Qelizat e bardha të gjakut – Qelizat e Imunitetit

Gjërat që duhet të dini për Numërimin e qelizave të bardha të gjakut – Qelizat e Imunitetit

 

Qelizat e bardha të gjakut (WBC), të quajtura edhe leukocitet, janë linjat e përparme të mbrojtjes kur bëhet fjalë për trupat tanë që luftojnë mikrobet ose infeksionet. Kur jemi të sëmurë, sistemi imunitar bie në gjendje reagimi duke dërguar qelizat e bardha të gjakut për të luftuar infeksionin e huaj – duke prodhuar antitrupa mbrojtës ose duke gllabëruar bakteret.

Këtu janë disa fakte domethënëse për tu mbajtur në mend kur bëhet fjalë për numrin e qelizave të bardha të gjakut.

 1. Niveli mesatar i WBC

Një i rritur mesatar ka rreth 7,000 në çdo mikro-litër gjaku, natyrisht, në shenjën e parë të infeksionit, ky numër rritet (deri në 25,000 për mikro-litër gjaku) në mënyrë që të luftojë mikrobet.

 1. Niveli i lartë i WBC

Nëse numërimi i qelizave të bardha të një personi është shumë i lartë, nuk është domosdoshmërisht një gjë e mirë. Shpesh nënkupton një problem themelor shëndetësor – siç janë inflamacioni, trauma, alergjia ose sëmundje (d.m.th. Leukemia).

 1. Si funksionojnë qelizat e bardha të gjakut (WBC)

Ekzistojnë disa lloje të ndryshme të ËBC, dhe ato reagojnë ndryshe ndaj infeksionit – për shembull, disa sulmojnë dhe shkatërrojnë mikrobet e huaja, të tjera sulmojnë qelizat që janë infektuar dhe të tjera reagojnë dhe mbrojnë kundër reaksionit alergjik.

 1. Përcaktimi i Numrit të Lartë të WBC

Mënyra e vetme për të zbuluar nëse nivelet WBC janë ngritur është të bëni një test gjaku nga një mjek ose laborator.

 1. Një tjetër arsye për të lënë duhanin

Pirja e duhanit bllokon rrjedhën e duhur të ajrit sepse fryn mushkëritë dhe pasazhet e ajrit — dhe përfundimisht mund të çojë në Sëmundje Kronike Obstruktive Pulmonare (COPD), bronkit kronik ose emfizemë — e cila nga ana tjetër prodhon nivele të larta të qelizave të bardha të gjakut.

 1. Jeni i stresuar?

Nivelet e larta të ankthit emocional ose fizik bëjnë që numri i qelizave të bardha të gjakut të rritet në mënyrë drastike, kjo është arsyeja pse nivelet e larta të stresit nuk janë të shëndetshme. Në kushte normale stresuese, WBC do të rriten më pas do të ulen në normale pasi stresori të zbresë.

 1. Ushtrimi është i dobishëm për qelizat e bardha të gjakut

Kur ushtroheni fizikisht, WBC rritet me shpejtësi në mënyrë që trupi të mund të identifikojë organizmat që shkaktojnë sëmundje më shpejt gjatë kohëzgjatjes së stërvitjes – një arsye pozitive për t’u ushtruar rregullisht. Nivelet kthehen në normalitet kur pushoni.

 1. Dieta dhe nivelet WBC

Një dietë e dobët, nga ana tjetër, në të vërtetë do të bëjë që numri i WBC të ulet. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të frenoni yndyrnat e dëmshme, kaloritë, sheqerin dhe natriumin, dhe të shtoni ushqime që janë të pasura me antioksidantë, fibra, kalcium dhe yndyrna mono-të pangopura të shëndetshme.

 1. Vitamina C

Vitamina C në të vërtetë inkurajon prodhimin e WBC për të ndihmuar në luftimin e një infeksioni, që do të thotë se ushqimet si agrumet, manaferrat dhe perimet (d.m.th., brokoli dhe lulelakra) janë një plus.

 1. Pesha e tepërt dëmton WBC

Studimet tregojnë se të qënit mbipeshë ose i trashë dëmton sistemin imunitar dhe aftësinë për të luftuar infeksionin për shkak të numrit më të ulët të WBC. Prandaj, derdhja e kilogramëve të tepërt do t’ju mbajë më të shëndetshëm përballë sëmundjeve.

 1. Total Immunity Herbs për Imunitet dhe nivele WBC optimale

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook