Pije të shëndetshme për pacientët me sëmundje të veshkave

Pije shëndetshme për pacientët me sëmundje të veshkave

 

Veshkat janë një palë organesh me përmasa të vogla dhe të vendosura në të dy anët e shtyllës kurrizore, deri në 12.7 centimetra dhe në madhësinë dhe formën e një grushti.

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme të trupit, pasi ato ndihmojnë në pastrimin e gjakut dhe çlirimin e tij nga toksinat dhe substancat e dëmshme, përveç kontrollit të ekuilibrit të lëngjeve në trup dhe proporcionit të kripërave dhe elementëve të tjerë.

Pasi të hiqni toksinat nga gjaku, i grumbulloni ato në urinë, pastaj në fshikëz dhe më pas i hiqni nga trupi. Një veshkë përbëhet nga një milion qeliza të vogla, të cilat janë nefronet.

Veshkat mund të ekspozohen ndaj shumë problemeve për shkak të ndalimit të perfuzionit të gjakut, i cili shkakton ndërprerje të një pjese të tij dhe çon në dështimin e veshkave, që është një nga sëmundjet më të rrezikshme të veshkave që mund të çojë në vdekje.

Pavarësisht nëse duhet të keni kujdes për disa lëndë ushqyese ose keni kufizime të lëngjeve që duhet t’i përmbaheni, ka mënyra për të shijuar pije të shëndetshme për veshkat. Mbani mend – çdo person me sëmundje të veshkave duhet t’i përmbahet planit të ushqimit dhe lëngjeve, pasi ai trajton funksionin specifik të veshkave, nevojat për lëngje dhe çekuilibrat e elektroliteve (si nivelet e kaliumit dhe fosforit).

Pijet e shëndetëshme dhe pa sheqer janë absolutisht pjesë e një diete miqësore ndaj veshkave!

Gjithmonë sigurohuni që të gjeni lëng që është 100% lëng frutash. Shumë lëngje kanë shumë sheqer të shtuar.

Mos harroni se edhe lëngu i frutave ka mjaft sheqer por ai është sheqer natyral dhe jo i dëmshëm, gjithashtu ka edhe shumë fibra të mrekullueshme për të ndihmuar në uljen e niveleve të sheqerit në gjak.

Këtu janë pijet më të mira që janë përgjithësisht të shëndetshme për njerëzit me sëmundje të veshkave

 • Kafe e zezë – Çdo vit, duket se ka një studim të ri që publikon përfitimet e kafesë. Pirja e kafesë – pija e preferuar e mëngjesit – mund t’ju mbrojë nga zhvillimi i sëmundjes së veshkave dhe të mbështesë veshkat të filtrojnë në një nivel më të lartë për një periudhë më të gjatë kohore. Fatkeqësisht, jo të gjitha pijet e kafesë janë të shëndetshme dhe nëse keni sëmundje të veshkave, mund të jeni të kufizuar në atë që mund të shtoni në kafe. Pirja e kafesë së zezë, në vend të kafesë me qumësht me kalium dhe fosfor të lartë ose pije me kalori të lartë dhe me sheqer, do të jetë zgjidhja më e mirë.
 • Çaj jeshil, pa sheqer – Çaj jeshil është studiuar pothuajse po aq sa edhe kafeja. Një filxhan çaj jeshil është plot me përbërës të quajtur “polifenole”, të cilat funksionojnë si antioksidantë. Çaj jeshil është sigurisht një pije e sigurt, e shijshme dhe me zero kalori për njerëzit me sëmundje të veshkave. Çaj jeshil mund të ulë gjithashtu rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka. Çelësi për të bërë një filxhan të përsosur çaji jeshil është ta pini atë pa sheqer.
 • Pijet me fruta, pa sheqer – Frutat ju japin një dozë të shëndetshme antioksidantësh, vitaminash dhe mineralesh dhe gjithashtu kanë shije të shijshme. Por, nëse nuk jeni të kujdesshëm, mund të rrisin sheqerin në gjak, t’ju japin shumë kalium ose fosfor dhe të jenë shumë të larta në kalori. Për një pije të shëndetëshme dhe të mbushur me lëndë minerale shtoni në blender; boronica të freskëta, manaferra, disa fara liri, banane dhe kos.
 • Uji – Uji është thjesht pija më e mirë që mund të pini! Uji është një pije me zero kalori, hidratues i përkryer dhe i lirë. Nëse jeni në fazat e hershme të sëmundjes së veshkave, zgjedhja e ujit në shumicën e kohës për të shuar etjen do ta mbajë trupin dhe veshkat të funksionojnë mirë. Provoni t’i jepni shije duke shtuar pak lëng limoni të freskët, një spërkatje me lëng boronice ose barishte të freskëta, si borzilok ose nenexhik.
 • Lëngu i rrushit të kuq – përmban shumë përfitime të nevojshme për trupin, si vitamina C, antioksidantë dhe përbërës të tjerë që janë të dobishëm për zemrën dhe mbrojnë nga diabeti.
 • Lëngu i manave – është një burim kryesor i shumë antioksidantëve dhe lëndëve ushqyese që mbrojnë shumë qeliza të trupit nga dëmtimi dhe gjithashtu mbron veshkat nga sëmundjet.
 • Lëngu i ananasit – është ndër frutat që përmbajnë një sasi të vogël kaliumi, mangani, shumë fibra dhe vitamina që ruajnë shëndetin e veshkave dhe reduktojnë inflamacionin.
 • Lëngu i mollës – është një pije e shëndetshme e quajtur fibra, e cila redukton simptomat e rrezikut për veshkat, siç janë nivelet e larta të kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Pije të tjera për trajtimin e problemeve të veshkave

 • Qumështi i sojës dhe bajames janë pije të shëndetshme që përmbajnë vitamina të nevojshme për ruajtjen e shëndetit dhe duhet të sigurohet që të mos përmbajnë pjesë të madhe të kaliumit.
 • Pijet detoksike janë një grup perimesh dhe frutash që largojnë toksinat nga trupi, ndër të cilat më të rëndësishmet janë: mollët, portokallet, pjeshkët, ananasi, kastravecat, rrepat, selino dhe të tjera.
 • Lëngu i limonit, është lëngu më i mirë për pacientët me veshka. Ndihmon në rritjen e nivelit të citratit në urinë dhe parandalon formimin e gurëve në veshka. Limoni mund të përdoret gjithashtu me ujë të ngrohtë për të pastruar veshkat.
 • Lëngu i boronicës së kuqe, lufton bakteret që shkaktojnë inflamacion, pastron toksinat në sistemin urinar, pastron veshkat dhe redukton praninë e baktereve dhe mikrobeve në fshikëz ose uretër.
 • Panxhari, një pastrues dhe dezinfektues për gjakun dhe ndihmon në pastrimin dhe çlirimin e tij nga toksinat para se të arrijë në veshka, dhe për këtë arsye funksionon për të reduktuar presionin mbi veshkat në kryerjen e këtyre funksioneve themelore.
 • Bima e hithrës, është një barishte e njohur që përdoret në prodhimin e ilaçeve për trajtimin e sëmundjeve të veshkave, vepron edhe në largimin e baktereve nga uretra, është diuretik dhe redukton inflamacionin.

Ushqime të dobishme për të ruajtur shëndetin e veshkave

 • Kërpudha, ndihmon në rregullimin e funksioneve të veshkave sepse përmban disa vitamina si -vitamina D, e cila mbron veshkat dhe parandalon shanset që ato të marrin sëmundje.
 • Lulelakra është e pasur me shumë elementë dhe përbërës të rëndësishëm për pacientët me veshka, përveç se përmban përbërës anti-inflamator dhe acide të rëndësishme për funksione të ndryshme të trupit.
 • Piperi i kuq; i pasur me vitamina si vitamina C dhe disa përbërës antioksidues që mbrojnë organizmin nga kanceri, përveç mungesës së natriumit, gjë që e bën atë të përshtatshëm për pacientët me veshka.
 • Tërshëra; përmban hekur, i cili është një nga elementët e rëndësishëm të trupit përveç vitaminave dhe elementëve të tjerë, parandalon formimin e gurëve dhe ka një sasi të vogël kaliumi.
 • Kastraveci; Një nga perimet që lan veshkat dhe i pastron ato nga gurët dhe studimet kanë treguar se ngrënia e tij vazhdimisht parandalon formimin e gurëve dhe rregullon acidin urik në organizëm.

Këshilla për të mbajtur veshkat tuaja të shëndetshme

 • Është e nevojshme të reduktohet marrja e ushqimeve ose pijeve që përmbajnë sasi të madhe natriumi ose kaliumi, sepse grumbullohet në gjak dhe depozitohet dhe çon në formimin e gurëve në veshka.

Shmangni lëngjet me kalium të lartë, nëse keni kalium të lartë në gjak. Të gjitha këto lëngje kanë më shumë se 200 mg kalium për 1/2 filxhan shërbim:

 • Lëng portokalli (221 mg kalium).
 • Lëng kumbullash të thara (342 mg kalium).
 • Lëng shege (265 mg kalium).
 • Lëng qershie (203 mg kalium).
 • Reduktimi i marrjes së ushqimeve që përmbajnë sasi të mëdha fosfori, sepse është një nga mineralet që grumbullohet në gjak dhe shkakton shumë probleme për veshkat dhe mund të çojë në dëmtime.
 • Konsumimi i shpeshtë i vajit të ullirit sepse përmban sasi të mëdha acidesh dhe ndihmon në reduktimin e infeksioneve, përveç pirjes së ujit dhe pijeve natyrale.
 • Hani shumë perime me gjethe jeshile dhe speca të kuq, pasi ato përmbajnë minerale, vitamina, fibra dhe përbërës të tjerë që mbajnë veshkat të shëndetshme dhe parandalojnë formimin e gurëve.

Kujdesi për Veshkat dhe Traktin Urinar


Bimët e Shkretëtirës për Veshkat – Veshkat janë mekanizmi i organeve më vitale të trupit të njeriut, që pastron gjakun prej mbeturinave dhe elementeve të tepërta. Ato sekretojnë një numër të hormoneve të nevojshme për të stimuluar palcën e kockave për të prodhuar qelizat e kuqe të gjakut, rregullojnë normën e lëngjeve në gjak, rritin përvetësimin e hekurit në zorrë, e shumë të tjera..

Disa faktorë si obeziteti, presioni i lartë i gjakut, sheqeri i lartë në gjak dhe sëmundjet patologjike të veshkave, mund të ndikojnë rëndë funksionet e veshkave.

Për të mbajtur të paprekur shëndetin e veshkave dhe për të ndihmuar veshkat e dëmtuara nga sëmundje të ndryshme, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit të Wild Arabic Herbs (WAHRD) ka kombinuar bimët shkretinore më efikase për shëndetin e veshkave dhe të traktit urinar, në produktet bimore të mëposhtme. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook