Alternativat e proteinave

Published On: January 1st, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Alternativat e proteinave

Alternativat e proteinave; 15 opsione për ata që nuk konsumojnë mishin

 

Jo të gjithë e konsumojnë mishin, por të gjithë kanë nevojë për proteina. Çdo qelizë e vetme në trup përmban proteina dhe trupi ka nevojë për makronutrient për të riparuar dhe rimbushur të gjitha qelizat. Flokët, lëkura, muskujt dhe thonjtë janë të gjitha të përbëra nga ky komponent i domosdoshëm. Ky është një burim që trupi ka nevojë për shëndetin e gjakut dhe për rolin e tij me hormonet. Në përgjithësi, një i rritur ka nevojë për 10-35% të kalorive totale nga proteinat. Prandaj, nëse ju nevojiten proteina dhe nuk hani mish, që është burimi më i zakonshëm i proteinave, atëherë si mund ta merrni këtë lëndë ushqyese? Më poshtë është një listë me 15 proteina alternative ​​ndaj mishit:

 1. Arrat – Kanë 5-6 gram proteina për çdo 30 gram arra. Këtu përfshihen të gjitha llojet e arrive, bajamet, arrat shqeme, kikirikët, dhe arrat e pishës.
 2. Farërat – Këto përfshijnë susam dhe luledielli të cilat kanë rreth 5-6 gram proteina për çdo 30 gram.
 3. Tempeh – Ky burim është popullor në Tajlandë dhe Indonezi. Kjo proteinë është një produkt soje që përmban 30 gram proteina për filxhan.
 4. Thjerrëza – Ka rreth 18 gram proteina për një filxhan.
 5. Quinoa dhe drithërat – Këto përfshijnë hikërror, oriz ngjyrë kafe, dhe elb dhe secili ka afër 24 gram proteina për 1 filxhan.
 6. Fasulet – 1 filxhan ka 15 gramë proteina.
 7. Fasule Garbanzo / Chickpeas – 1 filxhan ka 12 gram proteina.
 8. Seitan – Ky është një mish imitim i bërë zakonisht nga soja, por ka vetëm rreth 3 gram proteina për 90 gram seitan.
 9. Brokoli – 1 filxhan ka rreth 5 gram proteina.
 10. Bishtajat e sojës (edamame) – 1 filxhan ka rreth 17 gram proteina.
 11. Qumështi – 1 gotë qumështi pa yndyrë ka 8,26 gramë proteina.
 12. Kosi – Kjo formë e qumështit, sidomos kosi grek, mund të ketë afër 20 gram proteina për racion.
 13. Veza – Një vezë ka rreth 6 gram proteina.
 14. Tofu – Ky është një produkt soje; një copë ka rreth 10 gram proteina.
 15. Proteinat e qumështit – Këto produkte gjenden në shumicën e dyqaneve të ushqimit të shëndetshëm dhe përmbajnë diku nga 12 deri 20 ose më shumë gramë proteina. Këto përfshijnë: hirrë, kazeinë dhe derivatet e tjera të proteinave të qumështit.

Kur zgjidhni ndonjë nga opsionet e mësipërme, gjithmonë merrni parasysh faktorët e tjerë: karbohidratet dhe yndyrnat. Për shembull, një filxhan quinoa ka 110 gram karbohidrate. Arra dhe fara janë të larta në yndyrë.

Trupi juaj do ju falënderoj për mbushjen e depos së tij me proteina dhe do i japë qelizave tuaja mundësinë për të qenë të shëndetshëm.

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook