Çfarë i shkakton dhimbjet e barkut dhe Diarrenë

Çfarë i shkakton dhimbjet e barkut dhe Diarrenë

 

Dhimbjet e barkut mund të shoqërohen zakonisht me diarre. Disa nga shkaqet më të zakonshme përfshijnë ndjeshmëri nga ushqimi, infeksionet bakteriale ose virale, disa lloje të ilaçeve ose përdorimi i alkoolit.

Mund të rezultojë gjithashtu nga stresi ose sëmundje kronike, siç është sindroma e zorrës së irrituar (IBS).

Këtu janë disa shkaqe të zakonshme të dhimbjes së barkut dhe diarresë

Diarreja mund të jetë akute dhe të ndodhë papritmas, ose kronike dhe të zhvillohet ngadalë dhe të zgjasë për disa ditë.

Disa nga shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së barkut dhe diarresë akute ose kronike përfshijnë:

 1. Infeksionet

Infeksioni viral mund të shkaktojë dhimbje barku dhe diarre.

Diarreja mund të rezultojë nga një infeksion bakterial ose viral i stomakut dhe i zorrëve, të cilin mjekët e quajnë gastroenterit.

Njerëzit mund të marrin gastroenterit bakterial duke ngrënë ose pirë ushqim ose ujë të kontaminuar. Simptomat zakonisht ndodhin brenda disa orësh ose ditësh nga konsumimi i ushqimit të kontaminuar.

Njerëzit gjithashtu mund të kontraktojnë gastroenteritin viral nga dikush që ka infeksionin.

Simptomat zakonisht largohen pa trajtim pas disa ditësh në të dyja rastet. Njerëzit mund të provojnë nga mënyrat natyrale, të tilla si pirja e shumë lëngjeve, pushimi, etj.

Infeksionet parazitare gjithashtu mund të shkaktojnë diarre akute dhe dhimbje barku. Ky lloj infeksioni shpesh pastrohet brenda disa javësh. Përhapjet e vazhdueshme mund të kërkojnë trajtim mjekësor.

 1. Reagimet ndaj ushqimit

Ushqimi që ka ngrënë ose pirë një person mund të shkaktojë diarre, dhimbje barku dhe lloje të tjera të problemeve në stomak. Simptomat zakonisht ndodhin për periudha të shkurtra dhe zakonisht largohen disa orë pas ngrënies.

Diarreja pas ngrënies mund të ketë disa shkaqe duke përfshirë:

 • ndryshime të papritura në dietë
 • ushqime të yndyrshme
 • ndjeshmëri ndaj ushqimit
 • sëmundje celiac, ku trupi nuk mund të zbërthejë glutenin, një proteinë që gjendet në grurë, thekër dhe elb.

Më shumë se 20 % e njerëzve përjetojnë ndjeshmëri të ushqimit, sipas disa studimeve.

Nuk është gjithmonë e qartë pse diarreja shfaqet pas ngrënies. Mbajtja e një ditari ushqimor mund të ndihmojë. Pasi njerëzit të dinë se cilat ushqime po e shkaktojnë problemin, më pas mund ta adresojnë atë.

Mjetet natyrale mund të përfshijnë konsumimin e  ushqimeve të reja dhe ndryshimet dietike ngadalë, ngrënien e më pak vakteve të ngarkuara dhe kufizimin ose shmangien e ushqimeve që e shkaktojnë atë. Njerëzit me sëmundje celiac do të duhet të heqin glutenin nga dieta e tyre përgjithmonë.

 1. Dispepsia dhe mbingrënia

Mbingrënia mund të rezultojë në mostretje, diarre dhe dhimbje në stomak sepse sistemi tretës lufton të merret me sasi të mëdha të ushqimit.

Të rriturit dhe fëmijët mund t’i përjetojnë efektet anësore të mbingrënies, por fëmijët mund të kenë më shumë të ngjarë ta bëjnë këtë. Kjo për faktin se fëmijët nuk mund të dallojnë gjithmonë midis ndjenjës së uritur dhe ndjenjës së ngopjes.

Për të shmangur mbingrënien

 • praktikoni kontrollin e ushqimit të ndarë në pjesë
 • mbushni opsionet me kalori të ulët dhe fibra të lartë
 • merrni kohë për të përtypur ushqimin tërësisht

Një teknikë tjetër e dobishme është ngrënia me mend, e cila përfshin t’i kushtoni vëmendje shijes dhe strukturës së çdo kafshimi të ushqimit. Kjo përfshin shmangien e shpërqendrimeve, siç është televizioni, gjatë vakteve.

 1. IBS – Sindroma e zorrës së irrituar

Diarreja e vazhdueshme mund të sugjerojë një gjendje kronike, siç është IBS. Kjo gjendje nuk dëmton aparatin tretës, por mund të shkaktojë simptoma, duke përfshirë:

 • diarre
 • dhimbje barku
 • fryrje
 • gazra

Ju mund t’i menaxhoni  simptomat  duke

 • ulur nivelet e stresit
 • bërja e ndryshimeve dietike
 • gjumë të mjaftueshëm me cilësi të mirë
 • pirja e shumë lëngjeve
 • ushtrimi
 1. Sëmundja inflamatore e zorrëve

Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) i referohet një grupi gjendjesh që ndikojnë në zorrë, përfshirë sëmundjen e Crohn dhe kolitin ulçerativ.

Simptomat përfshijnë:

 • diarre
 • lodhje
 • dhimbje barku
 • jashtëqitje e përgjakur
 • humbje peshe

IBD mund të rezultojë në dëmtim të traktit tretës, ndryshe nga IBS. Prandaj është thelbësore që njerëzit me gjendjen të menaxhojnë simptomat e tyre.

Trajtimi synon të zvogëlojë inflamacionin që shkakton dëmtimin e zorrëve dhe simptomat e tretjes. Opsionet përfshijnë ilaçe bimore, shtesa, ndryshime dietike.

 1. Stresi

Stresi dhe ankthi ndikojnë në  lëvizjet e zorrëve, të cilat mund të rezultojnë në diarre.

Stresi mund të luajë gjithashtu një rol në zhvillimin e IBS ose t’i përkeqësojë simptomat.

Ekziston një lidhje midis trurit dhe zorrës, e cila mund të shpjegojë pse stresi mund të çojë në probleme të tretjes.

Për shembull, stresi në punë mund të stimulojë përgjigjen e stomakut.

Njerëzit mund të zvogëlojnë stresin duke provuar:

 • meditim dhe relaksim
 • ushtrime të rregullta
 • metodën e frymëmarrjes së thellë
 1. Ilaçet kimike dhe alkooli

Shumë alkool mund të ndërhyjë në tretje dhe të çojë në dhimbje në stomak, diarre, të vjella ose simptoma të tjera. Njerëzit duhet të shmangin konsumimin e alkoolit për të shmangur këto çështje.

Disa ilaçe kimike mund të shkaktojnë gjithashtu probleme në stomak, me shumë ilaçe që përmendin diarrenë si një efekt anësor.

Barnat që mund të shkaktojnë diarre përfshijnë:

 • antacidet që përmbajnë magnez
 • antibiotikët
 • kimoterapitë
 • laxative overuse
 • metformina, i cili është një ilaç për diabetin
 • ilaçe jostoidale anti-inflamatore

Nëse diarreja  vazhdon për disa ditë pas fillimit të një ilaçi të ri, njerëzit duhet ta ndërpresin atë ilaç.

 1. Shtatzënia

Gratë  shtatzëna shpesh pësojnë diarre dhe ndryshime të tjera të zorrëve, potencialisht për shkak të ndryshimeve hormonale dhe strukturore në trup.

Ndryshimet në zakonet dietike dhe ndjeshmëritë e reja të ushqimit mund të shkaktojnë gjithashtu diarre gjatë shtatëzanisë.

Shkaqe më pak të zakonshme

Diarreja e vazhdueshme ose e rëndë mund të sugjerojë një çështje serioze mjekësore, veçanërisht nëse gjaku është i pranishëm.

Shkaqe të tjera të mundshme të dhimbjes së barkut dhe diarresë përfshijnë:

 • apendiksiti
 • lloje të caktuara të kancerit
 • fibroza cistike
 • sëmundje që prekin organet e barkut
 • impaksion fekal
 • pengim i zorrëve

Kur duhet të shikoni një mjek

Personat me diarre dhe dhimbje barku duhet të vizitojnë mjekun nëse simptomat:

 • janë të rënda
 • përkeqësohen gjithnjë e më shumë
 • zgjasin më shumë se disa ditë
 • ndodhin tek foshnjat, të moshuarit më të vjetër ose tek njerëzit me sistem imuniteti të dobësuar
 • përsëriten rregullisht

Shikoni menjëherë një mjek nëse:

 • diarrhea shfaqet e zezë, e zbehtë, ose e përgjakur
 • keni vështirësi në të folur
 • keni ethe
 • përzierje apo vjellje të shpeshta
 • nervozizëm
 • verdhëza, zverdhja e lëkurës ose të bardhët e syve
 • ritmi i shpejtë i zemrës
 • simptoma të dehidrimit, të tilla si urina e errët, etja, goja e thatë dhe lodhja
 • problemet e shikimit

Parandalimi

Këshillat e mëposhtme mund të zvogëlojnë mundësinë e shfaqjes së simptomave.

 • Hani një dietë të shëndetshme
 • Mos hani ushqime të yndyrshme.
 • Shmang intolerancat ushqimore.
 • Shmangn konsumimin e alkoolit.
 • Shmangni mbingrënien duke matur pjesët e ushqimit.
 • Zvogëloni stresin dhe merrni gjumë të mjaftueshëm.
 • Qëndroni të hidratuar.
 • Praktikoni higjienë të mirë kur përgatisni ushqim dhe ruani ushqimin si duhet.
 • Merrni masa paraprake kur udhëtoni në rajone ku helmimi nga ushqimi është i përhapur.
 • Flisni me një mjek për efektet anësore të ilaçeve dhe pyesni për alternativat.
 • Trajtoni kushtet kronike, siç janë IBS dhe IBD.

Kurat me bimë shkretinore

ProbioHerb, Senecol dhe Total Immunity janë produktet bimore që rekomandohen për trajtimin e dhimbjeve të barkut dhe Diarresë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook