Osteoartriti

Published On: November 26th, 2022Categories: Kockat dhe Nyjet0 Comments on Osteoartriti

Osteoartriti; Llojet, Shkaqet, Trajtimi

 

Osteoartriti, (OA) është thuajse forma më e përhapur e artritit. Nën moshën 45 vjeç, diagnostikohen më shumë burrat sesa gratë me OA, shpesh për shkak të aksidenteve dhe lëndimeve. Sëmundja bëhet tri herë më e përhapur tek gratë sesa tek meshkujt pas moshës 45 vjeç. Rreth një e treta e të rriturve në SHBA bëjnë rreze X për osteoartrit në dorë, këmbë, gju ose ijë, dhe nga mosha 65 vjeç e më shumë gati 75% e popullsisë ka evidencë të sëmundjes në të paktën një nga këto vende të trupit.

Osteoartriti shkakton prishjen e kërcit, indit të butë dhe xhelatinoz që mbron skajet e eshtrave nga fërkimi me njëri-tjetrin. Kërci i shëndetshëm mbron eshtrat kundër konsumimit nga fërkimi, por në rastin e OA, kërci zhvishet, duke lejuar që kockat të përfundojnë në kontakt të drejtpërdrejtë me njëra-tjetrën. Ndërsa sëmundja përparon, kontakti i drejtpërdrejtë krijon nxitës të eshtrave dhe forcim anormal të kockave, dhe kjo çon në inflamacion dhe dhimbje të forta, ndërsa kockat vazhdojnë të fërkohen së bashku pa zbutjen e duhur. Si rezultat, eshtrat mund të bëhen më të brishta dhe janë subjekt i thyerjes.

Llojet e Osteoartritit

Ka dy lloje të osteoartritit: Primar dhe Sekondar.

Osteoartriti primar është artriti që ndodh për shkak të një procesi të plakjes së pashëndetshme. Fillimi i OA primar është gradual dhe sëmundja zakonisht përparon gjatë rrjedhës së shumë viteve.

Osteoartriti sekondar është më pak i zakonshëm, por ka shkaqe më të dukshme, të drejtpërdrejta: traumë, dëmtim, inflamacion të mëparshëm (madje edhe nga artriti reumatoid), dëmtim i lindur, infeksion, kirurgjia ose përdorimi i zgjatur i medikamenteve kimike.

Simptomat e Osteartritit

Ngurtësi e lehtë në fillim të mëngjesit, ngurtësi pas periudhave të pushimit, dhimbje që përkeqësohet kur përdor kyçet, humbje e funksionit të kyçeve, brishtësi lokale, ënjtje e indeve të buta, kërcitje e nyjeve gjatë lëvizjes, ënjtje kockore dhe lëvizje e kufizuar.

Shkaqet

Osteoartriti është konsideruar nga shumë njerëz si rezultat i natyrshëm i procesit të plakjes. Pothuajse të gjithë mbi moshën 60 vjeç shfaqin disa shenja të sëmundjes. Pesha e tepërt, konsumimi i përgjithshëm i trupit dhe një jetë me dietë dhe ushtrim joadekuat, janë shkaqet kryesore të osteoartritit.

Shkaqe shtesë mund të jenë defektet skeletore, faktorët gjenetikë dhe mangësitë hormonale (siç dëshmohet nga shumë gra që preken nga osteoartriti pas menopauzës).

Forma degjeneruese e artritit përfshin proceset e vazhdueshme biokimike që ndryshojnë negativisht strukturën dhe rigjenerimin e kërcit dhe indit të nyjeve. Këto procese biokimike përfshijnë dëmet e radikaleve të lira, mangësitë ushqyese, zgjedhjet e varfëra dietetike dhe jetese, alergjitë ushqimore ose mjedisore, predispozita gjenetike dhe madje edhe trajtimet e barnave kimike të përshkruara për lehtësimin e dhimbjeve. Në kombinime të ndryshme, këta faktorë shpesh shkaktojnë ose kontribuojnë në ndryshimet në biomekanikën e nyjeve dhe muskujve.

Në disa individë, një defekt në gjenin që udhëzon qelizat kërcore për prodhimin e kolagjenit (proteina strukturore e indit lidhës) prishet. Kjo çon në probleme degjenerative të nyjeve.

Pacientët me osteoartrit shpesh shfaqin rezistencë ose mungesë insuline. Rezistenca e insulinës, e cila konsiderohet pararendëse për diabetin e të rriturve, është një çrregullim i sheqerit në gjak që ndodh kur trupi nuk reagon ndaj efekteve të insulinës në gjak. Kjo e bën më të vështirë për trupin të përdorë sheqerin (glukozën) për të prodhuar energji. Ndryshimet në prodhimin e insulinës gjithashtu mund të stimulojnë trupin për të prodhuar më shumë prostaglandina inflamatore, të cilat ndikojnë negativisht në nyje.

Ndryshimet biomekanikale, veçanërisht aciditeti i tepërt i indeve, mund të kontribuojnë gjithashtu në zhvillimin e osteoartritit. Kur nyjet e humbasin gamën e plotë të lëvizjes për shkak të stresit, dëmtimit ose mungesës së aktivitetit, kërci zvogëlohet dhe prishet. Trupi e zëvendëson përkeqësimin e nyjeve me kalcium, duke rezultuar në formimin e depozitave të ashpra dhe të papërkulshme, të cilat shkaktojnë ngurtësi të nyjeve.

Osteoartriti mund të zhvillohet gjithashtu nga çdo lëndim traumatik të kërcit i shkaktuar nga sportet, aksidentet ose aktiviteti që përfshin lëvizje të përsëritura.

Udhëzime të përgjithshme për pacientët me Osteoartrit

  • Ushqimi

Dieta e ushqimit të papërpunuar është një plan ushqimi që mund të ketë përfitime të mëdha. Kjo dietë është e përbërë vetëm nga ushqime të papërpunuara dhe të gjalla dhe përfshin një përzgjedhje të gjerë të frutave të gjalla, perimeve, arrave dhe farave të njoma, perimeve të detit, në një shumëllojshmëri të gjerë të kombinimeve.

Nëse do të zgjidhni një plan ushqimi të papërpunuar, ne rekomandojmë konsumin e përditshëm të lëngjeve të freskëta të gjelbra, të bëra nga një sërë perimesh të gjelbra, të tilla si selino, marule, spinaq, karrota, kale, majdanoz, me një përzgjedhje gjithnjë e më sezonale dhe organike të perimeve të tjera.

Racionet e përditshme të sallatës, farat e lirit, patatet dhe arrat, supat  e përziera, sallatat e perimeve të marinuara shpesh të përziera me perime të detit, janë baza për dietën e papërpunuar.

Meqë konsumohet pak ose aspak ushqim i gatuar, një dietë e papërpunuar ka përparësinë e eliminimit të menjëhershëm të alergeneve të zakonshme. Nuk konsumohet grurë i gatuar, nënprodukte të grurit apo kokrra (në përgjithësi), dhe shumë pak, ose aspak, produkte të qumështit.

Ata që ndjekin dietë të papërpunuar mund të përfshijnë sasi të vogla të qumështit të dhisë apo të deles ose kefir.

  • Ushqimi i papërpunuar gjeneron rezultate të shpejta për shkak të aftësisë së tij për të detoksifikuar plotësisht dhe për të çliruar energjinë e pashfrytëzuar të trupit.
  • Ne rekomandojmë dietën e ushqimit të papërpunuar për pastrim afatgjatë dhe detoksifikim. Ushqimi kryesisht i papërpunuar për tre deri në dymbëdhjetë muaj mund të jetë një eksperiencë e pabesueshme për të ndihmuar në rritjen e energjisë, dhe për t’ju mbështetur në heqjen e varësisë nga ushqimi. Shumica prej nesh hanë një shumëllojshmëri të ushqimeve droguese, nga sheqeri te makaronat. Natyra droguese e këtyre ushqimeve shpesh neglizhohet, madje edhe në planet më të shëndetshme të ushqimit. Kur konsumon ushqime të papërpunuara, këto objekte eliminohen automatikisht, duke çliruar energjinë që trupi përdorë për t’u shëruar.
  • Ajo që është e rëndësishme të vihet në dukje kur zgjidhni një dietë ushqimore të papërpunuar është çështja e kompromiseve. Ju mund të humbisni ushqimet e gatuara, edhe pse nuk do të humbisni sëmundjen tuaj, por dieta e ushqimit të papërpunuar është një mjet i pabesueshëm që mund të përdoret për të ndihmuar ndryshimin e sfidave serioze shëndetësore në një shëndet dhe mirëqenie më të mirë.

Alergjia dhe ndjeshmëria e alergjisë janë shpesh faktorë që kontribuojnë në simptomat e dhimbshme në pacientët  me artrit.

Theron G. Randolph, M.D. zbulon lidhjen midis artritit dhe reaksioneve alergjike ndaj kimikateve mjedisore dhe ushqimeve. Hulumtimi i tij me mbi 1.000 pacientë të artritit zbuloi se ushqime të zakonshme të ngrira, si dhe substanca kimike (duke filluar nga gazi natyror, shkarkimi i makinave, ngjyra, parfumi dhe llaku i flokëve tek insekticidet, duhani dhe tymi i duhanit) përkeqsojnë simptomat e pacientëve.

Hulumtime të tjera kanë zbuluar se ushqimet, kimikatet, kullotat, polenat, moldat dhe substancat e tjera ajrore shkaktojne reaksione alergjike në nyjet e gati 85% të pacientëve me osteoartrit.

Aditivët e ushqimit, si dhe pushtuesit e huaj si protozoa, bakteret, maja dhe kërpudhat, gjithashtu mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë simptomat artritit.

Megjithëse çdo ushqim teorikisht mund të shkaktojë një reaksion alergjik në një individ, kjo listë përfshin alergenët më të zakonshëm të ushqimit të pacientëve të artritit: produktet e qumështit, mishi, gruri, maja, vezë, çokollatë, portokall, sheqer, arra sidomos kikirikë), misri, fasulet e gjelbëra ose të verdha, dhe perimet me patate të skuqura (patellxhan, patate irlandeze, speca jeshile dhe të kuqe, paprike, domate dhe duhani).

Të gjithë pacientët e artritit duhet të testohen për alergji ushqimore. Pasi të keni identifikuar ushqimet për të cilat jeni alergjik, hapi tjetër është eliminimi i tyre nga dieta juaj. Fillimisht, duhet të përmbaheni tërësisht nga ngrirja e të gjitha ushqimeve alergjike për 60-90 ditë. Pas kësaj periudhe, mund të filloni t’i futni ngadalë ato në dietën tuaj. Ju gjithashtu duhet të ndryshoni ushqimet që hani në baza ditore për të shmangur zhvillimin e alergjive të reja.

  • Terapia me lëngje

Për trajtimin e osteoartritit rekomandohet kombinimi i lëngjeve të mëposhtme:

– Lëng selino gjatë fazës akute inflamatore; pasuar nga karrota, selino dhe lëng lakre; ose karrota, panxhar, dhe kastravec.

Kastraveci: – Kastraveci apo trangulli është një burim i shkëlqyeshëm i silicës, e cila njihet për të ndihmuar promovimin e shëndetit të nyjeve duke forcuar indet lidhëse. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë A, B1, B6, C & D, foletë, kalcium, magnez dhe kalium. Kur përzihen me lëng karrote, mund të lehtësojnë dhimbjen e përdhesit dhe artrititit duke ulur nivelet e acidit urik.

Bimët e egra të shkretëtirë për Shëndetin e Kockave dhe Kyçeve


Një mënyrë jetese e ngarkuar, ushqimet e dëmshme dhe të pashëndetshme në dietë, e cila detyrimisht është e ulët në kalcium, kontribuon në zvogëlimin e densitetit të kockave, humbjen e hershme të kockave dhe rritjen e rrezikut për fraktura dhe sëmundje të ndryshme tëkockave. Aktiviteti i ulët fizik gjithashtu shton degjenerimin e kockave. Dhimbja e kyçeve, në anën tjetër, vjen me rritjen e moshës, lëndimin, mbajtjen e peshës së tepërt dhe konsumimin e kërcit.

Kështu, ekipi i Kërkimit dhe Zhvillimit (WAHR&D) ka bërë kërkime të jashtëzakonshme dhe ka prodhuar produktet më të mira bimore për dhimbjet e kyçeve dhe muskujve dhe për trajtimin e problemeve të ndryshme të kockave, kyçeve dhe muskujve. (Shtypni mbi foto)

Ndajeni këtë artikull me miqtë tuaj!

Na ndiqni në Facebook