Recetë e thjeshtë kurative

Published On: January 1st, 2023Categories: Ushqimi0 Comments on Recetë e thjeshtë kurative

Bimët dhe perimet e freskëta e bëjnë këtë recetë të thjeshtë kurative

 

Nëse përdorni domate shumëngjyrëshe ose të kuqe dhe bimë të freskëta, bukuria e kësaj recete do tju mahnisë. Kjo sallatë përfshihet si një nga opsionet e darkës për pastrim dhe detostifikim, ju thjesht mund ta përgatisni atë në baza javore.

Domatet; Shfrytëzoni mikroelementet, fitokimikatet, vitaminat dhe mineralet për të mbështetur shumë funksione të mëlçisë. Likopeni është një lëndë ushqyese e dashur që mëlçia admiron; mëlçia e përdor atë për të mbrojtur veten nga dëmtimi i qelizave, plus që likopeni ndihmon mëlçinë të detoksojë qelizat e kuqe të gjakut në mënyrë të sigurt, të qetë dhe me efikasitet.

Acidet që përmbajnë domatet ndihmojnë në mbajtjen e shëndetshme të fshikëzës së tëmthit, duke ndihmuar në largimin e llumrave nga fshikëza e tëmthit dhe madje edhe në zvogëlimin e madhësisë së gurëve të tëmthit. Këto minerale shpesh arrijnë në thelbin e thellë dhe të brendshëm të mëlçisë, duke ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve, aty ku zakonisht fillon për njerëzit.

Trangujt / Kastravecat; Aleatë të mëlçisë për shkak të aftësisë së tyre për ta hidratuar atë. Mëlçia ka gjithmonë nevojë për ujë, i cili është i mbushur me minerale dhe lëndë të tjera ushqyese, sepse mëlçia e mban gjakun të hidratuar. Trangulli ndihmon në zvogëlimin e yndyrave dhe toksinave brenda gjakut. Përbërjet fitokimike në trangujve veprojnë si anti-inflamatorë në zorrët e holla dhe zorrën e trashë. Trangujt kanë gjithashtu një aftësi të mirë të hollimit të gjakut, duke lejuar që detoksimi të ndodhë natyrshëm, pa pengesa.

Ja si ta bëni këtë sallatë

Përbërësit:

– 4 – 5 domate me madhësi të mesme (çdo ngjyrë), të prera shumë hollë.

– 1 kastravec me madhësi të mesme, i prerë shumë hollë.

– 1/2 qepë të kuqe, të prerë shumë hollë.

– 1 thelpi hudhre, i grirë imët.

– 1 filxhan borzilok të freskët, të copëtuar imët.

– 1 filxhan majdanoz të freskët, të copëtuar imët.

– 1/2 filxhan kopër të freskët, të copëtuar imët.

– 1 lugë gjelle lëng limoni.

– 3 lugë lëng portokalli.

– 6 gota zarzavate me gjethe të paketuara lirshëm (të tilla si: marule, spinaq ose maçe (Valerianella locusta).

Udhëzimet

Vendosni domatet, kastravecin, qepën, hudhrën, dhe bimët në një tas të mesëm. I përzieni mirë. Shtoni lëng limoni dhe lëng portokalli. I përzieni përsëri dhe lërini mënjanë. Vendosni zarzavatet me gjethe (sipas zgjedhjes tuaj) në një tas të madh dhe hidhni sipër lëng portokalli ose limoni të shtrydhur. Pastaj hidhni përzierjen e trangujve dhe domateve. Shërbejeni menjëherë ose mbajeni në frigorifer dhe shërbejeni kur të  jetë e nevojshme.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook