mjek i licencuar.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook