Si Përhapet Kanceri përmes Sistemit Limfatik

Published On: December 19th, 2022Categories: Limfoma0 Comments on Si Përhapet Kanceri përmes Sistemit Limfatik

Si Përhapet Kanceri përmes Sistemit Limfatik dhe Si ta mbajmë të shëndetshëm këtë sistem

 

Kanceri dhe sistemi limfatik kanë një marrëdhënie shumë interesante. Sistemi limfatik shkon paralelisht me sistemin e qarkullimit të gjakut. Ndryshe nga gjaku, nuk ka pompë për të qarkulluar limfën; ajo rrjedh përmes trupit nëpërmjet lëvizjes së muskujve.

Limfa është një lëng i pastër dhe i yndyrshëm i prodhuar nga palca, organet dhe gjëndrat që lëvizin në të gjithë trupin, duke transportuar lëndë ushqyese dhe duke larguar mbeturinat që janë shumë të mëdha për të lëvizur nëpër vena. Sistemi limfatik përbëhet nga nyjet limfatike, enët, dhe indet limfoide. Dhimbja është deponi limfatike e trupit, që përmban 80% të qelizave tona imune në indet limfatike.

Kanceri dhe Sistemi Limfatik

Limfa lëviz nëpër trup dhe filtrohet në nyjet limfatike. Limfocitet në nyje vrasin qelizat abnormale (kancerogjene), viruset dhe bakteret e dëmshme. Lëngu pastaj transporton mbeturinat në mëlçi dhe në veshka për detoksifikim dhe heqjen pasuese përmes sistemit sekretues.

Çdo ndërhyrës që sistemi limfatik nuk e njeh (p.sh. kimikatet toksike dhe ndotësit) shkojnë së bashku dhe mbahen në të gjithë trupin, përfshirë në gjak dhe organe. Kjo është arsyeja pse testet e kancerit përfshijnë një biopsi limfatike; nëse qelizat kanceroze janë të përhapura në limfë, kjo është një shenjë se ato ekzistojnë edhe në organe. Ato që sistemi imunitar (i cili është një pjesë e madhe e sistemit limfatik) nuk mund t’i vrasë, transportohen përmes sistemit limfatik – dhe kështu mund të përhapet kanceri.

Simptomat e një sistemi limfatik të ngadaltë përfshijnë:

 • Fryrje barku
 • Mjegull e trurit
 • Ënjtje gjiri ose dhimbje gjatë menstruacioneve
 • Celulit
 • Duar dhe këmbë të ftohta (qarkullim i dobët)
 • Kapsllëk
 • Lëkura e thatë ose kruajtje të saj
 • Lodhje
 • Ndryshim i ngjyrës së këmbëve
 • Hidhti e gojës në mëngjes
 • Gishta të fryrë

Mbajtja e sistemit limfatik aktiv

Ne e kuptojmë tashmë se sa e rëndësishme është të mbajmë sistemin limfatik aktiv, për të parandaluar që toksinat dhe qelizat kanceroze të vendosen në një vend për t’u mbajtur dhe përhapur. Mungesa e ushtrimeve, mungesa e jodit, sëmundje të ndryshme, apo vështirësitë e tretjes mund të bllokojnë sistemin limfatik dhe të shkaktojnë probleme shëndetësore dhe sëmundje. Për fat të mirë ka shumë mënyra natyrale për të pastruar sistemin limfatik dhe për të përmirësuar indet e lëkurës, artritin, celulitin, dhimbjet e kokës, ftohjet, infeksionet e sinusit, lodhjet, kolesterolin, çrregullime të tretjes, dhe shëndetin e përgjithshëm. Ja se çfarë mund të bëni për këtë:

– Ushtrimi fizik; Ushtrimi i rregullt fizik ndihmon që çdo gjë në trup të funksionojë si duhet. Ne thjesht nuk kemi lindur për të qëndruar ulur. Lëvizja e muskujve, forcimi dhe tonifikimi i tyre janë të rëndësishme për të lëvizur limfat. Studimet tregojnë se stërvitja rrit rrjedhjen limfatike 2-3 herë më shumë se kur rrini pa lëvizur.

– Masazhimi; Masazhimi me vajra ensenciale stimulon qarkullimin limfatik dhe ndihmon në drenazhimin e yndyrave, lëngjeve, toksinave dhe produkteve të tjera larg nga qelizat tuaja.

– Banjot me avull janë një mënyrë e shkëlqyer për  djersitje dhe lirimin nga toksinat dhe materiale të tjera të mbeturinave nëpërmjet lëkurës, si dhe pastrojnë sistemin limfatik.

– Merrni frymë thellë; Ushtrohuni për të marrë frymë thellë për të stimuluar qarkullimin limfatik, për të shmangur toksinat dhe për të sjellë oksigjen më të freskët për qelizat tuaja.

– Veshjet e lirshme; veshjet e shtrënguara ngadalësojnë rrjedhjen limfatike dhe mund të shkaktojnë bllokime.

Ushqime që nxisin rrjedhjen limfatike

Frutat; të tilla si boronicat, mënaferrat, luleshtrydhet, kumbullat e freskëta ose të thata, qershitë, rrushi, shega, ndihmojnë sistemin limfatik, organet e brendëshme dhe veshkat për të hequr qafe lloje të ndryshme të toksinave të dëmshme. Këto fruta janë të ngarkuara me antioksidantë dhe ushqyes të shumtë që ndihmojnë sistemin imun dhe sistemin limfatik.

– Perimet; sidomos perimet me gjethe jeshile (për shkak të përmbajtjes së klorofilit) të tilla si: spinaqi, marule, brokoli, selino, preshi, qepët jeshile, lakra, etj.

– Leshterikët dhe algat e detit  përmbajnë acide yndyrore Omega-3, të cilat pastrojnë dhe forcojnë sistemin limfatik.

– Farat; arrat, bajamet, farat e lirit, farat e kungullit, farat e chias, kanë përfitime shëndetësore mahnitëse për sistemin limfatik.

Avokado, bananja, hurmat arabe; sigurojë vitamina të rëndësishme, minerale, antioksidantë, acide yndyrore, dhe përfitime të tjera të dobishme për të mbrojtur sistemin limfatik dhe për të pastruar trupin nga toksinat.

– Pini më shumë ujë; Trupi ka nevojë për ujë për të qëndruar i hidratuar për të mbajtur lëngjet  limfatike të rrjedhin siç duhet. Pini 6 – 8 gota ujë të filtruar dhe të pastër çdo ditë.

– Çajrat bimor; Bimët mund të përdoren si një ilaç i fuqishëm për sistemin limfatik dhe sëmundje të tjera. Disa çajra mund të ndihmojnë për të rritur rrjedhjen limfatike dhe eliminimin e toksinave.

Ushqime që duhet të shmangni

– Ëmbëlsirat artificiale
– Mishin e kuq
– Ushqimet e konservuara
– Farat e rafinuara.
– Ushqimet e përpunuara
– Ushqimet e larta në kripë
– Ushqimet e skuqura
– Shmangni produktet kimike; Shumica e kremrave komerciale si: pasta, kremëra, ruajtës nga dielli, deodorantet, produktet kozmetike, etj. janë plot me kimikate që përfundojnë në sistemin tuaj limfatik.

Në qoftë se i përmbaheni këtyre këshillave, sistemi limfatik do të punojë në mënyrë më efikase për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm, do të keni më shumë energji, më pak dhimbje, dhe më pak toksina në trup.

Dija është fuqi! Sa më shumë të dini për trupin tuaj, aq më të shëndetshëm mund të jeni!

Bimët e Shkretëtirës në mbështetje të pacientëve me Kancer Limfatik (Limfoma)


Trupi i njeriut është krijuar për ta kapërcyer kancerin. Ai është i pajisur me sistem imunitar të fuqishëm dhe sistemin e mbrojtjes intracellulare anti-oxidante. Krijuesi ynë nuk ka zbritur ndonjë sëmundje në Tokë, veçse ka krijuar edhe ilaç për të.

Një nga sfidat me kancerin është se ai nuk është pushtues i jashtëm që vjen për të bërë kërdi. Në vend të kësaj, janë qelizat tona që nuk ndjekin më udhëzimin kryesor për funksionimin e duhur, rritjen e qelizave dhe ciklin e jetës / vdekjes qelizore. Është zhvillimi i qelizave mashtruese që egoistikisht vendosin të grumbullojnë lëndë të para dhe nuk dëgjojnë më rregullat dhe rregulloret e vendosura nga organet e inteligjencës së lindur, të krijuar nga Zoti.

Kontrolli master i trupit e njeh pamjen e madhe të asaj që është më e mira për mbijetesën afatshkurtër dhe potencialin afatgjatë. Ky kontroll duhet ta mbajë pjesën tjetër të trupit në mënyrë të vazhdueshme të informuar dhe në përputhje me këtë skemë të madhe. Ky proces komunikimi zhvillohet përmes sistemit neuro-endo-imun. Kjo do të thotë që trupi komunikon me veten përmes sistemit nervor, sistemit hormonal dhe sistemit imunitar.

Për të stimuluar dhe fuqizuar sistemet mbrojtëse dhe luftuese të trupit, për asgjësimin e qelizave kancerore burimore dhe metastazike, dhe për përkrahjen e shëndetit të pacientëve, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka identifikuar bimët e egra shkretinore më të fuqishme, të kombinuara në lloj dhe sasi, për të zhvilluar produktet bimore më efektive në mbështetje të pacientëve me lloje të ndryshme të Kancerit Limfatik (Lymphoma), që i gjeni më poshtë.

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook