Si të jetoni më të lumtur dhe më të shëndetshëm

Si të jetoni më të lumtur dhe më të shëndetshëm

 

Jeta është një rrugë plot gunga dhe pengesa. Ne hasim në periudha stresuese ose të mërzitshme që mund të na rrëmbejnë paqen dhe gëzimin mendor. Sidoqoftë, ekzistojnë disa truke që mund t’ju ​​ndihmojnë të hiqni qafe stresin dhe të shijoni fazën e jetës, pa marrë parasysh sa e vështirë duket në fillim. Këtu janë disa gjëra që mund të jenë shumë të dobishme.

– Shkuarja për një shëtitje

Një shëtitje e thjeshtë në kopshtin, lagjen ose parkun aty pranë mund t’ju japë energji por edhe t’ju ndihmojë të ndiheni të lirë. Kjo kërkon vetëm pak nga koha juaj, por më pas mund të shijoni përfitime të mëdha.

– Shijoni heshtjen

Heshtja mund t’ju sjellë paqe të mahnitshme. Duke soditur në heshtje ju merrni më shumë qartësi, që është një nga mënyrat më të mira për të arritur suksesin.

– Mbani një dietë të shëndetshme

Në vend që të helmoni trupin me ushqime shpejta dhe pa vlera ushquese, hani më shumë perime dhe fruta të freskëta dhe kurrë mos harroni të hidratoni trupin sa duhet. Nëse doni ta mbani mendje të shëndetshme, duhet së pari të mbani trup të shëndetshëm.

– Gatuaje ushqimin vetë

Sigurisht, në sipërfaqe, një sallatë në restorant është e shëndetshme. Por kur e ngarkon atë me salcë sheqeri me sheqer dhe yndyrë, mund të jetë gjithçka përveç e shëndetëshme. E njëjta gjë vlen për çdo ushqim tjetër, qoftë ai i porositur në një restorant apo i gjetur në dyqan ushqimesh. Mënyra më e mirë për të ditur me të vërtetë se çfarë po ha është ta bësh vetë. Sytë tuaj mund të zgjerohen sa kripë dhe sheqer po hani, kur ju jeni ata që matni sasinë e hedhur në pjatën tuaj.

– Pini më shumë ujë

Pirja e ujit ju bën të ndiheni të ngopur – kështu që nuk jeni të uritur në mënyrë të egër (dhe duke ngrënë shumë si rezultat) – është gjithashtu një mënyrë për të mos pirë pije me sheqer. Kur jeni duke pirë ujë, nuk keni dëshirë të pini pije të tjera me gaz ose lëng me sheqer.

– Bëni të tjerët të lumtur

Lumturia shpesh është ngjitëse. Kur shihni njerëz të tjerë duke buzëqeshur, edhe ju bëheni të lumtur. Gjithashtu, kur të kuptoni se veprimet tuaja të thjeshta e bëjnë dikë tjetër të ndihet i lumtur, ju do të ndjeni kënaqësi dhe gëzim të pamasë. Profeti Muhamed (Paqja dhe mëshira e Zotit qoftë mbi të!) thotë: “Buzëqeshja para vëllait tënd është lëmoshë.”

– Kurseni energjinë

Asnjëherë mos e humbni energjinë në gjëra që sjellin vetëm negativitet, të tilla si të menduarit për të kaluarën ose thashetheme. Ju po humbni kohën vetëm për gjëra të padëshiruara, kur mund ta përdorni për ta bërë jetën tuaj më të bukur dhe kuptimplotë.

– Ndal urrejtjen

Urrejtja është thjesht një humbje kohe që tërheq zemërim dhe negativitet në jetën tuaj. Nëse ndaloni urrejtjen, do të jeni më të lumtur dhe gjithashtu do të kuptoni se ato përpjekje të panevojshme për të urrejtur nuk do t’ju çonin kurrë në një destinacion të mirë.

– Pranoni jetën ashtu siç është

Jeta nuk është perfekte dhe ju duhet ta pranoni atë me të gjitha ngritjet dhe zbritjet. Sapo të kuptoni ta vlerësoni veten edhe gjatë kohërave më të vështira, gjithmonë do të mësoni nga gabimet tuaja në mënyrë që të mos i përsëritni ato

– Bëni një pushim

Bëni një pushim për të rigjallëruar veten nga stresi në jetën e përditshme. Ju nuk duhet ta detyroni veten të bëni vazhdimisht gjëra që ju shterojnë energjinë fizike dhe mendore.

– Nuk është gjithmonë një fitore

Në jetë ndonjëherë fiton, por ndonjëherë humbet dhe duhet të jesh i përgatitur për dështim. Nëse nuk humbni kurrë, nuk do të vlerësoni sa duhet fitoret. Çdo dështim mund t’ju japë një mësim që mund ta përdorni për të bërë të mundur përpjekjen tuaj të radhës.

– Ndaloni krahasimin

Çdo person ka një sfond të ndryshëm dhe udhëtim të ndryshëm, kështu që kurrë nuk duhet të krahasoni fitoret dhe dështimet tuaja me ato të një personi tjetër. Nëse vazhdoni ta bëni këtë, nuk do të jeni kurrë të kënaqur me arritjet tuaja.

– Merrni përgjegjësi për veprimet që bëni

Asnjëherë mos i fajësoni të tjerët për gjërat që keni bërë gabim. Gjithmonë kuptoni se ku keni gabuar dhe dijeni se bërja e gabimeve është në rregull. Pranimi i dështimeve do t’ju japë një ndjenjë mbylljeje.

– Koha shëron gjithçka

Pavarësisht se sa e dhimbshme duket diçka në këtë moment, ajo përfundimisht do të pushojë së dëmtuari. Ndërsa koha kalon, ju do të mbani kohë të vështira prapa jush dhe do të vlerësoni më shumë ditët e mira. Thjesht lër kohën të bëjë gjërat e veta dhe prisni një të nesërme më të ndritshme.

– Mos u shqetësoni për mendimet e njerëzve

Pavarësisht nëse ata mendojnë se është e drejtë apo e gabuar, njerëzit gjithmonë kanë diçka për të thënë, pa marrë parasysh se çfarë është ajo. Pra, thjesht bëni atë që ju bën të lumtur, për sa kohë që nuk po dëmtoni dikë tjetër, vazhdoni me jetën tuaj dhe mos i kushtoni vëmendje komenteve të të tjerëve.

– Kohët e vështira nuk do të zgjasin përgjithmonë

Nëse nuk kalojmë herë pas here kohë të vështira, nuk do t’i vlerësonim aq mirë sa duhet. Qëndro i fortë, kohërat e mira po vijnë në rrugën tënde. Me të vërtet, pas vështirësisë vjen lehtësimi – Kuran.

– Ndryshimi është i sigurt

Gjërat ndryshojnë vazhdimisht. Mbajtja e diçkaje që do të ndryshojë në të ardhmen është e pakuptimtë nëse nuk i përshtatni pritjet tuaja me të. Ndryshimi mund të jetë i bukur ndonjëherë, kështu që përqafojeni siç ndodh.

– Jini mirënjohës

Gjithmonë vlerësoni gjërat e mira në jetë në vend që të përqendroheni në gabime. nëse I numëroni të mirat që ju kanë dhënë Zoti, nuk do ia dilnit t’i numëronit ato.

– Përqendrohuni në mësimdhënie

Ndani mençurinë dhe njohuritë tuaja me të tjerët, dhe gjithashtu do të mësoni diçka të re. kërkimi i dijes për të mësuar gjëra të reja është parësore për të gjitha moshat.

Këto këshilla të thjeshta që mund t’i përfshini lehtësisht në jetën tuaj të përditshme, patjetër që mund të bëjnë një ndryshim të madh duke e bërë jetën tuaj shumë më të lumtur dhe më të shëndetëshme.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook