Ushqime artificiale shumë popullore të fëmijëve që shkaktojnë ADHD

Ushqime artificiale shumë popullore të fëmijëve që dëmtojnë sistemin imun, shkaktojnë ADHD dhe sëmundje tumorale

 

Markat e njohura të ushqimit të shpejtë synojnë një target të vogël por të shtrenjtë për ne – fëmijët tanë. Po, ato ushqime janë plot me ngjyra, sheqer dhe shije artificiale, për t’i bërë fëmijët që t’i kërkojnë më shumë ato.

Dhe çfarë përmbajnë këto ushqime artificiale?

Përbërësit kryesorë janë ngjyra artificiale dhe sheqer artificial, të cilët janë të njohur që shkaktojnë kancer.

Ato përmbajnë mbi 45 ngjyrosës artificial që janë nxjerrë nga petroli (gazolina). Për më tepër, shkencëtarët kanë konfirmuar se këto ngjyra mund të dëmtojnë shëndetin në një masë të mjerueshme.

Ekspertët thonë se ngjyrat e ushqimit artificial mund të shkaktojnë:

Hiperaktivitet dhe reaksione alergjike.

– Disa studime kanë vërtetuar se ato mund të shkaktojnë kancer!

– Infeksione të veshit

– Dhimbje koke

– Mbindjeshmëri

– Trashje

Astma

– Urinim pa vetëdije

Diabet

– Ekzema

– Ndryshim humori

– Shqetësime gjatë gjumit

– Sjellje të rrezikshme, ADD / ADHD

– Dëmtime kromozomike

– Urtikarie

– Hipoglicemia

Ja 5 ushqimet artificale më popullore të fëmijëve

  1. Pop tarts

Për herë të parë, bota i provoi  këto si shurup misri në vitin 1964. Fruktoza e lartë, shurupi i misrit, dekstroza dhe sheqeri janë në krye të listës së përmbajtjes për t’i dhënë shije. Këto nuk  janë asgjë në krahasim me sheqerin e rrezikshëm artificial.

Kjo rostiçeri përmban TBHQ nga petroli, dhe fakti se përmbajnë edhe butan (gaz që digjet shpejt) i bën gjërat edhe më keq. Soja pjesërisht e hidrogjenizuar, një tjetër përbërës ‘yummy’, shkakton mosfunksionim qelizor. Kanceri shkaktohet nga ngjyra artificiale ‘Creme de la Creme’.

  1. Fruit snacks

Ka kaq shumë varietete të ‘frutanve’  dhe aromave, saqë fëmijët nuk i rezistojnë dot. Duhet të jepni më të mirën që t’i bëni ata të rezistojnë sepse të gjitha përmbajnë shtesa  dhe ngjyra artificiale. Shumica e fruit snacks përmbajnë E127 ose eritrosinë, një produkt i benzinës.

  1. M&M

Këto ëmbëlsira shumëngjyrëshe dhe ngjyrë çokollate që ju ëmbëltojnë dhe shijojnë. Por, a thamë shumëngjyrëshe? Këtu është një listë se nga se janë nxjerrë këto ngjyra:

Blue 2, një produkt i naftës, i cili ka treguar të shkaktojë hiperactivitet te fëmijët, tumor të trurit në minjtë laboratorik, dhe një shumëllojshmëri të zhvillimit të qelizave jonormale. Blue 1 shkakton zhvillimin e tumoreve malinje. Red 40 është një kërcënim serioz për shkatërrimin e  ADN-së. Yellow 6 mund të shkaktojë kancer. Yellow 5 është po aq e errët sa këto. Ngjyrat artificiale janë të bazuara në gazolinë, kështu që kanceri dhe hiperactiviteti janë shokët e tyre më të zakonshëm.

  1. Cheetos

Oh, ky ushqim portokalli, është i shijshëm! Apo jo?! Por, ju nuk po hani djathë, ai është vetëm një ngjyrosës i verdhë (Yellow 6), një mik i naftës. ‘Djathi’ në Cheetos nuk është djath, por ai është një përbërës që përmban benzoate metil si dhe metilfenidatit etil.

  1. Teddy grams

Këto janë më të vjetër se disa prej jush. Teddy gram janë hedhur në treg në vitin 1988, dhe ju mund t’i gjeni në 5 shije të ndryshme. Helmet vijnë gjithmonë në shishe të vogla, dhe e njëjta vlen edhe për këto gjëra të vogla. Kjo rostiçeri është e ngarkuar me TBHQ, e cila është vdekjeprurëse dhe shkakton të përziera, të vjella, tingëllimë në vesh, jerm ( çrregullim nervor), dhe dobësi.

Studimet kanë treguar se teddy grams shkaktojnë kancer të stomakut, dëmtim në mushkëri, ankth, nervozizëm, dhe simptomat intensive të ADHD.

Ka kaq shumë alternativa të shëndetshme

– Hani fruta organike, të cilat përmbajnë sheqer dhe kanë dobi të panumërta shëndetësore.

– Frutat e pyllit janë të ëmbël dhe të shëndetshëm.

– Hurmat arabe konsiderohen si ushqim dhe ëmbëlsirë dhe janë të mbushur me vitamina dhe minerale.

– Mjalti, ëmbëlsira më e mrekullueshme dhe më kuruese në botë.

– Chia, bajamet, farat e pishës, kikiriku dhe farat e lirit bëjnë një punë të madhe.

– Ju mund të shtoni fruta, arra dhe çdo gjë të shijshme dhe të dobishme që ju vjen në mendjen tuaj.

Ndihmojini  fëmijët tuaj të kenë një fëmijëri të shëndetshme dhe të lumtur!

 

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook